محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه گزارش کردند:

کووید۱۹به ناهنجاری‌های خطرناک چشم منجر می‌شود

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه بر طبق مطالعه‌ای بر روی ۱۲۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹شدید، اعلام کردند: یک نتیجه جدید و ماندگار از عفونت کووید۱۹شناسایی شده است. آنها ناهنجاری‌های قابل توجهی را در چشم مبتلایان به ویروس کرونا شناسایی کرده‌ و گفته اند غربالگری چشم در تمام بیماران کووید۱۹شدید ضرورت دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از نوروساینس‌ نیوز، محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه بر طبق مطالعه‌ای بر روی 129 بیمار مبتلا به کووید19شدید، اعلام کردند: یک نتیجه جدید و ماندگار از عفونت کووید19شناسایی شده است. آنها ناهنجاری‌های قابل توجهی را در چشم مبتلایان به ویروس کرونا شناسایی کرده‌ و گفته اند غربالگری چشم در تمام بیماران کووید19شدید ضرورت دارد.

بر اساس مطالعه ای که در مجله رادیولوژی منتشر شده است، محققان با استفاده از MRI ​​ناهنجاری‌های قابل توجهی را در چشم برخی از افراد مبتلا به کووید19شدید پیدا کرده‌اند. نتایج مطالعه از نیاز به غربالگری چشم در این بیماران برای ارائه درمان و مدیریت مناسب تظاهرات چشم پزشکی شدید کووید19پشتیبانی می‌کند.

 

 

بیماری همه‌گیر کووید19 از ابتدای سال 2020 تاکنون بیش از 100 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است. در حالی که ویروس به طور عمده به ریه‌ها حمله می‌کند، این بیماری با ناهنجاری‌های چشم مانند ملتحمه، که به آن چشم صورتی نیز گفته می‌شود و رتینوپاتی، یک بیماری چمشی در ارتباط است. ناهنجاری شبکیه که می‌تواند منجر به از دست دادن بینایی شود. ناهنجاری‌های چشم قابل مشاهده در آزمایشات MRI گزارش شده است اما تحقیقات محدودی در مورد ماهیت و فراوانی این ناهنجاری‌ها انجام شده است.

برای اطلاعات بیشتر، انجمن نورورادیولوژی فرانسه(SFNR)  مطالعه‌ای را روی 129 بیمار مبتلا به کووید19شدید که تحت MRI مغز قرار گرفتند آغاز کرد.

از 129 بیمار، 9 نفر (7٪) یافته‌های غیر طبیعی MRI کره چشم داشتند. با اسکن MRI یک یا چند گره در قسمت پشتی، یا قطب خلفی کره چشم مشاهده شد. هشت نفر از 9 بیمار مدتی را در بخش مراقبت های ویژه  (ICU) برای کووید19گذرانده بودند.

دکترآگوستین لکلر نویسنده ارشد تحقیق و استادیار دانشگاه پاریس و نورورادیولوژیست از بخش نورورادیولوژی در بنیاد بیمارستان آدولف دو روچیلد در پاریس، گفت: "این اولین بار است که این یافته‌ها با استفاده از MRI ​​توصیف می‌شود."

همه 9 بیمار دارای گره در ناحیه ماکولا بودند، این ناحیه‌ای در پشت چشم مسئول دید مرکزی ما است. هشت نفر از هر دو چشم گره داشتند.

 

غربالگری چشم در تمام بیماران کووید19شدید ضرورت دارد

نتایج نشان می‌دهد که برای تشخیص این ندول‌ها، غربالگری باید در تمام بیماران با کووید19شدید در نظر گرفته شود. محققان گفتند، در عمل بالینی، این غربالگری می‌تواند شامل اکتشاف اختصاصی چشم با MRI با وضوح بالا باشد. معاینات توصیه شده اضافی شامل فوندوسکوپی است که با استفاده از یک عدسی ذره بین و یک نور برای بررسی قسمت داخلی چشم و توموگرافی انسجام نوری، یک آزمایش غیرتهاجمی است که یک تصویر سه بعدی از ساختار چشم را فراهم می‌کند.

دکتر لکلر خاطرنشان کمی کند: مشکلات شدید چشم ممکن است تا حد زیادی در کلینیک مورد توجه قرار نگیرد، زیرا بیماران کووید19 که در ICU بستری هستند اغلب تحت شرایط بسیار شدیدتر و تهدیدکننده زندگی تحت درمان قرار می‌گیرند.

 

همه بیماران کووید19 شدید بستری در ICU درمان‌های خاص محافظت از چشم را دریافت کنند

دکتر لکلر گفت: "مطالعه ما از غربالگری همه بیماران بستری شده در ICU برای کووید19شدید حمایت می‌کند." "ما معتقدیم که این بیماران باید درمان‌های خاص محافظت از چشم را دریافت کنند."

محققان گفتند مکانیسم تشکیل گره ناشناخته مانده است، اگرچه ممکن است مربوط به التهاب ایجاد شده توسط ویروس باشد. تخلیه ناکافی وریدهای چشم، مشکلی که در بیمارانی مشاهده می‌شود که در ICU در موقعیت مستعد یا لوله گذاری هستند، ممکن است یک عامل باشد. هفت نفر از 9 بیمار مبتلا به ناهنجاری چشم در این مطالعه برای مدت طولانی در موقعیت مستعد در ICU قرار گرفتند.

 

در حالی که این ویروس در درجه اول به ریه‌ها حمله می کند، اما با ناهنجاری‌های چشمی مانند التهاب ملتحمه، که به آن چشم صورتی نیز گفته می‌شود و رتینوپاتی، یک بیماری شبکیه است که می‌تواند منجر به از دست دادن بینایی شود. تصویر در دامنه عمومی است

محققان در حال انجام بررسی‌های بالینی و MRI در بازماندگان هستند تا گره‌ها را کنترل کنند و ببینند آیا پیامدهای بالینی مانند از دست دادن بینایی یا اختلال در میدان بینایی دارند یا خیر.

آنها همچنین در حال انجام معاینات MRI در بیماران جدید مبتلا به کووید19شدید از امواج دوم و سوم همه‌گیری هستند و از آزمایشات چشم پزشکی جامع‌تری برای ارتباط با نتایج MRI استفاده می‌کنند.

در حال حاضر اثرات آن بر روی بیماران با کووید19متوسط نیز ​​تحت بررسی است.

دکتر لکلر گفت: "ما یک مطالعه آینده‌نگر با تصاویر اختصاصی MR با وضوح بالا برای کاوش در چشم و مدار در بیماران با کووید 19 خفیف تا متوسط ​​آغاز کرده‌ایم." "بنابراین، ما قادر خواهیم بود بدانیم كه آیا یافته‌های ما ویژه بیماران شدید کووید19 بوده است یا خیر."

این یافته‌ها از تحقیقات قبلی پشتیبانی می‌کند که نشان می دهد کووید19در افراد با مشکلات بهداشتی موجود خسارت بیشتری ایجاد می‌کند. از 9 بیمار مبتلا به گره چشمی، دو نفر دیابت، شش نفر چاق و دو نفر فشار خون بالا داشتند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://neurosciencenews.com/covid-19-eye-abnormalities-17804/

زمان انتشار: شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 94769

مطالب مرتبط :
دانشمندان نخاع آسیب دیده را با استفاده از سلول‌های بنیادی خود بیماران ترمیم کردند

با همکاری دانشگاه ییل و ساپورو ژاپن؛

دانشمندان نخاع آسیب دیده را با استفاده از سلول‌های بنیادی خود بیماران ترمیم کردند

محققان دانشگاه ییل و دانشگاه پزشکی ساپورو ژاپن گزارش کردند تزریق سلولهای بنیادی مشتق شده از مغز استخوان خود بیمار، عملکرد حرکتی را در افراد آسیب دیده نخاع طی چند هفته به طور قابل توجهی بهبود بخشید، کارآزمایی بالینی بر روی تعداد ۱۳ بیمار از ۲۱ تا ۶۶ سال و از هر دو جنس انجام شد.

یخ

حل ساختار بلوری شکل جدید و عجیب یخ

دانشمندان ۱۸ نوع ماده مختلف را طبقه بندی کرده اند که هر کدام ساختار بلوری منحصر به فرد خود را دارند و اکنون نوع دیگری به نام ice XIX را به این لیست اضافه کرده اند.

 بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند:

بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند: زنی در میشیگان پس از پیوند دو ریه آلوده از اهدا کننده‌ای که مشخصاً به ویروس عامل بیماری پناه داده است، به کووید۱۹ مبتلا شد و بعد از دو ماه درگذشت - علی رغم اینکه اهداکننده هیچ نشانه‌ای از بیماری نشان نداد و در ابتدا آزمایش منفی داشت.

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در دفاع از طرح مهم «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها»

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در دفاع از طرح مهم «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها»؛

ایران سربلند و قوی نباید گام‌های پیشرفت صنعتی و هسته‌ای خویش را متوقف نماید

بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در دفاع از طرح مهم «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها» با صدور بیانیه ای اعلام کرد: بدون رفع این تحریم‌های ظالمانه که قابل راستی آزمایی از سوی ملت ایران باشد، ایران سربلند و قوی نباید گام‌های پیشرفت صنعتی و هسته‌ای خویش را متوقف نماید.

اولین آزمایش بالینی انسانی برای ارزیابی ژن درمانی بیماری آلزایمرآغاز شد

توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو؛

اولین آزمایش بالینی انسانی برای ارزیابی ژن درمانی بیماری آلزایمر آغاز شد

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو اولین آزمایش بالینی فاز اول انسان را برای ارزیابی ایمنی و اثر‌بخشی ژن‌درمانی برای رساندن پروتئین اصلی به مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر (AD) یا اختلال شناختی خفیفMCI) ) شرایطی که اغلب مقدم بر زوال عقل کامل است، را با ۱۲ بیمار آغاز کرده اند.

طرد کردن بیماران مبتلا به کرونا، همه‌گیری را شدیدتر می‌کند/ رسانه‌ها درباره انگ نبودن ابتلا به کرونا، با مردم صحبت کنند

سرپرست مرکز بهداشت استان اصفهان:

طرد کردن بیماران مبتلا به کرونا، همه‌گیری را شدیدتر می‌کند/ رسانه‌ها درباره انگ نبودن ابتلا به کرونا، با مردم صحبت کنند

دکتر زهرا امینی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان گفت: برچسب منفی زدن به بیماران مبتلا به کرونا و طرد کردن آنها، همه‌گیری این بیماری را در جامعه شدت می‌بخشد، که لازم است رسانه‌ها درباره انگ نبودن ابتلا به کرونا، با مردم بیشتر صحبت کنند.

سیمان استخوانی رادیواکتیو جایگزینی ایمن پرتودرمانی تومورهای استخوانی است

محققان دانشگاه کالیفرنیا گزارش کردند:

سیمان استخوانی رادیواکتیو جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی تومورهای استخوانی است

بر اساس مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین انجام شده است، یک سیمان استخوان رادیواکتیو که برای تأمین حمایت و تابش موضعی به استخوان تزریق می‌شود، جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی معمولی برای تومورهای استخوانی است.

آزمایش داغ

در جهان؛

صدور اولین تاییدیه اخلاقی "چالش انسانی" کروناویروس توسط انگلیس

یک هیئت اخلاقی که نظارت بر آزمایشات بالینی را امروز در انگلستان انجام داده است، اعلام کرد: یک تیم تحقیقاتی در آنجا می‌تواند داوطلبان را با ویروس عامل کو.ید۱۹ آلوده کند، این اولین مطالعه عفونت عمدی یا"چالش انسانی" ویروس کرونا در جهان است که تاییدیه اخلاقی را در انگلستان دریافت کرد، افرادی که آلوده می‌شوند به سرعت رمدیسیور می‌گیرند.

الگوهای راه رفتن نشانگر مهمی در کاهش شناختی و بیماری آلزایمر است

تیمی از محققان به سرپرستی دانشمند مشهور جهان گزارش کردند:

الگوهای راه رفتن نشانگر مهمی در کاهش شناختی و بیماری آلزایمر است

تیمی از محققان کانادایی به سرپرستی دکتر مونترو-اوداسو که به دلیل تحقیقاتش در مورد رابطه بین تحرک و کاهش شناختی در پیری در جهان مشهور است، گزارش کردند: تنوع راه رفتن در بزرگسالان مسن می‌تواند پیش‌بینی کننده کاهش شناخت و بیماری آلزایمر باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب