توسط نخبگان جوان صورت گرفت؛

ساخت نرم افزار "مرسا" گامی نو در جهت اکرام سالمندان

داریوش یوسفی زاده گفت: در این محصول بعنوان اولین نرم افزار ویژه ی مراقب سالمندی سعی کرده ایم براساس نیاز سنجی صورت گرفته اولویت های جامعه هدف خودمان را در فاز اول پوشش بدهیم لذا پایش آنالیزسالمند توسط مراقب که یکی از دغدغه های مراقبین سالمند خصوصا سالمندان مبتلا به دمانس هست را ما توانستیم تا حدودی مرتفع کنیم.

داریوش یوسفی زاده کارشناس ارشد روانشناسی و از ایده پردازان شرکت تعاونی سلامت بنیان حال خوب که مستقر در پارک علم و فناوری استان کرمان است در گفتگو با خبرنگار ما گفت : این واحد دانش بنیان بصورت تخصصی در حوزه ی کاربردی ساختن فناوری های نوین در جهت کاهش مشکلات سالمندان فعالیت می کند.

وی افزود:  تولید اخیر ما نرم افزار مرسا(مراقب سالمند) هست که در دو نسخه مجزای مرسای مراقب و مرسای سالمند تولید شده تا ارتباط مراقب با سالمند را بهبود ببخشد و در نهایت منجر به افزایش کیفیت زندگی سالمند شود آخرین دستاورد ما هم قرار گرفتن در جمع پانزده تیم برتر کشور در حوزه سالمندی در یکی از رویداد های استارتاپی بازنشستگان و سالمندان کشور بود.

این نخبه جوان ابراز کرد: محصولی که در چهارچوب اختراع قرار میگیرد و می تواند اختراع تلقی شود مشخصه ها و فاکتورهای معینی دارد اما از نظر من چیزی که مهمتر از «اختراع»بودن یا نبودن یک محصول هست کاربردی بودن و درواقع توان عملی آن محصول در کاستن از مشکلات انسانهاست با این پیش فرض هرمحصولی فارغ از اینکه واجد شرایط فنی اختراع باشد یا نباشد بی نهایت گرانبها و ارزشمند است.

یوسفی زاده افزود: یکی از ایده های شخصی  بنده درحال طی کردن فرایند های ثبت اختراع است و در کنار آن  ایده ها و تولیداتی نیز داریم که در پارک علم و فناوری درحال رشد و توسعه انها هستیم که به محض تکمیل به اطلاع خواهیم رساند.

وی در خصوص نرم افزار مرسا گفت: محصولی که از آن رونمایی شده است مبتنی بر فرایند تحقیق و توسعه در کنار نیازسنجی  از جامعه هدف بوده و از تلفیق دانش فنی تیم تولید مهندسین دخیل در اجرای پروژه تولید شده است. لذا باتوجه به اینکه این محصول تازه تست های نهایی رو پشت سر گذاشته است هنوز در جایی ثبت نشده اما در برنامه های شرکت هست که به زودی مجوز های لازم برای انتشار عمومی این محصول را اخذ کند.

این نخبه جوان تاکید کرد: با توجه به اینکه مشابه خارجی  این محصول وجود ندارد و در داخل کشور نیز هنوز مورد استفاده عمومی قرار نگرفته است نمی توان  برآورد میزان ارز اوری این محصول را داشت، اما امیدواریم که با ارائه صحیح بازار سرمایه را به استفاده حداکثری و خرید آن جذب کنیم.

یوسفی در خصوص قابلیت های این محصول ابراز کرد: ما در این محصول بعنوان اولین نرم افزار ویژه ی مراقب سالمندی سعی کردیم براساس نیاز سنجی صورت گرفته اولویت های جامعه هدف خودمان را در فاز اول پوشش بدهیم لذا پایش آنالیزسالمند توسط مراقب که یکی از دغدغه های مراقبین سالمندان خصوصا سالمندان مبتلا به دمانس هست را  ما توانستیم تا حدودی مرتفع کنیم.

وی به دیگر ویژگی های این نرم افزار اشاره کرد و گفت: اطلاع یافتن مراقب از سقوط سالمند از اولویت های ساخت این محصول بوده است زیرا  از اساسی ترین نگرانی های خانواده های سالمندان وعلت بیش از شصت درصد فوت سالمندان گزینه سقوط است، یادآوری منظم برنامه های توانبخشی سالمند با صدای مراقب و ساخت کیو آر کد مخصوص هر سالمند که شامل اطلاعات عمومی سالمند است  و همچنین  ایجاد پرونده پزشکی کامل سالمند نیز  بخشی از قابلیت های این نرم افزار نیز هست.

این نخبه جوان در خصوص سرمایه گذاری اولیه تاکید کرد: تا کنون حدود یکصد میلیون  تومان  جهت ساخت،  تولید و طراحی نرم افزار برای شرکت مادر هزینه در بر داشته است .

یوسفی در خصوص استفاده از حمایت های نو آورانه اظهار کرد: پارک علم و فناوری در مرحله اول تسهیلات هشت میلیونی دوره رشد مقدماتی در اختیار ما قرار داد که ما توانستیم در ابتدای کار از این وام استفاده کنیم اما در ادامه با توجه به هزینه های بالای طراحی و توسعه محصول میتوان گفت کل هزینه های صورت گرفته توسط شرکت تعاونی سلامت بنیان حال خوب انجام پذیرفت و هیچ حمایت مادی یا معنوی از ارگان های متولی حوزه سالمندی  صورت نگرفت.

 

وی در خصوص مشکلات پیش روی طرح های تولیدی اذعان کرد: وقتی یک انسان دست به کارهای جدیدی می زند که قبلا کسی آن راه را امتحان نکرده است مشکلات زیادی را پیش روی خود خواهد دید ، فارغ از بحث مالی که دغدغه همه ی استارت آپ ها در کشور ورود افراد غیرمتخصص به حوزه سالمندی است که از مهمترین مشکلات این حوزه به شمار می رود.

این نخبه دغدغه مند ابراز کرد: متاسفانه ارگان های زیادی خودشان را متولی امور سالمندی می دانند درحالی که از حداقل دانش هم  در حوزه سالمندی برخوردار نیستند و با نگاه احساسی و یا سوداگرانه به موضوع نه تنها هزینه های گزافی به هزینه های کشور اضافه می کنند بلکه خودشان آسیبی بر دیگر آسیب های حوزه سالمندی می شوند.

وی افزود: تیم تخصصی ما در این مدت سعی کرده مشکلات سالمندان را بصورت اصولی علمی و دقیق مورد بررسی قرار بدهد و تا جای ممکن در حل آنها قدمی بردارد اما ما شاهد این بودیم که بعضی از ارگان هایی که متولی خدمات به سالمندان هستند درمورد هند ریل و گرب ریل ویژه ی سالمندان توجیه نیستند و این یعنی حوزه سالمندی در کشور نیاز زیادی به آموزش و فرهنگ سازی از سنین پایین تا بزرگسالی دارد.

 

یوسفی زاده اذعان کرد:  انجام کارهای بزرگ بدون حضور افراد بزرگ شدنی نیست لذا ما از تیم علمی قوی و همچنین تیم فنی خلاقی بهره می بریم که جا داره از آنان نام برده شود ،آقای امیرمسعود مهرابیان کارشناس فنی و مشاور ما در این حوزه که از ابتدای کار در کنار ما بودند و مشاور فنی ما در تولید محصولات گوناگون هستند خانم مریم محمدی که رابط ما با جهان بین الملل بودند و ما رو در جریان آخرین و جدید ترین محصولات مشابه و همچنین آنالیز نقاط ضعف و قوت انها تا آخرین مراحل طراحی گذاشتند و سیدمحمدصالح معافی مدیرعامل شرکت نرم افزاری موازی پرداز که زحمت زیادی برای اجرای پروژه کشیدند.

وی در پایان به تیم علمی خود به مدیرعاملی جناب آقای دکتر وحیدرضا برهانی نژاد  اشاره و خاطر نشان کرد: این تیم با تخصص سالمندی شناسی شاکله های نظری ساخت این نرم افزار را در ابتدا شکل داد و در ادامه ساختاری اصولی و بر پایه علمی به این محصول داد .

انتهای پیام/ طهماسبی

زمان انتشار: شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۱:۵۶

شناسه خبر: 94623

مطالب مرتبط :
امیری

تولید نرم افزار کمک ناشنوا در مازندران/ تبدیل متن و گفتار به زبان اشاره

محقق مازندرانی موفق به تولید نرم افزار تبدیل متن و گفتار به زبان اشاره ویژه نابینایان شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب