گام به گام تا پایان سرطان؛

ایران در میان سرآمدان علم نوین سلول های بنیادی

با وقوع انقلاب اسلامی در کشورمان رشد تولید علم و پژوهش در رشته های نو ظهور مانند سلول های بنیادی آنقدر توسعه یافته که ایران در این حوزه و پزشکی باز ساختی در جایگاه چهاردهم دنیا و اول کشورهای اسلامی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ با وقوع انقلاب اسلامی در کشورمان رشد تولید علم و پژوهش در رشته های نو ظهور مانند سلول های بنیادی آنقدر توسعه یافته که ایران در این حوزه و پزشکی باز ساختی در جایگاه چهاردهم دنیا و اول کشورهای اسلامی قرار دارد. همچنین دانشمندان ایران در جمع یک درصد برتر دانشمندان دنیا در توانایی پیوند سلول های بنیادین خون ساز قرار دارند.

پرفسور امیر علی حمیدیه رئیس مرکز جامع پیوند سلول های بنیادی مرکز طبی کودکان با دانش بومی سل تراپی یا سلول درمانی به کمک کودکان سرطانی آمده است که بیش از ۷۰ درصد بیمارانی که شانس زندگی صفر دارند را با پیوند سلول های بنیادی خون ساز اعلاج قطعی می‌کند.

سلول درمانی چیست؟

سلول درمانی به معنی انتقال کامل سلول های زنده به بدن بیمار می باشد که این کار به کاهش یا درمان بیماری کمک خواهد کرد. سلول ها ممکن است که از بیمار (سلول های اتولوگ) یا دهنده سلول (سلول های آنالوگ) منتقل شوند. سلول هایی که در سلول درمانی مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است طبق توانایی تبدیل به انواع سلول ها، در دسته بندی هایی قرار گیرند.

سلول های پرتوان می‌توانند به هر نوع سلول در بدن تبدیل شوند و سلول های چند توان می‌تواند به دیگر انواع سلول تبدیل شوند اما توانایی آن ها نسبت به سلول های پرتوان محدودتر خواهد بود. سلول های اولیه از نوع ثابت می باشند. نوع سلول های توزیع شدن به درمان بستگی دارند.

پیشرفتی وصف نشدنی در دانش پزشکی که در مرکز طبی کودکان به وجود آمده با قدمتی بیش از ۶۲ سال که قبل از انقلاب میسر نبود و حتی تاریخ نشان می‌دهد از روزهایی که شاه ایران هم برای درمان به پزشکان خارجی وابسته بود. اما حالا با گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی دیگر خبری از این وابستگی ها نیست.

دکتر مریم بهفر فوق تخصص خون و سرطان کودکان می‌گوید: خیلی جاها ممکن است تحریم ها باعث بی انگیزگی و باعث بروز مشکلاتی در تمام مراحل علم بشود ولی در حوزه سلول های بنیادی تمام این تحریم ها باعث شد که ما به توانایی های خودمان تکیه بکنیم و با کمک آن بتوانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم.

استقلالی که در پزشکی این روزها تجربه می‌کنیم جدای از لبخند رضایت بیماران سدی برای خروج ارز از کشور شده است. چرا که در اروپا و امریکا هزینه ای درمان سرطان حداقل بین ۵۰۰ هزار دلار و ۹۰۰ هزار دلار امریکا می‌باشد که سالی نزدیک به ۱۲۰۰ پیوند انجام می‌شود که اگر قرار باشد این تعداد از بیماران به خارج از کشور بروند چه خروج ارزی از کشور اتفاق می‌افتد.

دکتر مائده برهمن متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی
ایران می‌گوید: در حال حاضر در ما هم از نظر رادیوتراپی هم جراحی و هم شیمی درمانی پابه پای بهترین کشورهای دنیا پیشرفت کرده‌ایم و دستگاه های رادیوتراپی و دستگاه های بروزی از شیمی درمانی داریم و اکثر داروهای مصرفی تولید داخل است و همچنین در زمینه جراحی، پزشکان ایرانی به صورت تخصصی در رشته های مختلف جراحی سرطان کار می‌کنند.

کم نیست تعداد خانواده هایی که از خوشحالی سلامتی بازیافتی فرزندانشان در جدال با سرطان و بهبودی آنها ابراز خرسندی می‌کنند. این روزها دیگر سرطان واژه ترسناکی نیست چون ایران قوی پله های پیشرفت را با موفقیت هر چه تمام طی می‌کند و ایران با دستیابی به موفقیت ۷۰ درصدی در درمان انواع سرطان ها به آینده ای نزدیک فکر می‌کنند که بشود تمام بیماری های سخت را درمان قطعی کرد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵:۴۰

شناسه خبر: 94700

مطالب مرتبط :
صلح یا خرچنگ ها

صلح یا خرچنگ ها

سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در میان زنان است. تشخیص زودهنگام آن احتمال موفقیت در درمان را افزایش میدهد.در این مطلب قصد داریم شما را با این بیماری و راه های پیشگیری و درمان به موقع آشنا کنیم.

سلول بنیادی

خبری امیدوارکننده :

مدرکی جدید در درمان بیماران آسیب نخاعی به کمک سلول های بنیادی

تحقیقات جدید جزئیات ۱۳ مورد را نشان می دهد که سلول های بنیادی آزمایشی در درمان ضایعات نخاعی، ایمن و موثر است.

دستگاه اسکالپولینک

توسط مخترع جوان آذربایجان غربی؛

اختراع دستگاه اسکالپولینک

حسین پالیزه دستگاه اسکالپولینک را با قابلیت جلوگیری از ریزش موی سر بیماران سرطانی در شیمی درمانی را اختراع کرده است.

۱

یادداشت؛

چرا باید در تولید واکسن به توان داخلی و دانش بومی اتکا کرد؟

اطلاع رسانی دقیقی در مورد توانمندی کشور در حوزه تولید واکسن صورت نگرفته است. ایران بیش از ۷۰ سال سابقه تولید واکسن دارد و با تکیه بر توان دانشمندان داخلی، برخی از واکسن‌ها کاملا بومی شده و بسیاری از واکسن‌های انسانی مورد نیاز در کشور تولید می‌شود.

سرطان

با همکاری دانشمند ایرانی مطرح شد؛

ترکیبی جدید از درمان های ایمنی نویدبخش خوبی برای درمان سرطان ریه است

محققان دانشگاه مک مستر با همکاری دانشمند ایرانی خود، در محیط آزمایشگاه ثابت کرده اند که ترکیبی جدید از دو نوع سیستم ایمنی درمانی می تواند برای درمان سرطان ریه بسیار موثر باشد، که این نوع سرطان باعث مرگ بیش از هر نوع دیگر سرطان می شود.

ایران پیشتاز در درمان سرطان

ایران پیشتاز در درمان سرطان

امروزه به لطف خدا و دانش علمی متخصصان پیشرفتی که در درمان سرطان داریم در مقایسه با کشورهای دیگر یک قدم جلوتر است.

سلول درمانی یا سل تراپی چیست/شروع درمان بیماران کرونایی با این روش در ایران

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد:

سلول درمانی یا سل تراپی چیست/شروع درمان بیماران کرونایی با این روش در ایران

سلول درمانی یا سل تراپی (cell therapy) شاخه‌ای از علم پزشکی ترمیمی است که پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، شرکت دانش بنیان سل تک فارمد و همچنین شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با دارا بودن امکان تولید سلول در بالاترین سطح استانداردهای بین المللی، برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ با کمک این روش پیشرفته درمانی را آغاز کردند که ستاد اجرایی فرمان امام نقش بسزایی در محقق شدن این امر داشته است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب