یک محقق در شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان خبر داد:

ترکیب حدواسط "آکرولئین" در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد

زهره بنان کارشناس تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان،خبرداد: آکرولئین که یک ترکیب حدواسط برای تولید محصولات بالادستی آکریلو نیتریل، آکریلیک اسید و اسیدآمینه ها است را درمقیاس آزمایشگاهی تولید کردیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، زهره بنان کارشناس تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، با بیان این که برای جلوگیری از واردات و رفع نیاز کشور و خودکفایی باید ریشه ای عمل کنیم و گاهی هم لازم است در سبد دانش بنیان ما چندین محصول برای تولید یک کالای وارداتی باشد، گفت: در همین راستا آکرولئین که یک ترکیب حدواسط برای تولید محصولات بالادستی آکریلو نیتریل، آکریلیک اسید و اسیدآمینه ها است را درمقیاس آزمایشگاهی تولید کردیم.

وی در توضیح این ترکیب اظهار کرد: آکرولئین کوچکترین آلدئید غیر اشباع است و به دلیل دو پیوند دوگانه، این ترکیب شدیداً واکنش دهنده بوده و به راحتی پلیمریزه می شود. تولید تجاری آن توسط پروپیلن در حضور کاتالیسست بیسموت- مولیبدن صورت می گیرد.

 

تولید این ترکیب (آکرولئین) چه اهمیتی دارد و نیاز کشور به این  محصول از چه کشورهایی وارد می شود؟

پژوهشگر تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان با بیان این که آکرولئین یک ماده حدواسط برای تولید محصولات بالادستی آکریلو نیتریل، آکریلیک اسید و اسیدآمینه ها است، گفت: هیچ یک از محصولات بالادستی در ایران تولید نمی شود و به همین خاطر ایران واردات آکرولئین ندارد.

این محقق تصریح کرد: پس اگر یک روزی تصمیم گرفتیم این سه  محصول نهایی را تولید کنیم که نیاز اصلی کشور ماست و بسیار گران و ارزبری بالایی هم دارد این ترکیب را هم باید تولید کنیم.

کارشناس تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، با بیان این که آکریلونیتریل از ترکیبات اصلی تولید الیاف اکریلیک مورد نیاز در صنایع نساجی است، اظهار کرد: آکریلو نیتریل مورد نیاز صنایع نساجی 80 هزار تن در سال می باشد که کاملا وارداتی بوده و در صورت تولید این ترکیب در کشور 160 میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهد داشت.

این محقق افزود: همچنین متیونین که ترکیب اصلی برای غنی سازی  خوراک دام است از آکرولئین ساخته می شود، این ترکیب نیز کاملا وارداتی بوده و در صورت بومی سازی آن 50 میلیون دلار سالانه صرفه جویی ارزی خواهد داشت.

وی ادامه داد: آکرولئین همچنین در آفت کشها برای کنترل علف های هرز، از بین بردن خزه دریایی در کانالهای آب و بعنوان تثبت کننده در زمان آماده سازی نمونه های بیولوژیکی برای میکروسکوپ الکترونی بکار می رود. این ترکیب یک پیش ماده برای برخی از عطرهای تجاری نیز هست.

کارشناس تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، بیان کرد: آکرولئین در ساخت آکریلیک اسید استفاده می شود در این فرآیند آکرولئین بعنوان ماده میانی از اکسیداسیون پروپیلن تولید شده و سپس به آکریلیک اسید تبدیل می شود. اکریلیک اسید ماده بدون رنگ و دارای بوی اسیدی است و در تولید پلاستیک، فرمولاسیون رنگ و دیگر محصولات مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با بیان این که کشورهای امریکا، فرانسه، بلژیک و آلمان از عمده تولیدکنندگان آکرولئین هستند و سالانه 500 هزار تن آکرولئین در آمریکای شمالی، اروپا و ژاپن تولید می شود، گفت: برای تولید محصولات بالادستی بصورت بسیار محدود برخی شرکتها ورود کرده اند، این که در کدام حیطه ها موفق بوده اند و ماده حد واسطی  تولید شده یا نه اطلاعی نداریم.

این پژوهشگر بیان کرد: در حال حاضر این ترکیب ( اکرولئین) برای اولین بار در کشور توسط محققان شرکت دانش بنیان بهیار صنعت مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان در مقیاس آزمایشگاهی تولید شده که می تواند گامی بلند در جهت بومی سازی ساخت ترکیب مورد نیاز در کشور باشد.

 

آیا مشکل ما فقط این ماده حدواسط بوده که تولید سه محصول بالادستی تا به حال اتفاق نیفتاده یا ترکیبات و زیرساختهای دیگری هم نیاز است؟

 این محقق اظهار کرد: خط آن مهم است خالص سازی این خط نهایی هم خیلی مهم است مواد نهایی دست بالا را که وارد می کنیم تولید اینها خیلی کار می برد فقط هم منحصر به این ترکیب نیست، لازمه آن خیلی ترکیبات دیگر است که آنها را هم ما تولید نمی کنیم، در واقع برای این که این محصولات نهایی را تولید کنیم نیاز است که چند ترکیب حد واسط را بتوانیم تولید کنیم که یکی از آنها آکرولئین است.

 

شما برنامه ای برای تولید بقیه مواد حدواسط دارید یا نه؟

پژوهشگرشرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، گفت: اقداماتی را شروع کرده ایم، تلاش می کنیم اما معلوم نیست که به چه نتیجه ای برسیم اصلا منظور ما در تولید آکرولئین تنها خود این ترکیب نبود، هدف اصلی تولید محصولات نهایی است که وارد می کنیم.

 

شما در تولید یک ترکیب حدواسط موفق شده اید، امیدوار باشیم سایر ترکیبات حد واسط هم تولید کنید؟

وی اظهارکرد: تلاش می کنیم اما این نیازمند یک تیمی از محققان است چون یک پروسه بزرگ است، باید چندین ماده حدواسط تولید شود و خالص سازی کنیم که هر کدام خط تولید جدا دارد و در صورت انجام آن به مدت زمان بیشتری نیازمندیم.

 

با توجه به این که در حال حاضر امکان تولید محصولات بالادستی را نداریم نمونه آزمایشگاهی آکرولئین را که تولید کرده اید کاربرد دیگری در داخل کشور دارد یا تولید انبوه برای صادرات ممکن است؟

این محقق با بیان این که کاربرد اصلی ترکیب تولید محصولات بالادستی است، تصریح کرد: اما نمونه آزمایشگاهی آکرولئین را بطور مستقیم هم می توان استفاده کرد مثلا در از بین بردن یکسری باکتریها داخل آب، جلبکها و گندزدایی فاضلاب ها استفاده دارد که البته چون سمی است باید مراقب استفاده باشیم، همچنین برای عطر سازی کاربرد دارد.

کارشناس تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، در خصوص تولید انبوه و صادرات، اظهار کرد: هدف رسیدن به مرحله تولید محصولات بالادستی بوده، هرچند در تولید یک محصول دانش بنیان صادرات هم یکی از گزینه هاست، اما تولید کنندگان محصولات بالادستی باید در مسیر تولید یک خط تولید مخصوص ترکیب حدواسطی مثل آکرولئین داشته باشند اصولا این گونه نیست که از جای دیگر ترکیب را وارد و تزریق کنند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 94125

مطالب مرتبط :
عکس

با همت صنعتگران اراکی :

ایران به جمع ۵کشور تولید کننده کنترل مشعل صنعتی پیوست

تولید سیستم الکترونیکی کنترل مشعل و بویلر‌های بخار در کنار تولید دانش بنیان شیر‌های اطمینان در شرکت تولید مشعل صنعتی در اراک بومی سازی شد.

ترویج اندیشه علمی

عضو شورای هماهنگی فعالیت های علمی بسیج دانشجویی:

تحقق ۸ طرح دانش بنیان طی دوسال/ چشم اندازهای روشن، نیازمند ترویج اندیشه علمی با حمایت های مالی چشمگیرتر است

علی سهیلی عضو شورای هماهنگی فعالیت های علمی پژوهشی ناحیه بسیج دانشجویی و عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان، با بیان این که مرکز رشد حسان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان از دوسال پیش فعالیت خود را با ۱۴ طرح آغاز کرد که الان ۸ طرح به مرحله آزمایشگاهی و تجاری رسیده، سه شرکت دانش بنیان و سه هسته فناور هم دارد، گفت: چشم اندازهای روشن، نیازمند ترویج اندیشه علمی و روحیه پژوهشگری با حمایت های مالی چشمگیرتر بسیج دانشجویی و بسیج علمی است

مهدی غفاری

رئیس پارک علم و فناوری گلستان تاکید کرد

۹ هزار واحد فناور دستاورد مهم انقلاب اسلامی

رئیس پارک علم و فناوری گلستان گفت: ۹ هزار واحد فناور و پنج هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که قبل از انقلاب ما حرفی در این حوزه برای گفتن نداشتیم.

موذن

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران خبر داد:

حمایت از ۷۰۰ نخبه و ایجاد ۵۲ شرکت دانش بنیان در مازندران

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران با اعلام اینکه تاکنون ۷۰۰ نخبه در استان مورد حمایت قرار گرفتند، گفت: ۵۲ شرکت دانش بنیان با حمایت سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران مشغول فعالیت هستند که ۱۰ شرکت در سال جاری راه اندازی شده است.

رسولیان

وجود واحدهای قوی دانش بنیان در شهرک صنعتی شهرکرد یک غنیمت است

معاون وزیر و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: وضعیت فعلی شهرک های صنعتی چهارمحال و بختیاری خوب است و وجود واحدهای قوی دانش بنیان در شهرک صنعتی شهرکرد یک غنیمت است.

بیکاری

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

از بیکاری ۱۸ هزار فارغ‌التحصیل حوزه کشاورزی مازندران تا کمبود کارشناس گیاه پزشکی

رئیس مجمع نمایندگان مازندران در حالی از بیکاری ۱۸ هزار فارغ التحصیل حوزه کشاورزی مازندران گلایه کرد که رئیس نظام مهندسی کشاورزی مازندران ضمن رد این مسئله اعلام کرد در برخی از حوزه‌ ما با کمبود کارشناسا مواجه هستیم.

واکسن کوواکسین هند علیه ویروس انگلسی موثر است

بر طبق یک مطالعه؛

واکسن کوواکسین هند علیه ویروس انگلیسی موثر است

ظهور انواع جدیدویروس کرونا، به ویژه نوع انگلستان، با افزایش عفونت نسبت به سویه اجداد همراه شده است، در همین رابطه داده های یک مطالعه نشان می دهد که واکسن کوواکسین ساخت هند با موفقیت این نوع را خنثی می کند.

داروهای رایج ایدز از علت اصلی کاهش بینایی مربوط به ماکولا جلوگیری می کند

محققان کشف کردند؛

داروهای رایج ایدز از «دژنراسیون ماکولا» عامل اصلی نابینایی جلوگیری می کند

دانشمندان گروهی از داروها را شناسایی کرده اند که می تواند از «دژنراسیون ماکولا» عامل اصلی نابینایی جلوگیری کند. این داروها با نام بازدارنده های نوکلئوزید Reverse Transcriptase یا NRTI شناخته می شوند، معمولاً برای درمان ایدز استفاده می شوند.

واکسن نواوکس در مقابل کووید۱۹ افریقای جنوبی کارایی ندارد

بر طبق آزمایشات؛

واکسن نواوکس در مقابل کووید۱۹ افریقای جنوبی کارایی ندارد

واکسن نواوکس در انگلیس، آفریقای جنوب، ایالات متحده و مکزیک آزمایش شده است. آزمایش در انگلیس ۸۹.۳ درصد در جلوگیری از کووید۱۹ موثر بود، کارآیی آن در برابر نوع جدید انگلیس ۸۶ درصد محاسبه کردند، در حالی که کارایی آن در برابر سویه اصلی کووید۱۹ ۹۵.۶ درصد محاسبه شده بود. در مورد نوع آفریقای جنوبی هم میزان اثر بخشی زیر ۵۰ درصد است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب