توسط نخبه کرمانی صورت گرفت؛

تولید زیره سبز که نسبت به کم آبی مقاوم است

قاسم محمدی نژاد گفت: استان کرمان به واسطه پهنه های فراوانی که در عرصه کشت انواع گیاهان دارویی دارد می تواند قطب مهمی در پرورش گیاهان دارویی و ادویه جات با کیفیت جهت توسعه صادرات محصولات غیر نفتی گردد اما خشکسالی دست کشاورزان را بسته است لذا با تولید رقم اصلاح شده زیره سبز مقاوم به کم ابی مشکل کاشت این گیاه به صورت زراعی را مرتفع کردیم.

 

 

قاسم محدی نژاد استاد 43 ساله ،اصلاح نباتات دانشگاه شهید باهنر کرمان به  خبرنگار علم و فناوری از علت کسب رتبه برتر جشنواره جهادگران علمی خویش گفت: تولید 2 رقم اصلاح شده گیاهی که مهمترین آن کشت گیاه دارویی زیره سبز با کمترین نیاز به آب مهمترین دستاورد پژوهشی ام بوده است .

 

 

 وی افزود: تا کنون نزدیک به  41 مقاله ISI   و 83 مقاله علمی پژوهشی منتشر کرده ام و ضمن ترجمه کتاب های علمی در عرصه گیاهان دارویی؛ 2 کتاب که تالیف خود بنده بوده است را به چاپ رسانده ام و 20 طرح پژوهشی را نیز به اتمام رسانده ام.

محمدی نژاد استاد دانشگاه باهنر کرمان با بیان این مطلب که نزدیک به 15 سال با سازمان بسیج علمی همکاری می کنم گفت: حرکت جهادی بسیج در راستای تقویت علمی کشور سبب شد تا دست یاری به این سازمان بدهم لذا از نتیجه اینن همکاری هم بسیار راضی هستم و البته تا کنون از این سازمان در جهت تحقیقات و پروژه های علمی در خواست امکانات و حمایت مالی نداشته ام.

 

وی با اشاره به این امر که  چندین ساله اصلاح دورقم گیاه دارویی مقاوم به خشکی را در رزومه خود دارم، تاکید کرد: در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان و رییس پژوهشکده فناوری تولیدات این دانشگاه هستم .

 

این استاد دانشگاه باهنر به یکی از نخبگانی که  مورد حمایت سازمان  بسیج  به کارآفرین تبدیل شده است، اشاره و افزود: خانم دکتر ابراهیمی از اساتید بسیجی پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی است که توانسته است درامر کار افرینی اقدامات قابل توجهی را به انجام برساند.

 

محمدی نژاد  وضعیت علمی استان )کیفیت و کمیت آموزش و پرورش، دانشگاهها، درصد بیسوادی، درصد جمعیت تحصیلکرده به ویژه دانشگاهی( پیش از انقلاب را اینگونه توصیف کرد و گفت: وضعیت علمی استان و علی الخصوص شهرستان ما در قبل از انقلاب که با کمبود مراکز آموزشی و دانشگاه ها روبرو بوده است می توان گفت تعداد تحصیلکرده ها انگشت شمار بود و وضعیت مناسبی نبود اما  بعد از انقلاب و توجه به علم و رشد مدارس، دانشگاه ها، کتابخانه ها در شهرستان های استان و حتی روستاها شاهد توسعه  علم در همه زمینه ها هستیم بیسوادی و کم سوادی  تقریبا ریشه کن شده است، قبل از انقلاب رتبه علمی کشور در سطح بسیار پائینی بود ، که به برکات نظام مقدس اسلامی هم اکنون استان به عنوان یکی از قطب های تولید محصولات گلخانه ای در کشور شهره است.

 

وی اذعان کرد: با توجه به افزایش قابل توجه تعداد مدارس و دانشگاه ها در سطح استان، شاهد رشد فزاینده تعداد فارغ التحصیلان دیپلم، کارشناسی و تحصیلات تکمیلی بوده ایم به عنوان مثال قبل از انقلاب فقط 47 درصد مردم باسواد بودند اما براساس سرشماری سال 95 در کشور تعداد باسوادان به 88 درصد رسیده است.

 

محمد نژاد تاکید کرد:  افزایش ثبت اختراعات علمی ، افزایش پژوهش در زمینه های مختلف علمی، پیشرو در زمینه تولیدات فناوری نانو دستیابی به فناوری سلول های بنیادین از جمله مهم ترین تاثیرات انقلاب اسلامی بوده است.

 

مدیر پژوهشکده گیاهان دارویی کرمان اظهار داشت : در سال 1379 بعد از تبیین راهبرد جنبش نرم افزاری در دانشگاه ها توسط رهبر معظم انقلاب، تغییرات اساسی در وضعیت علمی کشور از جمله استان کرمان آغاز شد که به تدریج شاهد افزایش تعداد مقالات علمی ISI  ، طرح های علمی و نشر کتب دانشگاهی بوده ایم که البته  استان کرمان در حال حاضر  یکی از قطب های فعال در زمینه کشاورزی نیز هست .

 

وی تاکید کرد: ضمن اینکه بسیاری از جوانان امروزه دست پروده انقلاب اسلامی هستند، آشنایی کافیبه اصول و مبانی آن  دارند ولی با توجه به فضای مجازی و زمینه سازی تهاجم گسترده فرهنگی وجود دارد که لازم است در این خصوص برنامه ریزی دقیق به عمل آید لذا وظیفه دارند آرمان های اصیل انقلاب را به زبان نسل جدید و مبتنی بر تکنیک های موثر رسانه ای بیان کنند.

 

محمدی نژاد شناسایی دستاوردهای انقلاب را به جوانان بک حرکت علمی –جهادی دانست و گفت:  دستاوردهای انقلاب محدود به یک رشته خاص نیست بنابراین همه رشته ها می توانند کارآمدی انقلاب و جریان انقلابی را تبیین کنند و درکنار آن حرکت جهادی را با علم امیخته و پیشرفت جهش گونه را به توسعه علم و فناوری عجین نمایند.

 

مدیر پژوهشکده گیاهان دارویی دانشگاه باهنر کرمان در پایان خاطر نشان کرد: سازمان بسیج علمی می تواند از فرهیختگان رشته های مختلف و متعهد به انقلاب در جهت  هسته سازی، کادرسازی  استفاده کند و با  نیرویابی سفیرانی جهت معرفی واقعیت های انقلاب به نسل امروز و فردا پرورش دهد، همچنین  راه اندازی نشریات علمی و برگزاری تریبون آزاد در دانشگاه ها و مدارس.شناخت روحیه جهادی در جوانان و بهره گیری از این پتانسیل ارزشمند در ساختن کشور، استفاده گردد.

انتهای پیام / طهماسبی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۳:۳۸

شناسه خبر: 94866

مطالب مرتبط :
۰

در گفتگو با کارشناس گیاهان داروئی، عنوان شد:

درمان آسم، سرطان پوست و تقویت سیستم ایمنی بدن، از جمله فواید گیاه داروئی “زیره سبز” می باشد

ابراهیمی، با اشاره به فواید کاشت گیاه داروئی “زیره سبز”، اظهارداشت: این گیاه داروئی برای درمان بیماری های تنفسی مانند آسم، درمان سرطان پوست و… بسیار مفید می باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب