سویه ها و نژاد کرونا ویروس چیست؟

سویه های ویروس کرونا، ویروس هایی هستند که در نظر گرفته می شوند از نظر عملکردی به اندازه کافی منحصر به فرد هستند که به طرز قابل توجهی شناخته می شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان فارس، جهش ها می توانند خود به خود در ژنوم ویروس رخ دهند زیرا ذرات آن یا ویروس ها خود را در داخل سلول های میزبان کپی و تکثیر می کنند. اکثر تغییرات ژنتیکی تأثیر کمی بر عملکرد ویروس دارد، اما هنوز هم توسط متخصصان اپیدمیولوژیست می توان الگوهای انتشار در یک جامعه را ردیابی کرد.

برخی جهش ها باعث می شوند که ویروس کارایی کمتری داشته باشد یا پاسخ های ایمنی قوی تری را در میزبان ایجاد کند. اینها معمولاً وقتی می جنگند که با مورد های خاموش و کارآمدتر رقابت کنند و از بین می روند. هر از چند گاهی یک تغییر حتی یک مزیت بزرگتر به ویروس می بخشد که به آن کمک می کند با چسبیدن به گیرنده های جدید یا جلوگیری از شناسایی توسط سیستم ایمنی نیز سریعتر گسترش یابد.

 

 

از نظر علمی، هیچ تفاوت استاندارد در فیزیولوژی، شیمی یا توالی ژنتیکی وجود ندارد که به طور خودکار ویروس را به عنوان یک سویه جدید تعریف کند.

 

 

این ویروسهای "تغییر یافته" که عملکرد آنها بهتر یا بدتر است، یا به سادگی عملکرد متفاوتی دارند نیز می توانند به عنوان سویه ها تجزیه شوند تا مطالعه و پیش بینی گسترش آنها در بین جمعیت را آسان تر کند.

 

 

چند نوع کرونا ویروس وجود دارد؟

حداقل 9 نوع کرونا ویروس وجود دارد که می تواند از نظر عملکردی به اندازه کافی متفاوت باشد و به عنوان سویه در نظر گرفته شود.

 

 

در اواسط سال 2020، در حالی که همه گیری در سراسر جهان در حال طغیان بود، ویروس شناسان شش مدل ویروس را از نظر ساختاری به اندازه کافی متفاوت تشخیص داده بودند تا سوالات مربوط به نژاد یا سویه ها را متفاوت کنند. به این عناوین ساده با حروف L ، S ، V ، G ، GR و GH اعطا شد که ژن های تعیین شده تفاوت در پروتئین های سطح آنها را منعکس می کند.

بر اساس این واقعیت که مشخص شد سویه های G به آرامی در حال افزایش هستند در حالی که L و V در حال ناپدید شدن هستند. ویروس شناسان استدلال می کنند که ویژگی های فردی آنها ممکن است به اندازه کافی متمایز باشد تا بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد.

 

 

در ماه سپتامبر، عفونت در بین راسوها در شمال جوتلند دانمارک گزارش شد که دارای یک جهش منحصر به فرد است. همچنین گزارش شد که فقط دوازده نفر این نوع را دارند که به آن خوشه 5 گفته می شود. با ویروس ها علائم کاهش حساسیت به آنتی بادی های خنثی کننده نشان می دهد. این شیوع به دنبال یک مورد از بین بردن گوشت راسو در مزارع خز در سراسر کشور دانمارک مهار شد.

 

 

مشخص شد که ایزوله دیگری که در همان ماه در انگلیس شناسایی شده دارای نزدیک به دوازده جهش در مکانهایی است که باعث نگرانی در مورد توانایی آن در آلوده شدن میزبانهای جدید می شود. در ماه دسامبر مشخص شد که این "نوع انگلیسی" از کرونا ویروس، نمایانگر نسبت بیشتری از موارد است.

 

 

مسئله پیچیده این سوال است که آیا این نوع واقعاً در گسترش بهتر بوده است یا به سادگی با استفاده از زمین و شکسته شدن در یک جمعیت جدید حساس، چیزی است که به عنوان اثر بنیانگذار توصیف شده است.

 

 

گونه ای که در ماه دسامبر در آفریقای جنوبی شناسایی شد اولین نوعی کرونا ویروس بود که واقعاً مورد توجه اپیدمیولوژیست ها قرار گرفت. این نوع نگرانی یا VOC 202012/01 ، به سرعت در مناطقی گسترش می یابد که کرونا ویروس قبلاً کاملاً ثابت شده بود و بعید به نظر می رسد حرکت سریع آن ناشی از اثر بنیانگذار باشد.

 


کدامیک از نژاد های کرونا ویروس کشنده تر از بقیه است؟

در حال حاضر داده ها خیلی محدود هستند و نمی توانند با اطمینان بیان كنند كه احتمالاً هر یك از سویه ها باعث بیماری جدی یا مرگ می شود.

 

 

برخی از مطالعات اولیه حاکی از آن است که VOC 202012/01 نه تنها 50 تا 70 درصد سریعتر گسترش می یابد ، بلکه ممکن است در اثر توانایی آلودگی 40 درصد کشنده تر نیز باشد.

 

 

با شروع برنامه های واکسیناسیون در بسیاری از کشورهای پیشرفته، این نگرانی نیز وجود دارد که ممکن است سویه ها به یک یا چند واکسن مقاومت کنند.

 

 

آیا باید نگران فشارهای بعدی کرونا ویروس باشیم؟

پیش بینی چگونگی جهش ویروس غیرممکن است، چه برسد به اینکه صفات جدیدی ایجاد شود. با این حال با وجود تعداد زیادی از افراد آلوده به جمعیت در سراسر جهان، می توانیم اطمینان حاصل کنیم که نژادهای جدید ادامه خواهند یافت.

 

 

از جنبه مثبت نیز به نظر می رسد که کرونا ویروس حداقل در مقایسه با عوامل بیماری زا مانند HIV جهش نسبتا آهسته ای داشته باشد.

 

 

از نظر بازه زمانی طولانی مدت می تواند یک نقطه ضعف محسوب شود. نگاهی دقیق به تکامل همه گیر در طول تاریخ مانند آنفولانزای اسپانیایی نیز نشان می دهد که با جدا شدن یا از بین رفتن میزبانهای علامت دار، سویه های جدید با گذشت زمان کشنده تر می شوند و سویه های "پنهانکار" و کم ضربه در ناقل ها تسلط بیشتری پیدا می کنند. از نظر تئوری نرخ جهش این ویروس آهسته تر می تواند باعث کشیده شدن همه گیری شود.

 

 

ریشه کن کردن سویه های فعلی کرونا ویروس یک تلاش جهانی به دنبال دارد. اگر تاریخچه ای برای گذر از این تاریخ باشد، برای مدت زمان طولانی سویه هایی از این ویروس در جمعیت ما وجود دارد.

 

حسین استواری

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94696

مطالب مرتبط :
فایزر۱

پاسخ ضعیف واکسن Pfizer در برابر کرونای آفریقایی

مطالعه ای جدید بیان دارد که واکسن Pfizer-BioNTech کرونا یک واکنش ایمنی ضعیف در برابر نوع مسری موجود در آفریقای جنوبی ایجاد می کند که اکنون نیز در ایالات متحده شناسایی شده است.

هورمون ۲

تغییر هورمون های انسانی با تغییر فصل

بررسی میلیون ها آزمایش خون تعداد زیادی هورمون انسانی را نشان می دهد که در الگوی فصلی واضح قرار می گیرند اگرچه این تغییرات از نظر اندازه اندک هستند.

ب

در گفت وگو با علم و فناوری مطرح شد:

آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات به بنگاه های آسیب دیده از کرونا/ تنها یک درصد افزایش بیکارشدگان نسبت به پیش از شیوع کرونا

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: در حوزه بیمه بیکاری در مجموع ۲۷۳۱۴ کارگاه مشمول مقرری بیمه بیکاری ناشی از کرونا شناسایی شدند که از میان تعداد ۸۸۶۰۱ کارگر که تقاضای خود را ثبت کرده بودند، ۷۳۳۹۹ نفر آنان مشمول دریافت مقرری شده اند.

زهرا رگبار؛ از علاقه به سمینار‌های علمی تا شهادت در مسیر سلامت مردم

در مصاحبه با همسر شهید مدافع سلامت استان بوشهر؛

زهرا رگبار؛ از علاقه به سمینار‌های علمی تا شهادت در مسیر سلامت مردم

شهیده زهرا رگبار، هفتمین شهید مدافع سلامت استان بوشهر، مدیر پرستاری سابق و از پرسنل ایثارگر و خدوم پرستاری مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر که بعد از ۳۰ سال خدمت به مردم و در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا در اثر ابتلای به این ویروس منحوس به شهدای مدافع سلامت پیوست، فردی وظیفه‌شناس، متعهد، دلسوز و مهربان و مدیری توانمند در عرصه پرستاری استان بود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب