توسط مخترع جوان ایلامی؛

اختراع دستگاه های محافظ برق و تولید برق از امواج رادیویی

پیمان کولیوند دستگاه های محافظ برق و تولید برق از امواج رادیویی با قابلیت تولید برق در شب را اختراع کرده است که توانست عنوان نخست جشنواره جهادگران علم و فناوری را در حوزه برق و الکترونیک از آن خود کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ پیمان کولیوند کارشناس مهندسی برق ۲۸ ساله از استان ایلام دارای ۷۶ اختراع می‌باشد که موفق به ارائه چهار محصول از اختراعاتش در جشنواره جهادگران علم و فناوری شده است.

یکی از محصولات کولیوند دستگاه محافظ برق است، این دستگاه علاوه بر حفاظت از کل تشکلات واحدهای تجاری و مسکونی قابلیت حفاظت از جان انسان را هم دارد، وقتی در اثر سهل انگاری دست به سیم برق برخورد کند و یا وسیله الکترونیکی اتصال کرده باشد سریع جریان برق را قطع می‌کند و همچنین نشتی جریان برق را شناسایی می‌کند.

زمانی که سیم کشی منزل اتصال می‌کند شبیه یک المنت می‌شود و با تولید گرما آتش سوزی اتفاق می‌افتد که اگر دستگاه محافظ برق نصب باشد سریع آن را شناسایی و در کمتر از یک صدم ثانیه برق را قطع می‌کند و تا مشکل جریان برق پیدا و برطرف نشود اجازه نمی‌دهد برق دوباره متصل شود.

از دیگر اختراعات این نخبه بسیجی دستگاه تولید برق از امواج رادیویی است که رتبه برتر در پنجمین جشنواره جهادگران علم و فناوری را از آن خود کرده است، این دستگاه که در کشور در حد ۵ ولت، ۳ ولت تولید شده بود و همچنین در کشور ژاپن در حد ۵ ولت تولید شده است، ولی دستگاه تولید برقی که کولیوند اختراع کرده است همه امواج را در ولت های مختلف مثل موبایل، امواج ماهواره، امواج تلویزیون و یا بی‌سیم را به وسیله آنتن دریافت می‌کند و پس از آشکارسازی به وسیله دیود آشکارساز جریان در خازن ذخیره و به وسیله کنترل شارژر جریان را به صورت پالت الکتریکی در باطری ذخیره می‌کند و پس از آن ۱۲ ولت را به وسیله مدار اینورتر به ۲۲۰ ولت در مقیاس ۱۰۰ ولت تبدیل می‌کند که افراد به راحتی در هر نقطه ای که باشند بدون نیاز به سوخت و یا هر وسیله‌ ی دیگری امواج رادیویی برق ۲۲۰ ولت قابل استفاده را دریافت می‌کنند.

تفاوت دستگاه تولید برق با امواج رادیویی با پنل خورشیدی این است که پنل خورشیدی در شب و روزی که هوا ابری باشد برق تولید نمی‌کند ولی دستگاه تولید برق برعکس آن چون در شب لایه ازون از بین می‌رود بازتاب امواج بیشتر می‌شود و ۲ برابر برق تولید می‌کند. همچنین حجم آن یک چهارم پنل خورشیدی است توانش هم بیشتر است، در بحث امنیت تجهیزات نیز پنل خورشیدی چون در دید رس است گرایش به دزدی آن بیشتر می‌باشد چون ولی این دستگاه قابل مشاهده نیست.

کولیوند می‌گوید: اگر دولت وام را به جای اینکه به شاغلین دولتی که نیاز ندارند و وامی را که می‌گیرند در جهت پیشرفت کشور مورد استفاده قرار نمی‌دهند، وام اشتغال زایی را به جوانان بیکاری که مبتکر می‌باشند و می‌خواهد کار کنند و محصول تولید کنند بدهد به پیشرفت و اقتصاد کشور کمک شایانی کرده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶:۱۵

شناسه خبر: 94595

مطالب مرتبط :
پیشرفت علمی نه، جهش علمی در سایه انقلاب ۴۲ ساله

نخبه بسیجی هرمزگانی:

اختراعات ثروت کشور محسوب می‌شوند/دولتمردان پای کار بیایند/انقلاب اسلامی یک جهش علمی داشته است

فرهادی نخبه بسیجی بیان کرد: انقلاب در چهل و دو سالی که گذشت پیشرفت علمی نه، بلکه در سایه رهنمودها و تفکرات ناب مقام معظم رهبری یک جهش علمی داشته است.

کاشی‌های شیشه ای با فناوری نانو مقیاس

ساخت و تولید کاشی‌های شیشه ای با فناوری نانو مقیاس

کاشی‌های شیشه ای با فناوری نانو مقیاس با قابلیت استحکام بالا، مقاومت حرارتی، ضد اکسید و اسید و شفافیت به همراه بازتاب نور توسط مبتکر ایرانی اختراع شده است.

اختراع دستگاه ضدعفونی کننده و تصفیه هوا

توسط مخترع جوان آذربایجان غربی؛

اختراع دستگاه ضدعفونی کننده و تصفیه هوا با فیلتر هپا

دکتر مازیار فیض اله زاده بسیجی مبتکر دستگاه ضدعفونی کننده و تصفیه هوا با فیلتر هپا و بدون تولید گاز ازون را اختراع کرده است.

اختراع کلاه و لباس ایزوله تنفسی

توسط مخترع جوان اردبیلی؛

اختراع کلاه و لباس ایزوله تنفسی

دکتر محمد علی اسفندیاری، بسیجی مبتکر کلاه و لباس ایزوله تنفسی را با بهره گیری از فیلترهای مدیکال که نفوذ هرگونه ویروس را به داخل آن به صفر رسانده است را اختراع کرده است.

جشنواره

یک طرح از ۷ طرح رسیده به جشنواره جهادگران علم و فناوری پذیرفته شد

مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی چهارمحال و بختیاری گفت: از هفت طرح نخبگان بسیجی چهارمحال و بختیاری ، یک طرح در جشنواره جهادگران علم و فناوری پذیرفته شد.

اختراع کپسول خنک کاری سنسور سکر موشک و پیتوتاستاتیک جنگنده‌ها

توسط مخترع تهرانی؛

اختراع کپسول خنک کاری سنسور سکر موشک و پیتوتاستاتیک جنگنده‌ها

مصطفی ریاحینی موفق به طراحی و اختراع کپسول خنک کاری برای خنک کردن سنسور سکر موشک و پیتوتاستاتیک جهت اندازه گیری سرعت در جنگنده‌ها شده است.

دستگاه شیرآب شنیداری هوشمند

توسط مخترع نوجوان کرمانی؛

اختراع دستگاه شیرآب شنیداری هوشمند

محمد حسن زاده دانش آموز سال دوازدهم دستگاه شیرآب شنیداری هوشمند را اختراع کرد.

اختراع کوله پشتی ضد ردیاب

توسط مخترع جوان ایلامی؛

اختراع کوله پشتی ضد ردیاب

کوله پشتی هوشمند با قابلیت تولید برق و جلوگیری از ردیابی توسط پیمان کولیوند اختراع شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب