مدیر عامل هزار زیره ماهان خبر داد؛

کشت آویشن شیرازی در کرمان /۱۰ گیاه دارویی به صورت دانش بنیان تکثیر کرده ایم

یوسف امامی گفت: آویشین شیرازی را به صورت کشت بافتی تولید کردیم و این نهاده ها را در قسمتی از مناطق استان کرمان که مستعد است در اختیار مردمان بومی قرار دادیم.

 

یوسف امامی پور، مدیرعامل شرکت هزار زیره ماهان و نخبه بسیج علمی استان کرمان در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری  گفت : در حال جاضر در این واحد فناور 10 گیاه اماده کشت برای سرمایه گذاری و 3 گیاه آویشن، زیره و پنیرباد را به تولید انبوده رسانده ایم.

 

وی ادامه داد: استان کرمان به واسطه پتانسیل های خوب آب و هوایی و معروف به 4 فصل بودن می تواند انواع گیاهان دارویی را با خواص بسیار زیاد کشت و تولید کند اما برخی از گیاهان دارویی که به صورت وحشی و خود رو هستند عملا دشت کشاورزان را برای تولید بسته اند.

امامی اذعان کرد: یکی از گیاهانی که سخت ترین شرایط تولید را برای کشاورزان ایجاد کرده است,  بعد از زیره آویشن شیرازی است ،تولید گیاه کشت و بافت اویشن شیرازی تقریبا زمان بر و غیر ممکن است حتی اگز به صورت  بذر هم کاشته  شود مدتی طولانی شاید در بازه زمانی  3 تا 5 سال برای اغاز رویش ان وقت صرف می شود لذا  ما در سیستم کشت و بافت این کار را انجام دادیم که عملا کار کشت زراعی ان ممکن شده است.

 

مدیر عامل هزار زیره افزود: آویشین شیرازی  را به صورت کشت بافتی تولید کردیم و این  نهاده ها را در قسمتی از مناطق استان کرمان که مستعد است  در اختیار مردمان بومی قرار دادیم .

 

وی با بیان اینکه  کشت آویشن شیرازی  موجبات تعجب ما را حتی فراهم اورد، گفت : ما این نهاده ها را سلکت می کنیم و با توجه به اینکه سطح برگی این گیاه مورد استفاده است سعی کرده ایم بهترین گیاهی که میزان برگ دهی بالایی داشته را انتخاب کنیم  و از طریق سیستم کشت و بافت تکثیر کرده ایم بطوریکه  تقریبا بیش از دو برابر سطح برگ ان گونه  های وحشی که وجود داشته را تکثیر کرده ایم.

 

امامی اذعان کرد:کشت ازمایشی سبب شد تا  بالغ بر 400 کیلوگرم در هکتار تولید داشته باشیم لذا اگر یک کشاورز در مزرعه خودش در مناطق بومی بین 800 تا 2300 متری که گیاه رشد می کند ان را به صورت ابیاری بکارد می تواند 400 کیلو گرم در هکتار یعنی تقریبا 200 هزار تومان  درامد زایی داشته باشد که پس از کسر هزینه های  اولیه در کوتاه مدت، سرمایه خوبی بدست خواهد آورد.

 

  وی با بیان اینکه 12 گیاه دارویی دیگر  استوک انها را شکل داده ایم ، خاطر نشان کرد:  رشد این گیاهان به صورت آزمایشگاهی در شیشه انجام شده است و اماده هستند تا به محض اعلام سرمایه گذاران ژنوم این  گیاهان دارویی را با احتساب اینکه بهترین خواص دارویی و بیشترین میزان تولید را به صورت تولید انبوه داشته باشند ، اماده همکاری هستیم.

انتهای پیام /طهماسبی

 

زمان انتشار: جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹:۵۸

شناسه خبر: 94576

مطالب مرتبط :
​دیدار نخبگان، مبتکرین و مخترعین با آیت الله عبادی

به همت بسیج علمی صورت گرفت

​دیدار نخبگان، مبتکرین و مخترعین با آیت الله عبادی

​به همت بسیج ، علمی ، پژوهشی و فن آوری خراسان جنوبی، جمعی از نخبگان علمی، مبتکرین و مخترعین امروز با آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه دیدار کردند.

عکس  جشنواره ۲

درگفتو با نخبه علمی بسیج گیلان مطرح شد؛

اختراع سامانه شبیه ساز تیراندازی مبتنی بر پردازش تصویر توسط مخترع گیلانی

امیر نیکوصالح، نخبه بسیج علمی گفت عنوان طرح سامانه شبیه ساز تیراندازی، مبتنی بر پردازش تصویر و ردیابی لیزر است، در این سامانه همه پارامترهای میدان نبرد شبیه سازی شده و اساس کار سامانه بر مبنای تشخیص Real Time مختصات لیزرتابیده شده به هدف و انتقال آن با بهره گیری از شبکه بین ماژولی به بخشهای مختلف سیستم است. استفاده از شبیه ساز تیراندازی در مراکز آموزش نظامی، مجتمع های ورزشی و فضاهای تفریحی کاربرد دارد.

زمینه‌های همکاری دانشگاه فنی شهید مهاجر با صاایران مشخص شد/ اصفهان پتانسیل قطب الکترونیک و توسعه صنعت نرم و سبک را دارد

در نشستی؛

زمینه‌های همکاری دانشگاه فنی شهید مهاجر با صاایران مشخص شد/ اصفهان پتانسیل قطب الکترونیک و توسعه صنعت نرم و سبک را دارد

در نشست دانشگاه فنی شهید مهاجر با مسئولان صاایران، باب همکاری دانشگاه با حوزه‌های مختلف صاایران بررسی و مشخص شد، دانشگاه بر وجود دانشجویان و فارغ التحصلان بسیار نخبه اشاره و تاکید دارد و شرکت صنایع الکترواپتیک صاایران هم بزرگترین شرکت الکترونیکی کشور است، این شرکت می تواند بعنوان قطب الکترونیک اصفهان معرفی و بجای صنعت‌های سنگین، صنعت نرم و سبک را در اصفهان توسعه داد.

پنیر باد

توسط نخبه کرمانی صورت گرفت؛

تولید مایه پنیر گیاهی برای اولین بار در ایران / تولید انبوه سد مانع واردات این محصول می شود

یوسف امامی پورگفت: از گیاهی کاملا هرز در جنوب کرمان پنیر مایه ای تولید کرده ایم که قابلیت استفاده برای بار را به شرکت های لبنی می دهد و سبب خروج ارز از کشور شده و مانع استفاده از محصولات تراریخته خارجی که امنیت غذایی ندارند، می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب