رئیس خانه نخبگان سازمان بسیج علمی و پژوهشی سپاه نینوا گلستان عنوان کرد

حمایت از ۲۰ طرح صنعتی در سازمان بسیج علمی و پژوهشی سپاه نینوا گلستان/ پایان نامه ها و پژوهش های دانشگاهی در مسیر حل مشکلات گلستان

رئیس خانه نخبگان سازمان بسیج علمی و پژوهشی سپاه نینوا گلستان گفت: در سال گذشته ۵۰ طرح صنعتی وارد بسیج علمی و پژوهشی سپاه نینوا گلستان شد که از این میزان ۲۰ طرح مورد حمایت مالی قرار گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان گلستان؛مقام معظم رهبری در سخنان گوهربار خود به این مهم تاکید کردند که در کشور کاری کنید که شتاب علمی فروکش نکند، این منویات مقام معظم رهبری کار را برای فعالان عرصه علم و دانش به ویژه سازمان بسیج علمی و پژوهشی سخت تر می کند.

 

گرچه تحریم های ظالمانه و مشکلات اقتصادی پیش روی کشور باعث شده که بسیاری از فعالان عرصه تولیدی و صنعتی در وضعیت شکننده ای قرار بگیرند اما تولیدات برپایه تکنولوژی روز در کشور در مسیر شکستن رکوردهای اقتصادی هستند و این مهم نشان می دهد که راه برون رفت از مشکلات اقتصادی توانمندی در عرصه علمی کشور است.

 

برای رسیدن به قله موفقیت و توسعه در کشور همانگونه که مقام معظم رهبری عنوان کردند باید در دنیا به وضعی برسیم که اگر کسی بخواهد به تازه های علمی دست پیدا کند مجبور باشد زبان فارسی را یاد بگیرد و این جمله بیانگر ماموریت سخت برای عبور از مرزهای دانش دنیا است که این موضوع هم به پشتکار و تلاش دانشمندان و نخبگان کشور بستگی دارد و هم آنکه نهادهایی مثل بسیج علمی و فناوری و مراکز دانشگاهی و پارک های علم و فناوری باید به عنوان عقبه این ارتش علمی حمایت های لازم را برای تصرف قله های دانش به وجود بیاورند.

 

در استان گلستان نیز سازمان بسیج علمی و فناوری سپاه نینوا در این مسیر پرتلاش بوده و با راه اندازی خانه نخبگان علمی از مخترعان، متفکران، پژوهشگران و فرهیختگان عرصه علمی حمایت می کند.

 

برای اینکه بیشتر با اقدامات خانه نخبگان سازمان بسیج علمی و فناوری سپاه نینوا استان گلستان آشنا شویم به سراغ «حجت الله ربانی نسب»، مسئول این خانه نخبگانی رفتیم تا با وی در این زمینه گفتگو کنیم.

 

*خودتان را معرفی کنید؟ 


«حجت الله ربانی نسب» هستم متولد 1354 و دکترای تخصصی بیماری شناسی گیاهی از دانشگاه تهران دارم و در حال حاضر به عنوان عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گرگان مشغول به فعالیت هستم.

 

*چه مدت است که با بسیج علمی همکاری می کنید؟


ربانی نسب: حدود 10 سال است که افتخار دارم با سازمان بسیج علمی و فناوری سپاه به عنوان مشاور و دیگر مسئولیت ها همکاری داشته باشم و از سال 94 نیز این افتخار را در استان گلستان داشتم تا این همکاری ها در استان تداوم داشته است.

 

*چه شد که تصمیم به همکاری با بسیج علمی گرفتید؟


ربانی نسب: در جبهه انقلاب اسلامی هر کسی باید به سهم خود ایفای نقش کند و ما نیز با توجه به علاقمندی که داشتیم و حوزه ای که در آن فعالیت می کنیم تصمیم گرفتم با حوزه علمی بسیج همکاری کنم و حضور در این حوزه را افتخاری برای خود می دانم و امیدوارم بتوانم قدم کوچکی در مسیر ارتقای سطح علمی بسیجیان بردارم.

 

حرکت بسیج به عنوان رکن اصلی جبهه انقلاب اسلامی و تلاش در جهت جهاد علمی یک حرکت جنبی به سمت آرمان های انقلاب اسلامی و ساختن تمدن نوین انقلاب اسلامی است.


بسیج علمی نیز به عنوان یکی از اجزای این حرکت جمعی به شمار می رود و در حرکت کلی تفاوتی وجود ندارد و در یک حرکت جمعی وظایف گوناگونی برای رسیدن به هدف واحد وجود دارد و بسیج علمی بخش دانشی و علمی را پیش می برد و در تصمیم گیری و تصمیم سازی ها به دیگر بخش ها نیز می تواند کمک کند.

 

*مسئولیت شما در سازمان بسیج علمی و پژوهشی چیست؟

ربانی نسب: در سازمان بسیج علمی استان گلستان مسئولیت این حقیر رئیس خانه نخبگان است و همچنین مسئولیت بسیج اندیشه ورز سپاه را نیز برعهده دارم.

 


*سازمان بسیج علمی استان در چه سالی فعالیت کرد و در چه حوزه هایی فعالیت می کند؟


ربانی نسب: حدود سه تا چهار سال است که این مسئولیت برعهده من نهاده شده و بسیج علمی حدود 10 سال است که فعالیت خود را به صورت مستقل با اسامی مختلف آغاز کرده است و تمامی ارکان سازمان بسیج علمی براساس دستورالعمل که ارائه شده است در حال تکمیل است.

 

خانه نخبگان علمی بسیج با حضور صاحب نظران  به عنوان کانون تفکر استان ذیل بسیج علمی و فناوری تشکیل شده است چرا که منابع انسانی توانمند در فکر و عمل مهمترین عامل و پویایی آن جامعه هستند از این رو به منظور حضور اثربخش و شناسایی حل مشکلات استانی خانه نخبگان شکل گرفته است و مهمترین اهداف خانه نخبگان به جهت دهی پژوهش ها و پایان نامه های دانشجویی و مراکز علمی و پژوهشی به سمت نیاز های استانی و منطقه ای اشاره کرد.

 

اقداماتی اعم از کمک به جذب، ساماندهی  و تاثیرگذاری نخبگی و دانشی استان در راستای توسعه و شکوفایی و شناسایی موانع پیشرفت استان، ایجاد هیئت اندیشه ورز علمی استان برای کمک رسانی علمی و فکری به تمامی نهادها و دستگاه های اجرایی و همچنین سیاست گذاری و راهبردنگاری، پایش و کنترل فعالیت های علمی و فناوری استان در جهت هم افزایی علمی شکل گرفته است.

 

در این راستا فعالیت هایی را آغاز کردیم و به عنوان یک کانون علمی هم در جهت شناسایی نخبگان و هم سازماندهی نخبگان و پایش فعالیت های آنها فعالیت های خود را انجام می دهیم.

 

در سال های اخیر نیز ارکان خانه نخبگان علمی استان در حال شکل گیری است و تقریبا می توان، گفت خانه نخبگان به یک تشکیلات منسجمی رسیده که کار خود را بهتر می تواند انجام دهد.

 

*ایده ها و طرح ها در بسیج علمی و فناوری چگونه مورد حمایت قرار می گیرند؟

 

ربانی نسب: مرکز رشد را ذیل خانه نخبگان داریم که وظیفه ارزیابی و حمایت از ایده های نو و خلاقانه را دارد، همچنین کارگروه کشاورزی، صنعت، نانو و برق زیست شناسی ذیل این حوزه فعالیت می کنند و اعضای کارگروه ها از اساتید نخبه بسیجی استان به شمار می روند.

 

آسیب شناسی علمی و فنی مشکلات استان را این افراد انجام می دهند، همچنین طرح ها و ایده هایی که گره مشکلات استان را حل می کند مورد بررسی قرار می گیرد.


*مهمترین اقدامات و دستاوردهای سازمان بسیج عملی استان را برای ما بیان کنید؟

ربانی نسب: در سال گذشته بیش از 50 طرح صنعتی به این حوزه وارد شده است و مورد بررسی قرار گرفته که 20 مورد از آنها مورد حمایت مالی قرار گرفته است و برخی نیز از حمایت کارگاهی مجموعه بهره مند شدند، همچنین طرح های زیادی نیز در نوبت بررسی داریم که با عادی شدن شرایط کارهای ما رونق بیشتری خواهد داشت.

 

از جمله کارهای خوبی که داشتیم و در جشنواره های کشوری نیز مقام آورده است می توانیم به ساخت موتور میکروجت، پرینت سه بعدی سایز بزرگ، طراحی سیستم هوشمندسازی روشنایی ساختمان، نانو چوب مقاوم، ساخت دستگاه برش چند منظوره قابل حمل در صنعت ساختمان، تواید پد شیشه ای خودرو و عایق نانو در حوزه نانوتکنولوژی اشاره کنیم.

 

در حوزه ماشین آلات کشاورزی کارهایی انجام شده است که نیاز به حمایت دارد و همچنین  در این مجموعه از پایان نامه های علمی و دکترا که می تواند مشکلات استان را برطرف کند مورد حمایت قرار دهد و همچنین می توانند این افراد از کسر خدمت بهره مند شوند.

 

از علاقمندان درخواست داریم طرح هایی که می تواند مشکلات استان و حتی کشور را حل کند را برای بررسی به بسیج علمی ارسال کنند و در صورت تایید، این طرح ها مورد حمایت قرار می گیرد.

 

*چه برنامه هایی در ایام الله دهه فجر دنبال می کنید؟ 

ربانی نسب: در دهه فجر امسال چند اقدام خوب را انجام دادیم که می توان به بازنگری اساسی و کلی در تشکیلات خانه علمی نخبگان و افراد جدیدی که می توانند به ما کمک کنند به این خانه نخبگان استان افزوده شد و بازدید از پایگاه علمی را در سطح استان انجام دادیم.

 

درصدد هستیم در ایام دهه فجر در جامعه بسیجیان سطح استان رونق علمی را شروع کنیم و در طول سال نیز این برنامه ها را با قدرت بیشتری ادامه خواهیم داد.


*دهه فجر برای شما یادآور چه خاطراتی است؟


ربانی نسب: دهه فجر برای من یادآور شکوه و قدرت و اتحاد ملتی است که در سایه رهبر دینی و الهی توانستند کار بزرگی را انجام دهند و انقلابی را طراحی کنند که منشا تحولات بزرگ در جهان شده و علاوه بر آنکه روز به روز این انقلاب قوی تر می شود به الگو و امیدی برای ملت های مستضعف جهان تبدیل شده است.

 

در ابتدای انقلاب اسلامی حدود سه سال سن داشتم و کم و بیش چیزهایی به خاطر دارم، تظاهراتی که  در روستاها برگزار می شد و روز شهادت شهید باهنر و شهید رجایی را به طور کامل به خاطر دارم که یک حرکت جمعی نیز در روستا شکل گرفت و مردم روستا دست به تظاهرات زدند.

 

*از جوانان نسل نخست انقلاب اسلامی هستید، شما چگونه با انقلاب اسلامی و مولفه های آن آشنا شدید؟ 

ربانی نسب: آن چیزی که ما را با مفاهیم انقلاب پیوند داد جنگ تحمیلی بود پدرم در طول هشت سال جنگ برنامه اش این بود که پس از فعالیت کشاورزی در زمستان ها و پاییز در جبهه حضور پیدا کند و این مهم باعث شده بود که به اخبار جنگ و منویات امام توجه بیشتری داشته باشیم.

 

چنین فضایی در دوران کودکی و نوجوانی ما سپری شد و این مهم علاقمندی ما را به آرمان های انقلاب اسلامی و داشتن احساس دین به انقلاب اسلامی را در وجود ما متبلور کرد و باعث شد که خود را مدیون انقلاب بدانیم و هر کاری که می توانیم برای انقلاب اسلامی انجام دهیم

 

*وضعیت علمی استان پیش از انقلاب چگونه بود و امروز در چه شرایطی قرار داریم؟

 

ربانی نسب: قبل از انقلاب اسلامی تعداد دانشگاه ها بسیار کمتر از انگشتان یک دست بود ولی در حال حاضر در استان بالغ بر 30 مرکز علمی و دانشگاهی وجود دارد که به نوعی عدالت آموزشی را در استان برای ما ایجاد کرده است.

 

باید به تفکر مقام معظم رهبری به مقوله علم و دانش توجه کنیم، معظم له در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دانش را آشکارترین وسیله برای عزت و قدرت یک کشور عنوان کردند.

 

اگر می خواهیم در حوزه های مختلف به عنوان یک کشوری که تمدن ساز است و به دنبال پایه ریزی تمدن اسلامی است پیشرفت کنیم باید به مباحث علمی و مسائل دانشی کشور توجه بیشتری شود.

 

 روی دیگر دانایی توانایی است و در جامعه غربی می بینیم که با وجود تهی دستی در بنیان های اخلاقی و دینی توانستند به برکت دانشی که برای خود فراهم آوردند اختیار سیاست را در دنیا بدست بیاورند.

 

در کشور عزیزمان نیاز است چشمه دانش را به جوشش درآوریم و تقریبا نزدیک به دو دهه است که شتاب علمی گسترده ای در کشور ما آغاز شده  که برای ناظران جهانی نیز غافلگیر کننده است که 11 برابر شتاب علمی در دنیا است.

 

از سویی دیگر نیاز است که علم و دانش به عرصه ظهور برسد و مشکلات کشور را برطرف کند و در این راستا پارک های علم و فناوری و  مراکز نوآوری کانون هایی هستند که علوم کاربردی را می تواند به فناوری های پیشرفته تبدیل کنند.

 

نیروهای بسیجی به عنوان ارکان اصلی جبهه انقلاب اسلامی در این مسیر نقش ارزنده ای دارند و می توانند به وضعیت علمی کشور به ویژه در استان گلستان کمک کنند.

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹:۰۵

شناسه خبر: 94391

مطالب مرتبط :
خانه نخبگان

خانه نخبگان شهید مهدوی استان بوشهر در جشنواره ملی علم و فناوری برتر معرفی شد

خانه نخبگان شهید نادر مهدوی بسیج علمی، فناوری پژوهشی سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر به عنوان خانه نخبگان کشوری معرفی شد.

مختار مهاجر

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان خبر داد

رشد ۳.۶ برابری تولیدات بخش کشاورزی گلستان نسبت به سال ۵۷ / آخرین یافته های بخش کشاورزی گلستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: امسال تولیدات بخش کشاورزی گلستان به پنج میلیون ۴۰۳ هزار تن رسیده که ۳.۶ برابر نسبت به ابتدای انقلاب اسلامی رشد نشان می دهد.

خبرگزاری علم و فناوری

مسئول بسیج علمی و پژوهشی سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر؛

اسلامی بالنده و مقتدر چون کوه استوار خواهیم ساخت

مسئول بسیج علمی و پژوهشی سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر در نشست مدیران علمی شهرستان‌ها گفت: باید مسئولین علمی نواحی تلاش مضاعف نمایند تا از طریق مراکز رشد شهرستانی و خانه نخبگان، امید به کار و تلاش در کشور افزایش یابد و منویات مقام معظم رهبری در راستای جهش تولید برآورده شود.

نشست علمی

رئیس خانه نخبگان سازمان بسیج علمی پژوهشی سپاه نینوا گلستان تاکید کرد

بهره گیری از ظرفیت بسیج در تحول و توسعه کشور/ نخبگان بسیجی گره گشای مشکلات جامعه

رئیس خانه نخبگان سازمان بسیج علمی پژوهشی سپاه نینوا گلستان گفت: مسئولان می توانند از ظرفیت بسیج برای تحول و توسعه کشور بهره ببرند.

موذن

رئیس سازمان بسیج و پژوهشی مازندران مطرح کرد:

تقویت قدرت علمی کشور با ظهور و بروز انقلاب اسلامی ایران درجهان/ حمایت از ۴۰ طرح علمی و پژوهشی مازندران در سال جاری

رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران، گفت: قدرت علمی کشور ما با ظهور و بروز انقلاب اسلامی تقویت شده ایران اسلامی مرزهای دانش جهان را فتح کرده است.

دکتر ربانی نسب

دکتر ربانی نسب :

نخبه ای که با ایمان قلبی کار می کند نتیجه اش موشک نقطه زن می شود

رئیس خانه نخبگان علمی بسیج با اشاره به اینکه دو نوع نخبه داریم گفت : نخبه ای که با ایمان قلبی کار می کند و نتیجه اش موشک نقطه زن می شود و نخبه ای که برای حقوق کار می کند و نتیجه اش این می شود که باید سپر ماشین را هم وارد کنیم .

ربانی نسب

با حکم دکتر قدیانی :

ربانی نسب رئیس خانه نخبگان علمی بسیج استان گلستان شد

طی مراسمی صبح امروز حجت الله ربانی نسب به عنوان رئیس خانه نخبگان علمی بسیج استان گلستان منصوب شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب