ترفندهای کاربردی رایانه ؛

چگونه می توان ۳۲ یا ۶۴ بیتی بودن ویندوز را تشخیص دهیم ؟

در این گزارش "ترفندستان" خبرگزاری علم و فناوری، علاوه بر بیان تفاوت های ویندوز ۳۲ و ۶۴ بیتی ، شما را با روش های تشخیص دادن نوع ویندوز نصب شده بر روی رایانه تان آموزش می دهیم .

به گزارش گروه ترفندستان خبرگزاری علم و فناوری - حتما این سوال هنگام نصب ویندوز برای شما هم پیش آمده که فرق ویندوز 64 و 32 بیت در چیست و ویندوز 32 بیتی بهتر است یا 64 بیتی ؟ این دست سوالات در نهایت گاها باعث این مسئله می شود که برخی از کاربران تصورات اشتباهی از ویندوز 32 بیتی و ویندوز 64 بیتی داشته باشند. به عنوان مثال برخی فکر می‌کنند امنیت ویندوز 64 بیتی از 32 بیتی بیشتر است. در این گزارش "ترفندستان" خبرگزاری علم و فناوری، علاوه بر بیان تفاوت های ویندوز 32 و 64 بیتی ، شما را با روش های تشخیص دادن نوع ویندوزتان آموزش می دهیم ، با ما همراه باشید .

چه عاملی کامپیوتر را ۳۲ یا ۶۴ بیتی می‌کند؟

بسته به نوع معماری پردازنده (CPU) استفاده‌شده در رایانه، سیستم شما ۳۲ یا ۶۴ بیتی خواهد بود. اکثر پردازنده‌های موجود تولیدشده در سال‌های گذشته در دسته‌ی ۳۲ یا ۶۴ بیتی جای می‌گیرند. عموما پردازنده‌های ۶۴ بیتی قوی‌تر از همتایان ۳۲ بیتی خود هستند؛ چراکه توانایی نگه‌داری و پردازش مقدار بسیار بیشتری از داده را دارند.

برای درک بیشتر تفاوت بین این دو معماری باید اطلاعاتی از نوع عملکرد و محاسبات در سیستم دودویی داشته باشید. برخلاف سیستم شمارش ده‌دهی که می‌تواند بسته‌های ده‌تایی را شامل شود و ما در زندگی عادی از آن استفاده می‌کنیم، سیستم دودویی فقط دو واحد دارد: صفر یا یک. بنابراین، پردازنده‌ای ۳۲ بیتی می‌تواند حداکثر ۲ به توان ۳۲ یا ۴میلیارد و ۲۹۴میلیون و ۹۶۷هزار و ۲۹۶ آدرس داشته باشد. باوجوداین، پردازنده‌ای ۶۴ بیتی می‌تواند ۲ به توان ۶۴ یا ۱۸،۴۶۶،۷۴۴،۰۷۳،۷۰۹،۵۵۱،۶۲۶ یعنی رقمی درحدود ۱۸کوینتیلیون (۱۸بیلیون گیگابایت یا ۱۶اگزابایت) آدرس ممکن داشته باشد که کاملا تفاوت دو معماری را نشان می‌دهد.

تفاوت ویندوز ۳۲ و ۶۴ بیتی چیست؟

فرق ویندوز 32 و 64 بیتی در معماری و پردازشی است که در حافظه رم خواهند داشت. در ویندوز 32 بیت شما محدد هستید که حداکثر از 4 گیگ حافظه رم استفاده کنید اما در نسخه 64 بیت می‌توانید از کل حافظه رم به دلیل پردازش بالایی که روی تک تک بیت‌ها انجام می‌گیرد برخوردار شوید. ویندوز 32 بیت به دلیل محدودیتی که دارد تنها قادر است 2 به توان 32 شناسه را تولید کرده و بخواند که در این صورت چیزی حدود 4 گیگ از حافظه رم قابل شناسایی است و امکان خواندن سایر سلول‌ها را نخواهد داشت.

اما در ویندوز 64 بیت امکان ساخت شناسه برای حافظه رم برابر است با 2 به توان 64 که عدد خیلی بزرگی حاصل خواهد شد و از آنجایی که هنوز در دنیا ممکن است به این میزان محاسبه نیاز نباشد، تقریبا میتوان گفت که شما از هر رم که استفاده کنید امکان شناسایی و خواندن حافظه آن به صورت کامل فراهم است. در کامپیوترهای امروزی حداقل رم بیش از 4 گیگ است، بنابراین استفاده از ویندوز 64 بیت معقول‌تر خواهد بود، چرا که میتوانید از کل حافظه رم استفاده کنید.

ویندوز کامپیوتر ما ۶۴ بیتی است یا ۳۲ بیتی؟

اکنون که تفاوت بین ویندوز 32 بیتی با 64 بیتی را توضیح دادیم، قصد داریم سه روش جامع را برای تشخیص نوع ویندوز نصب شده بر روی رایانه یا لب تاپتان را آموزش دهیم که این روش ها عبارت اند از :

روش اول :

مرحله اول : در روی صفحه دسکتاپ روی گزینه‌ی "Computer" راست کلید کرده و  گزینه‌ی Properties را انتخاب می کنیم .

روش انتخاب گزینه‌ی Properties

مرحله دوم : در این مرحله روبه‌روی قسمت System Type می‌توانید اطلاعات ویندوز و معماری پردازنده را مشاهده کنید.

مشخص شدن نوع ویندوز در بخش System Type

روش دوم :

مرحله اول : کلیدهای Win + R را فشار دهید تا پنجره Run باز شود، msinfo32 را تایپ کرده و OK کنید. با این کار پنجره System Information باز می شود.

باز کردن پنجره Run و وارد کردن عبارت msinfo32

مرحله ۲: System Summary را از سمت چپ انتخاب کنید و در قسمت System Directory در سمت راست می توانید نسخه سیستم در حال اجرا روی ویندوز را ببینید.

مشخص شدن نوع ویندوز در بخش System Directory

روش سوم :

مرحله ۱: در سمت چپ نوار وظیفه در کادر "Search Program and File" کلمه cmd تایپ کنید. سپس Enter را بزنید تا پنجره Command Prompt باز شود.

روش باز کردن پنجره cmd

مرحله ۲: در پنجره Command Prompt ، عبارت systeminfo را تایپ کرده و Enter بزنید. اطلاعات سیستم روی صفحه نمایش داده می شود و می توانید نوع نسخه ویندوز را ببینید.

مشخص شدن نوع ویندوز در بخش  Command Prompt

کلام پایانی ؛ آیا می‌توانیم ویندوز ۳۲ بیتی را به ۶۴ بیتی ارتقا دهیم؟

معماری پردازنده با سیستم‌عامل شما باید مطابقت داشته باشد؛ پس اگر مطابقت ندارد، ویندوز خود را می‌توانید ارتقا دهید. برای مثال، اگر از نسخه‌ی ۳۲ بیتی ویندوز ۱۰ روی پردازنده‌ی ۶۴ بیتی استفاده می‌کنید، ویندوز خود را به ۶۴ بیت می‌توانید ارتقا دهید. باوجوداین، نسخه‌های ۳۲ بیتی ویندوز نصب‌شده روی پردازنده‌های ۳۲ بیتی ارتقادادنی نیستند. برای ارتقای این سیستم‌ها باید کامپیوتری مبتنی بر پردازنده‌ی ۶۴ بیتی تهیه کنید تا از مزایای آن بتوانید بهره‌مند شوید. هر کامپیوتری که در چند سال اخیر ساخته شده، مطمئنا پردازنده و ویندوز ۶۴ بیتی خواهد داشت.

امیدواریم که این ترفند برای شما مفید واقع شده باشد. در صورتی که مشکلی در خصوص تشخیص نوع ویندوز نصب شده بر روی رایانه تان وجود داشت یا راهکار جالب تری می شناسید از طریق دیدگاه ها با کاربران خبرگزاری علم و فناوری مطرح کنید.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 94430

مطالب مرتبط :
۱

تفاهم‌نامه‌ همکاری بسیج علمی و پژوهشی با بنیاد شهید انقلاب اسلامی به امضا رسید

تفاهم نامه همکاری های علمی و فناوری بین بسیج علمی، پژوهشی و فناوری و مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر بنیاد شهید انقلاب اسلامی صبح امروز به امضاء رسید .

۱

مدیر مرکز حمایت از اختراعات سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان؛

بیش از ۳۰۰ طرح فناورانه توسط سازمان علمی و پژوهشی اعلام وصول شده است

مدیر مرکز حمایت از اختراعات سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان گفت : این مرکز با حمایت از ایده های فناورانه و محصول محور تاکنون بیش از ۳۰۰ طرح را وصول و با همکاری کارگروه های متخصص ، متشکل از اساتید دانشگاه ها، بررسی و داوری نموده است .

۱

ترفندهای کاربردی رایانه ؛

با این روش ساده می توانید از اطلاعات خود در مقابل دیگران محافظت کنید + عکس

در این گزارش "ترفندستان" خبرگزاری علم و فناوری قصد داریم روشی را به شما آموزش دهیم که بدون نیاز به نصب هیچ برنامه ای ، فایل ها و پوشه های رایانه خود را قفل گذاری کنید تا کسی امکان سوء استفاده از آن ها را نداشته باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب