رونمایی از اولین لغت نامه ترکی آذربایجانی در اردبیل

اولین لغت‌نامه ترکی آذربایجانی با حضور مسؤولان استانی، اساتید دانشگاه و اساتیدی از کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان در نگارخانه خطائی اردبیل رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ آیین رونمایی از جلد اول لغت نامه ترکی آذربایجان با حضور مسئولان استانی و جمعی از علاقمندان فرهنگ و هنر اردبیل با سخنرانی اساتید دانشگاه های ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه در  نگارخانه خطایی، در مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی برگزار شد.

احد بیوته سرپرست گروه تدوین لغت‌نامه ترکی آذربایجانی در ابتدای این مراسم به تشریح فعالیت های انجام گرفته در راستای گردآوری و تدوین این لغت نامه پرداخت و گفت: این طرح در دهه فجر سال ۹۵ پس از تصویب در شورای فرهنگ عمومی و با دستور نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل آغاز شد.

وی با بیان اینکه این لغت نامه مختص اردبیل و آذری زبان ها نیست، گفت:لغت نامه ترکی آذربایجان به تمام ملت ایران اسلامی تقدیم می‌شود.

سرپرست این گروه اظهار داشت: برای تدوین جلد نخست کتاب به نقاط مختلف ایران سفرهایی صورت گرفت و نشست‌هایی با افراد اهل قلم دارای تخصص و تعهد برگزار شد، در گردآوری و تدوین لغت نامه ترکی آذربایجان دو گروه هیات علمی مشارکت داشتند و همه این فرهیختگان و پژوهشگران بدون تمنا به طرح ملحق شدند.

وی به محققان زبان آذری در کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: اساتید دانشگاه های ایران نیز گروه دوم هیات علمی گروه تدوین لغت نامه را تشکیل دادند.

این پژوهشگر زبان ترکی آذربایجان گفت: برای نگارش این لغت‌نامه در بعد میدانی بسیاری از ریش سفیدان و افراد مطلع روستاها و عشایر مناطق استان‌های ترک‌نشین مصاحبه شد و در بُعد کتابخانه‌ای نیز با مطالعه نیز اثرها و کتاب‌های چاپ شده، پس از پالایش و حذف کلمات تکراری با تایید اهل فن نهایی شدند.

بیوته در ادامه سخنان خود به تشریح جزئیات لغت نامه ترکی آذربایجان پرداخت و گفت: برای هر واژه هشت مشخصه درج شده است که خود لغت، فونوتیک، جایگاه دستوری، معنا، شاهد ادبی، شاهد تفسیری، نام علمی و ریشه شناسی را شامل می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ فعالیتی کامل نیست،گفت: انتظار می‌رود صاحب‌نظران ایرادهای احتمالی را از نظر علمی متذکر شوند تا در ادامه کار مورد توجه قرار گیرد تا ایرادها کاهش یابد و کتاب تخصصی‌تر شود.

زنده نگهداشتن زبان سدی در برابر تهاجم فرهنگی است

عزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز در ادامه این مراسم به تبیین اهمیت تدوین لغت نامه پرداخت و گفت: زنده نگهداشتن زبان سدی در برابر تهاجم فرهنگی دشمن است و امید می‌رود فرهنگ پربار این منطقه حفظ شود.

وی ضمن اعلام آمادگی برای تکمیل لغت نامه گفت: در راستای تحقق مسئولیت اجتماعی و فرهنگی دانشگاه در جامعه، دانشگاه محقق اردبیلی آماده همکاری با پدید آورندگان لغت نامه ترکی آذربایجان است.

مهدی میرزا رسول‌زاده محقق و پژوهشگر اردبیلی نیز در این مراسم به بحث اقتصاد زبانی و کم کوشی  اشاره کرد و با بیان اینکه استفاده زیاد از واژه‌ها موجب فرسایش می‌شود، گفت: نوآوری و جلب توجه یا ترویج زبان محاوره، مراوده با فرهنگ خارجی یا استفاده از فناوری‌ها و ابزار در سبک زندگی روستایی و عشایری کمتر است که از این رو سبک زندگی شهری با زندگی ایلاتی و عشایری متمایز می‌شود.

وی به ویژگی لغت نامه ترکی آذربایجان نیز اشاره کرد و گفت: استفاده از زبان عشایر و ایلات در تهیه این لغت‌نامه از ویژگی های این اثر ادبی و فرهنگی است.

بهروز بیگ بابایی زبان‌شناس و استاد دانشگاه علامه طباطبایی نیز در ارتباط مجازی در این مراسم به اهمیت پاسداشت زبان و ادبیات در جهات پرداخت و گفت: آمریکا و اروپا با هدف استثمار ملت ها به تغییر اداب و رسوم ملت ها پرداختند.

بیگ بابایی با بیان اینکه  جنگ بر سر مدنیت هدف دشمنان ملت ها در تغییر زبان و ادبیات است، گفت: در طول سال‌ها نزدیک به ۲ هزار زبان از بین رفته است.

سیف الدین آلتایلی لغت نامه نویس و استاد دانشگاه‌های ترکیه در ادامه این مراسم به تبیین سختی ها و دشواری های تدوین لغت نامه پرداخت و گفت: واژه‌های رایج در نقاط مختلف که در این کتاب گردآوری شده، علاوه بر فرهنگ نشان دهنده مورفولوژی است.

محسن تاغی سویلو، رئیس دانشکده زبان‌شناسی آکادمی علوم جمهوری آذربایجان نیز  زبان را ثروتی ماندگار دانست و گفت: تهیه و تدوین لغت‌نامه ترکی آذربایجانی کاری بزرگ  است که در تاریخ آذری ها  ماندگار خواهند شد.

جلد اول لغت نامه ترکی آذربایجانی شامل 400 صفحه با 9هزار واژه در حرف آ است.

تدوین لغت نامه ترکی آذربایجانی یک اثر ماندگار جمهوری اسلامی ایران

آیت‌الله سیدحسن عاملی در این مراسم اظهار کرد: تدوین این لغت‌نامه یک کار مهم و ماندگار جمهوری اسلامی ایران در خدمت به اقوام است و دشمنان روی تعدد اقوام در ایران حسابی ویژه باز کرده‌اند به طوری که برای برهم زدن اتحاد بین آنها، سرمایه‌گذاری‌های بسیاری انجام می‌دهند.

وی افزود: تهیه و تدوین این لغت‌نامه، لبیک نظام جمهوری اسلامی به مطالبه فطری و به حق آذری زبان‌ها است.

امام جمعه اردبیل بیان داشت: عده‌ای بیان می‌کنند که حمایت از چنین طرح‌هایی جزء وظایف و حیطه کاری امام جمعه نیست؛ اما نظر ما این است که اگر افرادی که این گونه وظایف را برعهده داشتند، آن را به نحو احسن انجام می‌دادند، نیازی به ورود ائمه جمعه به این مباحث نبود.

وی تاکید کرد: ما درصدد جبران کمکاری‌ها و کوتاهی‌ها هستیم و معتقدیم باید از چنین حرکت‌هایی برای حفظ وحدت و انسجام قومیت‌ها استقبال و حمایت کرد.

امام جمعه اردبیل گفت: از وزیر ارشاد اسلامی، مسوولان و هیأت علمی دانشگاه‌های اردبیل، مدیران میراث فرهنگی، نهاد کتابخانه‌های عمومی استان و تمامی افرادی که برای به سرانجام رسیدن این کار عظیم و مهم تلاش کردند قدردانی می‌کنم.

گفتنی است؛ در این مراسم سیف‌الدین آلتایلی استاد دانشگاه ترکیه، محسن ناقیس اوغلی رئیس دانشکده زبان‌شناسی علوم جمهوری آذربایجان و بهروز بیک بابایی از اساتید دانشگاه علامه طباطبایی به صورت مجازی حضور داشتند.

 

زمان انتشار: یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴:۲۵

شناسه خبر: 94884

مطالب مرتبط :
نخبه

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری اردبیل مطرح کرد:

حمایت از طرح ها و ایده های نخبگان رمز توسعه کشور

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری اردبیل گفت: حمایت از طرح ها و ایده های نخبگان رمز توسعه و پیشرفت کشور است.

جشنواره

کسب رتبه برتر خانه نخبگان استان اردبیل در جشنواره ملی جهادگران علم و فناوری

خانه نخبگان سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل موفق به کسب رتبه برتر در جشنواره ملی جهادگران علم و فناوری شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
تورج هارای
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۳:۴۷

باسلام و خدا قوت... براستی که کار بسیار بزرگ و ارزشمندی انجام داده اید، دست مریزاد. آموزش و یادگیری و استفاده از زبانهای مختلف اقوام ‌موجب اتحاد و همبستگی بین آنها می شود. و برعکس! جعل و تحریف عامل ایجاد نفرت و تفرقه بین آنها. ممنون و سپاس فراوان از زحمات شبانه روزی شما عزیزان.

رامین
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۲:۲۳

عالی دست همه کسانی که در تهیه تدوین زحمت کشیدن درد نکنه

اشتراک گذاری مطالب