ساخت سلول های خورشیدی تاشو

اگر بخواهید یک پنل خورشیدی را ترسیم کنید، احتمالا یک صفحه مربع شکل را به تصویر می کشید. اما اکنون این فناوری انعطاف پذیرتر شده و مهندسان دانشگاه ملی پوسان در کره، نمونه های اولیه یک سلول خورشیدی را تولید کرده اند که کاملاً تاشو است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از نیواطلس، سلول های خورشیدی صلب برای قرار گرفتن به پشت بام ها و مزارع عظیم خورشیدی بسیار مناسب هستند، اما برای سهولت در حمل و نقل آنها می توانند از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار شوند و یا از این فناوری در وسایل نقلیه، تلفن ها، وسایل داخلی یا حتی لباس استفاده کنند.

در سالهای اخیر، سلولهای خورشیدی انعطاف پذیر نوید همه این نوع کاربردها را داده اند. آنها معمولاً از مواد فیلم نازک مانند گرافن، دی سلنید تنگستن یا سلنیید گالیوم ایندیم مس (CIGS) ساخته می شوند که روی لایه های انعطاف پذیر مانند پلیمرها یا حتی کاغذ رسوب می کنند. نتیجه یک سلول خورشیدی است که می تواند مانند کارت اعتباری تا حد محدودی خم شود.

اما تاکنون، آنها نتوانسته اند بدون شکسته شدن به طور کامل از وسط نصف شوند. دیگر دستگاه های الکترونیکی نیز به استفاده از این قابلیت اقدام کرده اند، همانطور که با تلفن های Galaxy Fold سامسونگ (در میان سایر موارد) مشاهده می شود که می تواند مانند یک کتاب باز و بسته شود.

پروفسور ایل جئون می گوید: "برخلاف دیگر وسایل الکترونیکی منعطف، دستگاه های تاشو تحت تغییرشکل های شدیدتری قرار می گیرند، با شعاع تاشوندگی تا 0.5 میلی متر. این میزان با بسترهای شیشه ای فوق العاده نازک معمولی و یا هادی های شفاف اکسید فلز که می توانند انعطاف پذیر باشند امکان پذیر نیست، زیرا هرگز کاملاً قابلیت تا شدن ندارند."

A diagram illustrating the advantages and uses of the new foldable solar cell

نموداری که مزایا و کاربردهای سلول خورشیدی تاشو را نشان می دهد

 

برای رفع این نگرانی، محققان فیلم های نازک رسانایی ساخته اند که از نانولوله های کربنی تک جداره (SWNT) تشکیل شده اند. آنها این فیلم ها را روی یک بستر پلی آمید جاسازی کردند، سپس آن را با اکسید مولیبدن تقویت کردند تا رسانایی آن بهبود یابد.

در نهایت، محققان توانستند یک سلول خورشیدی با ضخامت تنها هفت میکرومتر ایجاد کنند که می تواند با شعاعی برابر 0.5 میلی متر تا شود. این سلول ها قادر به تحمل بیش از 10 هزار چرخه تاشو بدون شکسته شدن هستند. آنها البته همچنین دارای بازده تبدیل انرژی بسیار مناسب 15.2 درصد و شفافیت 80 درصدی هستند.

جئون می گوید: "نتایج بدست آمده از نظر کارآیی و پایداری مکانیکی از بهترین نتایج در بین سلول های خورشیدی انعطاف پذیر است."

 

این تحقیق در مجله Advanced Science منتشر شده است.

 

زمان انتشار: جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶:۲۲

شناسه خبر: 94582

مطالب مرتبط :
مشاهده واکنش شکافت منفرد در مقیاس نانوثانیه در سلول خورشیدی

پیشرفت غیرمنتظره در زمینه سلول های خورشیدی:

مشاهده واکنش شکافت منفرد در مقیاس نانوثانیه در سلول خورشیدی

بازده سلول های خورشیدی را می توان با بهره برداری از پدیده ای معروف به "شکافت منفرد" افزایش داد. با این حال، تلفات انرژی نامشخصی که در طول واکنش وجود داشته، تاکنون یک مشکل اساسی بوده است. یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی دانشمندان دانشگاه لینکوپینگ سوئد کشف کرده اند که چه اتفاقی در طی شکافت واحد رخ می دهد و انرژی از دست رفته به کجا می رود.

محققان دانشگاه کلرادو بولدر یک دستگاه پوشیدنی جدید و کم هزینه تولید کرده اند که بدن انسان را به یک باتری بیولوژیکی تبدیل می کند.

در راستای توسعه انرژی پاک صورت گرفت:

تبدیل بدن به باتری؛ آینده تکنولوژی دستگاه های پوشیدنی

محققان دانشگاه کلرادو بولدر یک دستگاه پوشیدنی جدید و کم هزینه تولید کرده اند که بدن انسان را به یک باتری بیولوژیکی تبدیل می کند. این دستگاه در شکل و ابعادیست که می توانید آن را مانند انگشتر، دستبند و یا هر وسیله جانبی دیگری که پوست شما را لمس می کند، بپوشید و به پوست بدنتان بچسبد. همچنین با استفاده از مولدهای ترموالکتریک برای تبدیل دمای داخلی بدن به الکتریسیته، به گرمای طبیعی بدن ضربه ضعیفی می زند.

سلول خورشیدی

در ابداعی جدید :

خم شدن سلول خورشیدی تاشو بدون شکسته شدن

مهندسان کره ای سلول های خورشیدی کاملاً تاشو جدیدی تولید کرده اند که امکان شکسته شدن آن را به صفر رسانده است.

ساخت بزرگترین توربین بادی جهان با ظرفیت ۱۴ مگاوات

ساخت بزرگترین توربین بادی جهان با ظرفیت ۱۴ مگاوات

Haliade-X چند سال پیش به عنوان یک توربین ۱۲ مگاواتی معرفی شد که قادر به تولید ۴۵ درصد انرژی بیشتر از هر توربین بادی غیرساحلی در بازار است. Haliade-X با ارتفاع شگفت انگیز ۲۶۰ متری که اندازه هر سه تیغه آن ۱۰۷ متر است، بلندترین تیغه توربین های غیر ساحلی ساخته شده تا امروز را داراست.

جعفرزاده

طرح انقلابی بسیجی نخبه قمی

تولید برق با انرژی برق ‌آبی بدون نیاز به سد

حمید جعفر زاده طراح پروژه نیروگاه برق آبی بدون نیاز به سد در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری استان قم درباره طرح خود توضیح داد

پنجره

تغییر رنگ پنجره های هوشمند در هنگام گرما

محققان پنجره هایی را ایجاد کرده اند که هنگام گرم شدن توسط نور خورشید می تواند به طور خودکار تغییر رنگ دهد، تا ساختمان ها را خنک نگه دارد و علاوه بر این، آنها همچنین صفحه های خورشیدی هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب