سازمان بسیج علمی تنها پرچمدار حمایت از پژوهشگران و نخبگان نوپا

جوان نخبه بسیجی مهندس محمد عذیری دارای چندین اختراع ثبت شده و منتخب جشنواره ملی جهادگران علم و فناوری سازمان بسیج: سازمان بسیج علمی را سکوی جهش خود میدانم.

خبرگزاری علم و فناوری استان تهران گزارش می دهد؛ با نخبه جوان بسیجی مهندس محمد عذیری متولد 1375 دانشجوی رشته فناوری اطلاعات، دارای چندین اختراع ثبت شده و منتخب جشنواره جهادگران علم و فناوری سازمان بسیج علمی به گفتگو نشستیم.

اختراع خود را معرفی کنید

اولین اختراع من در دوران تحصیلات متوسطه بود و چند اختراع نیز در دوران دانشجویی داشتم. من دارای 5 ثبت اختراع رسمی در اداره ثبت اختراعات هستم. اولین اختراع من"سیستم تفکیک گر زباله شهری داخل خودروی حمل زباله" و آخرین اختراع نیز "موتور دوئل روتور چرخش همزمان" می باشد.

در اولین اختراع به عنوان جوان ترین مخترع صنعتی کشور معرفی شدم و همچنین در جشنواره رشد و فجر انقلاب اسلامی که توسط بنیاد ملی نخبگان و سازمان بسیج علمی پژوهشی برگزار شد حضور داشتم.

چند وقت است با سازمان بسیج علمی همکاری میکنید؟

من از دوم دبیرستان حدودا سال 91 با بسیج علمی پژوهشی و فناوری آشنا شدم و ارتباط دارم و تنها سازمانی که از دوران دانش آموزی تا این لحظه از من حمایت می کرد همین سازمان بود. در طول 9 سال فعالیت در این سازمان هم به عنوان یک پژوهشگر فعالیت داشتم هم در چند سال اخیر در چارت های سازمانی این مرکز همانند مسئول خانه نخبگان غرب استان تهران و معاونت خانه رشد فناوری اطلاعات حضور داشتم.

چه شد که تصمیم به همکاری با بسیج علمی گرفتید؟ از نتیجه این همکاری راضی هستید؟

به نظر من سازمان بسیج علمی پژوهشی تنها پرچمدار حمایت از پژوهشگران و نخبگان نوپا است که برای اولین بار قصد انجام کار علمی و تحقیقاتی دارند. بنده سازمان بسیج علمی پژوهشی را سکوی جهش خود میدانم و تا این لحظه هیچ وقت ارتباطم با این سازمان کم نشده و حتی بیشتر هم شده. سازمان هم از سنین کم روی به پرورش جوانان دارای استعداد کرده که بعدا از همین جوانان در سطح مدیریتی استفاده کند.

سازمان چه امکاناتی در اختیار شما گذاشت؟

امکانات مالی و معنوی از جمله مواردی هست که سازمان بسیج علمی پژوهشی در اختیار پژوهشگران می گذارد و در کنار این موارد هماهنگی و حمایت های کارگاهی و تجهیزاتی هم از من کردند.

موفق شدید اختراع خودتان را به تولید برسانید؟

بله یکی از اختراعاتم رو به مرحله تولید تجاری رساندم.

اکنون مشغول چه کاری هستید؟

در حال حاضر مشغول به انجام خدمت سربازی در دبیرخانه یک دفتر پژوهشی هستم. بعد از ظهر هم در یک هلدینگ خصوصی به عنوان کارشناس فناوری اطلاعات حضور دارم.

اطلاع دارید چند نفر از نخبگانی که مورد حمایت سازمان قرار گرفتند موفق شدند اختراع یا ابتکار خود را به محصول تجاری تبدیل کنند؟

تقریبا تمام افرادی که ما از سوی خانه نخبگان بسیج به سازمان معرفی شده اند موفق به دریافت حمایت های مالی و معنوی از سازمان بسیج علمی شده اند.

در جشنواره جهادگران علم و فناوری امسال حضور دارید؟

بله امسال در این جشنواره با اختراع سیستم تفکیک گر زباله شهری داخل خودروی حمل زباله حضور دارم.

چگونه با انقلاب اسلامی آشنا شدید؟

من از ابتدا توسط خانواده و بعد توسط مسجد محله که در دوران کودکی که تقریبا روزی 4 الی 5 ساعت در آن مسجد و پایگاه بسیج حضور داشتم با انقلاب اسلامی و اهداف آن آشنا شدم.

وضعیت علمی (کیفیت و کمیت آموزش و پرورش، دانشگاهها، درصد بیسوادی، درصد جمعیت تحصیلکرده و دانشگاهی) پیش از انقلاب چگونه بود؟

استناد به آمار و اطلاعات سایت های خارجی میزان افزایش سوادآموزی و ارتقاء سطح علمی دانشگاهی ایران بعد از انقلاب اسلامی رشد چشم گیری داشته که این مورد با حضور امثال ما در صحنه های علمی ثابت میشه که از سن نوجوانی به برکت این انقلاب حمایت شدیم تا امکان فعالیت علمی داشته باشیم. یقینا نشان دادن دستاورد های این انقلاب مقدس به نسل های بعدی و حمایت از نوجوانان دینی بر گردن ما است که حالا به سطحی از علم رسیدیم باید زکات علم خود را بدهیم و این زکات با نشان دادن دستاورد های علمی این انقلاب به مردم و نوجوانان هست. متاسفانه کشورهای غربی و عربی هزینه و تبلیغات زیادی انجام دادند تا جوانان ما از این انقلاب روی گردان باشند اما خوشبختانه سطح بصیرتی جوانان ما تقریبا به حدی رسیده که اهمیت این انقلاب رو درک کنند اما این مهم نیاز به فعالیت بیشتری برای آحاد جامعه دارد که بتوانند دستاوردهای این انقلاب شکوهمند را به نمایش بگذارند تا قوت قلبی برای همگان باشد./ انتهای پیام

 خبرنگار: ف. خانی

 

 

 

 

 

زمان انتشار: شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹:۵۸

شناسه خبر: 94329

مطالب مرتبط :
مهندس رامین محمدی

دهه فجر یادآورگذرتاریخی جبهه دانش از پیچ جهل است

رامین محمدی مهندس صنایع و دانشجوی ارشد مدیریت کسب و کار، مسئول پژوهشکده و مدیر بسیج علم و فناوری استان تهران: تاکنون با بیش از صدها مخترع، مبتکر مصاحبه داشته و با تمامی دغدغه های آنان از نزدیک آشنا هستم و تلاشم بر این است تا با ساز و کار خلاقانه به مشکلات آنان پرداخته و راهگشای مسائل فناورانه آنان باشم.

دکتر حسن پور

در انتشارات دهم به چاپ خواهد رسید؛

کتاب دل نوشته هایی به شهید سلیمانی

انتشارات دهم در حوزه نشر کتاب، با پیگیری های معاونت دانش پژوهش و علمی فناوری سپاه حضرت سیدالشهداء (ع) استان تهران در سال ۹۸ راه اندازی شده و از همه مولفین که قصد چاپ کتاب در زمینه علوم انسانی و علمی پژوهشی را دارند حمایت می کند.

خانه نخبگان بسیج استان تهران

نشست تخصصی شورای نخبگان بسیج غرب استان تهران برگزار شد

بسیج با ظرفیت نخبگانی و نگاه تخصصی به حل معضلات کشور و مردم ورود خواهد کرد

معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه سیدالشهداء (ع)استان تهران در نشست تخصصی شورای نخبگان بسیج غرب استان تهران گفت موضع گیری صحیح،جریان سازی و گفتمان سازی ازماموریت های ویژه خانه نخبگان بوده و ارتباط نخبگان با ظرفیت محلات اسلامی بعنوان بستری مناسب درجهت ارتباط با بدنه مردمی می باشد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
امید اسدی
۰ مخالف          ۰ موافق
پنج شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۴:۰۵

سلام از مشکلات اساسی ثبت اختراع در اداره اختراعات ایران از سال 92 تا 99 ( و به مدت 8 سال ) : اینجانب نیز در این روند مشکل داوری اختراعات را دارم یعنی زمانی که طرح اینجانب نو و جدید است ولی مراجع و داوران پس از گرفتن هزینه های بالا طرح را تایید نمی کنند و در پاسخ می گویند دوست داریم طرح شما را رد کنیم برو پیش هرکسی که دوست داری بگو این مرجع را قبول ندارم اداره نیز می گوید ما طبق قانون مجبور هستیم طرح شما را رد کنیم . برخی از مراجع نیز می گویند داور متخصص ندارند ! در این خصوص به کارشناس اداره اختراعات متن زیر را ارسال کردم : كارشناس محترم با سلام ، اينجانب به شخصه اعتقادي به روند ماركسيستي و وارداتي اداره اختراعات كه با قانون اساسي كشور در تضاد مي باشد ندارم . بر فرض مثال متقاضي پرونده خود را به حداقل 50 مرجع ارسال كند و پرونده 3 ماه در هر مرجع توقف كند تا يكي از اين مراجع داور متخصص داشته باشند و طرح را درست مورد داوري قرار دهند ، اين يعني اتلاف وقت چيزي حدود 8 سال و پرداخت هزينه چيزي حدود 30 مليون تومان . در حال حاضر 11 مرجع در پرونده هاي قبلي اعلام كرده اند داور متخصص ندارند! . اولا بعد از 8 سال پرونده به چه درد متقاضي مي خورد ؟ ، دوم اينكه اگر اينجانب بخواهم 30 اظهارنامه با اين روند ثبت كنم يه چيزي حدود 900 مليون بايد هزينه كنم ( بنظر شما امكان ثبت اختراع به صورت غير مستقيم از اينجانب سلب نشده است ؟ ) ، ايا بعد از اينكه سند را دريافت كردم همين دولت اين هزينه را مي تواند طي فرآيندي به اينجانب برگرداند ( به قول دوستمون خود سند اختراع 5 كيلو روغن نباتي ارزش داره ؟ ) ، يا قرار است متقاضي در جامعه رها شود ؟ . در اداره شما مردم دو دسته هستند برخي با سرمايه هاي خود اختراع ثبت مي كنند برخي با دارايي هاي خود. اشخاصي كه با دارايي خود اختراع ثبت مي كنند مثل اعضا هيات علمي ، اشخاصي كه به بدنه آزمايشگاه و پژوهشگاه ها متصل هستند ، اين افراد هر هزينه اي بابت اختراع انجام مي دهند دولت طي فرآيندي اين هزينه را به آن ها برگشت ميدهد يا از طريق گرنت دانشگاهي يا از طريق پژوهش توليد . يعني اين وسط فقط پول جابجا مي شود و كسي ضرر نمي كند. دسته دوم كساني هستند كه با سرمايه هاي خود اختراع انجام ميدهند مثل افراد كه مدارك عاليه دانشگاهي دارند مشغول كار هستند اما به بدنه دولت وصل نيستند ، اين افراد تحت هر شرايطي اگر نتوانند اظهارنامه خود را به ثبت برسانند آن ها هم سرمايه خود را از دست داده اند و هم دارايي خود را كه همان اختراع مي باشد . چون اين افراد مجبور هستند نسبت به افراد اول يك مرحله بيشتر براي فرايند ثبت انرژي صرف كنند ، اين روند به صورتي طراحي شده كه به مرور زمان قشر متوسط جامعه که ابزار تولید را در اختیار دارد منحل خواهد شد . و جامعه دو قطبي مي شود يعني دو قشر بالا و پايين كه در اين صورت كاپيتاليسم رخ مي دهد و ... https://www.farsnews.ir/news/13990415000143/ https://ipm.ssaa.ir/ENQ/List

اشتراک گذاری مطالب