سرپرست مرکز بهداشت استان اصفهان:

طرد کردن بیماران مبتلا به کرونا، همه‌گیری را شدیدتر می‌کند/ رسانه‌ها درباره انگ نبودن ابتلا به کرونا، با مردم صحبت کنند

دکتر زهرا امینی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان گفت: برچسب منفی زدن به بیماران مبتلا به کرونا و طرد کردن آنها، همه‌گیری این بیماری را در جامعه شدت می‌بخشد، که لازم است رسانه‌ها درباره انگ نبودن ابتلا به کرونا، با مردم بیشتر صحبت کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکتر زهرا امینی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان گفت: برچسب منفی زدن به بیماران مبتلا به کرونا و طرد کردن آنها، همه‌گیری این بیماری را در جامعه شدت می‌بخشد، که لازم است رسانه‌ها درباره انگ نبودن ابتلا به کرونا، با مردم بیشتر صحبت کنند.

دکتر زهرا امینی در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با بیان اینکه ابتلا به کرونا، انگ نیست و برای هر فردی در هر قشر و سنی ممکن است رخ بدهد، افزود: برخی به دلیل هراس از ابتلا به این بیماری، با مبتلایان یا اعضای خانواده آنها، برخوردی سرد و توام با تحقیر انجام می دهند که همین امر، زمینه پنهان کاری را در مبتلایان فراهم ساخته و بر شدت شیوع بیماری در جامعه می افزاید.

وی با اشاره به اینکه با وجود گذشت بیش از یک سال از شیوع ویروس کووید 19 در کشور، هنوز فرهنگ صحیح مواجهه با این بیماری به درستی در جامعه نهادینه نشده است، تصریح کرد: ناشناخته بودن ابعاد مختلف بیماری کرونا، واگیر بودن شدید آن و عوارض خطرآفرینی همچون تخریب سیستم تنفسی و مرگ حاصل از آن، باعث شده است برخی از افراد، به دلیل اضطراب ناشی از احتمال ابتلا به این بیماری، حتی با مبتلایان بهبود یافته یا اعضای کادر درمانی نیز مواجهه ای سرد و تحقیرآمیز انجام دهند.

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اجتناب از ورود به طرح های غربالگری، عدم انجام تست و رعایت نکردن قرنطینه را از جمله عوارض منفی ناشی از انگ زدن به بیماران مبتلا به کرونا برشمرد و خاطرنشان کرد: ترس از برخوردهای تحقیرآمیز اجتماعی و نگرانی از برچسب خوردن، طرد شدن و مورد تبعیض قرارگرفتن موجب می‌شود افراد به هنگام مشاهده عوارضی نظیر تب، سرفه و... از مراجعه به مراکز درمانی و انجام تست کرونا سر باز‌زده و با شدت یافتن بیماری، هم جان خود را به خطر اندازند و هم افراد دیگر را به این ویروس مبتلا سازند.

این متخصص پزشکی اجتماعی با بیان اینکه انگ اجتماعی موجب بروز اختلالات روانی و رفتاری نظیر استرس، ناامنی روانی و افسردگی در افراد مبتلا می‌شود، اظهار داشت: بیماران مبتلا به کرونا، پس از بهبودی و سپری کردن ایام قرنطینه، هیچ خطری برای اطرافیان خود ندارند و باید بدون هیچگونه نگرانی در اجتماعات دوستانه و محیط های شغلی پذیرفته شوند.

امینی با بیان اینکه خانواده‌هایی که عزیزان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند، به دلگرمی و حمایت‌های اجتماعی گسترده‌ای نیاز دارند، افزود: متاسفانه ناآگاهی و هراس افراطی موجب شده است عده‌ای با خانواده‌های سوگوار به عنوان ناقلان بیماری کرونا که پیش از این، با افراد فوت شده در تعامل بوده‌اند، برخوردی ننگ آمیز و طردکننده داشته باشند که همین امر، وضعیت روانی و اجتماعی خانواده‌های داغدیده را به مراتب دشوارتر می‌سازد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به چکاپ مستمر کادر درمانی و هوشیاری سیستم بهداشت و درمان کشور، درخصوص رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و کاهش احتمال ابتلای مجاهدان عرصه پزشکی به بیماری کرونا تصریح کرد: در شرایطی که همه ما باید قدردان و شکرگزار این مجاهدین جان بر کف باشیم، عده‌ای به دلیل احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق این افراد، ارتباط خویشاوندی و دوستانه خود را با آنها به کلی قطع نموده‌اند که این امر، خستگی جسمی و روانی این قشر زحمت‌کش را دوچندان می کند.

وی با اشاره به موج جدید ابتلا به بیماری کرونا در کشور که از ابتدای اسفندماه آغاز شده است، خاطرنشان کرد: همزمان با موج جدید کرونا، به روال سال‌های گذشته با شیوع سایر بیماری‌های خفیف تنفسی نظیر سرماخوردگی نیز مواجه هستیم لذا نباید همه افراد دارای علائم تنفسی همچون عطسه و سرفه را به عنوان بیمار مبتلا به کرونا، قلمداد نموده و با آنها برخوردی افراطی و سخت‌گیرانه داشت.

 سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان، نقش رسانه‌های جمعی را در ارائه اطلاعات صحیح به افراد و کاهش واکنش‌های افراطی در جامعه، نقشی خطیر و تعیین کننده برشمرد و گفت: شیوع ترس، اضطراب و افسردگی در جامعه، به خودی خود موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و افزایش احتمال ابتلای افراد به بیماری‌های مختلف می‌شود لذا رسانه‌های جمعی در حین تحذیر و سفارش به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، باید بر رفتار معقول و غیر افراطی در مواجهه با مبتلایان بهبود یافته، خانواده افراد مبتلا و اعضای کادر درمانی تاکید کنند.

وی به کارگیری صحیح واژگان و توجه به بار معنایی هر واژه را یکی از نکات مهم در انعکاس صحیح اخبار از سوی رسانه‌های جمعی عنوان نکرد و افزود: به عنوان نمونه، بهتر است به جای استفاده از واژه «کرونایی» در خطاب نمودن بیماران، از ترکیب های مثبتی نظیر «مبتلایان به بیماری کووید19» استفاده مکنیم.

امینی ترویج همدلی، عطوفت و دلجویی را رمز مقابله با بیماری کرونا ذکر نمود و یادآور شد: در ماه‌های گذشته شاهد حمایت‌های مادی و معنوی فراوانی از سوی اقشار خیّر و نیکوکار بوده‌ایم که ارائه بسته‌های حمایتی و ارزاق به خانواده‌های مبتلا به کرونا، تهیه آب میوه برای افراد بستری در بیمارستان‌ها و تشکیل گروه‌های مردم نهاد و جهادی برای مراجعه به درب منازل وغربالگری و تشخیص مبتلایان به بیماری کرونا، از آن جمله است.

 

بیشتر بخوانید: 

خانواده های داغدار کرونا، به حمایت های اجتماعی ویژه ای نیاز دارند/ شکل گیری پدیده سوگ پیچیده و بروز علائم افسردگی در بستگان درجه یک فرد متوفی

لزوم تقویت مناسک دینی و آیین های مذهبی، در مناطق جرم خیز و مستعد بزه‌کاری/ ترویج مناسک دینی در بطن جامعه امر به معروف عملی در ساحتی بزرگ است

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94857

مطالب مرتبط :
کرونای انگلیسی

جهش کرونا انگلیسی از جنوب کشور به شمال/لزوم موکول کردن برنامه‌ریزی سفرهای گردشگری به بعد از دریافت واکسن کرونا

ابتلای کرونا انگلیسی موضوع غیر قابل انکار است اما می‌توان به امید دریافت واکسن سفرهای گردشگری را به بعد از دریافت واکسن کرونا موکول کنیم.

دانشمندان نخاع آسیب دیده را با استفاده از سلول‌های بنیادی خود بیماران ترمیم کردند

با همکاری دانشگاه ییل و ساپورو ژاپن؛

دانشمندان نخاع آسیب دیده را با استفاده از سلول‌های بنیادی خود بیماران ترمیم کردند

محققان دانشگاه ییل و دانشگاه پزشکی ساپورو ژاپن گزارش کردند تزریق سلولهای بنیادی مشتق شده از مغز استخوان خود بیمار، عملکرد حرکتی را در افراد آسیب دیده نخاع طی چند هفته به طور قابل توجهی بهبود بخشید، کارآزمایی بالینی بر روی تعداد ۱۳ بیمار از ۲۱ تا ۶۶ سال و از هر دو جنس انجام شد.

هولوگرام

هولوگرام های خوراکی می توانند مواد غذایی را تزئین یا حتی تأیید کنند

محققان دانشگاه خلیفه امارات متحده عربی با جستجوی یک تفاوت کاملاً متنوع، هولوگرام های خوراکی را ابداع کنند که می توانند مواد غذایی را تزئین یا حتی تأیید کنند.

 بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند:

بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند: زنی در میشیگان پس از پیوند دو ریه آلوده از اهدا کننده‌ای که مشخصاً به ویروس عامل بیماری پناه داده است، به کووید۱۹ مبتلا شد و بعد از دو ماه درگذشت - علی رغم اینکه اهداکننده هیچ نشانه‌ای از بیماری نشان نداد و در ابتدا آزمایش منفی داشت.

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در دفاع از طرح مهم «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها»

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در دفاع از طرح مهم «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها»؛

ایران سربلند و قوی نباید گام‌های پیشرفت صنعتی و هسته‌ای خویش را متوقف نماید

بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در دفاع از طرح مهم «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها» با صدور بیانیه ای اعلام کرد: بدون رفع این تحریم‌های ظالمانه که قابل راستی آزمایی از سوی ملت ایران باشد، ایران سربلند و قوی نباید گام‌های پیشرفت صنعتی و هسته‌ای خویش را متوقف نماید.

۱۲۳

استاندار آذربایجان غربی؛

روند ابتلا به کرونا در آذربایجان غربی با شیب ملایمی در حال افزایش است

استاندار آذربایجان غربی گفت:روند ابتلا به کرونا در آذربایجان غربی با شیب ملایمی در حال افزایش است.

۱۲۳

تکمیل ظرفیت بیمارستان طالقانی ارومیه/ تجهیز دانشگاه علوم پزشکی استان به کیت تشخیص ویروس انگلیسی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی از تجهیز دانشگاه علوم پزشکی استان به کیت تشخیص ویروس انگلیسی خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب