پاسخ رسمی WHO به ادعای ساخته شدن ویروس کرونا در آزمایشگاهی در ووهان

سازمان بهداشت جهانی چندی پیش تحقیقات رسمی خود را برای بررسی شائبه ساختگی بودن ویروس کرونا آغاز کرد و حالا نتایج آن مشخص شده است.

طبق یافته‌های اولیه مامورین سازمان بهداشت جهانی برای بررسی منشا ویروس سارس-کووید-2 بسیار بعید است که این همه‌گیری به دلیل نشت عمدی و یا غیرعمدی این ویروس از انستیتوی ویروس شناسی ووهان شروع شده باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLScience، ماموریت سازمان بهداشت جهان توسط یک تیم بین المللی از دانشمندان متخصص در ویروس شناسی، بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان و بیماری‌های همه‌گیری رهبری و هدایت می‌شود. این تیم در تاریخ 14 ژانویه وارد چین شد و پس از دو هفته قرنطینه، آنها توانستند از سایت‌های اصلی که مشکوک مکان‌های اولیه شیوع بودند، بازدید نمایند.

WHO: احتمالا اندک آغاز شیوع بیماری کووید-19 از آزمایشگاهی در ووهان

تیم بررسی سازمان بهداشتی جهانی می‌گوید که احتمالا آغاز شیوع بیماری کووید-19 از آزمایشگاهی در ووهان بسیار کم می‌باشد. این تیم در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز سه شنبه 9 فوریه، این نکته را خاطر نشان کردند که درحال حاضر هیچ مدرک محکمی درمورد گسترش کووید-19 در ووهان قبل از دسامبر 2019( یعنی هنگام گزارش اولین مورد بیماری) پیدا نکرده‌اند.

آنها همچنین می‌گویند این ویروس به احتمال زیاد منشا طبیعی دارد و از یک گونه حیوانی به درون انسان منتقل شده است، گرچه هویت آن حیوان (علیرغم حدس‌ها درباره خفاش ها) فعلا یک راز باقی مانده است.

انستیتوی ویروس شناسی ووهان توسط برخی از افراد مانند برخی از مقامات ارشد دولت ترامپ به نشت ویروس در جامعه به صورت عامدانه متهم شده است. این آزمایشگاه پیش از شیوع ویروس کووید-19، درحال پژوهش درباره ویروس‌های کرونا تقریبا مشابه بود که برخی آن را تلاشی برای ساخت سلاح‌های بیولوژیکی می‌دانستند. با اینحال، این تیم بررسی گفته است که بعید به نظر می‌رسد که شیوع این ویروس کار دست انسان بود و همه علائم نشان می‌دهد که ویروس منشا طبیعی داشته است.

تخمین زده می‌شود که نزدیک‌ترین نیای مشترک (MRCA) تمامی کروناویروس‌ها تا ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد وجود داشته‌است، اگرچه برخی از مدل‌ها تا ۵۵ میلیون سال یا بیشتر را نیز ذکر می‌کنند که این نشان از همبستگی طولانی مدت با خفاش‌ها دارد.

نخستین کروناویروس‌های کشف شده مورد مربوط به ویروس برونشیت عفونی مرغی بوده‌است. سپس دونوع انسانی ۲۲۹ئی (HCoV-229E) و اوسی۴۳ (HCoV-OC43) که منجر به سرماخوردگی در انسان می‌شود نیز کشف شد.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 94760

مطالب مرتبط :
۱۲۳

برگزاری اجتماعات؛ زمینه ساز موج چهارم بیماری کووید ۱۹ در آذربایجان غربی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: موج سوم بیماری که ۸۶ روز به طول انجامید موج سهمگینی بود.

مه مغزی

مه مغزی در بهبودیافتگان کرونا چیست و چگونه به وجود می‌آید؟

یک مطالعه جدید درباره پیامدهای ابتلا به ویروس کرونا نشان از تاثیر التهاب بر پدید آمدن مه مغزی در افراد دارد.

هوش مصونعی

هوش مصنوعی با دقت ۹۰ درصدی مرگ در نتیجه کرونا را پیش بینی می‌کند

از زمان شیوع پاندمی کرونا، استفاده از فناوری های نوین در مراحل مختلف مقابله و کنترل ویروس نیز آغاز شد. استفاده از هوش مصنوعی نیز در این مورد بسیار کارآمد بوده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب