دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید گزارش کردند؛

دارویی که بینایی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) را باز می گرداند

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید گزارش کردند: دارویی به نام کلرید ایندازول (IndCl) توانایی بهبود دید در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) را دارد، این دارو در موش ها باعث بهبودی در میلین شده و عملکرد بینایی حدود ۵۰٪ بهبود یافت، دانشمندان معتقدند درمان به موقع می تواند ۷۵٪ -۸۰٪ عملکرد اصلی را بازیابی کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از تکنولوژی نت ورک، تیمی به سرپرستی یک دانشمند علوم پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید، گزارش دادند که دارویی - لیگاند گیرنده استروژن به نام کلرید ایندازول (IndCl) توانایی بهبود دید در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) را دارد، این دارو در موش ها باعث بهبودی در میلین شده و عملکرد بینایی حدود 50٪ بهبود یافت، دانشمندان معتقدند درمان به موقع می تواند 75٪ -80٪ ​​عملکرد اصلی را بازیابی کند.

 

این مطالعه، روی موشهای القا شده با مدل MS و اولین بررسی اثر IndCl بر آسیب شناسی و عملکرد مسیر بینایی آوران کامل انجام شده و در مجله آسیب شناسی مغز منتشر شده است. مسیر بینایی آوران شامل چشم ها، عصب بینایی و کلیه ساختارهای مغزی است که مسئول دریافت، انتقال و پردازش اطلاعات بینایی هستند.

در بیماری ام اس، بیماری که در آن سیستم ایمنی بدن "از بین می رود" یا پوشش محافظتی اعصاب را می خورد، دوره اولیه التهاب و دمیلین زدایی اغلب به عصب بینایی و سایر قسمت های سیستم بینایی آسیب می رساند. در نتیجه، تقریباً 50٪ از بیماران مبتلا به MS قبل از نشان دادن علائم اولیه، نوریت بینایی - التهاب از بین برنده عصب بینایی را تجربه می کنند. تقریباً تمام بیماران MS در مرحله ای از پیشرفت بیماری دچار اختلال بینایی هستند. علائم می تواند شامل چشمک زدن ، تاری دید و از بین رفتن تدریجی بینایی باشد که می تواند منجر به کوری شود و از جمله سایر اختلالات بینایی است.

عصب بینایی، یک بسته عصبی به شدت میلین شده در پشت چشم، از طریق تکانه های الکتریکی اطلاعات بینایی را از شبکیه به مراکز بینایی مغز منتقل می کند. میلین به عنوان ماده ای عایق عمل می کند که انتقال این تکانه های الکتریکی را تسریع می کند. کاهش نسبی میلین سرعت انتقال اطلاعات بصری را کاهش می دهد. از دست دادن شدید میلین ممکن است سیگنال را کاملاً متوقف کند.

محققان از IndCl برای ارزیابی تأثیر آن در از بین بردن برهنه سازی آکسون های مسیر بینایی استفاده کردند این درمان باعث بازسازی مجدد شد و تخریب آکسون ها را کاهش داد که منجر به بهبود عملکرد جزئی در بینایی شد.

سیما تیواری-وودروف، استاد علوم پزشکی و نویسنده اصلی مطالعه، گفت: "قبلاً IndCl در موش ها برای کاهش ناتوانی حرکتی، افزایش میلین شدن و محافظت از سلول در برابر آسیب نخاع و جسم پینه را نشان داده شده است." . "با این حال، تأثیرات آن در سیستم بینایی تاکنون ارزیابی نشده بود. مطالعه ما نشان می دهد عصب بینایی و دستگاه بینایی، که تحت التهاب، دمیلین زدایی و آسیب آکسونال قابل توجهی هستند، می توانند با درمان IndCl  بطور موفقیت آمیز در کاهش التهاب و افزایش مجدد ریلین سازی، برخی از عملکردها را بازیابی کنند. "

مسیر بصری در موش ها مانند انسان است. بنابراین مغز موش یک مدل عالی برای دانشمندان برای بررسی اختلال بینایی است. در آزمایشگاه، تیواری-وودروف و گروه تحقیقاتی او ابتدا مدل موش MS را القا کردند. آنها اجازه دادند بیماری حدود 60 روز پیشرفت کند و وقتی بیماری بین 15 تا 21 روز به اوج خود رسید، IndCl را به نصف موش ها تجویز کردند. در پایان آزمایش، آنها سنجش عملکردی را برای اندازه گیری سیگنال الکتریکی بصری انجام دادند. و ایمونوهیستوشیمی برای بررسی مسیر بینایی. در موش هایی که این دارو را دریافت کرده اند، بهبودی در میلین را نشان داده و عملکرد بینایی آنها حدود 50٪ بهبود یافت.

 

برای تیواری-وودروف سوال بعدی این است که چگونه درمان IndCl باعث بازسازی مجدد عملکرد در مسیر بینایی می شود. آزمایشگاه وی، با همکاری آزمایشگاه نویسنده همکار جان آکاتزنلن بوگن در دانشگاه ایلینوی در حال بررسی داروهای جدید است که همانند IndCl هستند.

تیواری-وودروف گفت: "اندازه گیری عملکرد بینایی و بهبودی در حضور روشهای درمانی جدید می تواند برای غربالگری روشهای درمانی موثرتر که از آکسون محافظت می کنند، باعث تحریک مجدد اکسیلاسیون آکسون و جلوگیری از آسیب مداوم آکسون شود."

داروهای ام اس تایید شده در حال حاضر التهاب را کاهش می دهند اما از تخریب نورون جلوگیری نمی کنند و یا از نوسازی مجدد سلول ها را آغاز نمی کنند. بعلاوه، آنها فقط تا حدی از شروع ناتوانی دائمی در بیماران مبتلا به MS جلوگیری می کنند.

تیواری-وودروف گفت: "ما در اوج بیماری موشهای MS را با IndCl درمان کردیم." "اگر مغز به شدت بیمار باشد، برخی از آکسون هایی که به طور بالقوه می توانند عملکرد بینایی را بازیابی کنند، بیش از حد آسیب دیده و بهبود نمی یابند. یک نقطه بازگشت وجود ندارد مقاله ما تأکید می کند که برای دستیابی به بهبود بینایی، درمان باید زودهنگام آغاز شود. درمان اولیه می تواند 75٪ -80٪ ​​عملکرد اصلی را بازیابی کند. "

 

تیواری-وودروف تأکید کرد که اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است، اما یافته های جدید پویایی اختلال عملکرد بینایی و ناتوانی در موش های MS، همراه با اهمیت درمان زودرس برای کاهش آسیب آکسون را نشان می دهد.

تیواری-وودروف گفت: "یک نیاز شدید و فوری به یافتن یک کاندید درمانی وجود دارد که عملکرد عصبی را در بیماران مبتلا به ام اس بازیابی کند." "روشهای درمانی باید نوسازی مجدد را هدف قرار دهند و از تخریب بیشتر آکسون و از دست دادن سلولهای عصبی جلوگیری کنند. استروژن های خوب که دارای مزایای محافظت از نور و تعدیل سیستم ایمنی هستند، می توانند کاندید درمان MS باشند. "

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.technologynetworks.com/tn/news/mouse-study-shows-vision-restoring-potential-of-multiple-sclerosis-drug-345197

زمان انتشار: سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 94253

مطالب مرتبط :
۱۲۳۴

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه گزارش کردند:

کووید۱۹به ناهنجاری‌های خطرناک چشم منجر می‌شود

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه بر طبق مطالعه‌ای بر روی ۱۲۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹شدید، اعلام کردند: یک نتیجه جدید و ماندگار از عفونت کووید۱۹شناسایی شده است. آنها ناهنجاری‌های قابل توجهی را در چشم مبتلایان به ویروس کرونا شناسایی کرده‌ و گفته اند غربالگری چشم در تمام بیماران کووید۱۹شدید ضرورت دارد.

آفریقای جنوبی واکسیناسیون با آسترازنکا را متوقف کرد/ هفته های پراسترس با یک میلیون دوز واکسن که روی دستش ماند

آفریقای جنوبی واکسیناسیون با آسترازنکا را متوقف کرد/ هفته های پراسترس با واکسن هایی که روی دستش ماند

آفریقای جنوبی واکسن کووید۱۹،آسترازنکا را به دلیل محافظت ضعیف در برابر ویروس جهش یافته متوقف کرد، اما آیا دولت می تواند بش از یک میلیون دوز واکسن را دور بیندازد؟ مطمئناً این چند هفته پر استرس در وزارت بهداشت در آفریقای جنوبی خواهد بود.

راه اندازی اولین خط شست‌و‌شوی مخازن و تجهیزات صنعتی با تکنولوژی زیستی در اصفهان

توسط محققان اصفهانی انجام شد ؛

راه اندازی اولین خط شست‌و‌شوی مخازن و تجهیزات صنعتی با تکنولوژی زیستی

اولین خط شست‌و‌شوی تجهیزات صنعتی با فناوری زیستی و مواد پایه آبی به منظور شست‌و‌شو، احیا قطعات و مخازن صنعتی توسط محققان اصفهانی طراحی و راه اندازی شد. زیست سازگاری ، صرفه اقتصادی بالا برای تولید کننده و سازگاری با مواد مختلف فلزی؛ پلاستیکی، لاستیکی و کامپوزیتی تنها برخی از مزیتهای این فناوری محسوب می شود.

ترویج اندیشه علمی

عضو شورای هماهنگی فعالیت های علمی بسیج دانشجویی:

تحقق ۸ طرح دانش بنیان طی دوسال/ چشم اندازهای روشن، نیازمند ترویج اندیشه علمی با حمایت های مالی چشمگیرتر است

علی سهیلی عضو شورای هماهنگی فعالیت های علمی پژوهشی ناحیه بسیج دانشجویی و عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان، با بیان این که مرکز رشد حسان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان از دوسال پیش فعالیت خود را با ۱۴ طرح آغاز کرد که الان ۸ طرح به مرحله آزمایشگاهی و تجاری رسیده، سه شرکت دانش بنیان و سه هسته فناور هم دارد، گفت: چشم اندازهای روشن، نیازمند ترویج اندیشه علمی و روحیه پژوهشگری با حمایت های مالی چشمگیرتر بسیج دانشجویی و بسیج علمی است

طول انگشت فرزندان به سطح درآمد مادران اشاره دارد

محققان دانشگاه سوانزی گزارش کردند؛

طول انگشت فرزندان به سطح درآمد مادران اشاره دارد

یک مطالعه مهم بر اساس طول انگشت، به سرپرستی یک متخصص دانشگاه سوانزی نشان داده است، مادران کم درآمد با تنظیم هورمون های خود، بچه های خود را در رحم زنانه می کنند، در حالی که مادران با درآمد بالا فرزندان خود را مردانه می کنند.

بازدید سرداران سلامی، سلیمانی و رحیمی از غرفه های استان اصفهان در جشنواره جهادگران علم و فناوری/ حضور بسیج علمی اصفهان با ۱۱ طرح برگزیده

پنجمین جشنواره؛

بازدید سرداران سلامی، سلیمانی و رحیمی از غرفه های استان اصفهان در جشنواره جهادگران علم و فناوری/ حضور بسیج علمی اصفهان با ۱۱ طرح برگزیده

امروز و در ادامه افتتاح پنجمین جشنواره جهادگران علم و فناوری، سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین و سردار دکتر مهدی رحیمی رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری از غرفه های استان اصفهان که شامل ۱۱ طرح برگزیده است، بازدید کردند.

بیماری لثه، بیماران کووید۱۹ را چند برابر بیشتر دچار عوارض می کند

طبق تحقیقاتی که در نشریه پریودنتولوژی اروپا منتشر شد؛

بیماری لثه، بیماران کووید۱۹ را چند برابر بیشتر دچار عوارض می کند

طبق تحقیقاتی که امروز در مجله پریودنتولوژی بالینی، ۱ نشریه رسمی فدراسیون پریودنتولوژی اروپا (EFP) منتشر شده است. در صورت ابتلا به بیماری لثه، بیماران کووید۱۹ حداقل سه برابر بیشتر دچار عوارض می شوند.

دستاوردهای علمی انقلاب

در گفتگو با علم و فناوری تاکید شد

ضرورت تبیین دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی

مسئول پایگاه علمی امیرالمومنین (ع) علی آبادکتول گفت: باید دستاوردهای انقلاب اسلامی در همه رشته های علمی تبیین شود.

نخبگان علمی شهرستان شهرضا تجلیل شدند  مسئول۲

با حضور مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان؛

نخبگان علمی شهرستان شهرضا تجلیل شدند

مراسم تجلیل از حدود ۳۰ نفر از نخبگان علمی دانشگاه ها و رتبه های برتر کنکور سراسری ۱۳۹۹ شهرستان شهرضا با حضور مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان انجام شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب