در جلسه هم اندیشی مسئولین شهر ری مطرح شد؛

تشکیل بنیاد رازی می تواند نقطه عطفی در پژوهش های رازی شناسی باشد

با توجه به رقابتی که در کشور های همجوار ایران پیش آمده که مفاخر ایران را به نفع خود دریونسکو ثبت وضبط می کنند و کشور های بی هویت خود را با مفاخر فرهنگی ما هویت دار می کنند درست نیست که فرصت سوزی کرده و بیش از این متضرر پیامدهای آن باشیم. اسم فیروز آباد باید پسوندی به نام رازی را در پشت خود داشته باشد و به عنوان" فیروزآباد رازی" شناخته شود که مشخص شود که بزرگی از بزرگان ایران زمین را در خود دارد. با ایجاد بنیادی به نام محمد بن زکریای رازی زمینه تحقیق همه جانبه در این خصوص فراهم می شود. باید به رازی با نگاهی بین المللی و ملی نگاه کنیم تا پژوهشکده ها و موزه ها وموسساتی وسیع در شان ایشان از دل آن بیرون بیاید.

خبرگزاری علم و فناوری استان تهران گزارش میدهد؛ به دعوت بخشدار قلعه نو آقای صادقی اولین نشست خبری یادمان محمد بن زکریای رازی در دهیاری قلعه نو با همراهی مدیر جدید میراث فرهنگی جناب آقای تقی پور، مدیر سابق جناب آقای مصیب رحیم پور، دکتر احمد ابوحمزه مدیر پژوهش دانشگاه فرهنگیان، آقای محسن ماجدی) نماینده آقای یزدانخواه نماینده مجلس و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس(ری پژوه) آقای مهدی دانشیار مدیرپژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)، آقای غفاری مدیر موسسه پژوهش راگا، آقای مقیمی مدیر کتابخانه و متین فر کارشناس آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) واصحاب رسانه ها و خبرگزاری ها برگزار شد.

بخشدار منطقه قلعه نو اظهار داشت:  با توجه به رقابتی که در کشور های همجوار ایران پیش آمده که مفاخر ایران را به نفع خود دریونسکو ثبت وضبط می کنند و کشور های بی هویت خود را با مفاخر فرهنگی ما هویت دار می کنند درست نیست  که فرصت سوزی کرده  و بیش از این متضرر پیامدهای آن باشیم.

صادقی تشریح کرد: باید با همیاری تمام مراکز فرهنگی که به نوعی با محمد بن زکریای رازی ارتباط دارند زمینه را برای ایجاد آرامگاهی با شکوه در زاویه مرقد امامزاده شعیب به وجود آوریم که هم موجب ارتقای سطح فرهنگی منطقه و هم یک افتخار ملی و بین المللی محسوب شود و با ایجاد بنیادی به نام محمد بن زکریای رازی زمینه تحقیق همه جانبه در این خصوص فراهم شود.

 وی گفت: با توجه به مدارک به دست آمده از منطقه آرامگاه رازی و دلایل کسانی که آن را مطرح کردند به جاست که کسانی که به هر نحوی با این فرضیه مخالف هستند اسناد و مدارک خود را ارائه دهند.

این مقام مسئول بیان داشت: در مرحله اول طرح آرامگاه رازی را در سطح ملی در یک مسابقه با جایزه ای درخور مطرح میکنیم تا بتوانیم بهترین طرح را انتخاب نماییم و یادمانی درخور این مقام در فیروز آباد شهرری به وجود آوریم.

بخشدارقلعه نو در ادامه صحبت ها متذکر شد که آقای یزدیخواه نماینده محترم مردم تهران و رئیس کمیسیون مجلس و فرماندار محترم شهرری و تمام مدیران اجرایی شهرری برای احیای آرامگاه محمد بن زکریای رازی اتفاق نظر داشته و حمایت کامل خود را برای این طرح اعلام کرده اند .

 

صادقی خاطرنشان کرد: به جاست که اسم فیروز آباد پسوندی به نام رازی را در پشت خود داشته باشد و به عنوان فیروزآباد رازی شناخته شود که مشخص شود که مدفن بزرگی از بزرگان ایران زمین را در خود دارد و در همین راستا منطقه ای در پشت امامزاده شعیب  برای  ساخت بوستانی در خور شان محمد بن زکریای رازی در نظر گرفته شده است.

در ادامه دکتر احمد ابوحمزه ری شناس نامی معاصر خاطر نشان کرد: با نگاه به شهر های دیگر متوجه می شویم که چه میزان به مفاخر شهرشان می پردازند و به آن اهمیت میدهند مثلا قبر قوام السلطنه در قزوین یا مزار خیامی در نیشابور وقبر فردوسی در طوس که مکان مشخصی ندارد و فقط محوطه آرامگاهی مشخص بوده ولی به افتخار این بزرگان بنیادهایی تشکیل شده و مزارهایی مجلل شکل گرفته، ما هم نباید از این کاروان جدا بیافتیم،  باید به رازی با نگاهی بین المللی و ملی نگاه کنیم تا پژوهشکده ها و موزه ها وموسساتی وسیع در شان ایشان از دل آن بیرون بیاید.

دکتر ابوحمزه ابهام زدایی از اتهام الحاد به رازی را نیز یکی از کارهایی دانست که می بایست به صورت شایسته بدان پرداخته شود و جایگاه رازی را نزد قشر مذهبی و دینی جامعه با توجه به ارشادات دکتر مهدی محقق و استاد شهید مرتضی مطهری آن چنان که بوده معرفی نمود  و لعاب ترور شخصیت رازی توسط ملاحده اسماعیلیه که تا به حال هم وجود دارد از چهره ایشان زدود.

این ری شناس نامی بیان داشت: باید ویژگی های اخلاقی رازی از اینکه سیستم نظام پزشکی را برای اولین بار به وجود آورد و پزشک در خدمت مردم محروم بود نه پزشک درباری و کریم النفس و خوش خلق و زاهد بودن را مطرح کنیم که الان از نیازهای جامعه ماست. وی پیشنهاد داد که بنیادی بنام "بنیاد رازی" تشکیل شده و آرامگاهی ساخته شود که مردم منطقه به طور مستقیم یا  به صورت ضمنی ازآن نفع ببرند .

در ادامه مهدی دانشیار مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس عنوان داشت: در سال 1393 در کنگره رازی که به بهانه و گلایه از تغییر نام خیابان زکریای رازی در شهرری درآستان مقدس با موافقت تولیت آستان برگزار شد و همه فرهیختگان حوزه رازی شناسی کشور درآن حضور داشتند. قطعنامه ای صادر شد ودر آن عنوان شد که به جای اسم خیابان تغییر یافته مکان دیگری را به نام رازی نامگذاری کنند و اقدام به کشف قبر محمد بن زکریای رازی کنند.

از پیامدهای این همایش یکی ارائه مدرک مستدل توسط دکتر جعفر آقایانی چاووشی درباره اینکه رازی کاشف الکل بوده با دست پیدا کردن به اصل کتاب ترجمه شده رازی به فرانسه در پاریس و رونمایی از مجموعه کتابهای مصنفات رازی که توسط دکتر احسان مقدس تحقیق و در 14جلد چاپ و منتشر شد، بود و ازجمله تحقیق کتابخانه ای  و میدانی برای کشف مزار رازی ، با اسنادی که از کتب ری باستان دکتر کریمان و کتاب باقی مانده آثار ری قدیم به دست آمد متوجه شدیم که ایشان به نظر استاد کریمان در منطقه امامزاده شعیب فیروزآباد شهرری مدفون هستند و این مساله به تایید بزرگانی چون دکترمهدی محقق و دکتر پرویز اذکایی رازی پژوهان نامی ایران قرار گرفت.

دانشیار درادامه صحبت ها خاطر نشان کرد :استناد به همین مدارک با توجه به تغییراتی که در قبرستان امامزاده شعیب حاصل شده و در عملیات همسان سازی تمام سنگ قبر های باستانی تخریب و منهدم شده و امکان تفحص وجود ندارد می تواند کافی و وافی باشد و در امر احیای آرامگاه رازی تسریع شده و از فرصت سوزی جلو گیری شود.

در ادامه آقای تقی پور رئیس جدید میراث فرهنگی شهرری با تبریک پدید آمدن این رویداد خجسته در مطرح شدن آرامگاه رازی اذعان داشت: می بایست مطالعات میدانی در جهت تقویت این نظریه بیشتر انجام شود و با توجه به مستندات جمع بندی شود می بایست متولی این کار مشخص شود و در کارهایی که در این راستا صورت می گیرد حتما از سازمان میراث فرهنگی استعلام شود.

مصیب رحیم پور رئیس سابق میراث فرهنگی شهرری هم گفت: به دعوت آقای تقی پور در جلسه حضور دارد و قبری مشخصا پیدا نشده و 50 سال کار استاد کریمان مورد غفلت قرار گرفته که خوب است بدان پرداخته و کاری میدانی صورت پذیرد.

وی افزود: به وجود آمدن بنیاد رازی و تشکیل همایشی ملی برای رازی و دعوت از تمام صاحب نظران می تواند نقطه عطفی در پژوهش های رازی شناسی باشد که می بایست انجام پذیرد. در آینده ای نزدیک با همکاری دانشگاه شهید بهشتی کنگره ای در یاد دکتر حسین کریمان در شهرری برگزار می شود و خوب است که در باره کارهای دکتر کریمان بار دیگر تجدید نظر و دوباره خوانی شود.

در ادامه غفاری مدیر موسسه مطالعاتی راگا خاطرنشان کرد: تشکیل کمپین تبلیغاتی بسیار اهمیت دارد تا بتوانند این جریان را پر رنگ تر و پخته تر کنند و وجود بنیاد رازی را از اهم کارهایی که در این راستا می باید انجام شود.، باید زمان بندی مناسب داشته باشیم والا این حرارت هم سرد می شود و موضوع قبر رازی هم به حاشیه رفته و در هیا هوهی اجتماعی و سیاسی گم خواهد شد.

وی گفت :در سایر کشور ها چون مالزی به دنبال بهانه برای جلب توریسم و بزرگداشت کشور خود میگردند ولی متاسفانه ما با ازبین بردن میراث خود تبر بر ریشه فرهنگی خود می زنیم همین همسان سازی ها که در بقاع متبرکه در جریان است از آستان حضرت عبدالعظیم تا امامزاده شعیب با از بین بردن سنگ قبر های کهن یا جایگزینی کاشی های دست ساز با کارخانه ای بدون توجه به پیامدهای فرهنگی آن بیشترین ضربه را متوجه میراث برجای مانده از زمان می زند. پر رنگ کردن مفاخر فرهنگی ایجاد جریان گردشگری ارتباط با یونسکو برای پررنگ کردن مساله رازی از اهم کارهایی است که می بایست انجام پذیرد.

در ادامه آقای ابوالفضل متین فر کارشناس مرکز اسناد و کتابخانه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم مساله گردشگری درمنطقه قلعه نو و فیروزآباد را مطرح کرده و تاکید کرد: این منطقه هم برای شهرری و هم ورامین بسیار قابل اهمیت است و موجب احیای میراث باستانی این دو شهر کهن خواهد شد.

امید مقیمی مدیر کتابخانه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام هم خاطرنشان کرد: این اتفاقات جدیدی که در ری درحال وقوع است اتفاقات میمون و مبارکی است  و آن را به فال نیک میگیریم چه بسیار از دانش آموزان وبچه های شهرری که به مدارج بالای علمی و دانشگاهی و اقتصادی و سیاسی می رسند ولی متاسفانه از هویت خود بی اطلاع هستند و این به دلیل این است که ما کارفرهنگی درخور برای منطقه انجام ندادیم.

دوسال پیش مارکوس ریتر از دانشمندان فرانسوی و ایرانشناسان نامی  به ایران مسافرت کرده بود از مجموعه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم بازدیدکرد از او پرسیده شد چرا به ایران علاقمندید ؟گفت :چون ایران در کشور های منطقه چنان اصالت و نقطه ثقلی دارد که سایر کشور ها این گونه نیستند و باز از قول یک استاد روسی گفت : شما ایرانی ها مفاخر زیاد دارید ولی بلد نیستید آن را معرفی کنید. وی تشکیل بنیاد رازی را هم گام مهمی در پیشبرد هدف احیای مرقد رازی دانست.

 دکتر ابوحمزه در ادامه در جمع بندی مطالب این جلسه گفت: ما می بایست به فکر یک دبیرخانه مستقل در این موضوع در شهرری باشیم و خبرگزاری ها هم باید همگام با ما در اطلاع رسانی و مطالبه مصوبات پیش قدم باشند . همچنین یاد مرحوم دکتر قاسم اکبری پیشگام در زمینه احیای مفاخرفرهنگی شهرری گرامی داشته شد./ انتهای پیام

خبرنگار: ف. خانی

زمان انتشار: دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94865

مطالب مرتبط :
مرکز نجوم حرم عبدالعظیم شهرری

در مرکز نجوم آستان عبدالعظیم شهرری صورت میگیرد؛

حمایت همه جانبه از پژوهشگران علوم پایه

مرکز نجوم آستان عبدالعظیم شهرری با برگزاری دوره های اختر فیزیک، نجوم رصدی، کیهان فیزیک، پژوهش در زمینه فیزیک و علوم پایه به عنوان یک مرکز و پاتوق علمی برای علاقمندان است. در این مرکز زمینه برای شناسایی افراد و بررسی پروژه هایی که قابل سرمایه گذاری است وجود دارد.

رازی

علم و فناوری گزارش می دهد:

زکریای رازی، دانشمندی نام آور در عرصه های پزشکی، کیمیاگری و شیمی و صاحب سبک در فلفسه

محمدبن زکریای رازی، علاوه بر کشف الکل کشفیاتی نظیر: اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، استات مس یا زنگار که در شستوشوی زخمها مورد استفاده بود، اکسید آرسنیک یا مرگ موش، اسید سیتریک و داروهای سمی آلکالوئیدی را در پرونده علمی خود دارد.

مسئول پژوهش مرکز نجوم دانشیار

تکنولوژی ایدئولوژی می سازد و ادیان را به چالش می کشد

اهمیت پرداختن به بزرگانی چون شیخ بهایی در دوران ما یادآوری جامعیت علمی حوزه درعلوم عقلی، نقلی و علوم دقیقه مثل ریاضی، نجوم و معماری است چرا که شیخ بهایی دردوران خود به عنوان یک فقیه مجاهد و در عین حال یک حکیم متبحر و یک مهندس و معمار زبر دست مطرح بود؛ او از جمله دانشمندانی که می تواند به عنوان الگویی برای جامعه حوزوی ما باشد از این رو که شیخ افتراقی بین دین و عقل و علم قائل نمی شد و از همه ارکان در جهت رسیدن به حیات معقول استفاده می کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب