علم و فناوری گزارش می دهد؛

انحصار آمریکا در تولید جلیقه ضدگلوله کلاس IIIA شکسته شد/ اشتغالزایی ۴۲ جوان ایرانی توسط مخترع بسیجی +فیلم و عکس

جلیقه ضدگلوله کلاس IIIA به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد دانش ساخت آن تنها در اختیار کشور آمریکا می باشد . اما خوشبختانه مخترع بسیجی همدانی نیز موفق به طراحی و ساخت نسل جدیدی از جلیقه های کلاس IIIA شده که با رونمایی از آن، علاوه بر پایان دادن بر انحصار آمریکا، کشور را از خرید این نوع جلیقه بی نیاز می نماید.

به گزارش گروه نظامی خبرگزاری علم و فناوری نیروهای پلیس و مأموران قانون، به‌واسطه شغل خود، روزانه با افراد خطرناک و تبه‌کار زیادی درگیر می‌شوند؛ بنابراین اتخاذ اقدامات احتیاطی برای آن‌ها، مسئله مرگ و زندگی است. یکی از ابزارهای امنیتی بسیار مهم که در اکثر عملیات‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، جلیقه ضدگلوله است. این پوشش محافظ، تاکنون جان هزاران انسان را در میادین جنگ و درگیری‌های شهری و همچنین مناظق مرزی نجات داده است. تحقیقات نشان داده که احتمال آسیب دیدن یک مأمور پلیس فاقد جلیقه ضدگلوله در درگیری‌ها، ۱۴ برابر مأموری است که جلیقه به تن دارد. جمهوری اسلامی ایران نیز، یکی از کشورهایی است که توانایی ساخت تعدادی از این جلیقه ها را به دست آورده و برای نیروهای نظامی خود مورد استفاده قرار می دهد؛ اما جلیقه ضدگلوله کلاس IIIA به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد دانش ساخت آن تنها در اختیار کشور آمریکا می باشد . اما  خوشبختانه مخترع بسیجی همدانی نیز موفق به طراحی و ساخت نسل جدیدی از جلیقه های  کلاس IIIA شده که با رونمایی از آن، علاوه بر پایان دادن بر انحصار آمریکا، کشور را از خرید این نوع جلیقه بی نیاز می نماید. در این گزارش ضمن معرفی انواع جلیقه های ضد گلوله ، شما را با ویژگی ها و مزیت های جلیقه ایرانی آشنا می کنیم.

جلیقه ضد گلوله چیست و به چند دسته تقسیم می شوند ؟

جلیقه ضدگلوله (Bulletproof vest) ، یک بخش از زره تک‌نفره است که به جذب ضربه کمک و باعث کاهش آسیب به بدن می‌شود. این جلیقه‌ها معمولاً از چند لایه ساخته شده‌اند و می‌توانند در برابر برخی سلاح‌ها و قطعات پخش شده نارنجک دستی از شخص محافظت کنند.جلیقه ضدگلوله ممکن است با کلاه، سپر یا محافظ صورت به‌طور همزمان استفاده شود.

دو سرباز ایرانی دارای جلیقه ضدگلوله در رزمایش نظامی

جلیقه های ضد گلوله معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

1- جلیقه ضدگلوله سخت:

جلیقه ضدگلوله سخت ، دارای الیاف فلزی بوده و در برابر گلوله به خوبی مقاومت می کند. این نوع از جلیقه ها محدودیت استفاده در عملیات ها را دارد، زیرا هم سنگین بوده و هم پوشیدن آن سختی مخصوص به خود را دارد. در جلیقه ها از سرامیک آلومینا که بسیار سخت است استفاده می شود این نوع از سرامیک در مقابل گلوله به مانند توپ و تور والیبال در مقابل گلوله ایستادگی کرده و نیروی وارده از سوی گلوله را در تمام جلیقه پخش می کند. گفتنی است که جلیقه های سخت، بعد از اصابت گلوله دیگر قابل استفاده نبوده و باید از جلیقه دیگری استفاده کرد.

2- جلیقه ضدگلوله نرم:

این نوع از جلیقه به سنگینی جلیقه سخت نبوده و می توان آن را به مانند یک تیشرت به تن کرد. این جلیقه از الیاف خاصی استفاده می شود که هم به لحاظ وزنی و هم هزینه ای شرایط مطلوب تری نسبت به نوع اول دارد. در بدنه این جلیقه از الیاف توری مانندی استفاده می شود که به مانند توپ و تور فوتبال در مقابل گلوله مقاومت کرده و نیروی حاصل از برخورد گلوله با جلیقه را در تمام جلیقه پخش می کند. الیاف استفاده شده در جلیقه نرم از جنس کولار بوده که 5 برابر مقاوم تر از فولاد با همان وزن است. البته دانشمندان الیاف دیگری را نیز کشف کرده اند که مقاومت آن حتی به 10 برابر بیش تر فولاد نیز می رسد اما به لحاظ هزینه اختلاف قابل ملاحظه ای با جلیقه های عصر حاضر دارند.

اولین جلیقه ضد گلوله چگونه ساخته شد ؟

اولین جلیقه ضدگلوله بافته‌شده، توسط مهندسی به نام کازیمیر زگلن «Casimir Zeglen» ابداع شد. کازیمیر، اصالتاً اهل هلند بود و به آمریکا مهاجرت کرده بود. ترورهای مختلف در پی ناآرامی‌های آمریکا در سال ۱۸۹۳، وی را بر آن داشت که ماده مقاومی را برای نجات جان انسان‌ها در برابر شیک گلوله، توسعه دهد. وی به آزمایش بر روی منسوجاتی که از گیاهان و فلزات بافته‌شده بودند، می‌پرداخت. کازیمیر، در ادامه با نتایج آزمایش‌های جورج گودفلو «George Goodfellow» آشنا شد. وی پزشکی نامی بود که خدمات و تحقیقات گسترده‌ای در خصوص مداوای جراحات ناشی از گلوله‌ها انجام داده بود. گودفلو همچنین در مورد ویژگی ضدگلوله بودن ابریشم نیز مطالبی نوشته بود و همین موضوع، ایده اولیه جلیقه کازیمیر شد. کازیمیر می‌دانست که نوع بافت، تأثیر زیادی در مقاومت جلیقه خواهد داشت. وی بعد از بازدیدهای متعدد از کارخانه‌های نساجی اتریش و آلمان، روشی برای بافتن ابریشم پیدا نمود و در نهایت، در سال ۱۸۹۷ میلادی، اولین جلیقه ضدگلوله منعطف را ساخت و موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع از اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا «USPTO»، با شماره «US604870A» گردید.

تست اولین جلیقه ضدگلوله توسط کازیمیر زگلن

جلیقه ابداعی کازیمیر، ضخامتی در حدود ۳.۲ میلی‌متر داشت و ۴ لایه بود. این پوشش، در مقابل گلوله‌هایی با سرعت بسیار پایین و در حدود ۱۲۰ متر بر ثانیه، به‌طور مؤثر عمل می‌کرد و در مقابل مهماتی که سرعت و قدرت بیشتری داشتند، عملکردی پایین داشت. جلیقه‌های کازیمیر، با دست بافته می‌شد و وی نتوانست ماشینی برای بافت سریع‌تر و تضمین ایمنی آن‌ها توسعه دهد. از نکات جالب‌توجه این است که کازیمیر برای آزمایش این جلیقه، خود را در مقابل گلوله قرار می‌داد.

بافت جلیقه چگونه گلوله را متوقف می کند؟

جلیقه های ضد گلوله از یک سری الیاف بسیار مستحکم بافته شده و یا غیر بافته شده تشکیل شده اند. بدین ترتیب سرعت حرکت گلوله توسط جلیقه کاسته شده و انرژی آن به کل پنل انتقال داده می شود. در واقع هر چه سرعت گلوله پایین تر باشد، جلیقه نیز با ضریب اطمینان بالاتری از بدن فرد محافظت خواهد کرد. گلوله هایی که دارای نوک سخت بوده و یا با سرعت بالایی شلیک می شوند، ممکن است از الیاف عبور کرده و حیات فرد مورد نظر را تهدید کنند.

پایان انحصار آمریکا در تولید جلیقه ضد گلوله کلاس IIIA توسط مخترع همدانی

پیشرفت‌های ایران در حوزه فناوری‌های نظامی طی سال‌های اخیر که در مواردی همچون به غنیمت گرفتن پهپادهای پیشرفته RQ-170، اسکن ایگل، RQ-9، عکسبرداری و فیلمبردای دقیق از ناوهای آمریکا در منطقه، سرنگونی هواپیماهای جاسوسی آمریکا نمود پیدا کرده، موجب جلب توجه بسیاری از کارشناسان نظامی و نیز محافل رسانه‌ای جهان شده است. پیشرفت های نظامی ایران با همت جوانان کشورمان این پیام را به کشورهای غربی به ویژه آمریکا مخابره کرده است که از التماس شخص اول مملکت برای خرید فشنگ از آمریکا 42 سال گذشته است و دیگر ایران و ایرانی آنچه را که دکترای دفاعی خود اراده کند با اعتماد به جوانان خود بدست خواهد آورد.

جلیقه ضد گلوله کلاس IIIA ایرانی

جلیقه ضد گلوله کلاس IIIA نیز یکی از وسایل محافظتی برای جان سربازان و نیروها نظامی است که سال هاست توسط شرکت های امریکایی تولید و در اختیار سایر کشورها قرار می گرفت. ایران نیز به دلیل تحریم های امریکا قطعاً امکان دسترسی به آن ها را نداشته و معدود جلیقه های موجود نیز از طریق کشورهای واسطه و با چند برابر قیمت تأمین می شود. برای پایان دادن به این نیاز کشور مهندس میلاد آراسته مخترع بسیجی همدانی موفق به ساخت نمونه ایرانی این جلیقه با کارایی و قدرت بیشتر شد.

جلیقه ضد گلوله کلاس IIIA ایرانی چه ویژگی هایی دارد ؟

مهندس میلاد آراسته ، مدیرعامل شرکت دانش بنیان میرانکو پارس، در گفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در مورد دلیل ساخت این جلیقه ضدگلوله گفت : متأسفانه طی سال های اخیر ، هر ماه شاهد شنیدن خبر شهادت برادران پاسدارمان در مرزهای کشور بوده ایم و امسال نیز 36  مرزبان صرفاً به دلیل نداشتن جلیقه ضد گلوله یا استاندارد نبودن تجهیزات به شهادت رسیدند به همین دلیل برای محافظت از جان برادرانم تصمیم به ساخت نوعی از جلیقه ضد گلوله کلاس IIIA افتادم که پیش از آن دانش ساخت آن تنها در اختیار آمریکا بوده است و با بومی سازی آن گام بلندی در راستای خودکفایی و قطع وابستگی کشورمان برداشته خواهد شد.

گلوله هایی که جلیقه کلاس IIIA در مقابل آن ایمنی خواهد داشت

آراسته در مورد ویژگی های جلیقه طراحی شده خود نسبت به نمونه مشابه گفت : وزن جلیقه تولید شده نسبت به نمونه‌های خارجی 45 درصد سبک تر و سطح پوشش آن 53 درصد بیشتر است و تمام نیم تنه کاربر را نیز پوشش می دهد .

مقایسه جلیقه ایرانی با نمونه های آمریکایی از لحاظ سطح پوشش

مقایسه جلیقه ایرانی با نمونه های آمریکایی از لحاظ قیمت

مقایسه جلیقه ایرانی با نمونه های آمریکایی از لحاظ وزن

وی افزود : این جلیقه همچنین ۱۸ لایه دارد و نسبت به موارد مشابه ، دارای لایه‌های بیشتری است و از لحاظ ریالی نیز قیمت نمونه خارجی و وارداتی این جلیقه 30 میلیون و قیمت جلیقه تولید شده در داخل 13 میلیون تومان است. البته باید به این نکته نیز اشاره نمایم که این جلیقه سبکترین جلیقه ساخته شده در کشور لقب گرفته است .

آراسته در پایان ضمن تشکر از سازمان علمی و پژوهشی استان همدان گفت: خوشبختانه با حمایت هایی که سردار مظاهر مجیدی فرمانده محرم سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان و جناب سرهنگ ولی ابراهیمی، از این طرح به عمل آورده اند نمونه تجاری سازی این جلیقه ساخته شده است و با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است خط تولید آن را راه اندازی نماییم که با این کار برای بیش 40 نفر اشتغال زایی خواهد شد.

 

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94316

مطالب مرتبط :
گازهای گلخانه ای

لو رفتن عدم شفافیت آمریکا در گزارش‌ تولید گازهای گلخانه‌ای

در یک بررسی جدید مشخص شده که بسیاری از شهرهای ایالات متحده در گزارش میزان دقیق گازهای گلخانه ای خود تغییرات عمدی به وجود می آورند.

۱

با این انگشتر هوشمند می توانید تمام وسایل الکتریکی خود را کنترل نمایید !

به تازگی نوعی موس هوشمند به نام "Snowl" ساخته شده است که کاربر می تواند آن را مانند انگشتر دستش کند و تمام وسایل الکترونیکی همچون تلفن همراه، رایانه، لب تاپ و ... را به صورت بی سیم کنترل نماید .

جت

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت هواپیمایی که می تواند سریع تر از شلیک گلوله پرواز کند/ آیا تجربه تلخ جت مافوق صوت "کنکورد" تکرار می شود ؟

به تازگی یک استارت‌آپ هوانوردی از نسخه اولیه هواپیمای مسافربری مافوق صوتی رونمایی کرده است که تا سال ۲۰۲۹ برای استفاده تجاری آماده خواهد شد، بهره برداری از این هواپیما می تواند انقلابی در زمینه ساخت جت های با سرعت بالا ایجاد نماید .

kjj,

ساخت جلیقه ضدگلوله سبک با قابلیت بهبود عملکرد

یک دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه توانسته جلیقه ضدگلوله‌ای بسازد که نسبت به نمونه‌های خارجی سبک‌تر و باعث بهبود عملکرد فرد می‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب