توسط محققین سوئدی انجام شد؛

ساخت دستکش ضدکرونا که دوستدار محیط زیست است ! + فیلم و عکس

به تازگی محققان موفق به ساخت دستکش ضدکرونا به نام "Reglove" شده اندکه در کمتر از یک دقیقه در آب حل می شود و به گفته محققان ساخت آن به معضل بزرگ دستکش‌های دور ریختنی و آلوده سازی محیط زیست پایان خواهد داد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری بیش از یک سال از انتشار بیماری کرونا در جهان می گذرد متأسفانه ، به دلیل عدم  ساخت داروی قطعی برای درمان این بیماری، کماکان متخصصین سازمان جهانی بهداشت، رعایت نکات بهداشتی ، عدم حضور در محل های پرجمعیت و استفاده از ماسک و دستکش را برای مهار این بیماری توصیه می کنند. با توجه به جمعیت 8 میلیاردی زمین و شیوع جهانی این بیماری، استفاده مداوم از دستکش و ماسک تبدیل به چالشی برای محیط زیستی شده است چرا که ماسک‌ها از لایه‌های مختلف تشکیل شده که هر لایه ویژگی خاص خود را دارد و چه‌بسا نتوان آنها را بازیافت کرد. پروتکل‌های حوزه پسماند درباره این بیماری‌ها، چه در زمان شیوع مرس، سارس، آنفولانزای خوکی و ابولا و چه اکنون که کووید ۱۹ شیوع پیدا کرده، این است که چرخه جمع‌آوری، پردازش، انتقال و دفع این موارد حذف و این پسماندها فقط جمع‌آوری و دفن شوند حتی بازیافت این مواد نیز توصیه نمی‌شود، این موضوع درحالی است که علارغم هشدارهای مراکز بهداشتی در بسیاری از کشورها ، افراد ماسک ها و دستکش های خود را در خیابان ها و حتی محیط زیست رها می کنند که این امر علاوه بر بالا بردن امکان انتقال این بیماری، باعث از بین رفتن محیط زیست و حتی به خطر افتادن جان جانوران می شود. برای رفع این مشکل به تازگی محققان نوعی دستکش ساخته اند که دوستدار محیط زیست می باشد و هیچ گونه آلودگی ایجاد نمی کند.

این دستکش که قابلیت بازیافت سریع را دارد و به عبارت دیگر هیچ گونه آلودگی برای محیط زیست ندارد "Reglove" نام دارد و توسط یک پژوهشکده فناوری در سوئد تولید شده است. به گفته محققین، ساخت این دستکش به معضل بزرگ دستکش‌های دور ریختنی و آلوده سازی محیط پایان خواهد داد.

دستکش "Reglove"

این دستکش از نوعی پلیمر ساخته شده است و کاربران بعد از استفاده به راحتی می توانند در کمتر از 1 دقیقه آن را در آب حل کنند و به راحتی از شر آن خلاص شوند؛ البته از ویژگی‌های دیگر این دستکش سهولت ضدعفونی شدن برای استفاده‌ی مجدد است یعنی در صورتی که فرد بخواهد از آن استفاده کند به راحتی می تواند آن را ضدعفونی نماید.

پژوهشگران مبتکر این طرح تاکید دارند دستگاه خانگی بازیافت این دستکش را هم ساخته‌اند و می‌توان تمامی مراحل حل کردن ضدعفونی و تولید مجدد دستکش را با آن در خانه انجام داد.

در حال حاضر ۴۰ درصد از زباله‌های پیشگیری شخصی از ابتلا به ویروس کرونا را دستکش‌ها تشکیل می‌دهند. قرار است به زودی این اختراع به یک کالای تجاری تبدیل شود و به بازار بیاید.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94261

مطالب مرتبط :
۱

مسئول سازمان علمی و پژوهشی استان همدان؛

بیش از ۱۰ طرح مخترعین با حمایت سپاه به مرحله تجاری سازی و ایجاد اشتغال رسیده است

مسئول سازمان علمی و پژوهشی سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان گغت : از مجموع ۳۰۰ طرح رسیده به این سازمان، ۵۰ طرح آن تبدیل به محصول اولیه شده‌ و حدود ۱۰ طرح نیز به نمونه صنعتی تبدیل شده است.

۱

توسط مخترع همدانی انجام شد؛

ساخت دستگاهی که ۳ هزار برابر سریع تر از الکل می تواند ویروس کرونا را از بین ببرد+عکس

مخترع بسیجی همدانی موفق به ساخت نوعی دستگاه اوزون ساز شده است که می تواند با تولید گاز اوزون هوای محیط را استریل و پس از کشتن و نابودی ویروس کرونا به اکسیژن تبدیل ‌شود؛ این دستگاه ها ۳ هزار برابر سریع‌تر و ۴۷ درصد قوی‌تر از الکل و کلر قدرت ضدعفونی کنندگی دارد.

ناباروری

کرونا و ناباروری: جدیدترین مطالعات چه می گویند؟

عوارض جانبی ابتلا به کووید ۱۹ طیف گسترده ای مشکلات جسمی حرکتی گوناگون را شامل می شود. حالا از بررسی ارتباط این بیماری با ناباروری بخوانید.

نوزاد۲

چرا نوزادان شیرخوار دارای سیستم ایمنی سالم تری هستند؟

دانستن اینکه کدام باکتری ها ، ویروس ها و مخمرها را باید نگه دارید و کدام یک را باید رد کنید یک فرآیند پیچیده است که می تواند تفاوت بین سیستم ایمنی سالم و آلرژی های مادام العمر و اختلالات خود ایمنی را ایجاد کند.

نوواکسن

اثرگذاری واکسن نوواکس چند درصد است و آیا بر سویه های جدید کرونا موثر است؟

حالا یکی پس از دیگری واکسن های کرونا به مرحله تایید نهایی میرسد. به تازگی واکسن کرونا نوواکس نیز تایید شده است. اما از این واکسن و اثربخشی آن چه میدانیم؟

کرونا

چرا آسیایی ها و سیاه پوستان بیشتر در خطر مرگ کرونا قرار دارند؟ مطالعه جدید

تبعیض های نژادی و بی عدالتی ساختاری در بسیاری از کشورهای غربی تاثیر ویژه ای بر نرخ ابتلای آسیایی ها و سیاه پوستان به ویروس کرونا داشته است.

جهش ژنتیکی

کشف چندین گونه جدید کرونا که جهش های مقاومت به واکسن دارند

جهش انگلیسی ویروس کرونا بسیاری را نگران جهش های مقاوم به واکسن این ویروس کرده است. محققان از جهش های مقاوم به واکسن اطلاعاتی را به دست آورده اند.

۲۲

مخترع جوان هرمزگانی در گفت وگو با علم وفناوری :

اولویت امروز کشور توسعه علمی وفناوری است

مخترع جوان هرمزگانی در گفت وگو با علم وفناوری گفت: اولویت امروز کشور توسعه علمی وفناوری است .

دستگاه پرتابل تنفس مصنوعی

ساخت نمونه اولیه دستگاه پرتابل تنفس مصنوعی در شیراز

نمونه اولیه دستگاه پرتابل تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) با نام «نفس» در شیراز برای کمک به بیماران کرونا ساخته و مورد استفاده قرار گرفته است .

باردار

آیا مادران بارداری که واکسن کرونا زده‌اند ایمنی را به نوزاد خود انتقال می‌دهند؟

سوالات زیادی درباره ایمنی طبیعی نسبت به ویروس کرونا وجود دارد. اما آیا مادران باردار که در دوران بارداری به کرونا مبتلا شوند، باید از بابت ایمنی کودک خود مطمئن باشند؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب