پاسخ ضعیف واکسن Pfizer در برابر کرونای آفریقایی

مطالعه ای جدید بیان دارد که واکسن Pfizer-BioNTech کرونا یک واکنش ایمنی ضعیف در برابر نوع مسری موجود در آفریقای جنوبی ایجاد می کند که اکنون نیز در ایالات متحده شناسایی شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان فارس، این واکسن در مقایسه با ویروس اصلی، ایمنی کمتری در برابر ویروس کرونا ایجاد کرده است که برای تقلید از نوع موجود در آفریقای جنوبی، شناخته شده بعنوان B-1375 تولید شده است.

 

طبق مکاتبات منتشر شده در مجله پزشکی نیوانگلند، تقریباً دو سوم کاهش میزان آنتی بادی های تولید شده توسط واکسن Pfizer علیه یک نوع آزمایشگاهی ایجاد شده است.

 

نوع آزمایشگاهی ساخته شده دقیقاً همان پروتئین سنبله را دارد بخشی از ویروس که از آن برای آلوده کردن سلول ها استفاده می شود و بعنوان یک نوع هدف از واکسن های کرونا موجود می باشد که اکنون در 35 کشور و چندین ایالت ایالات متحده یافت شده است. .

 

نویسندگان این مطالعه گفتند "مشخص نیست که این کاهش در پاسخ خنثی سازی آنتی بادی در واقع برای محافظت از واکسن Pfizer در برابر کرونا ناشی از B-1375 در زندگی واقعی به چه معناست."

 

واکسن Pfizer و BioNTech در آزمایشاتی که در سال 2020 انجام شد، 95 درصد در محافظت از ویروس کرونا موثر بود و اولین واکسن کرونا بود که در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده و انگلیس تأیید شد. شرکت Pfizer و BioNTech گفته اند که هدف آنها ساختن تقریباً 2 میلیارد دوز در پایان سال 2021 است.

 

B-1375 برای اولین بار در آفریقای جنوبی در نمونه های مربوط به اکتبر 2020 کشف شد و در 35 کشور جهان از جمله در انگلیس و ایالات متحده گسترش یافته است. طبق گزارش GISAID ، هشت مورد از افراد آلوده به این نوع در ایالات متحده گزارش شده است ، اما تعداد واقعی می تواند بیشتر از این آمار باشد.

 

این نوع 50٪ مسری تر است

تصور می شود که این نوع 50 درصد مسری تر از انواع اصلی ویروس کرونا باشد. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که B-1375 گاهی از آنتی بادی های تولید شده توسط افرادی که قبلاً به ویروس کرونا آلوده بودند منتشر می شود و تأثیر این پدیده بر اثر بخشی واکسن ها هنوز مشخص نیست.

 

دانشمندان بزرگ دارویی ایالات متحده Pfizer و واحد پزشکی دانشگاه تگزاس (UTMB) نمونه خون 15 نفر را که واکسن Pfizer-BioNTech را علیه سه ویروس شبیه ساخت آزمایشگاه دریافت کرده بودند، آزمایش کردند و پاسخ را در برابر سویه ای که در ژانویه 2020 در ایالات متحده جریان دارد، مقایسه کردند.

 

این تکنیک بسیار شبیه به آزمایش قبلی همان دانشمندان بود که نشان داد واکسن Pfizer در برابر برخی جهش ها در انواع موجود در انگلیس و آفریقای جنوبی کمتر کار می کند.

 

روش ها و نتیجه گیری های آزمایش توسط متخصصان دیگر در یک بررسی همکاری، مورد بررسی دقیق تری قرار نگرفته است.

 

این مطالعه ای کوچک بود و فقط آنتی بادی ها را اندازه گیری کرد که یکی از جنبه های پاسخ ایمنی است.

 

چرا واکسن هنوز هم در زندگی واقعی بر خلاف این نوع کرونا موثر است؟
Pei-Yong Shi ، استاد UTMB و یکی از نویسندگان مطالعه، به رویترز گفت که هیچ خط مقطعی برای اندازه گیری پاسخ آنتی بادی برای محافظت در برابر ویروس وجود ندارد. وی افزود که احتمال دارد پاسخ ایمنی مشاهده شده در این مطالعه به ویژه برای محافظت در برابر کرونا بیش از حد مورد نیاز باشد.

 
همچنین وی گفت که حتی اگر نوع مربوطه آفریقایی به میزان قابل توجهی اثربخشی واکسن را کاهش دهد ، این واکسن همچنان باید به محافظت در برابر بیماری شدید و مرگبار کمک کند. همچنین برای درک کامل این که آیا این واکسن در آفریقای جنوبی بر خلاف نوع آن کار می کند، از جمله آزمایشات بالینی و ایجاد معیار برای تعیین سطح آنتی بادی محافظ، کار بیشتری لازم است.
وی ادامه داد نمونه خون مربوط به 15 نفر که در مرحله آخر آزمایش Pfizer ایمن سازی شدند و دو دوز به فاصله 21 روز دریافت کردند لذا ما نمی دانیم که آیا نتایج مشابهی در مورد افرادی که دوز دوم مصرف خود را خارج از این بازه زمانی دارند نیز صدق می کند.

 
برای فهمیدن اینکه آیا این واکسن در زندگی واقعی علیه انواع ویروس کرونا کار می کند، نگاه جهانیان به آمریکا و انگلیس است ، زیرا این کشور واکسن Pfizer را به دو سوم جمعیت خود انتقال داده است. مقامات آمریکایی گفته اند که این واکسن 90-95 درصد در برابر ویروس انگلیسی ، B-117 موثرتر بوده است اما به گفته رویترز "خیلی زود است" که هر چیزی در مورد این نوع آفریقای جنوبی گفته شود.

 
حتی اگر خیلی خوب کار نکند واکسن می تواند به روز شود و متناسب با انواع جدید باشد. BioNTech گفته است که طبق Financial Times ، می تواند ظرف شش هفته یک واکسن جدید بسازد. یا ممکن است بتوانید یک تقویت کننده بگیرید.
از دیگر واکسن ها مشخص نیست که چقدر در برابر آفریقای جنوبی عمل می کنند.

 
Moderna در تاریخ 26 ژانویه اعلام کرد که آزمایش های مشابه آزمایشگاهی در مقیاس کوچک نشان می دهد که واکسن آن در آفریقای جنوبی در برابر این نوع کمتر کار می کند و در حال تولید یک آزمایش تقویت کننده است. نشان داده شد که ضربه AstraZeneca در برابر بیماری خفیف یا متوسط ​​در آفریقای جنوبی کمتر موثر استاما سازمان بهداشت جهانی گفته است که از بیماری شدید و بستری شدن در بیمارستان ناشی از B-1375، نوع آفریقای جنوبی ، محافظت می کند.

 
واکسن های کرونا از جانسون و نوارتیس، که هنوز تأیید نشده اند در کارآزمایی های بالینی در آفریقای جنوبی تأثیر کمتری دارند.


حسین استواری

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94871

مطالب مرتبط :
طوفان

برای اولین بار یک طوفان فضایی در قطب شمال شناسایی شد

برای اولین بار یک طوفان در بالای جو زمین شناسایی شده است. در سال ۲۰۱۴، ماهواره ها جریان عظیمی از پلاسما را که تا حد زیادی به مغناطیس کره زمین گسترش می یابد، ثبت کردند.

کرونا۱۵۲۵

نسخه جدید دیگری از کرونا ویروس در مسیر کشتار/ خطرات B۱۵۲۵ چیست؟

یک نوع ویروس کرونا به نام B۱۵۲۵ یکی از جدیدترین موارد اضافه شده در لیست تماشای انواع جهانی این ویروس تبدیل شده است و در لیست موارد تحت بررسی Public Health England قرار گرفته است.

کرونا ویروس

سویه ها و نژاد کرونا ویروس چیست؟

سویه های ویروس کرونا، ویروس هایی هستند که در نظر گرفته می شوند از نظر عملکردی به اندازه کافی منحصر به فرد هستند که به طرز قابل توجهی شناخته می شوند.

واکسن

در جهان؛

صدور اولین تاییدیه اخلاقی "چالش انسانی" کروناویروس توسط انگلیس

یک هیئت اخلاقی که نظارت بر آزمایشات بالینی را امروز در انگلستان انجام داده است، اعلام کرد: یک تیم تحقیقاتی در آنجا می‌تواند داوطلبان را با ویروس عامل کو.ید۱۹ آلوده کند، این اولین مطالعه عفونت عمدی یا"چالش انسانی" ویروس کرونا در جهان است که تاییدیه اخلاقی را در انگلستان دریافت کرد، افرادی که آلوده می‌شوند به سرعت رمدیسیور می‌گیرند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب