نکته‌ی تغذیه‌ای که مادران باردار حتما باید بدانند

مادران باردار برای تضمین سلامتی خود و جنین ناگزیر از رعایت برخی اصول تغذیه هستند. مطالعه ای جدید به میزان مصرف کافئین در دوران بارداری پرداخته است.

مصرف کافئین یکی از موارد زیادی است که باید هنگام بارداری زنان مصرف آن را تعدیل نمایند. متاسفانه، سال‌ها پژوهشات نتایج متناقضی درباره این مسئله بیان داشته‌اند و توصیه‌ها متفاوت دانشمندان و اختلاف نظر آنها موجب گیجی افراد شده است. اکنون یک مطالعه جدید درمورد تاثیر کافئین بر رشد مغز کودکان مسئله جدیدی را نیز اضافه کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، درحاضر، مرکز زنان و زایمان آمریکا پیشنهاد می‌کند که افراد باردار باید کمتر از 200 میلی گرم کافئین در روز مصرف کنند( یک یا دو فنجان قهوه بسته به قدرت آن)

مادران باردار چقدر باید کافئین مصرف کنند؟

محدودیت مصرف کافئین در زمان بارداری چقدر باید باشد؟ این مسئله وابسته به این است که از کدام متخصص بپرسید. سازمان بهداشت ملی انگلستان و سازمان ایمنی غذایی اروپا همچنین توصیه می‌کنند که کافئین را به مقدار متوسط 200 میلی گرم در حین بارداری باید محدود کرد. سازمان بهداشت جهانی، مصرف زیاد کافئین در بارداری بیش از 300 میلی گرم تعریف می‌کند.

اکنون یافته‌ها جدید، برخی از این موارد توصیه را به چالش کشیده است. بااینحال بسیاری استدلال کرده‌اند که این مطالعه لزوما نقض کنند بقیه پژوهش‌ها نیست.

این پژوهش نشان داده که علیرغم اینکه در گذشته مقادیر مصرف بالای کافئین در دوران بارداری با سقط جنین و وزن کم مرتبط می‌شد، اما درواقع این خطرات بسیار کم هستند، حتی اگر زنان باردار زیاد کافئین مصرف نمایند. «آدام جیکوبز» متخصص آمار گفته است حتی اگر این پژوهشات درباره کم خطر بودن کافئین گسترش یافت اما به دلیل تبلیغات قدیمی و درونی‌شدن این ارتباط، بازهم نباید منتظر تجدید نظر بسیاری افراد دراینباره باشیم.

داشتن برنامهٔ غذایی خوب و سالم در بارداری یکی از مهم‌ترین نکات در داشتن وزن و اضافه وزنی ایده‌آل در بارداری است. مصرف کردن و داشتن یک رژیم غذایی که شامل مواد غذایی مهمی مثل نان و غلات، لبنیات، پروتئین،  آهن، مایعات سالم، میوه و سبزیجات می‌تواند در تضمین سلامت مادر و جنین نقش بسزایی ایفا کند. خوردن غذاهای چسبناک وشکری را برای حفظ سلامت دندان ولثه با میوه وسبزیجات جایگزین کنید.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 94761

مطالب مرتبط :
قهوه

اگر قهوه زیاد مصرف می‌کنید حتما باید بخوانید

مصرف قهوه و سایر مشتقات آن در جهان امروزی بسیار گسترده شده است و هر فردی با این ماده شگفت انگیز و اثرات کافئین آشنایی دارد. اما از مضرات آن چه میدانیم؟

باردار

آیا مادران بارداری که واکسن کرونا زده‌اند ایمنی را به نوزاد خود انتقال می‌دهند؟

سوالات زیادی درباره ایمنی طبیعی نسبت به ویروس کرونا وجود دارد. اما آیا مادران باردار که در دوران بارداری به کرونا مبتلا شوند، باید از بابت ایمنی کودک خود مطمئن باشند؟

کافئین

خوردن کافئین چه اثراتی دارد؟

خوردن کافئین چه اثراتی دارد؟

مصرف بالای کافئین باعث تپش قلب میشود

جلوگیری از بارداری

محققان دانشگاه کمبریج:

جلوگیری از بارداری منجر به سکته قلبی در زنان می‌شود

در تمامی کشورهای توسعه یافته کلان و اقتصادهای نوظهور، بیماری‌های قلبی عروقی در صدر عوامل مرگ و میر در میان زنان قرار دارد. به عنوان مثال در بریتانیا هر ساله به طور میانگین ۲۸ هزار زن به دلیل حمله قلبی جان خود را از دست می‌دهند. سال ۲۰۱۶ به تنهای ۲۰ هزار مرگ و میر در نتیجه این امر در میان زنان داشته، که رقم بسیار بیشتری در مقایسه با مردان است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب