علم و فناوری گزارش می شود

پروستات دومین سرطان شایع در مردان/تست PSA در افراد با خطر بالا باید آغاز شود

سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان و چهارمین سرطان شایع در جهان است، کارآمدترین توصیه می‌تواند این باشد که تا جای ممکن تست PSA در افراد با خطر بالا، زودتر آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان و چهارمین سرطان شایع در جهان است، در سال ۲۰۱۸ یک میلیون و 300 مورد مبتلا به این سرطان گزارش شده است و ۲۰ کشور با بیشترین نرخ سرطان پروستات در سال ۲۰۱۸ در جدول زیر نشان‌داده‌شده است.

Rank Country Age-standardised rate per 100,000
1 Guadeloupe (France) 189.1
2 Martinique (France) 158.4
3 Ireland 132.5
4 Barbados 129.3
5 Estonia 109.9
6 Norway 106.5
7 Sweden 103.0
8 Puerto Rico 101.7
9 France (metropolitan) 99.0
10 New Caledonia (France) 93.0
11 French Guiana 92.3
12 New Zealand 90.8
13 Czech Republic 88.0
14 Bahamas 85.8
15 Australia 85.6
16 UK 80.7
17 Latvia 80.3
18 Slovenia 79.3
19 Luxembourg 78.8
20 Switzerland 77.4

هرچند روند بزرگ شدن پروستات وابسته به سن بوده و به‌نوعی اجتناب‌ناپذیر است اما تشخیص و درمان سرطان پروستات در ابتدای ابتلا بسیار آسان است. با کمک یک آزمایش خون ساده و اندازه‌گیری آنتی‌ژن خاص پروستات PSA، می‌توان بیماری سرطان پروستات را در همان مراحل نخست شناسایی کرد.

آزمایش آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA)

یک آزمایش خون به نام آزمایش آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) سطح PSA را در خون اندازه‌گیری می‌کند. PSA ماده‌ای است که توسط پروستات ساخته می‌شود. میزان PSA در خون می‌تواند در مردان مبتلا به سرطان پروستات بیشتر باشد. سطح PSA همچنین ممکن است در شرایط دیگری که بر پروستات تأثیر می‌گذارند افزایش یابد. به‌عنوان یک قاعده، هرچه سطح PSA در خون بیشتر باشد، احتمال بروز مشکل پروستات بیشتر است. اما عوامل زیادی مانند سن و نژاد می‌توانند بر میزان PSA تأثیر بگذارند. برخی از غدد پروستات PSA بیشتری نسبت به بقیه تولید می‌کنند.

از سال ۲۰۱۸ توصیه‌های زیر را در مورد غربالگری سرطان پروستات ارائه شد:

مردانی که 55 تا 69 سال دارند باید در مورد غربالگری سرطان پروستات با آزمایش آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) تصمیمات فردی بگیرند. قبل از تصمیم‌گیری، مردان باید با پزشک خود در مورد فواید و مضرات غربالگری سرطان پروستات، از جمله فواید و مضرات سایر آزمایش‌ها و درمان صحبت کنند.

مردانی که ۷۰ سال به بالا دارند نباید از نظر سرطان پروستات به طور مرتب غربال شوند. این توصیه برای مردانی اعمال می‌شود که به طور متوسط در معرض خطر سرطان پروستات هستند.

شایع‌ترین علائم و نشانه‌های سرطان پروستات

این سرطان با علائم خاص خود همراه است و پروستات دقیقاً پایین مثانه در پایین لگن قرار گرفته است. وقتی ادرار از مثانه خارج می‌شود، از لوله‌ای باریک رد می‌شود که مجرای خروجی مثانه است. در ابتدای این مجرا، درست همان جایی که به مثانه ختم می‌شود، مستقیم از پروستات رد می‌شود. وقتی پروستات به علت سرطان یا مشکلی دیگر بزرگ می‌شود، این مجرا در پروستات تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌شود. با باریک شدن این لوله، ادرار سخت‌تر از بدن خارج می‌شود.

انواع سرطان پروستات

سرطان پروستات خوش‌خیم

با افزایش سن، غده پروستات شروع به بزرگ شدن می‌کند که به آن هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات یا bph می‌گویند و باعث تغییرات بدخیمی در سلول‌های غده پروستات می‌شود که به آن سرطان پروستات گفته می‌شود بنابراین هیچ‌گونه سرطان خوش‌خیم در پروستات وجود ندارد.

سرطان پروستات بدخیم

دو نوع سرطان بدخیم پروستات وجود دارد: سرطان بدخیم نوع اول اگرچه در آزمایش psa بسیار بالا می‌باشد و سرطان بیشتر غده پروستات را گرفتار کرده و سلول‌ها بسیار بدخیم هستند ولی هنوز سرطان محدود به پروستات است و از پروستات خارج نشده و با درمان جراحی یا رادیوتراپی طول عمر طبیعی خواهند داشت. نوع دوم سرطان بدخیم‌تر زمانی است که سرطان پیشرفته بوده و از غده پروستات خارج و غدد لنفاوی، کبد، ریه و استخوان‌ها را گرفتار می‌کند.

 

See the source image

طب سنتی و درمان گیاهی

پزشکان و متخصصان معتقدند برخی مواد غذایی می‌توانند خطر ابتلا به بزرگی پروستات یا سرطان پروستات را کاهش دهند.

جوز برزیلی؛ از میان انواع آجیل، جوز منبع غنی سلنیوم معدنی بوده که برای سلامت پروستات بسیار مفید است. در واقع این آجیل ده برابر بیشتر از نوع دارویی آن حاوی سلنیوم است. بر اساس نتایج مطالعاتی که در این زمینه انجام‌شده است، مصرف سلنیوم در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مؤثر است.

کلم بروکلی؛ منبعی غنی از مواد معدنی و میزان بالای سولفورافان فیتونوترینت و ایندول برخوردار است که هر دو ماده از خاصیت ضد سرطانی بالایی بهره‌مند هستند. بر اساس نتایج تحقیقاتی، ايندول موجود در خانواده کلم‌ها، از جمله کلم بروکلی، باعث جلوگیری از رشد سلول‌های سرطان پروستات می‌شود و همچنین مانع تولید آنتی‌ژن‌های خاص پروستات می‌شود.

فلفل قرمز؛ یکی از منابع غنی ضد سرطان است و به علت وجود مادهٔ کپسایسین باعث کاهش درد می‌شود، می‌تواند سلول‌های سرطانی به‌خصوص سرطان پروستات را از بین ببرد.

قارچ‌؛ برای سلامتی بسیار مفید هستند و دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام  ارگوتیونین هستند. این آنتی‌اکسیدان‌ها خواص ضد سرطانی داشته و سلول‌های بدن را در برابر سرطان محافظت می‌کنند.

تخمهٔ کدو؛ خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامت پروستات دارد، به‌خصوص برای مردانی که مبتلا به سرطان پروستات خوش‌خیم هستند. روغن تخمهٔ کدو نیز سرشار از کاروتنوئید و امگا ۳ است.

انار؛ سرشار از الاگیتانین است. الاگیتانین یک آنتی‌اکسیدان است و از بدن در برابر انواع سرطان‌ها از جمله سرطان پروستات محافظت می‌کند. بر اساس نتایج به‌دست‌آمده عصارهٔ انار می‌تواند مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی پروستات شود.

زردچوبه؛ نوعی گیاه است که با آسیاب کردن ریشه‌های آن تبدیل به‌نوعی ادویه می‌شود و می‌تواند مانع از بروز سرطان پروستات شود، رشد سرطان پروستات موجود را کاهش داده و حتی سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

سرطان پروستات در سلول های این غدد به وجود می آید و بنابراین یک نوع آدنوکارسینوم است. این بیماری معمولا در مردان مسن به وجود می آید و بیشتر در میان آمریکایی های آفریقایی تبار و افرادی که دارای سابقه ی خانوادگی ابتلا به این بیماری هستند شایع است.

درمان سرطان پروستات

اکثر سرطان های پروستات به تدریج رشد می کنند و افراد مبتلا به سرطان پروستات فاقد علامت معمولا به درمان های پیشرفته نیازی ندارند. در واقع، بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پروستات از علل غیر مرتبط مانند حمله قلبی یا سکته مغزی می میرند. درمان سرطان پروستات شامل جراحی (پروستاتکتومی)، پرتو درمانی به وسیله پرتو درمانی خارجی (پرتودرمانی) و براکی‌تراپی می باشد. براکی‌تراپی روشی است که در آن ید رادیواکتیو در پروستات کاشته می شود. اگر چه در سال های اخیر، مردان سالمند فاقد علامت تحت ازمایش سرطان پروستات قرار می گیرند و هر دو آزمایش مقعدی دیجیتال و انتی ژن اختصاصی پروستات نیز (PSA) انجام می شود اما باز هم این غربالگری های روزمره توسط بسیاری از متخصصان پزشکی نادیده گرفته می شود.

نتیجه‌گیری

سرطان پروستات، شایع‌ترین سرطان بعد از سرطان پوست در مردان است و در ۸۰ درصد مردان بالای ۶۵ سال دیده می‌شود. این سرطان تا قبل از ۵۰ سالگی نادر است و به دلیل اهمیت بالای این موضوع، نباید مشکلاتی که در هنگام ادرار مشاهده می‌کنید را نادیده بگیرید. درمان پروستات با برخی از خوراکی‌ها و گیاهان دارویی روش خوبی برای رهایی از مصرف داروها و قرص‌های شیمیایی هست؛ به‌هیچ‌وجه نباید خودتان برای درمان پروستات اقدام کنید، و همچنین نباید در مصرف غذاها و داروهای گیاهی افراط کنید.

علت اصلی پیدایش سرطان غده پروستات هنوز مشخص نشده است اما تشخیص و درمان سرطان پروستات در ابتدای ابتلا و جلوگیری از بزرگ‌تر شدن پروستات، بسیار آسان است و شما می‌توانید با کمک یک آزمایش خون ساده و اندازه‌گیری آنتی‌ژن خاص پروستات PSA، این بیماری را همان مراحل نخست شناسایی کرد بنابراین اولین مرحله درمان، انجام آزمایش و سونوگرافی برای تشخیص خوش‌خیم یا بدخیم بودن پروستات است که در صورت خوش‌خیم بودن راهکارها و تدابیر تغذیه‌ای طب سنتی جوابگو و مؤثر است.

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

 

زمان انتشار: یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 94792

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب