رییس دانشگاه ازاد بندرعباس در گفت وگو با علم وفناوری :

رسانه باید زمینه حضور نسل جوان در جامعه را فراهم کند

به مناسبت دهه فجر هر روز یک مصاحبه با اعضای بسیج علمی استان داریم که با هم می خوانیم:

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ به مناسبت دهه فجر هر روز یک مصاحبه با اعضای بسیج علمی استان داریم که با هم می خوانیم:
خودتان را معرفی بفرمایید.
احسان کامرانی متولد 1347 در شهر بندرعباس هستم ،دارای ليسانس محیط زیست و شیلات  از دانشگاه تهران ،فوق ليسانس پویایی شناسی جمعیت آبزیان از دانشگاه تربيت مدرس و دکترای تولید و بهره برداری از دانشگاه تربيت مدرس  و هشت سال معاون پژوهش و فناوری دانشگاه هرمزگان هستم. با انتشار بیشترین مقاله علمی و پژوهشی با موضوع خلیج‌فارس در پایگاه "web of science" به‌عنوان پژوهشگر برتر صنعت دریانوردی ایران معرفی شدم.
کمک در راه‌اندازی رشته زیست‌شناسی دریا در دانشگاه هرمزگان، کمک در راه‌اندازی دانشکده علوم و فنون دریایی در دانشگاه هرمزگان، استاد راهنمای بیش از ١٥٠ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و ٤٢ پایان نامه دکتری در حوزه علوم دریایی در کشور برخی از اقداماتم در حوزه دریا بوده است..
چند وقت است که با سازمان بسیج علمی همکاری میکنید؟
حدود چهارسال به عنوان رییس سازمان بسیج اساتید و اندیشکده های علمی مشغول همکاری هستم.
چه شد که تصمیم به همکاری با بسیج علمی گرفتید؟
فعالیت های مثبت و سازنده بسیج و نحوه حمایت بسیج از نوآوران بود،بنده هم با توجه به علاقه مندی و اعتقادی که نظام مقدس جمهوری اسلامی دارم لازم دیدم با توجه به نیاز امروز سازمان و تجربه های اندوخته خود دراین مسیر حرکت کنم.
اما از نظر شخصی قدم برداشتن برای رشد علمی استان و کشور را وظیفه ذاتی ام می دانم و امیدوارم بتوانیم با همراهی تمامی مسئولان و اساتید مسیرتوسعه در هرمزگان را هموار نماییم.
آیا بسیج علمی با سایر شاخه های بسیج تفاوتی دارد؟ (اگر بله چه تفاوتی؟)
بله. این تفاوت در فعالیتهای و شخصیت افرادی که در این عرصه فعالی می کنند مشهود است.روی کرد علمی و قدم گذاشتن در رفع مشکلات با تحقیق و دور از تجربه گرایی صرف و پر هزینه از ویژگی های این شاخه از بسیج است. به نظر من اولویت واقعی بسیج امروز بسیج علمی است.
سمت شما در سازمان چیست و چه وظیفهای بر عهده دارید؟
در حال حاضر در دانشگاه ازاد بندرعباس، بسیج اساتید هرمزگان با این شاخه بسیج همکاری دارم 
سازمان بسیج علمی استان از چه سالی شروع به فعالیت کرده است؟
از سال 82 با عنوان مرکز در استان شروع به کار کرده است که کم کم  به سازمان ارتقا یافت و در حال حاضر با تمامی زیرشاخه ها ارتباط خوبی برقرار کرده و اعضای زیادی از نخبگان علمی را جمع نموده است
سازمان بسیج علمی استان در چه حوزههایی فعالیت مینماید؟
تقریبا در همه اقشار بسیج فعالیت علمی وجود دارد  از جمله بسیج اساتید، بسیج رسانه ، بسیج مهندسین ، بسیج هنرمندان و... این سازمان در تمامی این حوزه ها ماهیتا دخیل است و نقش راهبری  و حمایتی در تمامی اقشار را به صورت حمایتی و هدایتی دنبال می کند.
مهمترین اقدامات و دستاوردهای سازمان بسیج علمی استان را معرفی کنید
احصاء مسایل اولویت دار استان، حمایت مالی و معنوی از مخترعان و نوآوران استان و طرح تحول محلات و شناسایی نخبگان و ایجاد بستری جهت مراحل تحقیقات و آزمون و خطا در مسایل علمی و اختراعات خرد و کلان .
دهه فجر برای شما یادآور چه خاطراتی است؟
هرچند انروزها نوجوانی بودم که کنجکاو انه در مسایل اجتماعی پیرامونم حساس بودم و به خوبی روزهای شورو شوق و نقل و شیرینی که مردم در شهر پخش می کردند را یادم هست  البته به لحاظ سنی برای من یادآور شور و هیجانات روزهای انقلاب و بیم و امیدی است که آن روز ها مردم درگیرش بودند و  با جان خود و بدون چشم داشت از انقلاب حمایت می کردند.
وضعیت علمی استان( کیفیت و کمیت آموزش و پرورش، دانشگاهها، درصد بیسوادی، درصد جمعیت تحصیلکرده به ویژه دانشگاهی) پیش از انقلاب چگونه بود؟
با مطالعاتی که داشتم متوجه شدم که قابل قیاس با این سالها نبوده و امروز زیرساختهای علمی و فناوری در کشور ما حرف اول را در منطقه می زند و پیشرفتهای علمی بزرگی که صورت گرفته قابل تقدیر و موجب افتخار است .
آیا مقطع خاصی از تاریخ بعد از انقلاب هست که آن را سرآغاز یک تحول اساسی در وضعیت علمی استان بدانید؟ چه مقطعی؟ از آن مقطع چه اتفاقی افتاد؟
رشد علمی استان در بعداز انقلاب به صورت ملایمی جهش داشته و هر سال شاهد تحولات چشمگیری در حوزه های علمی صنعتی و فرهنگی هستیم .در حوزه های دریایی شاهد تحولات زیادی هستیم این را مدیون انقلاب اسلامی می دانیم .
وضعیت علمی استان امروز چگونه است؟ 
البته استان در حال حاضر از حضور اساتید برجسته متعددی بر خوردار است و کارهای تحقیقاتی و اجرایی بزرگی در سطح دانشگاهها و پژوهشکده های استان در جریان است و به خصوص در چند سال اخیر رشد خوبی داشته. حضور اندیشکده های علمی در سراسر استان نشان می دهد که شناسایی نخبگان  واساتید یکی از الویت های استان بوده است. باید توسعه علوم در استان شتاب بیشتری به خود بگیرد و این علاوه بر همت مدیران و نمایندگان استان ،نگاه ویژه مسئولین کشوری را هم طلب می کند.
به نظر شما نسل جوان امروز چقدر با انقلاب اسلامی آشناست و چقدر با آن انقلاب همدلی میکند؟
جوانان ما امروز با توفیقات الهی از بصیرت خوبی در مورد مسایل روز و اندیشه های انقلاب دارند اما نسل جوان نیازمند پلی مستحکم هست تا به دوران دفاع مقدس پیوند بخورد و از تحولات تاریخ انقلاب اسلامی و معاصر بهره کافی را ببرد. بار اندوخته ها و تجربیات نسل گذشته را بردوش گیرد و با حماسه سازان انقلاب بیشتر مانوس شوند.
 ما به عنوان رسانه برای آشنا کردن نسل امروز با انقلاب اسلامی چه وظیفه ای داریم؟
رسانه باید زمینه حضور نسل امروز را در بطن جامعه فراهم نماید و با ایجاد انگیزه و علاقه بین نسل دوم وسوم انقلاب به معرفی یادگاران دوران دفاع مقدس و رزمندگان دلاور در عرصه جهاد چه قبل از انقلاب و چه بعد از ان بپردازد. رسانه وطیفه دارد زیرساختهای علمی و فرهنگی را جهت نخبگان و مخترعان و نسل جوان فراهم نموده تا انها با انگیزه بیشتری در مسیر توسعه استان حرکت نمایند.
آیا معرفی واقعیتهای انقلاب اسلامی به نسل امروز و فردا را یک کار علمی و تخصصی میدانید؟ کدام رشته های علمی این وظیفه را بر عهده دارند؟ 
هر کاری که بخواهد ماندگا رو جاودانه بشود باید از مسیر علمی عبور کند و این مهم باید توسط اساتید علوم انسانی و برنامه رریزان فرهنگی به خوبی تدوین و تبیین شده تا بتوانیم واقعیتها را بدون تحریف به نسل های بعد هم منتقل نماییم.
گفتنی است دکتر کامرانی، تألیف دو کتاب در حوزه دریا و مدیریت شیلاتی  و یک جلد در حوزه حقوق دریا، ٢٣ سال سابقه تدریس در حوزه  علوم و فنون دریایی، پژوهشگر برتر استان هرمزگان در حوزه پژوهشی دریا در بازه زمانی سه سال توسط شواری پژوهشی استان هرمزگان به ریاست استانداران استان، عضو سازمان بین‌المللی اقیانوس‌شناسی یونسکو و انتشار بیشترین مقالات علمی با موضوع خلیج‌فارس در پایگاه علم(Web of Science) را نیز در کارنامه افتخارات علمی خود دارد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲:۳۸

شناسه خبر: 94267

مطالب مرتبط :
۱۱

رییس دانشگاه ازاد بندرعباس در گفت وگو با علم وفناوری :

فعالیت‌های کاربنیان به‌عنوان روشی برای انتقال تجربیات محیط کار در دوران دانشجویی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان با توجه به اهمیت مهارت‌آموزی در نظام آموزشی از راهبرد جدید دانشگاه آزاد برای توسعه کارآفرینی به‌عنوان فرصتی برای کیفیت‌بخشی و ارتقای نقش دانشگاه در پرکردن خلأ اشتغال یاد کرد.

۲۱

مسئول بسیج علمی میناب:

ارتقا سطح علمی کشور مدیون تلاش دانشمندان ایرانی است

مسئول بسیج علمی میناب گفت: ارتقا سطح علمی کشور مدیون تلاش دانشمندان ایرانی است.

۲۲

مخترع جوان هرمزگانی در گفت وگو با علم وفناوری :

اولویت امروز کشور توسعه علمی وفناوری است

مخترع جوان هرمزگانی در گفت وگو با علم وفناوری گفت: اولویت امروز کشور توسعه علمی وفناوری است .

۱۱

مسئول خانه نخبگان شهید فهمیده استان هرمزگان:

هرمزگان نیازمند شتاب علمی بیشتری است

۱۱

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس خبرداد

ستاره خلیج‌فارس، نماد خودباوری و توسعه در صنعت پالایشی کشور

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس ضمن تشریح اقدامات برجسته‌ی یک‌ساله‌ی این پالایشگاه به نقشه‌ی راه درخشش ستاره خلیج‌فارس برای افزایش درخشش در صنعت پالایشی کشور پرداخت.

۲

رییس دانشگاه ازاد هرمزگان در گفتگو با علم وفناوری هرمزگان:

تولید بذرهای هیبریدی باید منجر به ارزآوری شود/ممانعت از فعالیت قاچاقچیان بذر

رییس دانشگاه ازاد هرمزگان گفت: یکی از راه ها برای افزایش تولید در بخش کشاورزی، تولید بذر‌های هیبریدی است که دارای توانایی بالایی برای افزایش این عملکرد هستند و طیف وسیعی از امکانات جدید را برای کشاورزان ایجاد می‌کنند.

اولویت حمایت از مخترعان و مبتکران در سال۹۸، موضوع اقتصاد کرانه و دریا بود

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان بوشهر؛

اولویت حمایت از مخترعان و مبتکران در سال۹۸، موضوع اقتصاد دریا محور بود

شیخیانی با اشاره به حمایت‌های این سازمان به مخترعین گفت: برای اینکه بتوانیم رشد چشمگیری در زمینه اقتصاد کرانه و دریا داشته باشیم بیشتر طرح‌ و اختراعاتی که با موضوع اقتصاد دریا مرتبط بود در اولویت حمایت قرار دادیم.

۱۱

لزوم رعایت ایمنی شناورها در حوزه دریا

آتش سهل انگاری لنج های باری را خاکستر کرد

متاسفانه عدم رعایت نکات ایمنی و بی توجهی به الزامات ایمنی در شناورها منجر به حوادث غیرقابل جبرانی در حوزه دریائی شده است که آخرین نمونه آن در تاریخ ۹۸/۱۱/۶ در بندرجاسک چند فروند لنج باری دچار سانحه آتش سوزی گردیده است رعایت ایمنی در بستر دریا و اسکله های پهلوگیری مهم‌ترین و اساسی‌ترین مرحله در یک فعالیت دریایی است .

مشکل عمده اقتصاد استان بوشهر/پژوهش‌های دانشگاهی به ندرت عملیاتی می‌شود

معاونت جهاد علم و فناوری؛

مشکل عمده اقتصاد استان بوشهر/پژوهش‌های دانشگاهی به ندرت عملیاتی می‌شود

نشست نیروهای مسلح جهت بررسی مهمترین مسئله‌ی کشور و ارائه راهکارهای لازم در این راستا در دفتر معاونت جهاد علم و فناوری سپاه امام صادق(ع) برگزار شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب