در مراسمی ویژه و با حضور سرلشکر باقری عنوان گردید؛

موشک‌های دوش پرتاب پیشرفته، آماده تولید

با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع خط تولید موشک های دوش پرتاب پدافند هوایی افتتاح و کارخانجات تولید سوخت جامد مرکب با هدف تامین سوخت کلیه موشک های حوزه رزم زمینی آغاز به کارکرد.

به گزارش سرویس نظامی-خبرگزاری علم و فناوری؛ بتازگی و با حضور سردار سرلشکر پاسدار باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و امیر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خط تولید انبوه موشک‌های دوش پرتاب پیشرفته پدافند هوایی افتتاح گردید.همچنین کارخانجات تولید سوخت جامد مرکب با هدف تأمین سوخت تمامی موشک‌های حوزۀ رزم زمینی نیز آغاز به کار کرد.

تاریخچه موشک های دوش پرتاب در ایران
 
در ایران و در دوره قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، خط تولید موشک دوش پرتاب سام 7 ساخت شوروی سابق به داخل کشور وارد شد که به عنوان سهند تولید شده و در سالهای جنگ نیز مورد استفاده محدود قرار گرفت. البته بر اساس مشاهدات و بیانات فرماندهان دوران دفاع مقدس، در همین سالها ایران موفق شد تا از طریق بازار سیاه به موشک های دوش پرتاب استینگر آمریکایی نیز دست پیدا کند.
 
در سالهای بعد از پایان جنگ تحمیلی و بر اساس ادعای منابع غربی، موشک های دوش پرتاب سری ایگلا ساخت روسیه نیز وارد ایران و در ساختار نیروهای مسلح کشور ما به کار گرفته شدند.

تولید میثاق در ایران
 
در حالیکه صنایع دفاعی ایران در اولین گام مهم و جدی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تولید موشک سهند، به سراغ تولید موشک میثاق رفت و دو مدل میثاق 1 و میثاق 2 در کشور به تولید انبوه رسیده بودند، منابع غربی این گونه ادعا کرده اند که موشک های ایرانی سری میثاق در حقیقت موشک های دوش پرتاب سری QW ساخت چین در مدل های محتلف هستند اما برای متخصصان ایرانی که موشک های بالستیک دوربرد می سازند، ساخت دوش پرتاب های مدرن قطعا سد شکست ناپذیری محسوب نمی شد.

میثاق1

موشکی با طول یک و نیم متر، دارای کمینه برد 500 متر و بیشینه برد 5000 متر، توان درگیری با اهداف در سقف پروازی 4000 متر و کمینه 30 متر است. سرعت این موشک بالغ بر 600 متر بر ثانیه و جرم آن نزدیک به یازده کیلوگرم است که 1.42 کیلوگرم آن را سرجنگی تشکیل داده و جرم موشک با پرتابگر که نفر باید آن را تحمل کند حدود 17 کیلوگرم است.
 
با توجه به ویژگیهای پرتابگر، عمر انبارداری این موشک بالا بوده، دستور العمل پرتاب ساده و نرخ شلیک بالایی داشته و در دمای منفی40 تا مثبت60 درجه سانتیگراد قابل استفاده است. سامانه هدایت خودکار امکان شلیک کن و فراموش کن را فراهم کرده و به کاربر اجازه می دهد سریعاً موضع پرتاب را ترک کرده و از خطر آسیب دیدن از سوی دشمن کاسته شود.
 
میثاق 2

این سری از موشک ها به عنوان مدل ارتقاء یافته میثاق 1 وارد خدمت شده و یکی از نکات مهم که در آن مد نظر قرار گرفت بحث افزایش حساسیت جستجوگر فروسرخ این موشک برای مقابله با موشک های کروز بود. این موشک ها معمولا دارای تشتشع فروسرخ کمی هستند و می توانند از دید بسیاری از سامانه های شناسایی مخفی بمانند.

برد و ارتفاع درگیری در موشک میثاق 2 ثابت مانده اما سرعت آن از 600 متر بر ثانیه به 850 متر بر ثانیه افزایش پیدا کرده است.

فیوز لیزری : فناوری تازه برای دوش پرتاب ها

همانطور که اشاره شدکه موشک های دوش پرتاب از هدایت گرمایی برای یافتن و رسیدن به هدف استفاده می کنند. در مقابل این روش بسیاری از هواگردها و بالگردها از پرتاب گرهای تله حرارتی استفاده کرده و موشک های کروز نیز به سمت کاهش تشعشعات فروسرخ رفتند.

در این میان فناوری جدیدی در برخی از کشورها و در برخی از سامانه های موشکی ایجاد شد که آن فناوری استفاده از فیوز های لیزری در این موشک ها بود. موشک ایگلا اس ساخت روسیه و موشک میسترال ساخت فرانسه از جمله موشک های استفاده کننده از این فناوری هستند. این دو موشک از جمله پر فروش ترین موشک های دوش پرتاب دنیا محسوب می شوند که به کشورهای بسیار زیادی صادر شده اند.

میثاق 3؛ دوش پرتاب جدید بومی با ساختاری جدید
 
اما پس از گذشت مدتها از رونمایی سامانه های قابل حمل مقابله با اهداف در ارتفاع پایین، هفته گذشته از موشک نسل جدید و دوش پرتاب ایرانی به اسم میثاق 3 رونمایی شد که از نظر ظاهری و در نگاه اول شباهت بسیار زیادی به سایر اعضای قبلی خانواده میثاق دارد.

در حالی که طبق معمول، مسئولان کشورمان اطلاعات خاصی درباره سامانه های جدید ارائه نکرده اند اما برخی منابع غربی همچون گذشته ضمن تلاش برای کمرنگ کردن تلاش متخصصان ایرانی، مدعی شدند که این موشک شباهتهایی به سامانه چینی QW-11 دارد. این موشک از جمله اعضای خانواده QW چینی است که اولین بار در سال 2002 میلادی در این کشور رونمایی شد.
 
این موشک علاوه بر توانایی قفل بر روی حرارت حاصل از موتور هواپیما، توان این را دارد که از تفاوت حاصل از حرارت بین محیط اطراف و بدنه هدف نیز، آن را تشخیص داده و به آن حمله کند. اطلاعات پروازی نظیر سرعت، ارتفاع پروازی و برد این موشک نیز تا حدی به میثاق ایرانی نزدیک است.
 
اما بحث مهم درباره موشک میثاق 3 بحث استفاده از یک فیوز جدید در این موشک است که بر اساس تصاویر منتشر شده می توان آن را تشخیص داد و به این موضوع توجه ویژه کرد.

به تلاش متخصصان بومی نیروهای مسلـــح؛

راه اندازی خط تولید موشک‌های دوش پرتاب پیشرفته در کشور

قدرت؛ تنــها راه پیشرفت

سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در مراسم افتتاح این خطوط تولید با تبیین این مساله که قدرتمند شدن تنها راه پیشرفت است تصریح کرد: تجربه ۴ دهه عمر پر برکت نظام اسلامی به ما آموخته است که تنها راه پیشرفت و ترقی کشور و تحقق آرمان‌های والای انقلاب اسلامی قدرتمند شدن است و امروز نقش صنعت دفاعی در قدرت آفرینی، بازدارندگی و اقتدار دفاعی کشور تعیین کننده است.

وی افزود: امروز راهی جز قوی شدن در همه ابعاد قدرت ملی پیش روی ملت بزرگ ایران اسلامی نیست و نیروهای مسلح نیز همچون حصاری مستحکم برای استقرار و حفظ امنیت ایران اسلامی نقش‌آفرینی و مجاهدت می‌کنند.

منحصربه‌فردترین خطوط تولید موشک‌های پدافند هوایی

وی با بیان اینکه نیروهای مسلح برای تهیه و ساخت نیازمندی‌های خود بن بستی را پیش روی خود نمی‌بینند بیان داشت: این خط تولید درواقع یکی از منحصربه‌فردترین خطوط تولید موشک‌های پدافند هوایی برد کوتاه در سطح منطقه است که با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته و نوین در حوزه‌های لیزری، اپتیک، هدایت و کنترل می‌تواند نیاز عملیاتی نیروهای مسلح را به خوبی برطرف نموده و در مقابل تهدیدات، سلاح ارزشمندی محسوب می‌شود.

سرلشکر باقری ادامه داد: مجموعه ضدهوایی دوش پرتاب از مجموعه سلاح‌های پیشرفته‌ای است که در شرایط گوناگون تاکتیکی برای رزمندگان قابل بهره‌برداری است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: این موشک‌ها در نسل‌های اولیه از کشورهای خارجی وارد می‌شد اما امروز نسل پیشرفته آن در برد حدود ۵ کیلومتر و در انواع گوناگون برای مقابله با اهداف با سرعت‌های مختلف و در حالت‌های دور شونده و نزدیک شونده توانست در آزمایش‌های سطح پیشرفته با تعداد بسیار بالا مورد تست قرار بگیرد.

دست یابی به فناوری این سلاح پیشرفته

 وی با بیان فن‌آوری سنگین و پیشرفته این دوش پرتاب‌ها گفت: در جهان تنها ۳ یا ۴ کشور توانایی تولید آن را دارند؛ اما امروز جمهوری اسلامی به طور کامل به این فناوری دست پیدا کرده و تمام قطعات آن به‌طور کامل و با تیراژ بالا تولید می‌شود و به کرات مورد آزمایش گرم در صحنه‌های گوناگون قرار گرفته که می تواند در دفاع هوایی ارتفاع پست تا متوسط کاربرد داشته باشد.

سرلشکر باقری افتتاح کارخانجات تولید سوخت جامد مرکب را در ارتقاء قدرت رزم زمینی نیروهای مسلح حائز اهمیت دانست و خاطرنشان ساخت: افزایش برد و سرعت موشک‌های مورد استفاده در رزم زمینی از نیاز‌های نیروهای مسلح بود و امروز بحمدالله سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع با آماده سازی زیرساخت‌های فناورانه لازم به خوبی توانست با تولید سوخت جامد مرکب