با سرپرستی یک فیزیکدان ایرانی دانشگاه بازل؛

کارایی تحریک نقطه کوانتومی "تک فوتونها" دو برابر شد

فیزیکدانان، منبعی از تک فوتون ها را تولید کرده اند که می تواند میلیاردها از این ذرات کوانتوم را در ثانیه تولید کند، با این منبع فوتون کارایی تحریک نقطه کوانتومی "تک فوتونها" دو برابر شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از فیز، فیزیکدانان، پروفسور ریچارد واربرتون، ناتاشا توم و دکتر آلیسا جوادی از دانشگاه بازل، به همراه همکارانی از دانشگاه بوخوم منبعی از تک فوتون ها را تولید کرده اند که می تواند میلیاردها از این ذرات کوانتوم را در ثانیه تولید کند. این منبع فوتون با کارایی رکوردشکنی خود «تحریک نقطه کوانتومی57 درصد که بیش از دو برابر منابع تک فوتونی قبلی است»، یک بلوک جدید و قدرتمند برای فناوری های کوانتومی است.

محققان دانشگاه بازل و دانشگاه رور بوخوم منبعی از تک فوتون ها را تولید کرده اند که می تواند میلیاردها از این ذرات کوانتوم را در ثانیه تولید کند. منبع فوتون با کارایی رکوردشکنی خود، یک بلوک جدید و قدرتمند برای فناوری های کوانتومی است.

رمزنگاری کوانتومی نوید ارتباطات کاملاً ایمن را می دهد. یک جز اصلی در اینجا رشته های تک فوتون است. اطلاعات را می توان در حالت کوانتومی این ذرات نور ذخیره و در فواصل طولانی انتقال داد. در آینده، پردازنده های کوانتومی از راه دور از طریق تک فوتون ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. و شاید خود پردازنده از فوتون ها به عنوان بیت کوانتوم برای محاسبه استفاده کند.

با این حال، یک پیش نیاز اساسی برای چنین کاربردهایی، منبع کارآمد فوتون های منفرد است. یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور ریچارد واربرتون، ناتاشا توم و دکتر آلیسا جوادی از دانشگاه بازل، به همراه همکارانی از بوخوم، اکنون در مجله نانوتکنولوژی نیچر در مورد توسعه منبع تک فوتونی گزارش می دهند که به طور قابل توجهی از سیستم های شناخته شده قبلی از نظر کارایی.پیشی می گیرد.

 

 

 

"قیف" ذرات نور را هدایت می کند

هر فوتون با ایجاد موج یک "اتم مصنوعی" (یک نقطه کوانتومی) در داخل یک نیمه هادی ایجاد می شود. معمولاً این فوتون ها نقطه کوانتومی را در تمام جهات ممکن ترک می کنند و بنابراین کسری بزرگ از بین می رود. در منبع فوتونی که اکنون ارائه شده است محققان با قرار دادن نقطه کوانتوم در داخل یک "قیف" این مشکل را حل کرده اند تا همه فوتون ها را در یک جهت خاص ارسال کنند.

قیف یک ریز حفره جدید است که بیانگر نوآوری واقعی تیم تحقیقاتی است: حفره میکرو تقریباً تمام فوتون ها را گرفته و سپس آنها را به یک فیبر نوری هدایت می کند. فوتون ها که هر کدام حدود دو سانتی متر طول دارند، در انتهای یک فیبر نوری ظاهر می شوند.

کارایی کل سیستم - یعنی احتمال اینکه تحریک نقطه کوانتومی در واقع منجر به یک فوتون قابل استفاده شود - 57 درصد است که بیش از دو برابر منابع تک فوتونی قبلی است. نویسنده اصلی، ریچارد واربرتون توضیح می دهد: "این یک لحظه واقعا خاص است." "ما یک یا دو سال است می دانیم که اصولاً چه چیزی ممکن است. اکنون موفق شده ایم ایده های خود را عملی کنیم."

 

افزایش بسیار زیاد قدرت محاسبات

واربرتون می افزاید: افزایش کارایی عواقب قابل توجهی دارد، "افزایش کارایی ایجاد فوتون منفرد با ضریب دو به بهبود کلی ضریب یک میلیون برای یک رشته مثلاً 20 فوتون می افزاید. در آینده، ما می خواهیم منبع تک فوتونی خود را حتی بهتر کنیم: ما می خواهیم آن را ساده کنیم و برخی از برنامه های بی شمار آن را در رمزنگاری کوانتومی، محاسبات کوانتومی و سایر فن آوری ها دنبال کنیم. "

انتهای پیام/

معصومه صادقی

 

https://phys.org/news/2021-01-physicists-record-breaking-source-photons.html

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵:۱۵

شناسه خبر: 94144

مطالب مرتبط :
قابلیت عجیب آهنربای کوانتومی فوق سرد

قابلیت عجیب آهنربای کوانتومی فوق سرد

دانشمندان ژاپنی و آمریکایی کشف کردند که یک آهنربای کوانتومی سه میلیارد برابر سردتر از فضای میان‌ستاره‌ای است. این کشف می‌تواند به آنها در ساخت ابررساناها یا عایق‌های با تحمل دمای بالا کمک کند.

۰۸

با تلاش محققین دانشگاه استنفورد تحقق یافت؛

تبدیل نور به رنگ دلخواه توسط دستگاه فوتونیک

یک دستگاه نوری جدید فرکانس های فوتون های فردی را دستکاری می کند تا رنگ نور مورد نیاز را ایجاد کند.

داروی بازیابی بینایی بیماران مولتیپل اسکلروزیس(MS) کشف شد

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید گزارش کردند؛

دارویی که بینایی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) را باز می گرداند

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید گزارش کردند: دارویی به نام کلرید ایندازول (IndCl) توانایی بهبود دید در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) را دارد، این دارو در موش ها باعث بهبودی در میلین شده و عملکرد بینایی حدود ۵۰٪ بهبود یافت، دانشمندان معتقدند درمان به موقع می تواند ۷۵٪ -۸۰٪ عملکرد اصلی را بازیابی کند.

فیزیکدان

پارادوکس سفر در زمان حل شد+عکس

سفر در زمان را شاید صرفا مختص داستان ها و فیلم های علمی تخیلی بدانید! اما حالا یک فیزیکدان به نتایج جذابی درباره این موضوع رسیده است

بیماری لثه، بیماران کووید۱۹ را چند برابر بیشتر دچار عوارض می کند

طبق تحقیقاتی که در نشریه پریودنتولوژی اروپا منتشر شد؛

بیماری لثه، بیماران کووید۱۹ را چند برابر بیشتر دچار عوارض می کند

طبق تحقیقاتی که امروز در مجله پریودنتولوژی بالینی، ۱ نشریه رسمی فدراسیون پریودنتولوژی اروپا (EFP) منتشر شده است. در صورت ابتلا به بیماری لثه، بیماران کووید۱۹ حداقل سه برابر بیشتر دچار عوارض می شوند.

نخبگان علمی شهرستان شهرضا تجلیل شدند  مسئول۲

با حضور مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان؛

نخبگان علمی شهرستان شهرضا تجلیل شدند

مراسم تجلیل از حدود ۳۰ نفر از نخبگان علمی دانشگاه ها و رتبه های برتر کنکور سراسری ۱۳۹۹ شهرستان شهرضا با حضور مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان انجام شد.

واکسن کوواکسین هند علیه ویروس انگلسی موثر است

بر طبق یک مطالعه؛

واکسن کوواکسین هند علیه ویروس انگلیسی موثر است

ظهور انواع جدیدویروس کرونا، به ویژه نوع انگلستان، با افزایش عفونت نسبت به سویه اجداد همراه شده است، در همین رابطه داده های یک مطالعه نشان می دهد که واکسن کوواکسین ساخت هند با موفقیت این نوع را خنثی می کند.

آگلونما

آگلونما ، گیاه آپارتمانی که هوا را تصفیه می کند

آگلونما یکی از گیاهان آپارتمانی است که در صدر فهرست ۱۰ برترین گیاه پاک‌کننده‌ی هوا قرار داده چراکه به طور طبیعی این گیاه توانایی پاکسازی هوای اطرافش را دارد.

داروهای رایج ایدز از علت اصلی کاهش بینایی مربوط به ماکولا جلوگیری می کند

محققان کشف کردند؛

داروهای رایج ایدز از «دژنراسیون ماکولا» عامل اصلی نابینایی جلوگیری می کند

دانشمندان گروهی از داروها را شناسایی کرده اند که می تواند از «دژنراسیون ماکولا» عامل اصلی نابینایی جلوگیری کند. این داروها با نام بازدارنده های نوکلئوزید Reverse Transcriptase یا NRTI شناخته می شوند، معمولاً برای درمان ایدز استفاده می شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب