در گفتگو اختصاصی عنوان شد

داروی ضد کرونای ایرانی در آستانه ورود به بازار

مدیرعامل شرکت نیاک گفت: کارآزمایی تکمیلی داروی کرونای ضد ایرانی در حال انجام است و امیدواریم پس از تایید نهایی از سوی سازمان غذا و دارو وارد بازار شود.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان گلستان؛ شرکت کشت و صنعت نیاک با سرمایه گذاری حدود 200 نفر از مدیران صاحب نام و متخصص کشور در زمینه های داروسازی، پزشکی، صنایع غذایی، علوم کشاورزی و اقتصاد در سال 1364 به منظور پژوهش در زمینه گیاهان دارویی، تولید و فرآوری داروهای طبیعی و سلامت محور تأسیس شد.

 

مهمترین اهداف مدیران این شرکت از بدو تأسیس، سرمایه گذاری و پژوهش در تولید داروها و فرآورده های طبیعی در درمان به منظور ارتقای کیفیت سلامت جامعه بود و لذا در طول ۲۰ سال گذشته در چندین نوبت طرح های توسعه به منظور افزایش کیفیت داروهای تولیدی در این شرکت انجام پذیرفته است، امروزه داروسازی نیاک علاوه بر تولید بیش از 50 قلم داروهای طبیعی در اشکال متنوع قرص، کپسول، پودر، شربت، محلول، کرم و پماد در بازار دارویی حضور داشته و مفتخر است که تمامی عصاره ها(اعم از مایع و خشک) و اسانس های مورد نیاز خود را نیز در واحدهای مجهز و استاندارد فرآوری و عصاره گیری تهیه و تولید می کند.

 

در سال 1394 به دنبال بازرسی ها و ممیزی های صورت گرفته داروهای تولیدی شرکت به عنوان محصولات دانش بنیان پذیرفته شده و شرکت از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان شرکت دانش بنیان مورد تائید قرار گرفته است، همچنین در سال 1396 شرکت موفق به اخذ استاندارد ایزو9001 (سیستم مدیریت کیفیت)، ایزو 14001(سیستم مدیریتی محیط زیست)، ایزو OHSAS 18001 (سیستم ایمنی و بهداشت شغلی)،ایزو 10002(رضایتمندی مشتری) و گواهی5S (گواهی نظام آراستگی محیط کار) از شرکت  TUV INTER CERT آلمان شد.

 

شرکت داروسازی نیاک در راستای افزایش کیفیت و اثبات اثربخشی محصولات خود تحقیقات و کارآزمایی های بالینی متعددی را با همکاری مراکز دانشگاهی و درمانی مختلف همچون بیمارستان بقیه الله انجام داده است. 

 

این کارآزمایی ها در قالب پایان نامه و طرح های تحقیقاتی و با نظارت و همکاری اساتید فرهیخته و به نام دانشگاهی انجام می شود . چند نمونه از این کارآزمایی های بالینی که در مراکز درمانی معتبر مانند بیمارستان بقیه الله(عج) تهران و بیمارستان تخصصی کودکان طالقانی گرگان صورت گرفته شامل بررسی کارایی شربت زوفا در بهبود سرفه های جانبازان شیمیایی، بررسی کارایی قرص سینارول در بهبود علایم بیماران مبتلا به سندروم متابولیک(هایپرلیپیدمی و هایپراوریسمی)، بررسی کارایی قرص سینارول در بهبود علایم بیماران مبتلا به کبد چرب، بررسی کارایی تونیک عنصلی در بهبود علایم بیماران مبتلا به سندروم متابولیک (هایپرلیپیدمی و هایپراوریسمی)، بررسی کارایی تونیک عنصلی در بهبود علایم بیماران مبتلا به کبد چرب، بررسی کارایی قرص آیرون پلاس در بهبود علایم بیماران مبتلا به آنمی، اثربخشی شربت گیاهی زاتاریا بر روی شاخص های تنفسی و استرس اکسیداتیو مجروحان شیمیایی مواجه شده با گاز خردل با بیماری برونکیولیت مزمن ثانویه،  بررسی کارایی گیاه یونجه بر روی افزایش اشتهای کودکان، بررسی کارایی کپسول زعفران در بهبود علایم DRY TYPE ARMD  بیماران مبتلا به آسیب چشمی  است.

 

«هومان بیات» مدیرعامل شرکت نیاک که از 9 سال پیش تا به امروز مدیرعامل این شرکت است  از کارآزمایی بالینی دارویی به منظور درمان بیماری کرونا در این شرکت خبر داد.

 

بیات که فارغ التحصیل دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 74 است امید دارد که این دارو در هفته های آینده در داروخانه های سطح کشور در دسترس بیماران قرار بگیرد.


 
 مدیرعامل شرکت نیاک می گوید: با شروع کرونا چند کار تحقیقاتی را برای درمان کرونا آغاز کردیم و با سه دانشگاه علوم پزشکی وارد همکاری شدیم، یکی از اصلی ترین اقدامات ما همکاری با دانشگاه علوم پزشکی مازندران بود که منجر به تولید داروی در زمینه کرونا و آنفولانزا شده است که پروانه نمونه برداری آن از سوی سازمان غذا و دارو صادر  و پس از انجام این آزمایش ها این دارو روانه بازار می شود.

 

بیات بیان کرد: آزمایش های بالینی این دارو  انجام شده و گزارش های آن در دانشگاه امام حسین(ع) روی ویروس کووید19 اثربخش بوده و یک دوز از این دارو توانسته  100 برابر میزان ویروس کووید19 را در بدن کاهش دهد.

 

وی افزود: همچنین این دارو روی ویروس آنفولانزا نیز مورد بررسی قرار گرفته است که با یک دوز یک هزار برابر ویروس را کاهش داده و تلاش ما بر این است که در روزهای آینده بتوانیم این دارو را روانه داروخانه ها کنیم و از سویی دیگر بتوانیم زمینه صادرات آن را نیز آغاز کنیم.

 

مدیرعامل شرکت نیاک با بیان اینکه انتظار داریم معاونت غذا و دارو در راستای تولید این دارو همراهی بیشتری داشته باشد، متذکر شد: سازمان غذا و دارو باید حمایت بیشری از ما داشته باشد و باید بروکراسی را تسهیل کند، کووید19 تمام جوامع را تحت تاثیر قرار داده است و باید مثل دیگر کشورها روند تحقیقات و بررسی یافته ها تسهیل شود، در  حال حاضر 6 ماه است که یافته های ما در  سازمان غذا و دارو قرار دارد و هنوز نتیجه نهایی آن اتخاذ نشده است.

 

بیات بیان کرد: در مرداد ماه به معاونت غذا و دارو طرح خود را اعلام کردیم و با اینکه کارآزمایی بالینی آن انجام شده بود ولی پروسه آن طولانی شد و نیاز است که سازمان ها بروکراسی ها را برای چنین محصولاتی  کوتاه تر کنند.

 

وی بابیان اینکه در ستاد کرونا به صورت جدی این دارو مطرح نشده است، افزود:  در حال حاضر کارآزمایی تکمیلی را انجام می دهیم تا بدون شبهه نشان دهیم داروی ما ضد ویروس کرونا است و اثر آن ثابت شود.

 

مدیرعامل شرکت نیاک یادآور شد: شرکتی هستیم که طی سال های اخیر دانش بنیان شدیم و متاسفانه معاونت فناوری ریاست جمهوری اکثر کارها را به شرکت های خصوصی برون سپاری کردند و این شرکت ها سلیقه ای عمل می کنند و گاهی به مسائل آنگونه که باید توجه نمی کنند.

 

بیات ابراز داشت: برای مثال یک لیستی از فعالیت و تولیدات شرکت های دانش بیان  تهیه شده که اگر این فرآورده های مدنظر تولید شود از معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان به میزان 20 سال بهره مند خواهند شد ولی برای ما که این فرآورده ها را داشتیم یک سال هم معافیت مالیاتی در نظر گرفته نشده است.

 

وی به داروی ضدویروس کرونا اشاره کرد و ابراز داشت: این دارو برای نخستین بار در دنیا ساخته می شود و از سوی شرکت هایی عنوان می شود که در  سطح یک دانش بنیان قرار ندارد، از سویی دیگر تمام اطلاعات را در زمینه تولید این دارو دریافت کردند ولی در عمل کمک آنچنانی از نظر دانش بنیان بودن برای ما اتفاق نیفتاده است.

 

مدیرعامل شرکت نیاک  بیان کرد: شرکت نیاک سال  64 پایه گذاری شد و  270 نفر سهام دار پزشک، داروساز و دکترای کشاورزی در رشته های مختلف دارد و در حال حاضر 117 نفر کادر پرسنل شرکت هستند که رسما بیمه شدند و نزدیک 45 نفر از همکاران ما دارای مدارک فوق دیپلم به بالا هستند و در مجموعه این شرکت پنج دارو ساز با ما همکاری می کنند.

 

بیات افزود:  یکی از شعارهای این شرکت این است که هر روز بهتر از روز قبل باشیم لذا تلاش کردیم که سطح کیفی محصولات خود را ارتقاء دهیم.

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 94131

مطالب مرتبط :
شیوع ویروس جهش یافته از کجا بود؟

شیوع ویروس جهش یافته از کجا بود؟

شیوع ویروس جهش یافته از کجا بود؟

امید به زندگی

کرونا رکورد کاهش امید به زندگی را شکست

یک مطالعه جدید از کاهش شدید نرخ امید به زندگی حکایت دارد. محققان میگویند این موضوع در ارتباط مستقیم با وضعیت پاندمی کروناست.

وزیر بهداشت سریلانکا

وزیر بهداشت این کشور برای مقابله با کرونا دست به دامان «جادو» شد

وزیر بهداشت سریلانکا که چندی پیش مدعی شده بود استفاده از یک معجون شگفت انگیز میتواند ایمنی مادام العمر در قبال کروناویروس ایجاد کند حالا به کرونا مبتلا شده است.

واکسن کوواکسین هند علیه ویروس انگلسی موثر است

بر طبق یک مطالعه؛

واکسن کوواکسین هند علیه ویروس انگلیسی موثر است

ظهور انواع جدیدویروس کرونا، به ویژه نوع انگلستان، با افزایش عفونت نسبت به سویه اجداد همراه شده است، در همین رابطه داده های یک مطالعه نشان می دهد که واکسن کوواکسین ساخت هند با موفقیت این نوع را خنثی می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب