غرش جنگنده‌ای که ۴۲ سال پیش باید زمین گیر می‌شد همچنان به گوش می‌رسد

با همت متخصصان ایرانی برای بازسازی جنگنده اف ۱۴ همچنان شاهد پرواز این پرنده تیز بال برای حفاظت از آسمان هستیم.

خبرگزاری علم و فناوری استان تهران گزارش میدهد؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مستشاران امریکایی هنگام فرار از ایران فکر می‌کردند، زمین گیری جنگنده اف ۱۴ حتمی است چرا که بیش از ۴۰ هزار مستشار امریکایی کار تعمیر و بازسازی این جنگنده‌ها را به عهده داشتند. با توجه به اسناد کتاب اسکادران‌های اف۱۴ نوشته تام کوپر؛ در دوران دفاع مقدس جنگنده‌های اف ۱۴ برتری هوایی کاملی نسبت به نیروی هوایی عراق داشتند.

بعد از سقوط شاه، خرید‌های عمده تسلیحات ایران از آمریکا به جمهوری اسلامی رسید. F14  پیشرفته‌ ترین جنگنده‌ای بود که آن روز به ایران فروخته شده بود، این چیزی بود که عراق در خلال جنگ با ایران متوجه آن شد. در دهه‌های بعد، این هواپیما‌ها بار‌ها تعمیر شدند. قطعات پیشرفته این جنگنده‌ها تنها در بازار سیاه قابل دسترسی بودند و همین مساله ایران را به این نتیجه رساند که یا باید روی سرمایه انسانی و توانمندی‌های صنعتی خودش حساب باز کند یا دوستانی را پیدا کند که چنین توانمندی‌ای داشته باشند. ازآنجا که ایران طرف هیچ یک از بلوک‌های شرق و غرب نیست، به سرمایه‌های انسانی‌اش تکیه کرد.

 به گفته نشریه نشنال اینترست؛" اگر ایران میتواند موتور جنگنده‌اش را خودش تولید کند پس می‌تواند بدنه و سیستم کامپیوتری مورد نیازش را نیز تولید کند و تنها زمان کافی است تا ما به توانایی‌های این کشور پی ببریم و نگران آن باشیم. امریکا با کشوری روبه روست که آن را دست کم گرفته است، ایران با تکیه بر توان داخلی و مهندسی معکوس جنگنده‌های آمریکایی، جنگنده‌هایی ساخته که آمریکا تصور نمی‌کرد ایران به آن دست یابد. تهران با وجود سال‌ها تحریم توانسته این صنعت را سرپا نگه دارد و چشم‌اندازی وجود دارد که آینده صنایع هوایی ایران را نشان می‌دهد."

امروز با گذشت ۵۰ سال از آن معامله و پس از گذشت ۸ سال جنگ ایران با عراق، مهندسان ایرانی توانسته‌اند بدون وابستگی به آمریکا، این جنگنده را عملیاتی نگه دارند. آمریکا همه تامکت‌های خود را در سال ۲۰۰۶ بازنشسته کرد و امروز ایران درحالی تنها کاربر این جنگنده است که اف-۱۴ در زمره بهترین هواپیماهای جنگنده در خاورمیانه محسوب می‌شود. دانش به پرواز در آوردن این پرنده‌های پیچیده را متخصصان پرتلاش ایرانی به نسل‌های بعد هم منتقل کرده اند امروز متخصصان دهه ۷۰ روی اف۱۴ مشغول به کار هستند. این جنگنده‌ها همچنان در آسمان ایران یکه تازی می کنند و مستشاران امریکایی اگر زنده باشند، شاید هنوز باور نمی‌کنند غرش جنگنده‌ای که ۴۲ سال پیش باید زمین گیر می‌شد همچنان به گوش می‌رسد.

 تاریخچه اف- 14 چیست

هواپیمای جنگنده مافوق صوتی گرومن اف-۱۴ تامکت، دوموتوره، دو سرنشین و با بال متحرک نسل چهارم ساخت شرکت گرومن در آمریکا است که نخستین پرواز خود را در سال ۱۹۷۰ انجام داد و از سال ۱۹۷۴ برای خدمت در نیروی دریایی آمریکا پذیرفته شد. این هواپیما از ۱۹۷۴ تا ۲۰۰۶ در نیروی دریایی ایالات متحده به عنوان جنگنده برتری هوایی، هواپیمای رهگیر دفاعی و هواپیمای شناسایی تاکتیکی اصلی این نیرو خدمت کرد. اف-۱۴ بعد از اینکه در دهه ۱۹۹۰ مجهز به سامانه هدف‌گیری فروسرخ در شب ( LANTIRN) و سیستم پرواز سطح پائین گردید حملات موشکی هوا به زمین دقیقی را هم انجام داد.

اف-۱۴ تام‌کت در سال ۱۹۷۲ به عنوان جایگزین هواپیمای مک دانل داگلاس اف-۴ فانتوم ۲ (به معنی شبح) به خدمت نیروی دریایی ایالات متحده درآمد. تامکت یکی از پیچیده‌ترین و گران‌قیمت‌ترین جنگنده‌های تاریخ است و فناوری‌های پیشرویی که در آن بکار رفته بود سبب آن شده بود کنگره آمریکا فروش آن را به سایر کشورها محدود کند. با توجه به قیمت بالای هر فروند از این جنگنده تولید آن در ایالات متحده در هاله ای از ابهام بود. با تلاش‌های شاه ایران و پس از کِش و قوس‌های فراوان و پرداخت هزینه در سال ۱۹۷۶ این پرنده به خدمت نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران درآمد و هزینه ایجاد خط تولید آن را ایران پرداخت کرد تا تولید آن برای آمریکا به صرفه باشد. این هواپیما برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده ‌بود و روی ناوهای هواپیمابر خدمت می‌کرد و درحال حاضر تنها دارنده این نوع جنگنده ایران است.

طرح ساخت اف-۱۴ هنگامی مطرح شد که برنامه تولید اف-۱۱۱بی به علت پاره‌ای مشکلات با شکست مواجه شد. وقتی فرمانده نیروی دریایی توماس کانلی طرح ساخت مدل متفاوتی از هواپیمای اف-۱۱۱ ای را برای پرواز به عهده گرفت، دریافت که این هواپیما مشکل در پرواز در سرعت مافوق صوت دارد و توانایی به زمین نشستن آن ضعیف است، در کنگره تصریح کرد که با این وضع نگران وضعیت نیروی دریایی است. در مه سال ۱۹۶۸ کنگره آمریکا هزینه‌گذاری بر روی جنرال داینامیکس اف-۱۱۱ آردوارک را قطع کرد تا اینکه نیروی دریایی چاره‌ای به وضعیت موجود پیدا کند.

اضافه کردن قابلیت تهاجم زمینی

قابلیت تهاجم زمینی، زمان جنگ ایران و عراق توسط عباس بابایی مطرح شد که در ابتدا با آن مخالفت شد. اما چند سال بعد اورهال سنگینی با نام عباس بابایی روی اف ۱۴ ها انجام شد که یکی از ویژگی‌های این اورهال اضافه کردن بمب به تامکت‌ها بود.

ایران چگونه ‎اف۱۴‌‎خریداری شده قبل از انقلاب را سرپا نگه داشته؟

ایران‎ ‎تلاش‎ ‎خود‎ ‎برای‎ ‎تجهیز‎ ‎تامکت ها‎ ‎به‎ ‎رادارها،‎ ‎سیستم های‎ ‎ناوبری‎ ‎و‎ ‎ارتباطی‎ ‎جدید‎ ‎را‎ ‎آغاز‎ ‎کرد و ‎پس‎ ‎از‎ ‎پنج‎ ‎دهه،‎ ‎کیفیت‎ ‎این‎ ‎تامکت ها‎ ‎بهتر‎ ‎و‎ ‎بهتر‎ ‎می شود‎ ‎و‎ ‎در‎ ‎دفاع‎ ‎از‎ ‎سرزمین‎ ایران،‎ ‎اهمیت‎ ‎بیشتری‎ ‎می یابند‎.

در‎ ‎سال‎ ‎‌۲۰۰۸‌‎ ‎کنگره‎ ‎ امریکا که‎ ‎از‎ ‎بی ثمر‎ ‎بودن‎ ‎تلاشهای‎ ‎پنتاگون‎ ‎برای‎ ‎جلوگیری‎ ‎از‎ ‎رسیدن‎ ‎قطعات‎ ‎به‎ ‎دست‎ ‎ایران‎ ‎مأیوس‎ ‎شده‎ ‎بود،‎ ‎قانون‎ ‎جدیدی‎ ‎برای‎ ‎ممنوعیت‎ ‎فروش‎ ‎هر‎ ‎نوع‎ ‎تجهیزات‎ ‎مرتبط‎ ‎با‎ ‎اف۱۴‌‎ ‎به‎ ‎ایران‎ ‎به‎ ‎تصویب‎ ‎رساند. با‎ ‎این‎ ‎حال‎ ‎تلاش‎ها ‎برای‎ ‎تهیه‎ ‎قطعات‎ ‎این‎ ‎هواپیما‎ ‎متوقف‎ ‎نشد‎ ‎و‎ ‎حتی‎ ‎در‎ ‎سال‎ ‎‌۲۰۱۴‌‎ ‎آمریکا‎ ‎ادعا ‎کرد‎ ‎از‎ ‎برخی‎ ‎دلالان‎ ‎اسراییلی‎ ‎که‎ ‎دو‎ ‎بار‎ ‎تلاش‎ ‎کردند‎ ‎قطعات‎ ‎اف۱۴‌‎ ‎را‎ ‎به‎ ‎ایران‎ ‎ارسال‎ ‎کنند،‎ ‎بازجویی‎ ‎به‎ ‎عمل‎ ‎آورده‎ ‎است‎. بی دلیل‎ ‎نیست‎ ‎که‎ ‎ایران‎ ‎به‎ ‎دنبال‎ ‎حفظ‎ ‎کارایی‎ ‎اف۱۴‌‎  ‎است‎. ‎در‎ ‎سالهای‎ ‎اخیر‎ ‎با‎ ‎هدف‎ ‎افزودن‎ ‎بر‎ ‎عملیات های‎ ‎جاسوسی‎ ‎از‎ ‎تاسیسات‎ ‎هسته ای‎ ‎ایران،‎ ‎آمریکا‎ ‎پهپادهای‎ ‎جاسوسی‎ ‎خود‎ ‎از‎ ‎جمله‎ RQ۱۷۰ ‎را‎ ‎به‎ ‎منطقه‎ ‎اعزام‎ ‎کرده‎ ‎است‎ ‎که‎ ‎یکی‎ ‎از‎ ‎آنها‎ ‎سال‎ ‎‌۲۰۱۱‌‎ ‎در‎ ‎ایران‎ ‎سقوط‎ ‎کرد‎. تامکتها‎ ‎به‎ ‎ربودن‎ ‎این‎ ‎پهپادها‎ ‎کمک‎ ‎میکنند‎./ انتهای پیام

خبرنگار: ف. خانی

زمان انتشار: شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵:۵۵

شناسه خبر: 94838

مطالب مرتبط :
۵۸۷

در جریان رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت ۹۹؛

آسمان نصف جهان زیر بال های جنگنده های نهاجا/بمب هوشمند قاصد علیه مواضع دشمن

نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت با اجرای برنامه های هجومی،شناسایی و آمادگی رزمی در توان بالا در منطقه عمومی اصفهان انجام گرفت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب