علم وفناوری گزارش می دهد:

سهم ناچیز خراسان شمالی از تولید ثروت ملی از بخش معدن

مسئول بسیج مهندسین صنعت و معدن سپاه حضرت جوادلائمه(ع) گفت: در حال حاضر تعداد۲۴۴ معدن در خراسان شمالی وجود دارد که از این تعداد تنها ۱۱۰معدن فعال است.متاسفانه تاکنون خراسان شمالی در زمینه تولید ثروت از مواد معدنی سهمی ناچیز داشته است و سهم ظرفیت‌های موجود معدنی استان کشف و استخراج می‌شود که در صورت تکمیل روند اکتشاف، بهره‌برداری، فرآوری و حمایت‌های همه‌جانبه این رقم می‌تواند چندین برابر میزان کنونی قابل افزایش باشد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از خراسان شمالی، در حال حاضر تعداد244 معدن در خراسان شمالی وجود دارد که از این تعداد تنها 110معدن فعال است.متاسفانه تاکنون خراسان شمالی در زمینه تولید ثروت از مواد معدنی سهمی ناچیز داشته است و سهم ظرفیت‌های موجود معدنی استان کشف و استخراج می‌شود که در صورت تکمیل روند اکتشاف، بهره‌برداری، فرآوری و حمایت‌های همه‌جانبه این رقم می‌تواند چندین برابر میزان کنونی قابل افزایش باشد.

 

برای فعال شدن این بخش، نیازمند فرآیندها و فعالیت‌های فراتر از سوی نهادهای مرتبط هستیم.

مسئول بسیج مهندسین صنعت و معدن سپاه حضرت جوادلائمه(ع) خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد:نبود صنایع و واحدهای فرآوری سبب شده تا ارزش افزوده فعالیت‌های معدن از استان خارج شود و دستگاه های زیربط باید تلاش کند تا این واحدها راه اندازی شود چراکه ایجاد واحدهای فرآوری بخش معدن، یکی از راه های رونق بازار معادن است. 

 

پتانسیل معدنی شهرستان مانه و سملقان یکی از این ظرفیت ها است که به درستی از آن استفاده نشده است.

محمدرضا قائینی با اشاره به این گه پتانسیل معدنی شهرستان مانه و سملقان یکی از این ظرفیت ها است که به درستی از آن استفاده نشده است.افزود:  شهرستان مانه و سملقان 12.9 درصد از معادن استان را دارد و نیز دارای 32 محدوده ثبت شده معدنی است که به تعداد 9 محدوده آهکی، 1 محدوده بنتونیت، 1 محدوده تراورتن، 3 محدوده خاک صنعتی، سه محدوده سنگ لاشه، 1 محدوده شیل و مارن، 8 محدوده معدنی کلسیت، 2 محدوده معدنی گچ، یک محدوه معدنی مخلوط کوهی، 2 محدوده معدنی مرمریت و 1 محدوده معدنی هماتیت وجود دارد.

 

9 معدن ازمعادن این شهرستان فعال است

مسئول بسیج مهندسین صنعت و معدن سپاه حضرت جوادلائمه(ع) خراسان شمالی گفت: این شهرستان دارای 32 معدن است که از این حیث در رتبه سوم استانی قرار می گیرد و کل ذخیره این معادن نیز حدود 532 میلیون تن و  9 معدن ازمعادن این شهرستان فعال است که از این حیث سهم این شهرستان 8.2 درصد است.

پتانسیل ماده معدنی کلسیت یکی از ویژگی های پهنه معدنی شهرستان مانه و سملقان

محمدرضا قائینی با اشاره به اینکه پتانسیل ماده معدنی کلسیت یکی از ویژگی های پهنه معدنی شهرستان مانه و سملقان است که وجود 8 معدن کلسیت با ذخیره قطعی بیش از 1،529،400 تن و درجه خلوص 98 تا 99 درصد، جزء پتانسیل های با عیار و ذخیره بالای کشور است گفت: کلسیت نام کانی کربنات کلسیم است که می توان با تبدیل ماده معدنی کلسیت به پودر میکرونیزه، پودر کربنات کلسیم با درجه خلوص بالا را بدست آورد. دانه بندی پودر میکرونیزه بطور معمول زیر ۲۰ میکرون می باشد و از آسیاب کردن سنگهای صنعتی پودری بدست می آید که با نام پودر میکرونیزه شناخته شده است و در صنایع کاغذ سازی، رنگ سازی، لاستیک، آرایشی و بهداشتی و دارویی، مواد غذایی، کشاورزی، ساختمانی و … استفاده می شود.

 

پودرکربنات کلسیم در صنعت کاغذ سازی به خاطر روشنایی بالا و پراکندگی نور آن در تمام دنیا با ارزش است و از آن به عنوان یک پرکننده ارزان استفاده می شود تا سطح کاغذ را روشن نماید.

 

با وجود معادن غنی، پتانسیل بالای سرمایه گذاری در این زمینه در شهرستان مانه و سملقان فراهم است

وی با بیان اینکه به دلیل عدم وجود کارگاه فرآوری کلسیت تعداد 7 معدن کلسیت در شهرستان غیر فعال است،افزود: میتوان با احداث کارگاه تولید پودر میکرونیزه کلسیت کمک شایانی به فعال سازی معادن کلسیت و خاک صنعتی و باریت شهرستان نمود.با وجود معادن غنی، پتانسیل بالای سرمایه گذاری در این زمینه در شهرستان مانه و سملقان فراهم است.

 

تولید داخلی سالیانه پودر میکرونیزه در کشور به میزان 119240 تن است

مسئول بسیج مهندسین صنعت و معدن سپاه حضرت جوادلائمه(ع) گفت:تولید داخلی سالیانه پودر میکرونیزه در کشور به میزان 119240 تن است که برای یک طرح با ظرفیت اسمی سالیانه 12000 تن پودر میکرونیزه و اشتغال زایی مستقیم 48 نفر در معادن و 50 نفر در کارگاه فرآوری و غیر مستقیم 500 نفر، حدود 200میلیارد ریال سرمایه گذاری کل با نرخ بازگشت سرمایه 29 درصد برآورد می شود. پتانسیل ماده معدنی خاک صنعتی یکی دیگر از مواد معدنی دارای پتانسیل سرمایه گذاری شهرستان معادن خاک صنعتی است که شهرستان مانه و سملقان دارای 3 معدن خاک صنعتی با ذخیره قطعی بیش از 2،700،000 تن است.

خاک صنعتی نوعی خاک طبیعی است

 

محمد رضا قائینی با بیان اینکه خاک صنعتی نوعی خاک طبیعی است اظهار کرد: از چندین نوع کانی متبلور و ریز دانه ساخته شده است. این خاک در اکثر معادن خاک صنعتی کشور بصورت خام به بازار عرضه می‌شود ولی در برخی دیگر از معادن با خطوط خردایش مواد به دست کارخانه‌های تولید کاشی و سرامیک می‌رسد و می‌تواند در مقابل حریق مقاومت بسیار بالایی داشته باشد، در صنایع تولید آجر نسوز، پوکه معدنی، سیمان، ظروف چینی و کاشی و سرامیک، چسب بر پایه سیمان بکار می رود.

 

مسئول بسیج مهندسین صنعت و معدن سپاه حضرت جوادلائمه(ع) افزود: میزان مصرف خاک صنعتی در کشور سالیانه حدود 9 میلیون تن برآورد می شود که بیشترین مصرف آن در صنعت ساختمان سازی و کاشی و سرامیک و پوکه معدنی است و جهت راه اندازی کارگاه فرآوری خاک صنعتی با ظرفیت اسمی 15000 تن با اشتغال زایی مستقیم 12 نفر در معادن و 30 نفر در کارگاه فرآوری و غیر مستقیم 400 تا 500 نفر نیاز به حدود 200 میلیارد ریال سرمایه گذاری کل می باشد.

 

قائینی افزود: شهرستان مانه و سملقان با پتاسیل بالای ذخایر معدنی کلسیت و خاک صنعتی، همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی و مجاورت با جاده آسیایی، وجود نیروی انسانی متخصص و دارا بودن شهرک و ناحیه صنعتی با ظرفیت احداث کارگاه فرآوری پتانسیل خوبی جهت سرمایه گذاری زمینه صنایع تولید پودر میکرونیزه و محصولات خاک صنعتی را دارد، که این امر با تامین اعتبارات و جذب سرمایه گذار در شهرستان محقق می شود.

 

 

مسئول بسیج مهندسین صنعت و معدن سپاه حضرت جوادلائمه(ع)گفت:نیاز است تا جهت رفع موانع موجود و خروج از رکود واحد های معدنی کلسیت  و خاک صنعتی در جهت جذب سرمایه گذار صورت گیرد.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲:۰۰

شناسه خبر: 94664

مطالب مرتبط :
جشنواره

اختتامیه جشنواره ابوذر استان خراسان شمالی برگزار می‌شود

دبیر جشنواره رسانه ای ابوذر خراسان شمالی گفت: روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه پنجمین دوره از جشنواره ابوذر خراسان شمالی با معرفی برترین‌ها، به کار خود پایان خواهد داد.

کمک ۲۱۰ میلیارد ریالی خیّرین اصفهانی به بیماران کرونایی/ امکان کمک الکترونیکی به بیماران مبتلا به کرونا فراهم شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و رییس مرکز بهداشت استان اعلام کرد:

کمک ۲۱۰ میلیارد ریالی خیّرین اصفهانی به بیماران کرونایی/ امکان کمک الکترونیکی به بیماران مبتلا به کرونا فراهم شد

دکتر کمال حیدری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و رییس مرکز بهداشت استان از کمک ۲۱۰ میلیارد ریالی خیّرین استان اصفهان به بیماران مبتلا به کرونا همچنین فراهم شدن امکان کمک الکترونیکی به بیماران مبتلا به کرونا خبر داد و گفت: طی ۱۰ سال گذشته از محل کمک‌های خیرانه، تعداد ۵۴۰ باب واحد بهداشتی در نقاط مختلف استان تاسیس و ۳۰ هزار تجهیزات مختلف بهداشتی خریداری و به مناطق مختلف استان اهدا شده است.

۲۵

در جشنواره جهادگران علم وفناوری صورت گرفت

رونمایی از مدل جدید آشکارساز هسته‌ای دانشمند هرمزگانی در جشنواره جهادگران علم و فناوری تهران

از مدل جدید آشکارساز هسته‌ای دانشمند هرمزگانی در جشنواره جهادگران علم و فناوری تهران رونمایی شد.

شهرک صنعتی عباس آباد

به همت معاونت بسیج علمی استان تهران صورت گرفت؛

بازدید از شهرک صنعتی عباس آباد به منظور رفع موانع تولید

معاونت بسیج علمی و بسیج صنعت استان تهران در راستای احصا و حل مسائل مربوط به تولید و شهرک های صنعتی ضمن بازدید میدانی از واحد های صنعتی عباس آباد، پای درد دل تولید کننده ها نشستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب