طبق تحقیقاتی که در نشریه پریودنتولوژی اروپا منتشر شد؛

بیماری لثه، بیماران کووید۱۹ را چند برابر بیشتر دچار عوارض می کند

طبق تحقیقاتی که امروز در مجله پریودنتولوژی بالینی، ۱ نشریه رسمی فدراسیون پریودنتولوژی اروپا (EFP) منتشر شده است. در صورت ابتلا به بیماری لثه، بیماران کووید۱۹ حداقل سه برابر بیشتر دچار عوارض می شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکال اکسپرس، طبق تحقیقاتی که امروز در مجله پریودنتولوژی بالینی،1 نشریه رسمی فدراسیون پریودنتولوژی اروپا (EFP) منتشر شده است. در صورت ابتلا به بیماری لثه، بیماران کووید19 حداقل سه برابر بیشتر دچار عوارض می شوند.

 

 

 

مطالعه بیش از 500 بیمار مبتلا به کووید19 نشان داد که کسانی که مبتلا به بیماری لثه هستند 3.5 برابر بیشتر در مراقبت های ویژه بستری می شوند، 4.5 برابر بیشتر نیاز به ونتیلاتور دارند و تقریباً نه برابر بیشتر از دیگران در معرض مرگ هستند.

مارکرهای خونی نشان دهنده التهاب در بدن در بیماران کووید19 که مبتلا به بیماری لثه بودند، در مقایسه با افرادی که این بیماری را نداشتند، به طور قابل توجهی بالاتر بود، که نشان می دهد التهاب ممکن است میزان افزایش عوارض را توضیح دهد.

 

مراقبت از دهان و دندان باید بخشی از توصیه های بهداشتی برای کاهش خطر ابتلا باشد

پروفسور لیور شاپیرا، رئیس منتخب EFP گفت: "نتایج مطالعه نشان می دهد که التهاب در حفره دهان ممکن است دریچه ای برای ویروس کرونا را باز کند." "مراقبت از دهان و دندان باید بخشی از توصیه های بهداشتی برای کاهش خطر ابتلا به نتایج شدید کووید19 باشد."

پریودنتیت، یک شکل جدی از بیماری لثه، تا نیمی از بزرگسالان در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. 2 پریودنتیت باعث التهاب لثه می شود و در صورت عدم درمان، التهاب می تواند در سراسر بدن گسترش یابد. کووید19 با پاسخ التهابی همراه است که ممکن است کشنده باشد. این مطالعه رابطه بین پریودنتیت و عوارض کووید19 را بررسی کرد.

این یک مطالعه موردی شاهد در سراسر کشور بود که در قطر انجام شد و دارای سوابق الکترونیکی سلامت حاوی داده های پزشکی و دندانپزشکی است. این مطالعه شامل 568 بیمار مبتلا به کووید19 بین فوریه و ژوئیه سال 2020 بود. از این تعداد، 40 نفر دارای عوارض بودند (بستری در بخش مراقبت های ویژه (ICU) ، نیاز به ونتیلاتور یا مرگ) و 528 نفر اینگونه نبودند. اطلاعات در مورد بیماری لثه و سایر عواملی که ممکن است با عوارض کووید19 همراه باشد از جمله شاخص توده بدن (BMI) ، سیگار کشیدن، آسم، بیماری قلبی، دیابت و فشار خون بالا جمع آوری شد. همچنین اطلاعاتی در مورد سطح مواد شیمیایی خون مربوط به التهاب در بدن به دست آمد.

 

شانس عوارض کووید19 در بیماران مبتلا به بیماری لثه

از 568 بیمار کووید19 در مطالعه، 258 نفر (45٪) به بیماری لثه مبتلا بودند. بعد از تنظیم سن، جنس، BMI، وضعیت استعمال دخانیات و سایر شرایط، نسبت شانس عوارض کووید19 در بیماران مبتلا به بیماری لثه، در مقایسه با افرادی که بیماری لثه ندارند، 3.67 بود (95٪ فاصله اطمینان [CI] 46/9 - 27/2) ) برای همه عوارض کووید19، 3.54 (95٪ CI 1.39–9.05) برای پذیرش ICU ،4.57 (95٪ CI 1.19–17.4) برای نیاز به ونتیلاتور و 8.81 (95٪ CI 1.00–77.7) برای مرگ.

نویسندگان اظهار داشتند: "اگر بین علت پریودنتیت و افزایش میزان عواقب نامطلوب در بیماران مبتلا به کووید19 ارتباط علی ایجاد شود، ایجاد و حفظ سلامت پریودنتال ممکن است به بخشی مهم از مراقبت از این بیماران تبدیل شود."

 

پروفسور ماریانو سانز از دانشگاه کامپلوتنس مادرید اسپانیا، یکی از نویسندگان این مطالعه، خاطرنشان کرد که باکتریهای دهان در بیماران مبتلا به پریودنتیت می توانند استنشاق شده و ریه ها را آلوده کنند، به ویژه در کسانی که از دستگاه تنفس استفاده می کنند. وی اظهار داشت: این امر ممکن است به وخامت بیماران مبتلا به کووید19 کمک کند و خطر مرگ را افزایش دهد. کارکنان بیمارستان باید بیماران کووید19 مبتلا به پریودنتیت را شناسایی کرده و از داروهای ضد عفونی کننده خوراکی برای کاهش انتقال باکتری استفاده کنند.

پروفسور شاپیرا گفت که ارتباط بین پریودنتیت و بیماری های ریوی از جمله آسم، ذات الریه و بیماری انسدادی مزمن ریوی(COPD) کاملاً اثبات شده است .3 وی گفت: "این مطالعه شواهد بیشتری را به ارتباط بین سلامت دهان و بیماری تنفسی اضافه می کند. یک بیماری شایع اما قابل پیشگیری و درمان است. "

پروفسور نیکولا وست، دبیرکل EFP، اضافه کرد: "این مطالعه ارتباط دیگری بین بیماری لثه و سلامت سیستمیک ما را برجسته می کند و نیاز به مراقبت های مداوم و مادام العمر دندانپزشکی را برای افراد مستعد بیماری لثه و یک رویکرد پیشگیرانه قوی برای پریودنتیت برای جمعیت بطور کامل است "

توصیه ها و کاری که می توانید برای جلوگیری از بیماری لثه انجام دهید

دندان های خود را با دقت مسواک بیشتر از یک بار در روز با استفاده از مسواک دستی یا مجهز به موتور.

با استفاده از مسواک بین دندانی روزانه بین دندان های خود را تمیز کنید (یا اگر فضای خالی بیش از حد فشرده باشد نخ دندان بکشید).

برای تمیز کردن التهاب، می توان از دهانشویه ها یا خمیر دندان های خاص در تمیز کردن استفاده کرد.

سیگار نکشید، وزن مناسبی داشته باشید، یک رژیم متعادل داشته باشید، ورزش کنید، استرس را کاهش دهید.

اگر دیابت دارید، قند خون خود را کنترل کنید.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://medicalxpress.com/news/2021-02-gum-disease-linked-covid-complications.html

زمان انتشار: شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 94260

مطالب مرتبط :
داروی بازیابی بینایی بیماران مولتیپل اسکلروزیس(MS) کشف شد

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید گزارش کردند؛

دارویی که بینایی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) را باز می گرداند

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید گزارش کردند: دارویی به نام کلرید ایندازول (IndCl) توانایی بهبود دید در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) را دارد، این دارو در موش ها باعث بهبودی در میلین شده و عملکرد بینایی حدود ۵۰٪ بهبود یافت، دانشمندان معتقدند درمان به موقع می تواند ۷۵٪ -۸۰٪ عملکرد اصلی را بازیابی کند.

آفریقای جنوبی واکسیناسیون با آسترازنکا را متوقف کرد/ هفته های پراسترس با یک میلیون دوز واکسن که روی دستش ماند

آفریقای جنوبی واکسیناسیون با آسترازنکا را متوقف کرد/ هفته های پراسترس با واکسن هایی که روی دستش ماند

آفریقای جنوبی واکسن کووید۱۹،آسترازنکا را به دلیل محافظت ضعیف در برابر ویروس جهش یافته متوقف کرد، اما آیا دولت می تواند بش از یک میلیون دوز واکسن را دور بیندازد؟ مطمئناً این چند هفته پر استرس در وزارت بهداشت در آفریقای جنوبی خواهد بود.

داروی آرتریت توسیلیزوماب مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ را کاهش می‌دهد/ بعد از دگزامتازون، این مهمترین درمان است

محققان کالج امپریال لندن گزارش کردند؛

داروی جدید مرگ و میر کووید۱۹ را کاهش می‌دهد/ بعد از دگزامتازون، این مهمترین درمان است

بر اساس نتایج یک مطالعه روز پنجشنبه، که متخصصان از آن به عنوان تحول "مهیج" استقبال کردند، گزارش شد: داروی آرتریت توسیلیزوماب خطر مرگ بیماران مبتلا به کووید۱۹ شدید را کاهش می‌دهد.آنها می گویند: بعد از دگزامتازون، این مهمترین پیشرفت در درمان کووید است که در کاهش مرگ و میر تأثیر دارد.

راه اندازی اولین خط شست‌و‌شوی مخازن و تجهیزات صنعتی با تکنولوژی زیستی در اصفهان

توسط محققان اصفهانی انجام شد ؛

راه اندازی اولین خط شست‌و‌شوی مخازن و تجهیزات صنعتی با تکنولوژی زیستی

اولین خط شست‌و‌شوی تجهیزات صنعتی با فناوری زیستی و مواد پایه آبی به منظور شست‌و‌شو، احیا قطعات و مخازن صنعتی توسط محققان اصفهانی طراحی و راه اندازی شد. زیست سازگاری ، صرفه اقتصادی بالا برای تولید کننده و سازگاری با مواد مختلف فلزی؛ پلاستیکی، لاستیکی و کامپوزیتی تنها برخی از مزیتهای این فناوری محسوب می شود.

ترویج اندیشه علمی

عضو شورای هماهنگی فعالیت های علمی بسیج دانشجویی:

تحقق ۸ طرح دانش بنیان طی دوسال/ چشم اندازهای روشن، نیازمند ترویج اندیشه علمی با حمایت های مالی چشمگیرتر است

علی سهیلی عضو شورای هماهنگی فعالیت های علمی پژوهشی ناحیه بسیج دانشجویی و عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان، با بیان این که مرکز رشد حسان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان از دوسال پیش فعالیت خود را با ۱۴ طرح آغاز کرد که الان ۸ طرح به مرحله آزمایشگاهی و تجاری رسیده، سه شرکت دانش بنیان و سه هسته فناور هم دارد، گفت: چشم اندازهای روشن، نیازمند ترویج اندیشه علمی و روحیه پژوهشگری با حمایت های مالی چشمگیرتر بسیج دانشجویی و بسیج علمی است

معاون سیاسی سپاه پاسدارن گفت؛ 
 تمرکز جدی دشمن بر گزاره جنگ شناختی و ادراکی است

معاون سیاسی سپاه پاسداران ؛

تمرکز جدی دشمن بر گزاره جنگ شناختی و ادراکی است

معاون سیاسی سپاه پاسدارن ، با بیان این که چهل و دوسالگی انقلاب معجزه‌ای بزرگتر از اصل انقلاب است و جبهه مقابلی که در این ۴۲ سال انقلاب اسلامی با آن دست و پنجه نرم می‌کرده، او یک جنگ ترکیبی هوشمند را دارد دنبال می کند، گفت: تمرکز جدی دشمن بر گزاره جنگ شناختی و ادراکی است.

طول انگشت فرزندان به سطح درآمد مادران اشاره دارد

محققان دانشگاه سوانزی گزارش کردند؛

طول انگشت فرزندان به سطح درآمد مادران اشاره دارد

یک مطالعه مهم بر اساس طول انگشت، به سرپرستی یک متخصص دانشگاه سوانزی نشان داده است، مادران کم درآمد با تنظیم هورمون های خود، بچه های خود را در رحم زنانه می کنند، در حالی که مادران با درآمد بالا فرزندان خود را مردانه می کنند.

اولین بار سنجد تلخ را در اتحادیه جهانی خولان(سنجد تلخ) معرفی کردم/ بعضی شهرداریها شروع به کاشت کرده اند

دکتری تخصصی گیاه سنجد تلخ گفت:

اولین بار سنجد تلخ را در اتحادیه جهانی خولان(سنجد تلخ) معرفی کردم/ بعضی شهرداریها شروع به کاشت کرده اند

حمید آهنی با بیان این که اولین دکتری تخصصی است که در ایران روی گیاه سنجد تلخ با نام علمی Hippophae rhamnoides کار کرده، اظهار کرد: سنجد تلخ ایران را برای اولین بار سال ۲۰۱۵ در اتحادیه جهانی خولان (سنجد تلخ) معرفی کردم، الان هم بعضی شهرداریها این ایده نوآورانه را پذیرفته و بصورت پایلوت شروع به کاشت کرده اند،

بازدید سرداران سلامی، سلیمانی و رحیمی از غرفه های استان اصفهان در جشنواره جهادگران علم و فناوری/ حضور بسیج علمی اصفهان با ۱۱ طرح برگزیده

پنجمین جشنواره؛

بازدید سرداران سلامی، سلیمانی و رحیمی از غرفه های استان اصفهان در جشنواره جهادگران علم و فناوری/ حضور بسیج علمی اصفهان با ۱۱ طرح برگزیده

امروز و در ادامه افتتاح پنجمین جشنواره جهادگران علم و فناوری، سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین و سردار دکتر مهدی رحیمی رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری از غرفه های استان اصفهان که شامل ۱۱ طرح برگزیده است، بازدید کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب