اولین نمونه در نوع خود است؛

دستگاه تراز قله‌بر توسط دانشجویان دانشگاه فنی شهید مهاجر اختراع شد

دستگاه تراز قله‌بر یک کنترلر برای جلوگیری از خسارات و آسیب‌های مکانیکی در قله‌بر واحد‌های سنگ‌بری با تلاش سه نفر از دانشجویان الکترونیک، برق و قدرت دانشگاه فنی شهید مهاجر اصفهان طراحی و تولید شد. این دستگاه که مراحل انتهایی ثبت اختراع را می‌گذراند اولین نمونه در نوع خود است که با دقت بالایی از این مشکل جلوگیری می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دستگاه تراز قله‌بر یک کنترلر برای جلوگیری از خسارات و آسیب‌های مکانیکی در قله‌بر واحد‌های سنگ‌بری با تلاش سه نفر از دانشجویان الکترونیک، برق و قدرت دانشگاه فنی شهید مهاجر اصفهان طراحی و تولید شد، خطر خارج شدن دستگاه قله‌بر از تراز هرساله باعث خسارات مالی و جانی قابل توجهی در کشور می‌شود، محققان می‌گویند این دستگاه که مراحل انتهایی ثبت اختراع را می‌گذراند اولین نمونه در نوع خود است که با دقت بالایی در صورت مشکل و انحراف زوایا آلارم داده و اگر مشکل جدی‌تر باشد سریعا دستگاه قله‌بر را خاموش کرده و تا رفع کامل عیب هم اجازه شروع به کار نخواهد داد. 

سیدمحمد سیدالعسکری دانشجوی ترم آخر کارشناسی الکترونیک دانشگاه فنی شهید مهاجر اصفهان، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، در ابتدا با بیان این که دستگاه تراز قله‌بر یک کنترلر برای جلوگیری از خسارات جانی و آسیب‌های مکانیکی در قله‌بر واحد‌های سنگ‌بری است، گفت: اول از هر چیز لازم است بدانید ایده‌ای که منجر به اختراع این دستگاه شد از کجا شکل گرفت.

وی ادامه داد: من و دو نفر از دوستانم محمد مهرابی و محمد عارف طاهری که هر سه از دانشجویان رشته های الکترونیک برق قدرت دانشگاه فنی شهید مهاجر هستیم، یک گروه صنعتی تشکیل دادیم و کارهای برقی و الکترونیکی زیادی انجام می‌دادیم؛ در راستای اهداف فناورانه و به جهت آشنایی با مسائلی که در کشور وجود دارد، در استارت‌آپ هوشمندسازی کارخانه‌جات سنگ تیم ما شرکت کرد، در راستای همین استارت‌آپ بازدیدی از یکی از کارخانه‌های سنگ‌ داشتیم، اتفاقا همان روز یک حادثه اتفاق افتاده بوده و آن این که قله‌بر از تراز خارج و منجر به خسارت جانی و مرگ دو نفر شده بود، در خصوص چرایی این اتفاق توضیح داده شد.

سیدالعسکری، گفت: تیم ما این مشکل را دید و برای رفع آن و جلوگیری از آسیب‌های مالی و جانی از همان موقع شروع به تحقیق و پژوهش کردیم.

 

چگونه و به چه علت دستگاه قله بر باعث این نوع خسارات و خطرات می شود؟ 

وی بیان کرد: یکسری عیوب مکانیکی که به دلایل زیادی در پایه‌های نگه دارنده دستگاه برش سنگ به وجود می‌آیند، مشکل در ماردون‌های چرخنده، بلبرینگ‌ها، موتورهای پیشران، و یا بدلیل استهلاک دیگر قطعات مکانیکی؛ دستگاه از تراز خارج می‌شود، حتی شاسی قله‌بر هم احتمال پیچیدن دارد که دیسک‌ها در سنگ گیر کرده و می‌تواند منجر به کنده شدن و سقوط قله‌بر و سقوط کوپ سنگ شده و با خسارات مالی بالا احتمال خسارت جانی هم برای اپراتور، کارگران یا هرکسی در آن محیط باشد، وجود دارد.

سیدالعسکری اظهار کرد: هر چه قدر عمر و كاركرد قله‌بر بيشتر باشد احتمال وقوع آسيب و ايجاد خسارت نيز بيشتر است به طوري كه با برآورد و بررسي بيش از صد واحد سنگبري و مشاهده واحدهاي خسارت ديده، احتمال به وجود آمدن عيوب مكانيكي در قله‌برهاي با عمر بيشتر از هفت سال80 درصد تخمين زده شده است كه كمترين خسارت براي تعمير و تعويض قطعات آسيب ديده، ده‌‌ها ميليون تومان را براي صاحب صنعت به همراه دارد. ضمن اينكه زمان تلف شده براي هرگونه تعمير نيز باعث از كار افتادن خط توليد مي‌شود كه اين موضوع هم به خودي خود خسارت ميليوني براي هر روز را به همراه دارد.

سیدالعسکری در خصوص این سوال که میزان نیاز به این نوع دستگاه که ساخته‌اید در داخل کشور چقدر است، با بیان این که کلا استفاده از این نوع دستگاه‌های قله‌بر در دنیا منسوخ شده اما صنعت سنگ در ایران چون خیلی از نظر علمی عقب است همچنان دارد استفاده می‌شود اکثراً هم قدیمی و همه اینها احتمال این خطر را دارد، افزود: تحقیق کردیم قله‌برهایی که در ایران تولید می‌شود بعد از 5 سال از تراز خارج می‌شود، اما درصد قله برهای نو هم 5 الی 10 درصد است بقیه دستگاه‌ها قدیمی‌تر هستند..

سیدالعسکری با اشاره به این که در کشورهای دیگر دستگاه‌های پیشرفته مولتی وایر در صنعت سنگ تولید و بکار گرفته شده است، اظهار کرد: اما دو مسئله وجود دارد اول این که به دلیل تحریم‌ها امکان واردات این دستگاه‌ها وجود ندارد دوم این که این نوع دستگاه‌ها قیمت‌های بالایی از حدود 2.5 میلیارد تومان تا حدود 8 میلیارد تومان دارد که سنگ‌بری‌ها ترجیح می‌دهنداز همان قله برهای موجود استفاده نمایند.

این محقق با اشاره به این که به هر حال در کشور ما این مسئله‌ای مهم است، گفت: دستگاه تراز قله‌بر که طراحی و تولید کردیم، با اندازه‌گیری زاویه هر سه محور در همه‌ی حالت‌های کاری به محض به وجود آمدن هر گونه عیب در پایه‌ها و دیگر قسمت‌های قله بر از ادامه کار جلوگیری می‌کند،با نصب دستگاه کنترل کننده هوشمند تراز قله‌بر مي‌توان زاواياي دستگاه را آنلاين بر روي نمایشگر در محل نصب دستگاه یا تلفن همراه هوشمند مشاهده كرد؛ در صورت خارج شدن از حالت ایده آل با دادن آلارم اپراتور را برای سرویس و رفع مشکل آگاه می‌سازد و اگر مشکل در وضعیت کاملا خطرناک باشد، سریعاً دستگاه را خاموش و از ادامه کار قله‌بر و برش سنگ جلوگیری می‌کند. این قابلیت نیز دارد که نشان دهد مشکل از کدام پایه و یا قسمت‌های دستگاه است.

 

آیا دستگاهی که اختراع کردیدجایی نصب شده است؟

این محقق تصریح کرد: دستگاه ما مراحل پایانی ثبت اختراع را طی می کند، هنوز اول کار هستیم اما در چند کارخانه دستگاه نصب شده و کارکرد رضایت بخشی هم دارد.

 

برای ساخت این دستگاه چقدر هزینه و زمان صرف کردید، حمایتی هم داشتید یا نه و الان نصب دستگاه شما برای سنگ‌بریها توجیه اقتصادی دارد؟ 

این دانشجوی محقق گفت: مشکل بزرگ ما این بود که هیچ حمایت مالی از طرف دانشگاه یا هیچ ارگان دولتی نبوده خودمان گروه صنعتی راه‌اندازی کردیم هرکاری بوده خودمان تلاش کردیم راه علمی را پیدا کنیم، جاهایی با مشکل مواجه شدیم مشاوره لازم بود مجبور بودیم حتی در این مورد هم هزینه کنیم.

وی اظهار کرد: اول کار خیلی نیازمند بودیم حتی یک سال و نیم هم دنبال این بودیم که دانشگاه حمایت کند، یک مرکز رشدی راه بیندازد یک اتاقی به ما بدهد یک کمکی مالی بکند اما متاسفانه دانشگاه هم نتوانست کمک و حمایت برای ما را فراهم نماید، تازه حالا توانسته مرکز رشد راه‌اندازی کند، خودمان با هزینه سرسام‌آوری که داشت و برای ما که دانشجو بودیم خیلی زیاد بود توانستیم این دستگاه را اختراع و نمونه اولیه آن را بسازیم، دستگاه‌هایی هم که نصب کردیم سفارش محور ساخته شد. 

 

چقدر هزینه ساخت و شروع کار تا نهایت بود و مشابه ای هم دارد؟

سیدالعسکری تصریح کرد: دوسال است روی این سیستم کار می‌کنیم چیزی حدود 70 میلیون هزینه کردیم، دستگاه‌هایی در ایران قبلا ساخته شده که اصلا دقت ندارد، اما مثل دستگاه ما در ایران وجود ندارد در خارج هم مشکلات ما را ندارد، این دستگاه در سه مدل با توجه به آپشن هایی مانند قابلیت مشاهده زاویه دستگاه روی گوشی موبایل و هم روی نمایشگر و همین این که نشان می‌دهد کدام پایه مشکل دارد، یا بدون قابلیت مشاهده زاویه روی گوشی موبایل می‌تواند تولید و نصب شود.

وی در خصوص توجیه اقتصادی خیلی زیاد این دستگاه، اظهار کرد: اگر پایه قله بر شکسته شود بدون خسارت جانی حداقل 500 میلیون تومان برای صاحب صنعت هزینه دارد این بیش از 25 برابر هزینه‌ای است که برای خرید و نصب دستگاه ما باید صرف کند، حتی در موارد خیلی جزئی هم باز این دستگاه توجیه اقتصادی دارد، در خوشبینانه‌ترین حالت حدود 90 درصد دستگاه‌های قله بر فرسوده و پتانسیل خطر دارند.

 این محقق در خصوص این سوال که برای تولید انبوه چه سرمایه‌ای لازم دارید، گفت: الان در این موقعیت نیاز داریم کسی ما را حمایت کند و راه را به ما نشان دهد چون خودمان دانشجو هستیم نبود مشاور یک مشکل است برای خط تولید مکان و هزینه چند ده میلیونی نیازمندیم.

وی در پایان با اشاره به این که حمایت از دانشجویان بسته به دانشگاه و نگاهی که دولت به دانشگاه دارد متفاوت است،گفت: گروه صنعتی ما بسیار فعال است، هوشمندسازی گلخانه‌ها و کارخانه‌ها و یکسری کارهایی مثل تابلو برق صنعتی انجام می‌دهیم برای این که هزینه‌های پروژه‌های بزرگتر را بتوانیم تامین کنیم، ما همین امسال کارهای زیادی انجام داده‌ایم ازجمله دستگاه‌های ضد عفونی کننده دست، عابربانک، پمپ بنزین هم طراحی و ساختیم در کار صنعتی و برق خیلی فعال هستیم حتی بروز رسانی کارگاه‌های دانشگاه مهاجر هم خودمان انجام دادیم، خواهش ما به عنوان دانشجو از مسئولین ذی‌ربط این هست، اگر امکان حمایت مالی وجود ندارد لااقل ما را در تجاری‌سازی دستاوردهایمان یاری و حمایت کنند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰:۲۳

شناسه خبر: 94581

مطالب مرتبط :
استون هنج۲

ساخت بنای استون هنج از یک بنای باستانی ولزی

محققان بر این باورند که برخی از سنگهای استفاده شده در استون هنج، نزدیک سالزبری در جنوب غربی انگلیس در یک بنای یادبود قبلی ۱۷۵ مایلی (۲۸۰ کیلومتری) در جنوب غربی ولز استفاده شده است.

گفتگو با یکی از مخترعین کشور(بخش سوم)

گفتگو با یکی از مخترعین کشور(بخش سوم)

گفتگو با یکی از مخترعین کشور(بخش سوم)

گفتگو با یکی از مخترعین کشور دکترعلیرضا منصورزاده

گفتگو با یکی از مخترعین کشور دکترعلیرضا منصورزاده

گفتگو با یکی از مخترعین کشور دکترعلیرضا منصورزاده

گفتگو با یکی از مخترعین کشور(بخش چهارم)

گفتگو با یکی از مخترعین کشور(بخش چهارم)

گفتگو با یکی از مخترعین کشور(بخش چهارم)

گفتگو با یک از مخترعان کشور

گفتگو با یک از مخترعان کشور

گفتگو با یک از مخترعان کشور

جراحی جدید امکان کنترل بهتر اندام‌های مصنوعی را فراهم می‌کند

محققان MIT اختراع کردند؛

جراحی جدید امکان کنترل بهتر اندام‌های مصنوعی را فراهم می‌کند

محققان دانشگاه MIT نوع جدیدی از جراحی قطع عضو را اختراع کرده اند که می‌تواند به قطع عضوها کمک کند تا عضلات باقی‌مانده خود را بهتر کنترل کرده و مکان "اندام فانتوم" را در فضا درک کنند.

لزوم تقویت مناسک دینی و آیین های مذهبی، در مناطق جرم خیز و مستعد بزهکاری/ ترویج مناسک دینی در بطن جامعه امر به معروف عملی در ساحتی بزرگ است

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان؛

لزوم تقویت مناسک دینی و آیین های مذهبی، در مناطق جرم خیز و مستعد بزه‌کاری/ ترویج مناسک دینی در بطن جامعه امر به معروف عملی در ساحتی بزرگ است

دکتر زهرا امینی در نشست مشورتی تحلیل و بررسی نقش آموزه‌های دینی و سلامت معنوی در کاهش آسیب‌های اجتماعی که همزمان با آغاز ماه رجب در واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان برگزار شد، برلزوم تقویت مناسک دینی و آیین های مذهبی، در مناطق جرم خیز و مستعد بزهکاری تاکید کرد و گفت: ترویج مناسک دینی در بطن جامعه امر به معروف عملی در ساحتی بزرگ است.

داروی آرتریت توسیلیزوماب مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ را کاهش می‌دهد/ بعد از دگزامتازون، این مهمترین درمان است

محققان کالج امپریال لندن گزارش کردند؛

داروی جدید مرگ و میر کووید۱۹ را کاهش می‌دهد/ بعد از دگزامتازون، این مهمترین درمان است

بر اساس نتایج یک مطالعه روز پنجشنبه، که متخصصان از آن به عنوان تحول "مهیج" استقبال کردند، گزارش شد: داروی آرتریت توسیلیزوماب خطر مرگ بیماران مبتلا به کووید۱۹ شدید را کاهش می‌دهد.آنها می گویند: بعد از دگزامتازون، این مهمترین پیشرفت در درمان کووید است که در کاهش مرگ و میر تأثیر دارد.

گلپایگان

مسئول معاونت بسیج علمی ناحیه گلپایگان خبر داد؛

افتتاح پژوهشکده علمی تحقیقاتی«روحانی شهید سیدحسن یاسینی» / آغازی هدفمند با شناسایی مسائل صنایع گلپایگان

همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، پژوهشکده علمی تحقیقاتی «روحانی شهید سیدحسن یاسینی» پایگاه مقاومت بسیج حضرت امیرالمومنین(ع) گلپایگان افتتاح و رسماً آغاز به کار کرد.

همتی

در دانشگاه شهید باهنر کرمان رخ داد؛

معرفی ۹ عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در بین ۲% دانشمندان برتر جهان

۹ استاد از ۶۰۵ عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در جمع ۲% برتر دنیا در سال ۲۰۱۹ قرار گرفتند و همچنین دو استاد از این ۹ عضو هیئت علمی در جمع ۲% دانشمندان برتر دنیا در بازه ۶۰ ساله نیز قرار گرفتند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب