سگ‌ها می‌توانند قوی‌تر از تست‌های کرونا ویروس را تشخیص دهند

راه و روش های مختلفی برای تست ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد که معمولا زمان بر هستند. یک پژوهش جدید نشان داده سریعترین تست کرونا با بویایی سگ ها قابل انجام است.

قدرت بویایی سگ‌ها باورنکردنی است. از بمب‌ها و مواد غیرقانونی گرفته تا سرطان و سایر بیماری‌های جدی، شواهد داده است که سگ‌ها می‌توانند با استفاده از بو کشیدند این موارد را شناسایی نمایند. حال به نظر می‌آید که سگ‌ها ممکن است بتوانند در مبارزه با ویروس کووید-19 نیز یاری فراوان برسانند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLScience، نتایج یک بررسی از مطالعات متعدد نشان می‌دهد که سگ‌ها ممکن است در آزمایش کووید-19 حتی از آزمایشات «پی-سی-آر» فعلی دقیق‌تر ویروس را تشخیص دهند. سگ‌ها می‌توانند به راحتی و با کمترین تلاش و هزینه برای آزمایش سریع در بیمارستان‌ها مستقر شوند و سرعت ردیابی جهانی کووید-19 را افزایش دهند. این مقاله در ژورنال انجمن «استئوپاتی» آمریکا منتشر شده است.

یک پژوهش نشان داده که ممکن است سگ‌ها بهتر از دیگر روش‌های تست بتوانند ویروس کووید-19 را شناسایی کنند

سگ‌ها تا حد زیادی با بینی خود و نه با چشم خود دنیا را مشاهده می‌کنند. سگ‌ها قادرند طیف وسیعی از مولکول‌ها را با غلظت بسیار کم حس کنند. آزمایشات تشخیص ویروس کووید-19 که شامل سواب‌های تهاجمی بینی است که نتایج آن نهایتا برای آزمایشات «پی-سی-آر» ارسال می‌شود، نیاز به زمانی طولانی دارد.

در اولین مطالعه که توسط این بررسی مورد ارزیابی گرفته است، نشان داده بود که هشت سگ که قبلا برای تشخیص سرطان و مواد منفجره آموزش دیده بودند. توانسته‌اند از بوی زیر بغل افراد ابتلا و یا عدم ابتلای آنها را به ویروس کووید-19 نشان دهند، موفقیت سگ‌ها در این پژوهش 83 تا 100 درصد ارزیابی شده است، حتی در برخی از نمونه‌های شناسایی شده توسط سگ‌ها محققان فکر می‌کنند آن‌ها مبتلا به ویروس نیستند اما بعدا مشخص شد که اتفاقا آنها مبتلا به ویروس می‌باشند.

مطالعات باقی‌مانده که مورد بررسی قرار گرفت نیز نشان داد که سگ‌ها تا بالا 94 درصد می‌توانند به درستی افراد مبتلا را شناسایی نمایند. سگ نوع اهلی گرگ خاکستری است اما زمان و محل دقیق اهلی شدن آن مشخص نیست. بررسی ژنتیکی در سال ۲۰۱۴ (میلادی) نشان داده که تبار سگ‌ها ۲۷ تا ۴۰ هزار سال پیش از گرگ خاکستری جدا شده‌است. اما اهلی شدن آن‌ها در آن زمان اتفاق نیفتاده چون هیچ‌یک از جمعیت‌های امروزی گرگ خاکستری، نیای مستقیم سگ‌ها نیستند. این به معنی آن است که نسل سگ‌ها به جمعیتی از گرگ‌ها می‌رسد که نسل نوع وحشی آن‌ها اکنون منقرض شده‌است. 

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 94764

مطالب مرتبط :
۱۲۳

برگزاری اجتماعات؛ زمینه ساز موج چهارم بیماری کووید ۱۹ در آذربایجان غربی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: موج سوم بیماری که ۸۶ روز به طول انجامید موج سهمگینی بود.

مه مغزی

مه مغزی در بهبودیافتگان کرونا چیست و چگونه به وجود می‌آید؟

یک مطالعه جدید درباره پیامدهای ابتلا به ویروس کرونا نشان از تاثیر التهاب بر پدید آمدن مه مغزی در افراد دارد.

کمک ۲۱۰ میلیارد ریالی خیّرین اصفهانی به بیماران کرونایی/ امکان کمک الکترونیکی به بیماران مبتلا به کرونا فراهم شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و رییس مرکز بهداشت استان اعلام کرد:

کمک ۲۱۰ میلیارد ریالی خیّرین اصفهانی به بیماران کرونایی/ امکان کمک الکترونیکی به بیماران مبتلا به کرونا فراهم شد

دکتر کمال حیدری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و رییس مرکز بهداشت استان از کمک ۲۱۰ میلیارد ریالی خیّرین استان اصفهان به بیماران مبتلا به کرونا همچنین فراهم شدن امکان کمک الکترونیکی به بیماران مبتلا به کرونا خبر داد و گفت: طی ۱۰ سال گذشته از محل کمک‌های خیرانه، تعداد ۵۴۰ باب واحد بهداشتی در نقاط مختلف استان تاسیس و ۳۰ هزار تجهیزات مختلف بهداشتی خریداری و به مناطق مختلف استان اهدا شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب