خبرگزاری علم و فن آوری گزارش می دهد:

​ضعیف بودن سطح علمی دانشگاه های شهرستانهای خراسان جنوبی/ اکثر اساتید دانشگاه ها استان از بیرجند تامین می شوند

​خراسان جنوبی یکی از قطب های بزرگ دانشگاهی در شرق کشور است اما فاصله زیادی با مراکز آموزشی و علمی کشور دارد و این مسئولین هستند که می توانند با تقویت و حمایت همه جانبه نقش اساسی را در پیشرفت علمی، فرهنگی، تربیتی و تحصیلی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فن آوری از خراسان جنوبی، امروزه یکی از راه های پیشرفت در عرصه های علمی، تربیتی و آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی هستند که می توانند نقش بزرگی را در راه رسیدن به جامعه ایده آل ایفا کنند.

خراسان جنوبی قطب دانشگاهی در شرق کشور

خراسان جنوبی یکی از قطب های بزرگ دانشگاهی در شرق کشور محسوب می شود که در شهرستانهای این استان دانشگاه و مراکز آموزش عالی وجود دارد اما فاصله زیادی با مراکز آموزشی و علمی کشور دارند و این مسئولین هستند که می توانند با تقویت و حمایت همه جانبه از این مراکز نقش اساسی را در پیشرفت علمی، فرهنگی، تربیتی و تحصیلی بردارند تا همه دانشگاه های شهرستان های استان نیزهم از کیفیت و اساتید خوب علمی برخوردار باشند.

لذا خبرگزاری علم و فن آوری خراسان جنوبی در گفتگو با تعدادی از دانشجویان شهرستان های استان وضعیت دانشگاههای این شهرستانها را مورد بررسی قرار داده است.

ابراهیمی: سطح علمی دانشگاه های شهرستان نهبندان ضعیف است

مهدی ابراهیمی مسئول بسیج دانشجویی نهبندان در این گفتگو اظهارداشت: دانشگاه ها و مراکز علمی نقش اساسی را در توسعه علمی جامعه ایفا می کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه نقش محوری را در نخبه پروری، کمک به آینده مدیران جامعه، بالا رفتن سطح سواد افراد دارند، گفت: امروز خراسان جنوبی تاثیر فراوانی را در توسعه علمی شرق کشور دارد اما متاسفانه دانشگاه های شهرستانهای استان از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند.

ابراهیمی ادامه داد: برای رسیدن به جایگاه مطلوب دانشگاهی در سطح شهرستانهای استان نیازمند حمایت های مسئولین هستیم.

وی با بیان اینکه شهرستان نهبندان دارای سه دانشگاه علمی کاربردی، پیام نور و آزاد اسلامی است، گفت: با شیوع ویروس کرونا همه دروس دانشگاه های این شهرستان به صورت مجازی برگزار می شود.

مسئول بسیج دانشجویی نهبندان با بیان اینکه همه دانشجویان این شهرستان بومی هستند، گفت: متاسفانه اگر مشکلی برای دانشجویی بوجود آید، اساتید و مسئولین دانشگاه های شهرستان بخصوص دانشگاه آزاد پاسخ گو نیستند.

وی ادامه داد: سطح علمی دانشگاه های شهرستان ضعیف و این دانشگاه ها فاقد خوابگاه می باشند، افزود: اکثر اساتید دانشگاه از مرکز استان تامین می شوند.

ابراهیمی خطاب به مسئولین دانشگاه علوم پزشکی استان تاکید کرد: از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی درخواست می شود حداقل رشته های وابسته به پزشکی درشهرستان تدریس شود.

وی ادامه داد: اگر دانشجویی بخواهد در رشته های علوم پزشکی تحصیل کند باید به شهرستان های بیرجند و قائن برای تحصیل مراجعه کند یا خارج از استان برود.اکبری: فاصله زیادی برای رسیدن  به جایگاه مطلوب در دانشگاه ها هستیم

اکبری دانشجوی بیرجندی است که در حال حاضر مشغول تحصیل در دانشگاه قائن است، افزود: وضعیت علمی دانشگاه آزاد قائن نسبتا مطلوب است اما برای رسیدن به جایگاه خوب علمی فاصله زیادی وجود دارد.

وی ادامه داد: بهترین راه رسیدن به جامعه مطلوب و کیفی علمی تحقق منویات رهبری است که جامعه دانشجویی و اساتید نقش مهمی دارند.این دانشجوی بیرجندی تاکید کرد: متاسفانه شهرستانها همیشه از همه امکانات مطلوب به دور هستند گفت: محیط دانشگاه برای دانشجویان باید از لحاظ سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، تربیتی و علمی محیطی مناسب باشد تا دانشجو بتواند در آن رشد کند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه بزرگمهر و آزاد اسلامی قائنات از مهمترین دانشگاه های این شهرستان هستند، افزود: خوشبختانه این دانشگاه ها فضای خوبی برای دانشجویان غیر بومی فراهم آورده اند.

وی تاکید کرد: دانشگاه باید برای دانشجو محلی مناسب باشد تا بتواند در آن به تحصیل علم بپردازد.

محمدی: تذهیب نفس و کسب تجربه دو حلقه مفقودی در بین دانشجویان

محمدی  دانشجوی دانشگاه آزاد فردوس نیز در گفتگو با خبرگزاری علم و فن آور بیان داشت: رهبر معظم انقلاب بر حضور دانشجویان در همه عرصه های کشور تاکید داردلذا دانشجو می تواند در فضای امن دانشگاه به تحصیل علم بپردازد.

وی با بیان اینکه متاسفانه امکانات مطلوبی در سطح دانشگاه شهرستان وجود ندارد، گفت:با شیوع ویروس کرونا همه کلاسهای دانشگاه به صورت مجازی برگزار می شود و این موجب شده سطح یادگیری دانشجو کمتر شود.

محمدی با اشاره به اینکه برخورد کارکنان با دانشجویان مناسب است، افزود: سطح علمی دانشجویان شهرستانی همانند دانشجویان دانشگاه های معتبر کشور نیست.

وی ادامه داد: دانشجویان امروز مدیران و آینده سازان کشور هستند که مسئولین بایدهزینه های زیادی را برای پرورش نیروی انسانی پرداخت کنند.

این دانشجوی فردوسی بیان داشت: برای رسدن به دانشگاه های مطلوب در سطح شهرستان فاصله زیادی داریم که باید هم دانشجویان و هم اساتید سطح علمیخود را بالا ببرند.

وی تاکید کرد: در کنار تحصیل تذهیب نفس و آموختن حرفه برای دانشجویان لازم وضروری است که متاسفانه امروز این موضوع در بین نسل جوان کمتر به چشم می خورد.

محمدی با اشاره به اینکه متاسفانه امکانات و رفاهیات دانشگاه ها و دانشجویان شهرستانی خیلی پایین تر از نرمال در مرکز و برخی از استانهای کشور است، گفت: گاهی برخی از مسئولین و اساتید پاسخ گوی نیاز دانشجویان نیستند و این امر موجب دلزدگی دانشجو می شود.

وی ادامه داد: مدرک گرایی، بی توجهی دانشجویان به کسب تجربه و حرفه آموزی در رشته های تحصیلی از آسیب های مهم در جامعه قشر دانشجوی ما است.

انتهای پیام/ کارکن 

 

 

 

 

 

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸:۰۶

شناسه خبر: 94885

مطالب مرتبط :
​بررسی نقش اساسی اساتید و دانشجویان در جبهه علمی ودانشگاهی

خبرگزاری علم وفن آوری از خراسان جنوبی گزارش می دهد:

​بررسی نقش اساسی اساتید و دانشجویان در جبهه علمی ودانشگاهی خراسان جنوبی

امروز در جبهه علمی و دانشگاهی کشور دانشمندان، اساتید،دانشگاهیان و دانشجویان نقش اساسی را ایفا می کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب