الهامی دیگر از طبیعت در ساخت پهپاد:

استفاده از مکانیزم تنظیم خودکار سنجاقک در ایمن سازی پهپادها

اگر یک هواپیمای بدون سرنشین ناخواسته برعکس شود و پروازش را به پایان برساند، لازم است دوباره به سمت اصلی باز گردد تا از سقوط جلوگیری کند. به لطف مطالعه اخیر در مورد پرواز سنجاقک ها، ممکن است روزی چنین چیزی رخ دهد.

اگر یک هواپیمای بدون سرنشین ناخواسته برعکس شود و پروازش را به پایان برساند، لازم است تا دوباره به سمت اصلی باز گردد تا از سقوط جلوگیری کند. به لطف مطالعه اخیر در مورد پرواز سنجاقک ها، ممکن است روزی چنین چیزی رخ دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از نیواطلس، دانشمندان کالج امپریال لندن کار خود را با اتصال آهنرباهای بسیار ریز به 20 سنجاقک معمولی همراه با نشانگرهای نوری مشابه نشانگرهای مورد استفاده در ردیابی حرکات بازیگران سینما در سیستم های ضبط حرکت، آغاز کردند. از آهنربا برای اتصال حشرات به یک قطب مغناطیسی جمع کننده، درست به سمت بالا یا وارونه استفاده شد.

وقتی آنها از آن قطب رها شدند، سنجاقک ها به طور طبیعی به اندازه کافی رو به پایین سقوط کردند. دوربین های پرسرعت همراه با نشانگرها، حشرات را هنگام آغاز سقوط آزاد ردیابی می کردند. برای تحلیل بیشتر، از این ویدئو برای تولید مدل های کامپیوتری متحرک سه بعدی از مسیر این حشرات استفاده شد.

اشاره شد که در حالی که سنجاقک هایی که درست با سمت بالا می رفتند، مشکلی برای جهت دهی و پرواز ندارند، حتی آنهایی که وارونه بودند نیز توانستند با انجام نوعی پشتک در هوا، جهت خود را درست کنند. سنجاقک ها حتی در صورت بیهوشی، البته کمی آرام تر، قادر به انجام این مانور بودند!

در حقیقت، اگرچه سنجاقک های مرده در ابتدا نمی توانستند جهت خود را درست کنند، اما اگر بال های آنها از قبل در موقعیت مناسب قرار گرفته باشند، می توانستند جهت خود را به صورت خودکار تنظیم نمایند. این نشان می دهد که برخلاف هرگونه اعمال جسمی آغاز شده توسط سنجاقک ها، پشتک زدن به دلیل عواملی مانند میزان عضله و وضعیت بال است.

اکنون امید می رود که قابلیت مشابهی در طراحی بال ایمنی برای استفاده در هواپیماهایی مانند پهپادهای با بال ثابت ساخته شود.

دکتر هوآی-تی لین، نویسنده ارشد مقاله ای در مورد این تحقیق می گوید: "مهندسان می توانند از حیوانات پرنده برای بهبود سیستم های هوایی الهام بگیرند. هواپیماهای بدون سرنشین احتیاج زیادی به بازخورد سریع دارند تا آنها را به حالت ایستاده و کاملاً ثابت نگه دارد، اما یافته های ما می تواند به مهندسان کمک کند تا مکانیسم های پایداری غیرفعال را در ساختار بال خود وارد کنند."

 

این مقاله اخیراً در مجله Proceedings of the Royal Society B. منتشر شده است.

 

 

زمان انتشار: شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 94598

مطالب مرتبط :
آقای سلیمی

گفتگوی علم و فناوری با جوان نخبه و مخترع کرمانشاهی؛

مخترعی جوان و ولایت مدار که اقتدار را در جهاد علمی و همت بلند نخبگان ایرانی می بیند

مهندس جوان و مبتکر کرمانشاهی که چندین اختراع شاخص را در کارنامه درخشان خود دارد، می گوید: نخبگان ایرانی باید آستین همت را بالا زده و همچون گذشته، در مسیر پر فراز و نشیب جهاد علمی، اقتدار و عزت و سرافرازی را برای ایران اسلامی به ارمغان بیاورند.

آتل با الهام از سنجاقک برای حمایت از مفاصل آسیب دیده در جای خود قفل می شود

الهامی دیگر از طبیعت در ساخت وسایل الکترونیک:

الهام از بال سنجاقک در ساخت آتل برای مفاصل آسیب دیده

دانشمندان با الهام از بال سنجاقک، آتل جدیدی برای مفاصل آسیب دیده تولید کرده اند می تواند بدون محدود کردن حرکت، از اجزای آسیب دیده محافظت کند. این دستگاه بدون محدود کردن حرکت بدن، می تواند بارهای چند برابر وزن خود را تحمل کند و ما را به آنچه سازندگان آن به عنوان نقطه عطفی برای حفاظت از مفاصل آسیب دیده می بینند، نزدیک نماید.

رشد سریع عضلات؛ حاصل کشف پروتئین بنیادی جدید

افزایش امید در بیماران ماهیچه:

رشد سریع عضلات؛ حاصل کشف پروتئین بنیادی جدید

اگرچه سلول های بنیادی عضله پس از آسیب دیدگی قادر به رشد و ترمیم بافت عضلانی پاره شده هستند، اما با افزایش سن، اثر ترمیم شوندگیشان کم می شود. اکنون محققان موسسه پزشکی احیا کننده استرالیا در دانشگاه موناش، پروتئین جدیدی را کشف کرده اند که می تواند باعث تکثیر این سلول های بنیادی شده و باعث تسریع بهبودی شود؛ نه تنها برای کسانی که دچار پارگی عضله شده اند، بلکه در افراد مسن و کسانی که از بیماری های تضعیف عضله رنج می برند نیز امیدبخش است.

عزت و اقتدار در سایه انقلاب اسلامی

مسئول خط تولید شرکت فناوری هوشمند پردازش ارتباطات راگا:

عزت و اقتدار در سایه انقلاب اسلامی

مسئول خط تولید شرکت فناوری هوشمند پردازش ارتباطات راگا بیان کرد: در سایه پیروزی انقلاب اسلامی موفق به تولید دستگاه‌های جی پی یو و اکسترنال پاور شدیم که با رهایی از وابستگی‌ها به عزت و اقتدار رسیدیم.

۰۲۵

در گفت و گو با کارشناس تربیت بدنی مطرح گردید؛

سمنان|تقویت سیستم بدن با ورزش

دکترای تربیت‌بدنی ابراز داشت: ورزش کردن سیستم ایمنی بدن را برابر انواع ویروس‌ها و بیماری‌ها همچون ویروس کرونا ایمن و مقاوم می‌کند.

استفاده از الگوی پرواز بی صدای جغد در ساخت هواپیماهای کم صدا

الهام از الگوی پرواز بی صدای جغد در ساخت هواپیما های کم صدا

محققان امیدوارند با مطالعه ریزساختارهای لبه های جلویی پرهای جغد به نام فینلت یا ریزباله، روزی بتوانند برای هواپیما، بال های کم صدا را طراحی کنند.

۲

طی چندماه گذشته؛

عملیات سایبری سنجاقک های روسی به شبکه برق آمریکا

هکرهای روسی به شبکه آمریکا نفوذ کردند و قادر بودند تا خاموشی عظیمی ایجاد کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب