سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان؛

لزوم تقویت مناسک دینی و آیین های مذهبی، در مناطق جرم خیز و مستعد بزه‌کاری/ ترویج مناسک دینی در بطن جامعه امر به معروف عملی در ساحتی بزرگ است

دکتر زهرا امینی در نشست مشورتی تحلیل و بررسی نقش آموزه‌های دینی و سلامت معنوی در کاهش آسیب‌های اجتماعی که همزمان با آغاز ماه رجب در واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان برگزار شد، برلزوم تقویت مناسک دینی و آیین های مذهبی، در مناطق جرم خیز و مستعد بزهکاری تاکید کرد و گفت: ترویج مناسک دینی در بطن جامعه امر به معروف عملی در ساحتی بزرگ است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکتر زهرا امینی در نشست مشورتی تحلیل و بررسی نقش آموزه‌های دینی و سلامت معنوی در کاهش آسیب‌های اجتماعی که همزمان با آغاز ماه رجب در واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان برگزار شد، با بیان این که تقویت مناسک دینی و تشکیل کانون‌های فرهنگی و مذهبی در مساجد و محلات شهر، موجب تقویت سلامت معنوی شده و میزان بزه‌کاری و هنجارگریزی را در نوجوانان و جوانان کاهش می‌دهد، گفت: ترویج مناسک دینی در بطن جامعه نوعی امر به معروف عملی در ساحتی بزرگ است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان، اظهار کرد: تقویت مناسک دینی و تشکیل کانون های فرهنگی و مذهبی در مساجد و محلات شهر، موجب تقویت سلامت معنوی شده و میزان بزهکاری و هنجارگریزی را در نوجوانان و جوانان کاهش می دهد.

امینی با بیان اینکه مطالعات آماری در چند دهه گذشته نشان داده است، میزان جرایم در ماه‌های معنوی سال، کاهش می‌یابد افزود: تشکل‌های دینی نظیر کانون‌های فرهنگی و مذهبی مساجد، جلسات قرآنی و مراسم و هیئات هفتگی، با القای باورهای دینی و نهادینه ساختن پندارهای معنوی در افراد، نقشی بازدارنده در مواجهه با هنجارشکنی‌ها و بزهکاری‌های اجتماعی ایفا می‌کنند، لذا باید بر تقویت و ترویج این محافل همت گماشته شود.

وی به عقاید نظریه‌پردازان علوم روانشناختی همچون«ويکتورفرانگل» و «آلپورت» مبنی بر نقش باورهای دینی در یکپارچه‌سازی شخصیت انسان و جامعه‌پذیری بهتر وی اشاره نمود و تصریح کرد: گفتگوی درونی با پروردگار و انجام مناسک مذهبی، موجب کنترل اضطراب و کاهش احساس ناامني در انسان می‌شود از این رو رفتارهای تکانشگرانه وی همچون هنجارگریزی، نقض قانون، آسیب رساندن به اموال و سرمایه‌های عمومی یا تعدی به حقوق سایر شهروندان را به میزان قابل توجهی کنترل می‌کند.

این متخصص پزشکی اجتماعی، ناظر درونی را مهمترین عامل بازدارنده در کنترل ناهنجاری‌ها و بهبود رفتار اجتماعی انسان برشمرد و خاطرنشان کرد: هرگونه هزینه فرهنگی در ترویج دین‌مداری، اشاعه باورهای مذهبی و تقویت سلامت معنوی در اعضای جامعه، به مثابه سرمایه‌گذاری بلندمدتی است که از هزینه‌های گزافی نظیر افزایش قوای انتظامی، توسعه ندامتگاه‌ها و افزایش مراکز بازپروری پیشگیری می‌کند.

وی امنیت اجتماعی را یکی از شاخص‌های مهم سلامت جامعه ذکر نمود که در شهرهای مذهبی کشور از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار است و اظهار داشت: در مناطق مذهبی، متدینین به عنوان ضابط غیر رسمی جامعه در سوق دادن افراد به سمت و سوی هنجارها عمل نموده و با میانجی‌گری، کاهش اختلافات و مشاجرات و تقویت روحیه مدارا و همنوع‌دوستی؛ وظیفه دستگاه‌هاي رسمي را در مبارزه با جرم و بزهکاري به شدت کاهش می‌دهند.

 سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان به سابقه طولانی مراکز فرهنگی، جلسات دینی و هیئات مذهبی در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: مدیریت اوقات فراغت و کاهش بطالت و هرزه‌گردی یکی از شاه کلیدهای پیشگیری از بزه‌کاری در نوجوانان و جوانان است که کانون‌های فرهنگی در این زمینه کارکردی اثربخش ایفا نموده و با جذب نوجوانان مستعد، علاوه بر تربیت دینی و اخلاقی آنها، بستری مناسب را برای دوستی‌های سالم و طی نمودن اوقان فراغت این قشر، فراهم می‌سازند.

امینی، «معنادار بودن هستی و مقابله با پوچ گرایی»، «درونی ساختن هنجارهای اخلاقی و رفتاری» و «ارائه الگوی عملی از انسان سالم، صالح و موفق» را سه محور اساسی در تربیت دینی انسان و پرورش بعد معنوی در وی ذکر نمود و افزود: آیین‌های مذهبی همچون مناسک ماه‌های رجب، شعبان و رمضان، ویژگی‌های مثبتی نظیر مسئولیت اجتماعی، نظارت همگانی، خیرخواهی و فعالیت‌های عام المنفعه و مساعدت در توانمندسازی افراد از کارافتاده را در جامعه تقویت می کند.

وی به باور اکثریت جرم شناسان در خصوص تاثیر دين‌گرایی در جلوگيري از جرايم اشاره نمود و تصریح کرد: در سال‌های گذشته برخی جرم‌شناسان جهان با طرح نظریاتی مدعی شدند عناصر سه گانه تعقل، وجدان اخلاقي و دستاوردهاي علمي، براي ايجاد نظم و تامین امنیت در جامعه کافی است اما پژوهش‌های تجربی به وضوح نشان داده است اصول اعتقادي، احکام فقهي و آموزه‌های مذهبی در جوامع دین‌گرا، بهترين عامل بازدارنده درونی برای پرهیز از جرایم و انحرافات هستند.

 

ترویج مناسک دینی در بطن جامعه نوعی امر به معروف عملی در ساحتی بزرگ است

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان رويكرد كاركردگرايانه به دین را الگویی از پژوهش‌های دینی ذکر نمود که کارکردهای اجتماعی و مدنی مذاهب را بررسی می‌کند و خاطرنشان ساخت: مطابق با این الگو، ترویج مناسک دینی در بطن جامعه موجب می‌شود اعضای اجتماع به همرنگ‌پذیری و وفاق با اکثریت جامعه دست زده و هنجارگریزی و تخلفات رفتاری را ذاتاً امری مذموم تلقی نمایند که این خود نوعی امر به معروف عملی در ساحتی بزرگ به حساب می‌آید.

امینی، اشاعه قانون و تقویت وجدان اخلاقی را دو عامل اصلی در کاهش بزه‌کاری و جرم و جنایت در جوامع برشمرد و یادآور شد: لازم است از یک سو، قوانین مدنی به عنوان فرهنگ عمومي در مدارس، آموزشگاه‌ها و رسانه‌های اجتماعی ترویج و درونی‌سازی شوند و از سوی دیگر، وجدان اخلاقی و فطرت صلاح‌جوی انسان به عنوان عاملی درونی، تحکیم و تقویت گردد تا جامعه به آرامش و امنیت برسد.

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان، عبادت و نيايش را عنصری اساسی در کسب آرامش روانی در دوران مدرنیته و مواجهه با فشارهای روانی حاصل از آن ذکر کرد و گفت: دین‌گرایی از یک سو، میزان تاب‌آوری را در افراد افزایش داده و در مواجهه با شکست‌ها و ناکامی‌های فردی و اجتماعی مانع از رفتارهای ضداجتماعی و مخرب انسان می‌شود و از سوی دیگر، با تاکید بر محاسبه نفس و سنجش اعمال، از تخطی آشکار انسان ها از ضوابط و هنجارهای عمومی پیشگیری می‌کند.

امینی به آمار مرتبط با کاهش چشم‌گیر مفاسد اجتماعي همچون مصرف مشروبات الکلی و اعتیاد، مزاحمت نوامیس و اعمال مغایر با عفت عمومی، سرقت و وندالسیم در ماه‌های معنوی سال اشاره و تاکید کرد: لازم است متولیان فرهنگی جامعه ضمن بهره‌گیری از قالب های خلاق رسانه ای و تولید محصولات اثرگذار فرهنگی و هنری به اشاعه فرهنگ دینی در سطوح مختلف جامعه در ایام مختلف سال بپردازند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵:۲۷

شناسه خبر: 94639

مطالب مرتبط :
طرد کردن بیماران مبتلا به کرونا، همه‌گیری را شدیدتر می‌کند/ رسانه‌ها درباره انگ نبودن ابتلا به کرونا، با مردم صحبت کنند

سرپرست مرکز بهداشت استان اصفهان:

طرد کردن بیماران مبتلا به کرونا، همه‌گیری را شدیدتر می‌کند/ رسانه‌ها درباره انگ نبودن ابتلا به کرونا، با مردم صحبت کنند

دکتر زهرا امینی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان گفت: برچسب منفی زدن به بیماران مبتلا به کرونا و طرد کردن آنها، همه‌گیری این بیماری را در جامعه شدت می‌بخشد، که لازم است رسانه‌ها درباره انگ نبودن ابتلا به کرونا، با مردم بیشتر صحبت کنند.

سیمان استخوانی رادیواکتیو جایگزینی ایمن پرتودرمانی تومورهای استخوانی است

محققان دانشگاه کالیفرنیا گزارش کردند:

سیمان استخوانی رادیواکتیو جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی تومورهای استخوانی است

بر اساس مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین انجام شده است، یک سیمان استخوان رادیواکتیو که برای تأمین حمایت و تابش موضعی به استخوان تزریق می‌شود، جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی معمولی برای تومورهای استخوانی است.

۱۲۳۴

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه گزارش کردند:

کووید۱۹به ناهنجاری‌های خطرناک چشم منجر می‌شود

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه بر طبق مطالعه‌ای بر روی ۱۲۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹شدید، اعلام کردند: یک نتیجه جدید و ماندگار از عفونت کووید۱۹شناسایی شده است. آنها ناهنجاری‌های قابل توجهی را در چشم مبتلایان به ویروس کرونا شناسایی کرده‌ و گفته اند غربالگری چشم در تمام بیماران کووید۱۹شدید ضرورت دارد.

الگوهای راه رفتن نشانگر مهمی در کاهش شناختی و بیماری آلزایمر است

تیمی از محققان به سرپرستی دانشمند مشهور جهان گزارش کردند:

الگوهای راه رفتن نشانگر مهمی در کاهش شناختی و بیماری آلزایمر است

تیمی از محققان کانادایی به سرپرستی دکتر مونترو-اوداسو که به دلیل تحقیقاتش در مورد رابطه بین تحرک و کاهش شناختی در پیری در جهان مشهور است، گزارش کردند: تنوع راه رفتن در بزرگسالان مسن می‌تواند پیش‌بینی کننده کاهش شناخت و بیماری آلزایمر باشد.

۱۲۳۴

طبق تحقیقات جدید با همکاری محقق ایرانی دانشگاه دوک؛

سطح مولکول های التهابی مایع نخاعی با آلزایمر ارتباط دارد

افراد مبتلا به فاکتور خطر ژنتیکی APOE۴ در بیماری آلزایمر نیز سطح کمتری از مولکول‌های التهابی CRP در مایع نخاعی خود دارند، این مولکول‌های التهابی به جای شناوری آزاد در مایع نخاعی، در مغز جمع شده و باعث آسیب می شوند، در این افراد بیماری آلزایمر سه تا ۱۰ برابر افزایش می‌یابد.

داروی پروستات خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می‌دهد

دانشمندان دانشگاه آیووا گزارش کردند:

داروی پروستات خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می‌دهد

دانشمندان دانشگاه آیووا در تحقیقی با داده‌های تقریباً ۳۰۰ هزار مرد مسن، گزارش کردند: داروی "ترازوسین" که برای درمان بزرگ شدن پروستات تجویز می‌شود، با خطر کمتری برای ابتلا به بیماری پارکینسون همراه است، علاوه براین علائم و عوارض بیماری پارکینسون را نیز کاهش می‌دهد.

حاجی دلیگانی؛
دیدگاه ما در مجلس این است که همه تحریم‌ها یکجا برداشته و راستی آزمایی هم بشود

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی:

دیدگاه ما در مجلس این است که همه تحریم‌ها یکجا برداشته و راستی آزمایی هم بشود

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم برخوار، شاهین شهر و میمه در نشست‌ تخصصی بصیرت افزایی دولت جوان حزب اللهی با بیان این که ممزوج جوانان و افراد باتجربه می‌تواند ما را از خطا بازدارد و هم تحرک و پویایی لازم را ایجاد کند، در خصوص بحث تحریم‌ها، گفت: دیدگاه ما در مجلس این است که همه تحریم‌ها یکجا برداشته و راستی آزمایی هم بشود.

جراحی جدید امکان کنترل بهتر اندام‌های مصنوعی را فراهم می‌کند

محققان MIT اختراع کردند؛

جراحی جدید امکان کنترل بهتر اندام‌های مصنوعی را فراهم می‌کند

محققان دانشگاه MIT نوع جدیدی از جراحی قطع عضو را اختراع کرده اند که می‌تواند به قطع عضوها کمک کند تا عضلات باقی‌مانده خود را بهتر کنترل کرده و مکان "اندام فانتوم" را در فضا درک کنند.

کمک ۲۱۰ میلیارد ریالی خیّرین اصفهانی به بیماران کرونایی/ امکان کمک الکترونیکی به بیماران مبتلا به کرونا فراهم شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و رییس مرکز بهداشت استان اعلام کرد:

کمک ۲۱۰ میلیارد ریالی خیّرین اصفهانی به بیماران کرونایی/ امکان کمک الکترونیکی به بیماران مبتلا به کرونا فراهم شد

دکتر کمال حیدری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و رییس مرکز بهداشت استان از کمک ۲۱۰ میلیارد ریالی خیّرین استان اصفهان به بیماران مبتلا به کرونا همچنین فراهم شدن امکان کمک الکترونیکی به بیماران مبتلا به کرونا خبر داد و گفت: طی ۱۰ سال گذشته از محل کمک‌های خیرانه، تعداد ۵۴۰ باب واحد بهداشتی در نقاط مختلف استان تاسیس و ۳۰ هزار تجهیزات مختلف بهداشتی خریداری و به مناطق مختلف استان اهدا شده است.

کودک

کارشناس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد

خجالتی بودن کودکان یک نقص نیست/ راهکارهای طلایی برای رفع این مشکل

کارشناس برنامه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کهگیلویه و بویراحمد گفت: خجالتی بودن کودکان به هیچ وجه یک نقص نیست بلکه می ‌تواند بیانگر درونگرا بودن آنها باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب