معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گلستان خبر داد

طراحی و راه اندازی بانک نمونه بیولوژیک بیماران مبتلا به سرطان در گلستان

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: بانک نمونه بیولوژیک بیماران مبتلا به سرطان در گلستان راه اندازی شد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گلستان؛ «غلامرضا روشن دل» بابیان این خبر گفت: جمع آوری نمونه های بیولوژیک و اطلاعات دقیق از بیماران سرطانی در قالب بیوبانک جهت توسعه تحقیقات بنیادین در زمینه سرطان می تواند نقش تعیین کننده ای در توسعه دانش در زمینه سرطان و برنامه ریزی برای کنترل سرطان ایفاء کند.

 

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گلستان  ادامه داد: با توجه به بروز بالا و اهمیت سرطان در استان گلستان پروژه تحقیقاتی بیوبانک سرطان توسط مرکز تحقیقات گوارش و کبد گلستان با همکاری مرکز تحقیقات سرطان طراحی و اجرا شده است.

 

روشن دل یادآور شد: از مزایای بیوبانک سرطان گلستان می توانیم به ذخیره سازی نمونه ها در فریزر منهای 80 درجه از کرایوتیوپ های بارکددار دوبعدی با کیفیت و استاندارد قابل قبول در سطح بین المللی اشاره کرد.

 

وی متذکر شد: این موضوع موجب شده نمونه ها به مدت طولانی با کیفیت مطلوب ذخیره شود و همچنین جهت افزایش سرعت و دقت و تسهیل ذخیره سازی و بازیابی نمونه ها، نمونه های با استفاده از دستگاه بارکدخوان دو بعدی در نرم افزار بیوبانک ثبت می شود.

 

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گلستان  خاطرنشان کرد: از دیگر نقاط قوت بیوبانک سرطان گلستان این است که داده های بیوبانک سرطان با استفاده از نرم افزار CanReg با بانک داده های برنامه ثبت سرطان گلستان متصل می شود که این موضوع موجب ارتقای کیفیت بانک داده های بیوبانک سرطان خواهد شد.

 

روشن دل افزود: در طول مدت چهار سال نخست فعالیت پروژه بیوبانک سرطان گلستان در مجموعه سه هزار و 563 نمونه از 18 منبع شامل بیمارستان های دولتی و خصوصی و مراکز پاتولوژی و همچنین بخش های سرپایی دولتی و خصوصی جمع آوری شده است.

 

وی گفت: نمونه گیری با اخذ رضایت و تکمیل پرسشنامه آغاز شده و از بین نمونه های ذخیره شده یک هزار و 95 مورد نمونه خون و مشتقات آن است که یک هزار و 268 مورد نمونه بافت و 424 مورد نمونه بیوپسی آندوسکوپی و 541 مورد نمونه بافت جراحی و 826 مورد نمونه ادرار است.

 

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گلستان  یادآور شد: بیشترین تعداد نمونه ها مربوط به بیماران مبتلا به سرطان معده، روده، پستان و مری است.

زمان انتشار: شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰:۴۹

شناسه خبر: 94625

مطالب مرتبط :
چای سبز

مقابله با سرطان با مصرف چای سبز

موسسه پلی تکنیک رنسلیر (RPI) آمریکا، پژوهش جدیدی را نشان می‌دهد که یک آنتی‌اکسیدان موجود در چای سبز می‌تواند در ترمیم آسیب DNA یا تخریب سلول‌های سرطانی، به عنوان "نگهبان ژنوم" موثر باشد.

لزوم تقویت مناسک دینی و آیین های مذهبی، در مناطق جرم خیز و مستعد بزهکاری/ ترویج مناسک دینی در بطن جامعه امر به معروف عملی در ساحتی بزرگ است

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان؛

لزوم تقویت مناسک دینی و آیین های مذهبی، در مناطق جرم خیز و مستعد بزه‌کاری/ ترویج مناسک دینی در بطن جامعه امر به معروف عملی در ساحتی بزرگ است

دکتر زهرا امینی در نشست مشورتی تحلیل و بررسی نقش آموزه‌های دینی و سلامت معنوی در کاهش آسیب‌های اجتماعی که همزمان با آغاز ماه رجب در واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان برگزار شد، برلزوم تقویت مناسک دینی و آیین های مذهبی، در مناطق جرم خیز و مستعد بزهکاری تاکید کرد و گفت: ترویج مناسک دینی در بطن جامعه امر به معروف عملی در ساحتی بزرگ است.

ماست و سرطان

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری:

تاثیر ماست در پیش گیری از ابتلا به سرطان

برای برخورداری از زندگی سالم لازم است که از مواد غذایی سالم استفاده شود تا سلامت افراد به خطر نیفتد، ماست طبیعی یکی از موادی است که می تواند از ابتلاء به سرطان جلوگیری کرده و در تغییرات سبک زندگی نقش بسیار مفیدی را داشته باشد، بطوریکه افرادی که بیشترین میزان مصرف ماست را دارند در مقایسه با افرادی که کمترین میزان مصرف ماست را دارند خطر ابتلا ۳۳ درصد کمتر است

روزه داری

تاثیر روزه گرفتن در کاهش خطر سرطان سینه+عکس

تاکنون محققان غربی فواید پرشمار و شگفت آوری برای روزه گرفتن کشف کرده اند. به تازگی از تاثیر روزه گرفتن در کاهش خطر سرطان سینه اطلاعاتی منتشر شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب