علم و فناوری گزارش می دهد؛

مننژیت باکتریایی بسیار خطرناک‌تر از انواع دیگر این بیماری است/مشکل کمبود واکسن سربازان حل شده است

بیماری مننژیت سه نوع باکتریایی، ویروسی و قارچی تقسیم می‌شود که نوع باکتریایی آن بسیار خطرناک است و می‌تواند کشنده باشد و ممکن است در کمتر از چند ساعت فرد را از پا در آورد در موارد غیر کشنده معلولیت دائمی می‌دهد و شامل قطع عضو و زخم شدید است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ واکسیناسیون نقش مهمی در سلامت افراد جامعه و بیشترین تأثیر در کاهش مرگ‌ومیر به‌ویژه مرگ‌ومیر کودکان و افزایش رشد جمعیت را داشته است و واکسیناسیون از بزرگ‌ترین موفقیت بهداشت عمومی در تاریخ بشریت است در همین راستا هفته آخر آوریل به‌عنوان هفته جهانی واکسیناسیون نام‌گذاری شده است.

واکسیناسیون راهی برای آموزش به سیستم ایمنی بدن و شکل مهمی از پیشگیری اولیه است که می‌توانند فرد را از مریض شدن محافظت کنند و به ما این مکان را می‌دهد تا بسیاری از بیماری‌ها مانند سرخک، فلج اطفال، کزاز و سیاه‌سرفه و مننژیت را کنترل کنیم.

مننژیت چیست؟

مننژیت، عفونت پرده‌های مغزی، موسوم به مننژها، است که دور مغز و نخاع را احاطه کرده‌اند و باعث علائمی مانند سردرد، تب و خشکی گردن می‌شود. این بیماری دو عامل ویروسی و باکتریایی دارد که بیشتر اوقات مننژیت ناشی از یک عفونت ویروسی است. افراد در هر سنی ممکن است به مننژیت مبتلا شوند اما کودکان در مدرسه و دانشجویان در دانشگاه یا سربازان در دوره خدمت بیشتر در معرض خطر ابتلا به این عفونت هستند.

انواع مننژیت

بیماری مننژیت سه نوع باکتریایی، ویروسی و قارچی تقسیم می‌شود که نوع باکتریایی آن بسیار خطرناک است و می‌تواند کشنده باشد به‌طوری‌که وقتی باتری وارد خون می‌شود باعث تخریب دیواره عروق خونی شده و موجب خونریزی در پوست و اعضای داخلی می‌شود این نوع در کمتر از چند ساعت فرد را از پا در می‌آورد در موارد غیر کشنده معلولیت دائمی می‌دهد و شامل قطع عضو و زخم شدید است.

مننژیت باکتریایی: گرچه این‌گونه مننژیت نشانه‌های ناگوارتری در برابر دیگرگونه‌های مننژیت دارد، ولی در صورت تشخیص سریع و درمان با شایع‌ترین راه ورود باکتری به پرده‌های مغز آنتی‌بیوتیک، کاملاً درمان‌پذیر بوده و از وقوع عوارض آن جلوگیری می‌شود. پنوموکوک، مننگوکوک، هموفیلوسگروه b ولیستریامونوسیتوژناز باکتری‌های ايجادکنندهٴ مننژیت است.

 مننژیت ویروسی: مننژیت‌های ویروسی بیشتر خفیف بوده و دورهٴ بيماري آن ها مدت 10 روز و يا كم تر به درازا می‌کشد. یکی از شایع‌ترین ویروس‌هایی که باعث مننژیت می‌شوند انتروويروس ها هستند و این گروه از ویروس‌ها بیشتر در پایان تابستان و آغاز پاییز عامل ویروس‌های دیگری که می‌توانند بیماری می‌شوند. باعث مننژیت شوند دربرگیرندهٴ:اوریون، تب خالو ... می‌باشند. آنتی‌بیوتیک در درمان مننژیت ویروسی بی‌اثر بوده و درمان دربرگیرنده تحت‌نظر نهادن بیمار برای جلوگیری از عوارض بیماری می‌باشد.

مننژیت قارچی: این نوع مننژیت بسیار نادر بوده و به دلیل ورود قارچ به بدن و آلوده کردن خون فرد به وجود می‌آید. این قارچ از آنجا به مغز و ستون فقرات می‌رسد. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به‌احتمال بیشتری به این بیماری دچار می‌شوند. از جمله افراد در معرض خطر مننژیت قارچی می‌توان به مبتلایان به سرطان و ایدز نام برد. علائم مننژیت قارچی مانند دیگر عفونت‌ها می‌باشد و از نشانه‌های آن می‌توان به حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور، تب، سردرد و گیجی اشاره کرد.

به‌طورکلی مننژیت التهاب پرده‌هایی است که مغز و نخاع را می‌پوشاند این بیماری معمولاً در اثر عفونت‌های ویروسی و باکتریایی ایجاد می‌شود اینکه مننژیت ناشی از ویروس و باکتری در شرایط درمان اثرگذار است به‌طوری‌که منظور ویروسی خفیف‌تر و نیازی به درمان ندارد اما مننژیت باکتریایی شدیدتر است و ممکن است به آسیب مغزی ازدست‌دادن شنوایی و اختلالات یادگیری بیانجامد این بیماری در همه سنین دیده می‌شود ولی در سنین زیر دو سال و بالای ۶۰ سال بیشتر بروز می‌کند.

اپیدمی مننژیت مننژوکوکی: همه‌ساله همه‌گیری مننژیت باکتریایی بیش از 400 میلیون نفر را در 26 کشور آفریقایی  (از سنگال تا اتیوپی) گزارش شده است. در این منطقه بیش از 900000 مورد در 20 سال گذشته (2014-2014) گزارش شده است. از این موارد، 10٪ منجر به مرگ می‌شود، و 10-20٪ دیگر به دنباله‌های عصبی مبتلا می‌شوند. جدیدترین اپیدمی مقیاس بزرگ در در سال 2009 رخ داد و عمدتاً در نیجریه و نیجر بیشرین گزارش بود و بیش از 80 هزار مورد گزارش شده است. از سال 2010 تا 2014 به طور مداوم در حال کاهش است، تقریباً 24000 مورد در سال 2010 به 11 500 مورد در سال 2014 رسیده است.

 

 

گروه‌های در معرض خطر این بیماری

افراد بزرگسالی که نیازمند دریافت واکسن مننژیت هستند: طبق توصیه مرکز CDC افرادی که شرایط زیر را دارند باید از این واکسن بزنند از جمله: بیماران بدون طحال یا بدون عملکرد مناسب طحال، افرادی که به مناطق هیپراندمیك يا اپيدميك سفر می‌کنند، حجاج تمتع و عمره و سربازان تازه‌وارد به سربازخانه‌ها است. اگر در هرکدام از شرایط زیر به سر می‌برید از دریافت این واکسن خودداری نمایید: اگر بیمار هستید تا زمانی که بیماری شما بهبود پیدا نکرده است، دست نگه دارید، اگر به مرحله قبلی و دوز این واکسن واکنش شدید حساسیتی دارید، اگر به سندروم گلین باره دچار بودید و یا هستید. این بیماری یک اختلال عصبی است که می‌تواند عضلات را ضعیف و یا فلج کند، اگر به لاتکس و یا هرگونه دیفتری حساسیت دارید و اگر باردار هستید.

سربازان از جمله افرادی هستند که در معرض این بیماری قرار دارند به علت واگیردار بودن این بیماری امکان انتقال آن در محیط‌های شلوغ مانند خوابگاه بیشتر است لذا با واکسیناسیون قابل پیشگیری است. واکسن مننژیت حین سربازی به مشمولان تزریق نخواهد شد، بنابراین افرادی که مشمول خدمت سربازی می‌شوند موظف‌اند ۳ واکسن کزاز، دیفتری و مننژیت تزریق کنند.

واکسن سربازی چیست؟

این واکسن به واکسن سربازی معروف است که شامل ۳ واکسن کزاز، دیفتری و مننژیت است. کزاز یک نوع بیماری عفونی شدید است که باعث به‌وجودآمدن اسپاسم‌های شدید در بدن می‌شود و حتی ممکن است به‌مرورزمان باعث ایجاد شکستگی در استخوان‌ها شود. دیفتری نیز یک بیماری بسیار مسری است که می‌تواند دستگاه تنفس فوقانی را درگیر کند و در بیشتر مواقع منجر به فوت افراد می‌شود. بیماری مننژیت یکی از بیماری‌های کشنده در سراسر جهان است که بهترین راه پیشگیری از آن تزریق واکسن مننژیت است. هر فرد حداقل باید ۱۵ روز قبل از اعزام تلقیح شود لذا می‌بایست بین یک تا دوهفته قبل از اعزام این کار صورت گیرد و مراکز آموزش از پذیرفتن مشمولانی که کمتر از این زمان واکسن تلقیح کرده باشند خودداری خواهند نمود تزریق این واکسن در عضله دلتوئید (سرشانه) است.

این واکسن باید قبل از اعزام به سربازی تزریق شود ولی مردادماه امسال به دلیل برخی مشکلات امکان تأمین واکسن مننژیت وجود نداشت که ستاد کل نیروهای مسلح با همراهی وزارت بهداشت برای حل این موضوع پیگیری کردند و در شهریورماه مدیرکل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اعلام کرد اولین محموله واکسن مننژیت به وزارت بهداشت تحویل داده شده است و بدین‌ترتیب در اعزام سربازان مشکلی وجود نخواهد داشت.

البته باید توجه داشت که این واکسن در سال‌های گذشته بیشتر برای زائران حج تمتع و عتبات عالیات تزریق می‌شد که امسال به دلیل شیوع کرونا و لغو این سفرها واکسن به میزان کمتری موردنیاز است و مشکل سربازان هم با توزیع واکسن حل شده است.

مراحل دریافت واکسن سربازی

برای تزریق واکسن دوگانه و مننژیت برای اعزام به خدمت سربازی ابتدا باید درخواست خود را در دفاتر پلیس + 10 ارسال نمایید و سپس مراحل زیر را طی کنید: ابتدا باید به یکی از دفاتر پلیس + 10 مراجعه کنید و درخواست خود را مبنی‌بر اعزام به خدمت وارد سامانه کنید. بعد از ثبت درخواست، باید برگه مربوط به تزریق واکسن سربازی را از کارکنان دفاتر پلیس +10 دریافت کنید. از دفاتر پلیس +10، آدرس مراکز منتخب را برای تزریق واکسن سربازی دریافت کنید. بهترین و نزدیک‌ترین مرکز را برای واکسن خدمت وظیفه انتخاب کنید و به آنجا مراجعه کنید. برای تزریق واکسن سربازی کافی است تنها برگه مربوطه که از دفتر پلیس +10 دریافت کرده‌اید را به کارکنان مراکز تحویل دهید. پس از انجام واکسیناسیون خدمت سربازی، برگه مربوطه را پر نمایید.

نتیجه‌گیری

بیماری مننژیت یکی از بیماری‌های کشنده در سراسر جهان است که بهترین راه پیشگیری از آن تزریق واکسن مننژیت است. شیوع سالانه مننژیت حاد باکتریایی در کشورهای توسعه‌یافته در 100000 تخمین زده می‌شود. اپیدمیولوژی مننژیت باکتریایی در طی دو دهه گذشته در انگلستان با یک برنامه واکسیناسیون در حال تحول و تغییر است. مننژیت ویروسی شایع‌ترین است، بیش از نیمی از موارد را شامل می‌شود، اما مننژیت باکتریایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تخمین زده می‌شود که یک پزشک عمومی متوسط ​​در طول دوره کاری خود فقط یک یا دو مورد از مننژیت باکتریایی را مشاهده می‌کند.

باتوجه‌به اینکه بیش از 90 درصد از موارد مننژیت توسط عوامل ویــروسی و باکتریال ایجاد می‌شوند، مراقبت بيماری مننژيت شامل پیشگیری از اپیدمی‌ها و ممانعت از شیوع و گسترش اين دو عامل عمده، خواهد بود. نكتة مهم در مننژيتهاي باكتريال، تشخيص نوع باكتري ايجاد كننده مننژيت است زيرا در مورد هر باكتري، نحوة مقابله با آن و تعيين نوع آنتي‌‌بيوتيك براي پيشگيري از بيماري و كنترل گسترش آن در جامعه، متفاوت است.

انتهای پیام/

خبرنگار:حسینی مفرد

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 94734

مطالب مرتبط :
درمان سرطان پروستات با عصاره قارچ دکمه ای

تنها یک قدم تا درمان کامل سرطان پروستات:

درمان سرطان پروستات با عصاره قارچ دکمه ای

تحقیقات جدید نشان می دهد که قارچ های سفید دکمه ای می توانند ابزاری قدرتمند در توقف سرطان پروستات باشند. دانشمندان به جستجوی داروهای قدرتمندتر برای در برگرفتن سلول های سرطانی و جلوگیری از رشد تومور ادامه می دهند و طبیعت همچنان منبع الهام غنی ای برای آنان فراهم می کند. آخرین نمونه مربوط به قارچ های سفید دکمه ای است و تیمی از محققان دریافتند که این قارچ ها می توانند رشد تومور پروستات را در نمونه های موش آزمایشگاهی سرکوب کرده و علائم دیگری از فعالیت ضد سرطانی را القا کند.

روغن

بیوفیلم باکتریایی روغن را از آب خارج می کند

محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی (NC) دریافته اند که یک غشای بیوفیلم باکتریایی می تواند در حالی که روغن را بیرون نگه می دارد، به طور موثر آب را عبور دهد.

تنفس

باکتری‌هایی که برق تولید می‌کنند+عکس

دانشمندان متوجه شده اند که برخی از باکتری های درون خاک از طریق لوله های تنفسی عظیم خود برخی پروتئین های رسانا را تولید می کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب