دانشمندان دانشگاه آیووا گزارش کردند:

داروی پروستات خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می‌دهد

دانشمندان دانشگاه آیووا در تحقیقی با داده‌های تقریباً ۳۰۰ هزار مرد مسن، گزارش کردند: داروی "ترازوسین" که برای درمان بزرگ شدن پروستات تجویز می‌شود، با خطر کمتری برای ابتلا به بیماری پارکینسون همراه است، علاوه براین علائم و عوارض بیماری پارکینسون را نیز کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از نوروساینس نیوز، دانشمندان دانشگاه آیووا، در تحقیقی با داده‌های تقریباً 300 هزار مرد مسن، گزارش کردند: داروی "ترازوسین" که برای درمان بزرگ شدن پروستات تجویز می‌شود، با خطر کمتری برای ابتلا به بیماری پارکینسون همراه است، علاوه براین علائم و عوارض بیماری پارکینسون را نیز کاهش می‌دهد.

 

 

طبق یک مطالعه بزرگ مشاهده‌ای به سرپرستی محققان دانشگاه آیووا، با همکاری دانشمندانی از دانمارک و چین، مصرف نوع خاصی از دارو برای درمان بزرگ شدن پروستات با کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون همراه است.

این یافته‌ها، که در تاریخ 1 فوریه در نورولوژِی JAMA منتشر شد، شواهد قانع کننده‌ای را ارائه می‌دهد که ترازوسین و داروهای مشابه ممکن است برای جلوگیری یا به تأخیر انداختن بیماری پارکینسون موثر باشد.

در مطالعه جدید از داده‌های تقریباً 300 هزار مرد مسن از دو مجموعه داده بیمار بزرگ و مستقل، پایگاه داده Truven Health Analytics MarketScan در ایالات متحده و ثبت ملی بهداشت در دانمارک برای بررسی اینکه آیا مصرف ترازوسین با پیشرفت بیماری پارکینسون ارتباط دارد استفاده شده است.

این یافته‌ها براساس تحقیقات پیش‌بالینی قبلی این تیم انجام شد، که نشان داد ترازوسین سطح انرژی سلولی را افزایش می‌دهد و می تواند از پیشرفت بیماری پارکینسون در مدل‌های حیوانی جلوگیری کند یا باعث کُندشدن آن شود. در این مطالعه قبلی، این تیم همچنین با استفاده از پایگاه داده Truven نشان داد که مردان مبتلا به بیماری پارکینسون که همچنین ترازوسین و داروهای مربوط به آن را مصرف می‌کنند، علائم و عوارض بیماری پارکینسون را کاهش می‌دهند.

نکته مهم، محققان گروه کنترل خوبی برای این مطالعه پایگاه داده قبلی داشتند. تامسولوزین یکی دیگر از داروهایی است که معمولاً برای درمان بزرگ شدن پروستات استفاده می‌شود، اما بر خلاف ترازوسین، تامسولوزین هیچ تاثیری در تولید انرژی سلولی ندارد، که طبق مطالعات آزمایشگاهی این تیم در محافظت، ترازوسین مهم است.

مطالعه جدید این یافته‌ها را گسترش می‌دهد تا بررسی کند آیا ترازوسین و داروهای مرتبط که می‌توانند تولید انرژی سلولی را نیز افزایش دهند، با کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون در ارتباط هستند.

با استفاده از پایگاه داده‌های ایالات متحده و دانمارک، تیم تحقیق 150هزار مرد تازه شروع به استفاده از ترازوسین یا داروهای مشابه را شناسایی و آنها را بر اساس سن و سابقه بالینی با 150هزار مرد تازه شروع به استفاده از تامسولوزین مطابقت دادند.

دکتر جاکوب سیمرمینگ استادیار داخلی دانشگاه علوم پزشکی و نویسنده متناظر مطالعه، توضیح می‌دهد: "ما سپس داده‌های بهداشتی این مردان را ردیابی کردیم تا مشخص کنیم در هر گروه چه تعداد به بیماری پارکینسون مبتلا شده‌اند. "مردانی که ترازوسین مصرف می‌کنند 12 تا 37 درصد کمتر در مورد پیگیری نسبت به مردانی که تامسولوزین دارند، به پارکینسون مبتلا می‌شوند."علاوه بر این، مطالعه نشان داد که مدت زمان طولانی‌تر استفاده از داروهای تقویت کننده انرژی پروستات با افزایش اثرات محافظتی همراه است.

سیمرمینگ اضافه می‌کند: "با وجود تفاوت نسبی در جمعیت و ساختار سیستم مراقبت‌های بهداشتی، ما در هر دو کشور یک اثر محافظتی مشابه یافتیم." "همانند‌سازی یافته ها در یک گروه بین المللی، شواهد مهمی است که حاکی از تأثیر عِلی است. اگر این نتایج از طریق تحقیقات بیشتر، به ویژه یک آزمایش بالینی تصادفی، تأیید شود، ترازوسین می تواند محافظت عصبی را ایجاد کند و به طور بالقوه از بیماری پارکینسون جلوگیری و  روند بیماری را کُند نماید. "

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 94718

مطالب مرتبط :
پیوند اتولوگ علائم پارکینسون را معکوس کرد

محققان دانشگاه ویسکانسین گزارش کردند:

پیوند اتولوگ علائم پارکینسون را معکوس کرد

محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسن گزارش کرده‌اند که سلول‌های عصبی رشد یافته از سلول‌های خود میمون‌ها را به مغز آنها پیوند زده و حرکت ناتوان کننده و علائم افسردگی مرتبط با بیماری پارکینسون را تسکین داده‌اند.

سیمان استخوانی رادیواکتیو جایگزینی ایمن پرتودرمانی تومورهای استخوانی است

محققان دانشگاه کالیفرنیا گزارش کردند:

سیمان استخوانی رادیواکتیو جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی تومورهای استخوانی است

بر اساس مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین انجام شده است، یک سیمان استخوان رادیواکتیو که برای تأمین حمایت و تابش موضعی به استخوان تزریق می‌شود، جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی معمولی برای تومورهای استخوانی است.

آزمایش داغ

در جهان؛

صدور اولین تاییدیه اخلاقی "چالش انسانی" کروناویروس توسط انگلیس

یک هیئت اخلاقی که نظارت بر آزمایشات بالینی را امروز در انگلستان انجام داده است، اعلام کرد: یک تیم تحقیقاتی در آنجا می‌تواند داوطلبان را با ویروس عامل کو.ید۱۹ آلوده کند، این اولین مطالعه عفونت عمدی یا"چالش انسانی" ویروس کرونا در جهان است که تاییدیه اخلاقی را در انگلستان دریافت کرد، افرادی که آلوده می‌شوند به سرعت رمدیسیور می‌گیرند.

۱۲۳۴

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه گزارش کردند:

کووید۱۹به ناهنجاری‌های خطرناک چشم منجر می‌شود

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه بر طبق مطالعه‌ای بر روی ۱۲۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹شدید، اعلام کردند: یک نتیجه جدید و ماندگار از عفونت کووید۱۹شناسایی شده است. آنها ناهنجاری‌های قابل توجهی را در چشم مبتلایان به ویروس کرونا شناسایی کرده‌ و گفته اند غربالگری چشم در تمام بیماران کووید۱۹شدید ضرورت دارد.

الگوهای راه رفتن نشانگر مهمی در کاهش شناختی و بیماری آلزایمر است

تیمی از محققان به سرپرستی دانشمند مشهور جهان گزارش کردند:

الگوهای راه رفتن نشانگر مهمی در کاهش شناختی و بیماری آلزایمر است

تیمی از محققان کانادایی به سرپرستی دکتر مونترو-اوداسو که به دلیل تحقیقاتش در مورد رابطه بین تحرک و کاهش شناختی در پیری در جهان مشهور است، گزارش کردند: تنوع راه رفتن در بزرگسالان مسن می‌تواند پیش‌بینی کننده کاهش شناخت و بیماری آلزایمر باشد.

۱۲۳۴

طبق تحقیقات جدید با همکاری محقق ایرانی دانشگاه دوک؛

سطح مولکول های التهابی مایع نخاعی با آلزایمر ارتباط دارد

افراد مبتلا به فاکتور خطر ژنتیکی APOE۴ در بیماری آلزایمر نیز سطح کمتری از مولکول‌های التهابی CRP در مایع نخاعی خود دارند، این مولکول‌های التهابی به جای شناوری آزاد در مایع نخاعی، در مغز جمع شده و باعث آسیب می شوند، در این افراد بیماری آلزایمر سه تا ۱۰ برابر افزایش می‌یابد.

پچ

ابداع اولین پچ پوشیدنی برای کنترل بیوشیمیایی های متعدد در بدن

محققان دانشگاه کالیفرنیا (UC) سان دیگو اولین پچ پوشیدنی را ابداع کردند که می تواند همزمان سیگنال های قلبی عروقی و بیوشیمیایی های متعدد را در بدن کنترل کند.

سورنا ستاری

معاون علمی رئیس جمهوری:

محصولات مرتبط با کرونا در داخل تولید می شوند/ روند تولید واکسن کرونا در کشور ادامه دارد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: پس از شیوع بیماری کرونا تمامی محصولات مورد نیاز در داخل کشور تولید و تأمین شده و چیزی به نام واردات نداشته ‌ایم.

جراحی جدید امکان کنترل بهتر اندام‌های مصنوعی را فراهم می‌کند

محققان MIT اختراع کردند؛

جراحی جدید امکان کنترل بهتر اندام‌های مصنوعی را فراهم می‌کند

محققان دانشگاه MIT نوع جدیدی از جراحی قطع عضو را اختراع کرده اند که می‌تواند به قطع عضوها کمک کند تا عضلات باقی‌مانده خود را بهتر کنترل کرده و مکان "اندام فانتوم" را در فضا درک کنند.

​توانمند سازی مبتکرین و مخترعین هدف بسیج علمی است/ کمک به چرخه تولید از اقدامات بسیج علمی

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فن آوری سپاه انصارالرضا(ع) درگفتگوی تفصیلی با خبرگزاری علم و فن آوری از خراسان جنوبی مطرح کرد:

​توانمند سازی مبتکرین و مخترعین هدف بسیج علمی است/ کمک به چرخه تولید از اقدامات بسیج علمی

​عظیمی فرگفت: حمایت مادی و معنوی از مخترعین و مبتکرین، برگزاری و حضور در جشنواره جهادگران علم و فن آوری، فعالیت های مرکز رشد و خانه نخبگان همه از اهداف بسیج در طی سال جاری بوده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب