دستاوردهای علمی پژوهشی کشور با سال های قبل از انقلاب به هیچ عنوان قابل قیاس نیست

رحیم مخدومی نویسنده و پژوهشگر برجسته دفاع مقدس: در واقع بسیج علمی در همه شهرستان ها می تواند به عنوان یک میانجی و تسهیل کننده، حامی جوانان نخبه برای تبدیل استعدادهای خود از ایده به عمل باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان تهران، رحیم مخدومی متولد ۱۳۴۵ در ورامین، نویسنده و پژوهشگر متعهد و برجسته آثار دفاع مقدس است. اشتیاق نوشتن از دوران دبستان در وجودش زبانه می کشید و در مسابقاتی که از طرف اداره ی آموزش و پرورش در مدارس برگزار می شد، شرکت می نمود. در سال های دبیرستان در رشته حسابداری به تحصیل پرداخت. از همان سال ها نوشتن را به طور جدی آغاز کرد و از سن ۱۷ سالگی تا پایان سال ۱۳۶۷ به طور متناوب در شش نوبت در صحنه های جنگ تحمیلی حضور داشت.

 مواجه شدن با شخصیت های دفاع مقدس از جمله فرماندهان و دوستان نزدیکش که در روح لطیف و حساس او بسیار تأثیرگذار بودند و گهگاه به شهادت میرسیدند، انگیزه نوشتن را در وجود او تقویت نمود. در همان بحبوحه ی جنگ تحمیلی مطالبی را می نوشت و گاهاً در حضور رزمندگان و دوستانش قرائت می نمود. تعدادی از داستان هایش هم در مجلات و روزنامه های آن سال ها به چاپ میرسید.  

مخدومی نوشتن در قالب کتاب را از سال ۱۳۶۸ آغاز نمود. وی تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی در رشته ی امور تربیتی ادامه داده و اکنون نیز از معلمان دلسوز کشور است و در عین حال با بسیج علمی همکاری دارد. در حوزه ی ادبیات دفاع مقدس در زمینه خاطره نگاری، رمان، داستان کوتاه و نمایشنامه آثار بیشماری را پدیدآورده است که برخی از آن به شرح ذیل است: آنان که رفتند، خواب ها و خاطره ها، هرکسی کار خودش، یک آسمان هیاهو، جنگ پابرهنه، مردان درد، نرگس، چه کسی ماشه را خواهد کشید، آخرین نامه ی سمیرا، فرمانده ی من، شهردار خوبو، معلم فراری، مالک خیبر، لوطی و آتش، یار کجاست، بین دنیا و بهشت، وقتی پرده کنار رفت، پروانه های عرصه خبر و کتابهایی برای کودکان با نامهای: خدا به حرفهایم گوش داد، روزی که خواهرم خندید، سلام بر قرآن و

 این نویسنده توانمند در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان تهران اظهار داشت: با توجه به تخصصی شدن سپاه در سال های اخیر و ورود به عرصه های مختلف، وظیفه خود دانستم که بعد از عرصه جبهه و جنگ، این بار در عرصه علم و دانش با این نهاد مقدس همکاری کنم.

 وی گفت: بسیج علمی در سپاه از شاخه های تازه تاسیس و پاسخگوی نیاز روز جوانان است. می تواند کمک شایانی در حل مشکلات و موانع مخترعن و نخبگان علمی پژوهشی کشور داشته باشد تا جوانان با انگیزه حوزه علم و پژوهش بتوانند استعدادهای خود را از ایده به عمل مبدل سازند. در واقع بسیج علمی در همه شهرستان ها می تواند به عنوان یک میانجی و تسهیل کننده در جهت رفع موانع و مشکلات سر راه جوانان نخبه و حامی آنها باشد.

 استاد مخدومی با گریزی به دهه فجر تشریح کرد: دهه فجر یادآور ایستادگی و مقابله با ظلم، رهایی از ذلت و وابستگی است و نشانه عظمت و شکوه ملت  فهیم ایران که با استکبار مبارزه کرد و  پیروز شد.

  این پژوهشگر دفاع مقدس خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب تعداد مدارس در ورامین بسیار کم بود و تعداد دانش آموزان بیش از ظرفیت مدارس بود و اکثرا هم بدلیل فقر مالی ترک تحصیل کرده و به کارگری مشغول میشدند. در واقع  تعداد افراد با سواد درصد بسیار کمی نسبت به کل جمعیت شهرستان بود و عموما نوجوانان و جوانان به کشاورزی مشغول بودند.

 وی اذعان داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی، شرایط علمی کشور به کل عوض شد. با گسترده شدن امکانات آموزشی از نظر سخت افزاری و نرم افزاری، گسترش ساخت و ساز مدارس، دانشگاه ها و آموزشگاه ها در جای جای کشور، امکان تحصیل برای عموم مردم از جمله زنان و کشاورزان و کارگران فراهم شد و با نهضت سواد آموزی حتی در مناطق دور دست کشور نیز شرایط برای علم آموزی محیا شد. تا به امروز که جهش علمی و دستاوردهای علمی پژوهشی کشور با سال های قبل از انقلاب به هیچ عنوان قابل قیاس نیست./ انتهای پیام

خبرنگار: ف. خانی

 

زمان انتشار: شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳:۲۴

شناسه خبر: 94629

مطالب مرتبط :
شرکت دانش بنیان ازن سازان پاسارگاد

به همت نخبگان بسیج علمی استان تهران صورت گرفت؛

گاز ازن جایگزین ضدعفونی کننده های پر خطر و سرطان زا

شرکت ازن سازان پاسارگاد به عنوان یک شرکت دانش بنیان، تولیدی نوع یک در راستای پیشگیری از بروز سرطان در کشور اقدام به جایگزین نمودن گاز ازن به جای ضد عفونی کننده های پر خطر و سرطان زا در بخش های مختلف صنعت نموده است . این مجموعه از نخبگان دانشگاهی و فارغ التحصیلان در رشته های مدیریت کسب و کار، اگرواکولوژی ، مهندسی آب ، مهندسی شیمی ، الکترونیک ، باکتری شناسی ، پزشکی ، شیلات ، برق و الکترونیک با هدف فعالیت برروی تکنولوژی های جدید و نیاز روز صنعت کشور، اقدام به بومی سازی تکنولوژی ازن نموده است.

سردار ذوالقدر

حضور سردار ذوالقدر در پنجمین جشنواره جهادگران علم و فناوری

فرماندهی سپاه سیدالشهدا استان تهران از پنجمین جشنواره جهادگران علم و فناوری بازدید کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب