توسط مخترع جوان بوکانی :

اختراع دستگاه مدرن برداشت محصولات بوته ای

مخترع جوان بوکانی دستگاه برداشت محصولات بوته ای کوتاه (نظیر زیره،عدس،کنجد و نخود) با استفاده از تیغه برش را اختراع کرد.

لقمان علی محمدیان مخترع جوان بوکانی در گفت و گو باخبرنگار علمی خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی، با اشاره به اختراع  دستگاه برداشت محصولات بوته ای کوتاه (نظیر زیره،عدس،کنجد و نخود) با استفاده از تیغه برش گفت: تاکنون امکان برداشت محصولات اراضی زراعی باسطوح نامسطح میسر نبوده و یا مشکلاتی از جمله ارتفاع محصول ،شرایط توپوگرافی زمین ازجمله شیب نامناسب باعث جلوگیری ازبرداشت همه محصولات با دستگاه های ساخته شده بوده وتمامی ماشین آلات برداشت برای اراضی مسطح ویاکشت های ردیفی طراحی وبه کارگرفته شده است.محصولاتی مانند نخود وکنجد وعدس که امروزه به وسیله ی دست برداشت می شود متحمل هزینه و نیروی انسانی بالایی است وبه واسطه ی روش برداشت دستی بخشی ازمحصول متحمل ضرر وریزش به دلیل عدم برداشت درزمان مناسب و ایجاد خسارت می شود وبرای جلوگیری، نیاز به هزینه و نیروی کارگری بیشتری است.به منظورجلوگیری ازاین خسارات وکاهش هزینه ها و افزایش بهره وری محصول ،دستگاهی طراحی شد که با هزینه ی کم و حمل توسط شخص کشاورز، بدون نیاز به اپراتور متخصص و نیروی محرکه و اتصال به تراکتور،برداشت را انجام داده وبه صورت دسته ای آن را جمع آوری میکند.

مخترع بوکانی افزود: این دستگاه از انرژی الکتریکی استفاده کرده و هیچ آلاینده ای ندارد.به دلیل وزن کم دستگاه و عدم نیاز به اتصال به تراکتوراز فشردگی خاک جلوگیری میکند.

وی ادامه داد:هدف از این طرح از میان بردن آلودگی حاصل از سوخت­های فسیلی به منظور تولید انرژی و قدرت می­باشد. از دیگر اهداف این طرح تولید بلند مدت انرژی با کمترین هزینه ساخت و بدون هیچ راه انداز اولیه می­باشد.

لقمان علی محمدیان  بیان کرد: موارد زیر از دیگر اهداف اختراع ادعایی می­باشد:

 • عدم استفاده از سوخت­های فسیلی.
 • کاهش هزینه­ استفاده از انرژی.
 • افزایش راندمان بهره وری محصول .
 • کاهش هزینه های برداشت.
 • کاهش هزینه و وزن دستگاه برداشت وکاهش استفاده ازنیروی کارگری وکاهش زمان برداشت محصول.
 • عدم نیاز به اتصال به تراکتورودرنتیجه کاهش فشردگی خاک.

 

مخترع بوکانی گفت: از زمان­های بسیار قدیم کشاورزی تامین کننده ی نیاز های اقتصادی وغذایی بشر بوده است و امروزه نیز کشاورزی برای رسیدن کشور به خودکفایی درزمینه ی تغذیه و سایر موارد مرتبط ازاهمیت بالایی برخورداراست .یکی از مشکلاتی که به صورت همیشگی برای کشاورزان وجوداشته است برداشت محصولات کشاورزی است که از مهم ترین مراحل کشت وکار به شمار میرود.مکانیزه شدن کشاورزی، باعث بالارفتن بهره وری محصولات کشاورزی شده و مردم بیشتر برای کشت و کار وکشاورزی ترغیب شدند.

وی گفت:یکی از زمینه های مهم مکانیزاسیون اختراع دستگاه های جدید وکاربردی در زمینه ی برداشت محصولات کشاورزی بود ک باعث بالا رفتن راندمان برداشت محصول و سهولت کارکشاورزان و حل شدن عدم زمان کافی برای برداشت محصول و درنتیجه بالا رفتن سطح زیر کشت شد.

علی محمدیان افزود:اما مسئله ای که برای کشاورزی امروزه یکی از نواقص قسمت مکانیزاسیون به شمار می رود این است که در حال حاضر در سطح دنیا تحقیقات گسترده­ای به منظور یافتن جایگزین مناسب نیروی انسانی درعملیات برداشت محصول نخود،عدس،کنجد وسایر محصولات مشابه است که همواره دارای عیب های زیادی ازجمله پایین بودن راندمان برداشت به دلیل محدودیت زمانی درکاشت محصول ولزوم کاشت چندروزه و با تاخیر برای جلوگیری از رسیدگی همه محصول باهم دیگر (عدم امکان برداشت به موقع) وجاماندن محصول توسط کارگر،بالا بودن زمان عملیات برداشت و بالا رفتن هزینه های برداشت است در حال انجام بوده و در نتیجه طرح­هاودستگاه هایی نیز طراحی و ساخته شده است اما همه ی این دستگاه ها دارای محدودیت اند. دستگاه های ساخته شده دارای محدودیت هایی ازجمله شیب و شرایط توپوگرافی،ارتفاع محصول،میزان نیروی کششی تراکتور بوده ومشکلاتی ازجمله چنداپراتوره بودن وریزش محصول است.

وی بیان کرد:دردستگاه طراحی شده تمامی این مشکلات مرتفع شده و دستگاه توسط یک شخص کنترل شده  و تنها نیروی محرکه تیغه های دستگاه نیروی الکتریکی بوده وحرکت دستگاه به وسیله ی شخص صورت میگیرد. وزن سبک این دستگاه منجربه جلوگیری از فشردگی خاک شده وکارنیروی انسانی را باکیفیت وراندمان بالاتر انجام می دهد.

مخترع بوکانی بیان کرد: اختراعی با عنوان " دستگاه برداشت حبوبات،قلتکی لاستیکی" به شماره ثبت 33577 واختراعی با عنوان "دستگاه برداشت لوبیا وحبوبات"به شماره ی ثبت88771 ،اختراعی با عنوان " دستگاه برداشت حبوبات بااستفاده ازقوای محرکه" به شماره ثبت 31779 ، اختراعی با عنوان " دستگاه برداشت حبوبات " به شماره ثبت 2034 ، اختراعی با عنوان " دستگاه برداشت محصولات بوته ای کوتاه(نظیرعدسونخود) با مکانیسم نوارنقاله وشفت چرخان" به شماره ثبت 94746 و اختراعی با عنوان " دستگاه برداشت نخودبهاره وپاییزه" به شماره ثبت 67474 موجود است که اختراع ما با آن دارای تفاوت های زیر است:

 • در دستگاه طراحی شده  نیروی محرکه ی تیغه های دستگاه توسط یک دریل تامین می شود.
 • نیروی محرکه جهت حرکت دستگاه توسط شخص تامین می شود.
 • دستگاه ما نیازی به اتصال به تراکتورندارد.
 • دستگاه ما کارخرمن کوبی را انجام نمی دهد و محصول را به صورت دسته ای جمع آوری کرده ودرمخزن نگهداری میکندو سپس لازم است که مخزن تخلیه گردد.
 • دستگاه طراحی شده قابلیت کارکرد درزمین های سفت،نرم،سنگلاخی راداراست.
 • دستگاه طراحی شده قابلیت برداشت محصولاتی نظیر نخود،کنجد،زیره وعدس و محصولات مشابه را داراست.
 • دستگاه طراحی شده برای برداشت محصولات محدودیت ارتفاع ندارد.
 • دستگاه طراحی شده قابلیت تنظیم عرض کاربه وسیله ی شخص راداراست.
 • دستگاه طراحی شده از هیچ گونه سوخت فسیلی استفاده نمیکند.
 • دستگاه طراحی شده سبک و دارای کمترین فشردگی درخاک است.
 • دستگاه طراحی شده دارای مکانیزم ساده با کمترین ریزش محصول است.

این مخترع افزود: دستگاه برداشت محصولات زراعی به وسیله ی تیغه ی برش (به صورت دسته ای )که برای برداشت محصولات زراعی از جمله نخود ،عدس، کنجد، زیره طراحی شده است قابلیت کار در هرشرایطی رابرخلاف سایر دستگاه دارد ومحصولات را به صورت دسته ای جمع آوری می کند.این دستگاه از یک تسمه نقاله و تیغه ی برش که به وسیله ی یک موتور محرک که دراینجا دریل قرارداده شده است بااستفاده از باتری به صورت الکتریکی و با داشتن محل ذخیره ی محصول برداشتی / برروی یک شاسی و دوچرخ سوار بوده ودارای وزنه ها وچرخ های تعادل در پشت و جلو برای حفظ تعادل دستگاه وجلوگیری از برخوردتیغه ی برش دستگاه با زمین دارد.

علی محمدیان ادامه می دهد: ایجادحالت برداشت محصول با مکانیزمی مشابه کارکردن نیروی انسانی برای بالابردن راندمان برداشت با کیفیت بالاتر و جلوگیری از ریزش و فشردگی خاک ازاهداف طراحی این دستگاه است.

وی گفت:سوال دیگری که مطرح می­شود این است که محصول برداشت شده درادامه به چه صورت مورداستفاده قرارمیگیرد: دستگاه طراحی شده کارنیروی انسانی (برداشت محصول بدون محدودیت) راانجام داده و به صورت دسته ای جمع آوری میکند.دسته های گذاشته شده جمع آوری وبه خرمن کوبی انتقال می یابد،عدم وجودقسمت خرمنکوبی و مخزن محصول(محصول پس ازخرمن کوبی) دراین دستگاه منجر به سبک بودن و قابلیت کاردستگاه بدون محدودیت را امکان پذیرمیکند.

 

مخترع جوان بوکانی  با اشاره به مزایای  اختراع نسبت به اختراعات پیشین می افزاید:

 • در دستگاه طراحی شده  نیروی محرکه ی تیغه های دستگاه توسط یک دریل تامین می شود.
 • نیروی محرکه جهت حرکت دستگاه توسط شخص تامین می شود.
 • دستگاه ما نیازی به اتصال به تراکتورندارد.
 • دستگاه ما کارخرمن کوبی را انجام نمی دهد و محصول را به صورت دسته ای جمع آوری کرده ودرمخزن نگهداری میکندو سپس لازم است که مخزن تخلیه گردد.
 • دستگاه طراحی شده قابلیت کارکرد درزمین های سفت،نرم،سنگلاخی راداراست.
 • دستگاه طراحی شده قابلیت برداشت محصولاتی نظیر نخود،کنجد،زیره وعدس و محصولات مشابه را داراست.
 • دستگاه طراحی شده برای برداشت محصولات محدودیت ارتفاع ندارد.
 • دستگاه طراحی شده قابلیت تنظیم عرض کاربه وسیله ی شخص راداراست.
 • دستگاه طراحی شده از هیچ گونه سوخت فسیلی استفاده نمیکند.
 • دستگاه طراحی شده سبک و دارای کمترین فشردگی درخاک است.
 • دستگاه طراحی شده دارای مکانیزم ساده با کمترین ریزش محصول است.

وی با اشاره به برجستگی های  اختراع می گوید: زمان کمتر و مرتفع کردن برداشت محصول درشرایط مختلف ازجمله برداشت محصولات اراضی با سطوح نامسطح بدون محدودیت ارتفاع و شیب زمین بدون نیاز به ماشین آلات کششی برای ایجاد نیروی محرکه وحمل دستگاه  و درنتیجه سهولت دسترسی برای کشاورزان خرده پا که تراکتور ندارند.

مخترع بوکانی افزود: برای برداشت محصولات بوته ای کوتاه ازجمله زیره، نخود،عدس ، کنجد ومحصولات مشابه می توان ازاین دستگاه استفاده کرد و همچنین می توان ازاین دستگاه برای برداشت سبزی خوردن ویونجه نیز استفاده کرد. مزیت بالقوه این دستگاه  رایگان بودن برق و انرژی مصرفی و نداشتن آلودگی زیست محیطی می­باشد.

علی محمدیان در پایان خاطر نشان کرد: دستگاه با استفاده از دریل شارژی کارمیکند.با روشن کردن دریل و به چرخش درآوردن تسمه وپولی ،تیغه ها شروع به کارکرده و با برش محصول ،قسمت مهار محصول باعث به درون کشیده شدن محصول و انتقال محصول به درون مخزن محصول میگردد و سپس با پرشدن مخزن(امکان استفاده از گونی برای مخزن محصول ) آن را خالی کرده و یا یک مخزن جدیدرا جایگزین کرده و دستگاه به کارخودادامه می دهد.دسته ی نگهدارنده ی دستگاه امکان تنظیم ارتقاع دستگاه را میسر می سازد.

 

 

 

زمان انتشار: شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94604

مطالب مرتبط :
سیستم آبیاری نوین

مخترع گلستانی:

​اختراعی که سیستم آبیاری کشاورزی را متحول می‌کند/ از سنگ اندازی بانک‌ها تا حمایت شعارگونه مسئولان

مخترع گلستانی موفق به اختراع سیستم آبیاری نوین کشاورزی رایزر متحرک عمودی برای نخستین بار در دنیا شده است.

محصول کشاورزی

طراحی محصولات با تکنولوژی پیشرفته برای رشد در صورت نیاز به کمک

شرکت InnerPlant مستقر در کالیفرنیا فناوری InnerPlant برای کمک به رشد گیاهان در هنگام پریشانی ایجاد کرده است.

«لومتادون» دستاورد دانشمند ایرانی در مرکز ثبت اختراعات آمریکا به چاپ رسید

توسط پرفسور جواد صفایی قمی محقق شد؛

«لومتادون» دستاورد دانشمند ایرانی در مرکز ثبت اختراعات آمریکا به چاپ رسید

پرفسور جواد صفایی قمی به همراه دانش آموخته دکترا این دانشگاه منصوره نادری، موفق به تولید لومتادون (فرم خالص انانتیومر R متادون) یک ماده مخدر سنتزی شد، نتیجه این پژوهش، در مرکز ثبت اختراع آمریکا به چاپ رسیده است، این ترکیب، ۲-۱.۵ برابر قوی تر از متادون است،

گفتگو با یکی از مخترعین کشور(بخش سوم)

گفتگو با یکی از مخترعین کشور(بخش سوم)

گفتگو با یکی از مخترعین کشور(بخش سوم)

عزت و اقتدار در سایه انقلاب اسلامی

مسئول خط تولید شرکت فناوری هوشمند پردازش ارتباطات راگا:

عزت و اقتدار در سایه انقلاب اسلامی

مسئول خط تولید شرکت فناوری هوشمند پردازش ارتباطات راگا بیان کرد: در سایه پیروزی انقلاب اسلامی موفق به تولید دستگاه‌های جی پی یو و اکسترنال پاور شدیم که با رهایی از وابستگی‌ها به عزت و اقتدار رسیدیم.

مختار مهاجر

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان خبر داد

رشد ۳.۶ برابری تولیدات بخش کشاورزی گلستان نسبت به سال ۵۷ / آخرین یافته های بخش کشاورزی گلستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: امسال تولیدات بخش کشاورزی گلستان به پنج میلیون ۴۰۳ هزار تن رسیده که ۳.۶ برابر نسبت به ابتدای انقلاب اسلامی رشد نشان می دهد.

۱۲۳

۶ بهره بردار بخش کشاورزی آذربایجان غربی حائز رتبه برتر کشوری شدند

مدیر ترویج و هماهنگی کشاورزی آذربایجان غربی گفت : در سی و پنجمین مراسم معرفی و تجلیل از برگزیدگان ملی و استانی بخش کشاورزی، ۶ بهره بردار استان حائز رتبه برتر کشوری شدند.

جعفرزاده

طرح انقلابی بسیجی نخبه قمی

تولید برق با انرژی برق ‌آبی بدون نیاز به سد

حمید جعفر زاده طراح پروژه نیروگاه برق آبی بدون نیاز به سد در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری استان قم درباره طرح خود توضیح داد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب