تغییر هورمون های انسانی با تغییر فصل

بررسی میلیون ها آزمایش خون تعداد زیادی هورمون انسانی را نشان می دهد که در الگوی فصلی واضح قرار می گیرند اگرچه این تغییرات از نظر اندازه اندک هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان فارس، هورمونهای غده هیپوفیز که به کنترل تولید مثل، متابولیسم، استرس و شیردهی کمک می کنند، بیشتر اواخر تابستان به اوج خود رسیدند.

اندام های محیطی تحت کنترل هیپوفیز، مانند آنهایی که هورمون های جنسی یا هورمون تیروئید ما را تولید می کنند ، فصلی بودن این موضوع را نیز نشان می دهند. این هورمون ها به جای اینکه در تابستان به اوج خود برسند در زمستان به شدت نتیجه می گیرند. به عنوان مثال تستوسترون، استرادیول و پروژسترون در اواخر زمستان یا بهار به اوج خود رسیدند.

 

این یافته ها قوی ترین شواهد تا به امروز را نشان می دهد که انسان دارای یک ساعت فصلی داخلی است که به نوعی بر هورمون های ما تأثیر می گذارد به گونه ای که مطابق با فصول سال است.

 

محققان می گویند: "همراه با سابقه طولانی مطالعات در مورد اوج زمستان بهار در عملکرد و رشد انسان، فصلی بودن هورمون را نشان می دهد که مانند سایر حیوانات و انسانها ممکن است یک فصل اوج فیزیولوژیکی برای عملکردهای اساسی بیولوژیکی داشته باشند."

 

مکانیسم اساسی که این ساعت هر ساله را به حرکت در می آورد هنوز ناشناخته است، اما به گفته نویسندگان یک مدار بازخورد طبیعی و یک ساله وجود دارد که بین غده هیپوفیز و غدد محیطی در بدن بازی می کند.

 

هورمون های هیپوفیز که به طور منحصر به فرد با نور خورشید تنظیم می شوند نیز ممکن است در طول یک سال این اندام های دیگر را تغذیه کنند که به آنها اجازه می دهد در توده عملکردی خود به گونه ای هماهنگ با فصول رشد کنند.

محققان همچنین می گویند: " انسان ها ممکن است نقاط تنظیم شده فصلی را با اوج زمستان بهار در محورهای رشد ، استرس ، متابولیسم و ​​تولید مثل نشان دهند."

 

همانطور که در مقاله ذکر شده آن چیزی که در سایر پستانداران مشاهده می کنیم جایی که نوسانات برخی هورمون ها منجر به تغییرات فصلی در تولید مثل، فعالیت، رشد و رنگدانه سازی یا مهاجرت یک حیوان می شود ، خیلی متفاوت نیست. بعنوان مثال پستانداران مانند گوزن های شمالی قطبی در هنگام کوتاهتر شدن روزهای زمستان هورمونی به نام لپتین را نشان می دهند و این به کاهش مصرف انرژی آنها کمک می کند و درجه حرارت بدن آنها را کاهش می دهد و توانایی تولید مثل آنها را مهار می کند.

 

حتی نخستیان نزدیک به خط استوا نیز نسبت به تغییرات فصلی ظریف حساسیت نشان می دهند. بعنوان مثال ، Rhesus macaques در فصل زمستان پس از مونسون تخمک گذاری بیشتری دارد به طوری که فرزندان آنها درست قبل از برخورد مونسون در تابستان متولد می شوند.

 

اینکه آیا هورمونهای انسانی نیز با فصول سال نوسان دارند یا نه ، هنوز مشخص نیست.

بیشتر مجموعه های داده ای که تاکنون مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند بسیار زیاد نیستند و همه هورمون های انسانی را پوشش نمی دهند و همین امر نتیجه گیری را بسیار چالش برانگیز می کند. مطالعات، یا فقط هورمونهای جنسی انسان را بررسی کرده اند و یا آنها بر روی استرس و هورمونهای متابولیک متمرکز شده اند. نتایج نیز بسیار متنوع و متناقض بوده است.

در حالی که برخی از مطالعات در مورد هورمون های جنسی انسان نشان می دهد که تغییرات فصلی باید در نظر گرفته شود، مطالعات دیگر نتیجه می دهند که فصول یک منبع غیر مهم از تنوع هستند.

 

در همین حال تحقیقات در مورد سطح کورتیزول بزاقی همان هورمون استرس را نشان می دهد که تنوع فصلی وجود دارد و یک مطالعه بزرگ در مورد هورمون تحریک کننده تیروئید سطح بالاتری از این هورمون را در تابستان و زمستان نشان داد.

 

تحقیقات جدید بزرگترین تحقیق در این بخش است و شامل مجموعه ای گسترده از سوابق بهداشتی کشوری است که 46 میلیون نفر در سال را پوشش می دهد و همچنین همه هورمون های انسانی را تجزیه و تحلیل می کند.

 

با كنترل تغییرات در طول یك روز، محققان دریافتند كه انسان الگوهای فصلی را در سطح هورمون های خود نشان می دهد هرچند به شدت سایر پستانداران نیست.

 

اثرات فیزیولوژیکی این تغییرات هورمونی هنوز مشخص نیست اما برخی از تغییرات هورمون تیروئید ، T3 و هورمون استرس ، کورتیزول نیز مطابق با یافته های قبلی است. بعنوان مثال هورمون تیروئید که در زمستان به اوج خود رسیده است به گرمازایی گره خورده است. زمان فصلی کورتیزول که در ماه فوریه به اوج خود رسید نیز همچنین با مطالعات گذشته که شامل نیمکره شمالی و جنوبی است موافق و همسو می باشد.

 

تغییرات فصلی از نظر اندازه اندک است اما همانطور که نویسندگان اشاره می کنندر از دیدگاه بالینی : " اگر محدوده های طبیعی با فصول مطابقت نداشته باشد حتی با وجود هزینه های اضافی آزمایشات و درمان، حتی یک اثر سیستماتیک کوچک نیز می تواند باعث تشخیص نادرست شود ".

 

برای تأیید بیشتر نتایج ، باید مطالعات بیشتری در مقیاس مشابه بزرگ و در مناطق مختلف جهان انجام شود. اما یافته ها نشان می دهد که ما تفاوت چندانی با سایر پستانداران نداریم.

 

اگر هورمون های ما واقعاً با گذشت فصل حتی اندکی فروکش می کنند ممکن است برای سلامتی ما مهم باشد که آنرا نیز می دانیم.

 

حسین استواری

انتهای پیام/

 

 
 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94406

مطالب مرتبط :
سانفران

غرق شدن شهرها با افزایش وزن آنها

بر اساس تحقیقات جدید که بر اهمیت فاکتورگیری فرونشست در مدل های خطیر تغییر آب و هوا تأکید می کند، شهرها فقط نگران افزایش سطح دریا نیستند بلکه آنها همچنین به تدریج تحت فشار توسعه خود فرو می روند.

کرونا ویروس

سویه ها و نژاد کرونا ویروس چیست؟

سویه های ویروس کرونا، ویروس هایی هستند که در نظر گرفته می شوند از نظر عملکردی به اندازه کافی منحصر به فرد هستند که به طرز قابل توجهی شناخته می شوند.

استون هنج۲

ساخت بنای استون هنج از یک بنای باستانی ولزی

محققان بر این باورند که برخی از سنگهای استفاده شده در استون هنج، نزدیک سالزبری در جنوب غربی انگلیس در یک بنای یادبود قبلی ۱۷۵ مایلی (۲۸۰ کیلومتری) در جنوب غربی ولز استفاده شده است.

نوزاد۲

چرا نوزادان شیرخوار دارای سیستم ایمنی سالم تری هستند؟

دانستن اینکه کدام باکتری ها ، ویروس ها و مخمرها را باید نگه دارید و کدام یک را باید رد کنید یک فرآیند پیچیده است که می تواند تفاوت بین سیستم ایمنی سالم و آلرژی های مادام العمر و اختلالات خود ایمنی را ایجاد کند.

زنانی که به شدت به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند پیشگیری از بارداری ترکیبی را ترک کنند/ پیشگیری فقط با پروژسترون یا روش مانع باشد

طبق دستورالعمل های جدید کالج پزشکان عمومی سلطنتی استرالیا؛

زنانی که به شدت به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند پیشگیری از بارداری ترکیبی خطرناک است

طبق دستورالعمل های جدید کالج پزشکان عمومی سلطنتی استرالیا (RACGP) ، زنانی که به شدت به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند باید استفاده از پیشگیری از بارداری ترکیبی را ترک کنند، توصیه احتیاط آمیز پیشگیری از بارداری فقط با پروژسترون یا روش مانع می باشد.

آزمایش گزینه جدید درمان سندروم حاد تنقسی کووید ۱۹ « یک هورمون شایع تیروئید»

محققان امریکایی گزارش کردند:

آزمایش موفقیت آمیز گزینه جدید درمان کووید ۱۹ « هورمون شایع تیروئید»

محققان امریکایی یک هورمون شایع تیروئید را بعنوان گزینه جدید برای درمان سندروم تنفسی حاد کووید ۱۹ با موفقیت آزمایش کردند،

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب