براساس یافته های دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری

تاثیرگذاری پیامدهای کرونا بر شهر و شهرسازی آینده

مقاله علمی «ایرج قاسمی » دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری نشان می دهد کرونا بر آینده شهر و شهرسازی تاثیرگذار است.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان گلستان؛ پیامدهای کرونا بر شهر و شهرسازی آینده موضوعی است که «ایرج قاسمی » دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی به آن پرداخته است.

 

در این مقاله پس از بررسی اسناد و منابع تاریخی و مشاهدات ناشی از تجربه زیستی با گروهی متشکل از 50 نفر از  صاحب نظران و متخصصان این رشته مصاحبه شده است که صاحب نظران معتقد به تغییر در آینده هستند.

 

نویسنده این مقاله از یافته های خود این نتیجه راگرفته که کرونا به عنوان یک مخاطره مدرن جامعه را درگیر خود کرده و نگرانی از تامین منابع مالی و کار و سایر نگرانی های حاکم بر جامعه جایگاه خود را به بیم از سلامت و زنده ماندن داده است.

 

در چنین بستری از بیم و نگرانی و مخاطره مدرن ابتدا جامعه آن را انکار کرده و نگرانی به خود راه نداده است و فعالیت های اجتماعی،  اقتصادی و مشارکت مردم در فعالیت های اجتماعی و سیاسی نمودی از این انکار به شمار می رود و سپس بی تفاوتی مردم نسبت به این پدیده در مسافرت ها و کار و فعالیت آشکار شده اما به زودی با نمود یافتن عینیت آثار این بحران بر ادامه زندگی انسان از یک طرف و قواعد سخت گیرانه از سوی نهادهای سیاست گذار از طرف دیگر باعث می شود که محیط متناسب با زمان و مکان جدید تغییر  پیدا کند.

 

بدین ترتیب مدیریت بحران، شرایط جدیدی را باز تولید کرد که در چار چوب نظریه مدیریت بحران قابل تحلیل است و در این شرایط با بروز آشوب در سیستم پیچیده شهری، فضای شهری برای پذیرش این تغییر آمادگی نداشت اما به زودی انسان با تدابیر و برنامه های مدیریت بحران، چاره ای جز پذیرش تغییر را ندارد.

 

در این چارچوب فضای شهر، روابط حاکم بر آنها و نظم بین فضاها و کاربری های شهری دچار دگردیسی شده و خواهد شد.

 

در این مقاله تاکید شده است که ارزیابی تاثیر بحران کرونا بر شهر و شهرسازی نیازمند گذشت زمان دارد و شهر در جریان بحران کرونا مثل شمشیر دولبه است که از یک سو بخش بزرگی از مشکلات را دارد زیرا گسترش و انتقال بیماری های عفونی از طریق افزایش تماس انسانی تشدید می شود و از سوی دیگر شهر نقش مهمی در آماده سازی، کاهش و سازگاری با همه گیری ها دارد.

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 94106

مطالب مرتبط :
ویروس اانگلیسی

چرا کرونای انگلیسی کشنده‌تر است؟

جهش جدید ویروس کرونا در انگلستان یک جهش متفاوت در پروتئین اسپایک ویروس است که سرعت انتقال آنرا قوت بخشیده است.

کرونا

چرا آسیایی ها و سیاه پوستان بیشتر در خطر مرگ کرونا قرار دارند؟ مطالعه جدید

تبعیض های نژادی و بی عدالتی ساختاری در بسیاری از کشورهای غربی تاثیر ویژه ای بر نرخ ابتلای آسیایی ها و سیاه پوستان به ویروس کرونا داشته است.

جهش ژنتیکی

کشف چندین گونه جدید کرونا که جهش های مقاومت به واکسن دارند

جهش انگلیسی ویروس کرونا بسیاری را نگران جهش های مقاوم به واکسن این ویروس کرده است. محققان از جهش های مقاوم به واکسن اطلاعاتی را به دست آورده اند.

واکسن کوواکسین هند علیه ویروس انگلسی موثر است

بر طبق یک مطالعه؛

واکسن کوواکسین هند علیه ویروس انگلیسی موثر است

ظهور انواع جدیدویروس کرونا، به ویژه نوع انگلستان، با افزایش عفونت نسبت به سویه اجداد همراه شده است، در همین رابطه داده های یک مطالعه نشان می دهد که واکسن کوواکسین ساخت هند با موفقیت این نوع را خنثی می کند.

اولین ایده شو حل مسائل آموزشی در بستر آموزش مجازی برگزار می شود

توسط دانشگاه پیام نور استان اصفهان؛

اولین ایده شو حل مسائل آموزشی در بستر آموزش مجازی برگزار می شود

اولین ایده شو حل مسائل آموزشی در بستر آموزش مجازی با همکاری واحد پژوهش، کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه پیام نور استان اصفهان برگزار می شود.

پزشکان هشدار می دهند

پزشکان هشدار می دهند " زبان کووید" یکی از نشانه های عفونت است

پزشکان هشدار می دهند بر اساس تحقیقات جدید، زبان متورم یا تکه ای ممکن است نشانه ای از عفونت ویروس کرونا باشد.

شکل گیری پدیده سوگ پیچیده و بروز علائم افسردگی در بستگان درجه یک فرد متوفی

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان:

خانواده های داغدار کرونا، به حمایت های اجتماعی ویژه ای نیاز دارند/ شکل گیری پدیده سوگ پیچیده و بروز علائم افسردگی در بستگان درجه یک فرد متوفی

دکتر زهرا امینی سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان، با تاکید بر این که خانواده های داغدار کرونا، به حمایت های اجتماعی ویژه ای نیاز دارند، گفت: محدود شدن یا عدم برگزاری مراسم ختم، هفتم و چهلم فرد متوفی، ترس اطرافیان از مواجهه با پیکر فرد فوت شده به دلیل احتمال انتشار بیماری، رعایت فاصله فیزیکی و عدم هم آغوشی و دلجویی از بستگان فرد متوفی، گاه موجب می شود شاهد شکل گیری پدیده سوگ پیچیده و بروز علائم افسردگی در بستگان درجه یک فرد متوفی باشیم.

سگ

سگ ها واقعا می‌توانند کووید-۱۹ را شناسایی کنند ؛ کشف شواهد بیشتر

برخی از شواهد نشان می‌دهند که سگ‌ها به شکل قابل اعتمادی می‌توانند، ویروس کووید-۱۹ را شناسایی کنند.

چاقی

باز کردن پنجره‌های خودرو ریسک انتقال کرونا را کاهش می‌دهد؟

یک مدل پژوهشی بهترین شیوه برای چرخش جریان هوا را در ماشین برای کاهش سرایت ویروس سارس-کووید-۲ نشان می‌دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب