بی توجهی مسئولان استانی به اختراعات جوانان

مخترع بوکانی با ثبت ۶ اختراع از عدم حمایت مسئولان می گوید.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی، قشر جوان در هر جامعهای به لحاظ برخورداری از توان ، انرژی و استعدادهای فراوان قادر است ، نقش تعیین كنندهای در آینده آن جامعه داشته باشد و جوانان در هر جامعهای سرمایه اصلی آن جامعه محسوب میگردند كه میتوانند زمینههای رشد و پیشرفت آن جامعه را در عرصههای مختلف علمی ، فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی ، هنری ،‌ ورزشی و ... را فراهم نمایند .

در كشور ما نیز نسل جوان ، سهم بزرگی از تحولات و پیشرفتهای كشور را بر عهده داشته و شاهد حضور جوانان در عرصههای مختلف از شكلگیری انقلاب گرفته تا پیروزی آن و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و هستیم .

لقمان علی محمدیان دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه گیلان یکی از این جوانان با استعداد و نخبه است ،‌ که تا کنون ۶ طرح را اختراع کرده است.

در ادامه گفت و گو خبرنگار علمی خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی، با آقای  لقمان علی محمدیان را می خوانید.

خودتان را معرفی بفرمایید.

بنده لقمان علی محمدیان دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه گیلان در رشته ی مکانیزاسیون کشاورزی خوشه ی مدیریت و تحلیل سامانه هستم که کارشناسی را در دانشگاه رازی در رشته ی مکانیزاسیون در خوشه ی انرژی مشغول به تحصیل بوده ام.

اختراع (یا اختراعات) خودتان را معرفی بفرمایید.

بنده در دوران تحصیلات کارشناسی موفق به ثبت 6عدد اختراع(انبر برداشت محصولات خوشه ای ، کودپاش تمام هیدرولیک، رایزر و شیرخودکار نشکن، دستگاه گونی بند سیب زمینی ، تانکر آبیاری و سم پاشی با استفاده از سیستم پردازش تصویر و دستگاه برداشت نخودو محصولات بوته ای کوتاه نظیر عدس، زیره  )، یک مقاله ی isi و یک مقاله ی ژورنالی داخلی و 12عدد مقاله در همایش های بین المللی و سه عدد کتاب با موضوعات صفر تا صد ثبت اختراع ، تجاری سازی ایده و اختراع و رابطه ی مکانیزاسیون کشاورزی و کارآفرینی شدم.

اکنون مشغول چه کاری هستید؟

موسس و دبیر و سردبیر کانون کارآفرینان، موسس و دبیرانجمن کارآفرینی و کشاورزی و موسس و سردبیر نشریه ی کارآفرینان دانشگاه رازی بودم و فینالیست چهاردهمین جشنواره شیخ بهایی و دانشجوی افتخاری دانشگاه رازی در یازدهمین جشنواره حرکت و واحد فناور پارک علم و فناوری کرمانشاه.

این مخترع بوکانی در ادامه گفت و گو افزود:بنده در دوران کارشناسی در استانی غریب بودم اما همواره در جلسه و شورا های اشتغال و کارآفرینی فرمانداری مشارکت داشته و دعوت و فراخوان میشدم اما در استان خودم همواره مورد بی توجهی قرار گرفته ام.

وی ادامه داد:جهت ساخت اختراعاتم بارها به درهای زیادی زدم اما نتیجه ای حاصل نشد و فقط تسهیلات پارک های علم و فناوری وجود داشت که اصلا کفاف ساخت و مونتاژ یک دستگاه را نمیداد.

علی محمدیان افزود:بعد از دوران کارشناسی من به شهرستان خودم بوکان برگشتم شهرستانی که یکی از قطب های قوی کشاورزی استانی است که قطب کشاورزی کشور محسوب می شود.اما همواره نامه و درخواست های من با بن بست بروکراسی اداری و ضمانت و چک و سفته مواجه شد.

وی با اشاره به عدم حمایت مسئولان از نخبگان و مخترعین اشاره کرد و افزود: فرمانداران، استاندار و استانداری و نماینده گان دو دوره را مورد درخواست و تمنا قرار دادم اما ثمره ای حاصل نشد تا اینکه یکی از سرپرست های شهرستان دردوران مدیریتی خود برای بنده یک وام 150میلیونی را نامه نگاری کرد. پس از 2ماه رفت و آمد و....با مشکل پایان خدمت مواجه شدم و در نتیجه واجد شرایط وام نبودم ، بعد از اینکه خدمت سربازی را به پایان رساندم ، دوباره مراجعه کرده و با اعلام عدم وجود تسهیلات مواجه شدم.

مخترع بوکانی ادامه داد:برای دریافت وام حتی در صورت وجود تسهیلاتی که کسی در موردش خبری نداشت باید چندین ضامن کارمند داشتم و همچنین بازپرداخت از همان ماه اول ، تولید ادوات کشاورزی مستلزم دپوی محصول تولیدی برای جوابگویی بازار در فصل تولید محصول است این یعنی این وام برای بنده فقط زندان به دلیل عدم امکان پرداخت اقساط را به همراه دارد نه تسهیل راه کارآفرینی و سوال اینجاست که اگر تسهیلاتی به یک فرد برای کارآفرینی اعطا می شود ضامن کارمند به چه معناست؟ واقعا تهیه ی ضامن کارمند برای بنده بسیار مشکل است و اینکه چرا به جای وام و وام بازی بنده در یکی از مراکز و ظرفیت های استان خودم که قطب کشاورزی کشور بوده و بنده نیز رشته ای مرتبط با استان را دارم به کارگیری نمی شوم؟آیا جای نخبگان و مخترعان و نویسندگان و پژوهشگران در پست ها و مناصب این مرز و بوم خالی است؟من از کجا باید شروع کنم؟

علی محمدیان افزود:تقاضای بنده از مسئولین به کارگیری بنده است، اگر من پشتوانه ای داشته باشم قادر به گرفتن وام و بازپرداخت آن خواهم بود اما در غیر این صورت شروع بنده بدون داشتن سرمایه ای از خودم با وام و دراین شرایط اقتصادی چیزی جز شکست نخواهد بود.

وی افزود:اگر توجه کرده باشید کلیه ی اختراعات بنده نیاز مبرم استان بوده و قادر به تبدیل استان به قطب ارسال ادوات کشاورزی مکانیزه خواهد بود و درآمد بالایی برای استان خواهد داشت اما متاسفانه مسئولین این ظرفیت را  حتی با وجود همسایگی کشور ترکیه به عنوان قطب تولید ادوات کشاورزی منطقه و عراق به عنوان بازار عالی جهت صادرات و فروش ادوات کشاورزی که ترکیه به درآمد زایی در آن مشغول است و ایران روز به روز درحال از دست دادن سهم خود در این بازار است را به فراموشی کامل سپرده اند.

مخترع بوکانی افزود:دستگاه بنده در زمینه ی برداشت انگور و محصولات خوشه ای مانند انواع گل و خیار و.... با ایده گرفتن از برداشت انگور در باغات شهرستان های استان که بنده به عنوان کارگر در آنها کار کرده ام به ذهنم رسید از آنجایی که کلیه ی باغات انگور در کشور با روش کپه کاری احداث شده اند و امکان تغییر این باغات چندین ساله و چندین هزار هکتاری بسیار دشوار می باشد و به دلیل شرایط سخت در کپه های انگور کاری ، امکان برداشت انگور به وسیله ی ربات و ماشین آلات موجود در دنیا وجود ندارد زیرا ادوات برداشت انگور در دنیا به برداشت دانه ای انگور در مصارف داروی و ....عمل می کنند در حالی که برداشت انگور در کشور ما به صورت خوشه ای می باشد و ازدحام بوته های انگور برروی هم تشخیص خوشه ها را بسیار سخت میکند از این رو لازم است ابزاری در جهت تسهیل و افزایش سرعت عملکرد کارگران ایجاد می شد.

وی افزود:اشخاص در برداشت انگور برای برداشت باید با یک دست با کارد و قیچی و..خوشه انگور را بچینند و با یک دست دیگر خوشه را گرفته و  طبعا لازم است یک سطل به همراه داشته باشند از این رو دستگاه بنده شخص را قادر به برداشت انگور با یک دست میسازد و سرعت عمل و کیفیت برداشت انگور را با استفاده از مکانیزم جلوگیری از دانه ای شدن محصول مقدور می سازد.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴:۰۱

شناسه خبر: 94462

مطالب مرتبط :
۱۲

ساخت دستگاه کنترل از راه دور ادوات کارخانجات توسط فناوران پارک علم و فناوری آذربایجان غربی

برای اولین بار در کشور فناوران شرکت ربات سازان ارومیه رسا مستقر در مرکز رشد پارک علم و فناوری آذربایجان غربی موفق به طراحی و ساخت دستگاه کنترل از راه دور ادوات کارخانجات(شن-ماسه- سیمان و مواد مشابه) شدند.،

۱۳

در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری عنوان کرد؛

مسئولان باید به توانمندی های جوانان توجه ویژه ای داشته باشند

حسین پالیزه مخترع جوان ارومیه گفت:طبق بیانیه گام دوم و اشاره رهبری به جوان گرایی باید به جوانان و توانمندی آنان توجه ویژه‌ای صورت بگیرد و مورد حمایت قرار بگیرند.

۱۲۳

مخترع جوان ارومیه ای عنوان کرد؛

جامعه نخبگان نقش زیادی در تفهیم ارزش های انقلاب اسلامی برای نسل جوان دارد

مخترع جوان ارومیه ای گفت:جامعه نخبگان باید درصدد یافتن راهکارهای جدیدی جهت تفهیم ارزش های انقلاب اسلامی باشند.

۱۲۳

در گفت و گو با محقق و پژوهشگر ارومیه ای عنوان شد؛

داشتن استقلال مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران بود

دکتر سعید محمدی اصل محقق و پژوهشگر ارومیه ای گفت:اگر مقایسه‌ای از پیش از انقلاب داشته باشیم فقط با یک جمله اینکه از وابستگی مطلق تمام شدیم و باید تلاش کنیم که استقلالمون رو با قدرت در این مسیر ادامه بدیم.

۱۲۳

بازدید رئیس سازمان بسیج علمی کشور از دستاوردهای علمی آذربایجان غربی

رئیس سازمان بسیج علمی کشور از دستاوردهای علمی آذربایجان غربی بازدید کرد.

۱۲۳

در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری عنوان شد:

مخترعی که با ۶ اختراع از عدم حمایت مسئولان می گوید

لقمان علی محمدیان مخترع جوان بوکانی که با ۶ اختراع مدرن از بی توجهی مسئولان به اختراعاتش می گوید.

۱۲۳

تشکیل تیم درمان راهکاری برای کاهش فوتی های کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی درباره وضعیت شهرستان خوی گفت: تعداد بیماران کرونایی بستری و فوتی در خوی بالا تر از میانگین استانی بوده که این موضوع نگرانی هایی را به دنبال داشت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب