علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت دست انداز هوشمندی که با توجه به سرعت راننده از خود واکنش نشان می دهد+ فیلم و عکس

محققین مکزیکی به تازگی نوعی دست انداز هوشمند به نام "Tape Inteligente" ساخته اند که با توجه به سرعت راننده می تواند ۶ حالت مختلف را از خود نمایش دهد تا به کنترل ترافیک جاده ها کمک نماید.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری  دست انداز یا سرعت گیر اسمی رایج برای وسایلی است که از انحنای عمودی برای کم کردن سرعت وسایل نقلیه‌ی موتور دار به منظور بهبود شرایط ایمنی استفاده می‌کنند. دست انداز‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌شوند و اکثرا برای ایجاد سرعتی پایین، یعنی حدود 40 کیلومتر بر ساعت یا کم‌تر ایجاد می‌شوند. اگر چه دست انداز‌ها برای کاهش سرعت اتومبیل‌ها بسیار موثر هستند، اما استفاده از آنها گاهی بحث برانگیز است چرا که علاوه بر افزایش ترافیک در مناطقی که تردد خودرو در آنجا زیاد است، می تواند باعث صدمه زدن به وسایل نقلیه شود و حتی کند شدن سرعت خودرو‌های امدادی را نیز در پی داشته باشد.

بعضی دست انداز‌ها نیز که به صورت غیر استاندارد تهیه شده و مثلا ارتفاعشان زیاد است یا زوایای تیز دارند می‌توانند برای رانندگان به عنوان حواس پرتی تلقی شوند چرا که نمایش آنها، خصوصا برای ماشین‌هایی که خیلی به زمین نزدیک هستند و یا اصطلاحا اسپورت هستند خیلی دشوار است. همچنین دست اندازها اگر به خوبی دیده نشوند می‌توانند برای دوچرخه‌ها و موتور‌ها هم خطرناک و تهدید کننده باشند. برای رفع مشکلات و معایب این دست اندازها ، به تازگی محققان مکزیکی نوعی سرعت گیر هوشمند طراحی کرده اند که به هیچ عنوان به خودرو آسیبی نمی رساند.

سرعت گیر هوشمند Tope Inteligente

این سرعت گیر که "Tope Inteligente" نام  دارد در واقع یک سیستم هوشمند است که بر اساس سرعت هر خودرو می تواند به صورت خودکار از خود واکنش نشان دهد.

این سرعت گیر هوشمند دارای شش حالت مختلف برای تنظیم ارتفاع می باشد که در هر منطقه بر اساس نیاز برنامه ریزی می‌شود که شامل محدودیت سرعت، محدوده مدرسه، محل عبور عابر پیاده، توقف کامل، به خط عابر پیاده احترام بگذارید و یک به یک می‌شود. شاید کاربرد دست انداز قدیمی در همه مناطق ذکر شده یکی باشد، اما با داشتن این فناوری جدید می‌توان این مسئله را تغییر داد و به حالت‌های مختلفی دست پیدا کرد.

فیلم / طرز عملکرد سرعت گیر هوشمند Tope Inteligente

نکته قابل توجه این سرعت گیر آن است که اگر خودرویی سرعت مجاز را رعایت کند، سرعت گیر به صورت هوشمند با سطح جاده یکی می‌شود، و دیگر نیازی نیست خودرو از سرعت خود بکاهد. اما اگر راننده‌ای از سرعت مجاز یک محدوده خاص پیروی نکند، Tope Inteligente او را مجبور به این کار می‌کند.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94619

مطالب مرتبط :
۱

۴ اسفند برگزار می شود؛

سی و نهمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین المللی علوم زمین

سی و نهمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین المللی علوم زمین روز دوشنبه، ۴ اسفند، ۱۳۹۹ لغایت چهارشنبه، ۶ اسفند، ۱۳۹۹ توسط پژوهشکده علوم زمین, سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور, مرکز بین المللی همایشها و سمینارهای توسعه پایدار علوم جهان اسلام و تحت حمایت سیویلیکا برگزار می شود.

۱

۱ اسفند ماه برگزار می شود؛

سومین کنفرانس حسابداری و مدیریت

سومین کنفرانس حسابداری و مدیریت روز جمعه، ۱ اسفند، ۱۳۹۹ توسط دبیرخانه دائمی کنفرانس و تحت حمایت سیویلیکا در شهر والنسیا-اسپانیا برگزار می شود.

۲

رئیس سازمان بسیج مستضعفین؛

دانشمندان و محققین ایرانی فرماندهان میادین علمی کشور هستند

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت : در سال ۱۴۰۰ ، طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است حمایت از طرح های علمی در سازمان بسیج در اولویت قرار گیرید تا علاوه بر استان ها در تمام شهرستان ها بتوانیم از تمام ایده های جوانان حتی در کوچکترین و دوره افتاده نقاط کشورمان، مورد حمایت های مالی و معنوی این سازمان قرار بگیرد تا هیچ استعداد و ایده ای از چرخ حمایت های بسیج بی بهره نماند.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

کنترل ترافیک به کمک تابلوهای VMS هوشمند ایرانی امکان پذیر شد

۳ شرکت دانش‌بنیان به حوزه تولید تابلوهای VMS و ترافیکی و سامانه‌های هوشمند اعلام نام ایستگاه‌ها ورود کردند تا فناوری‌های کاربردی آن را بومی‌سازی کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب