مهندسین امروز، میراث داران دانش و تمدن ايراني

هادیان گفت: روز مهندس به تمام کسانی که مهندسی را درک کردند، به تمام کسانی که پلی ساختند از انتهای بن بست کوچه ی رفاه تا بیکران، به تمام کسانی که خود را شبانه روز وقف کردند تا همگان شبانه روزی روشن داشته باشند، به تمام کسانی که لذتش را فهمیدند نه آنان که تنها به نامش خوانده شدند، مبارک.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، پنجم اسفندماه را به منظور ارج نهادن به تلاش های خواجه نصیرالدین طوسی، روز مهندس نام گذاری کرده اند.

محمد بن حسن جهرودی طوسی مشهور به خواجه نصیرالدین طوسی در تاریخ 15 جمادی الاول 598 هجری قمری در طوس متولد شد. او به تحصیل دانش علاقه زیادی داشت و از دوران کودکی جوانی در علوم ریاضی و نجوم و حکمت سرآمدو از دانشمندان معروف زمان خود شد.

طوسی یکی از سرشناس‌ترین و با نفوذترین چهره‌های تاریخ فکری اسلامی است.  اما تلاش های او در علم ریاضیات و ستاره شناسی و تاثیر گذاری اش در میان فلاسفه و ریاضدانان باعث شده تا روز پنجم اسفند به منظور بزرگداشت این دانشمند روز مهندس نامیده شود.

محسن هادیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری با تبریک روز مهندس اظهار داشت: اگر بخواهیم تعریفی از مهندس داشته باشیم، در ابتدا مهندس به کسی گفته می‌شد که ماشین‌های نظامی را می‌راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند متولد و به سازندگان پل‌ها وجاده‌ها نسبت داده می‌شد، سپس این کلمه در سایر کشورها هم ظاهر شد.

 

وی ادامه داد: جايگاه رفيع مهندس و مهندسي در انديشه و تاريخ كشور عزيزمان يادآور ابتكار، آفرينش، خلاقيت و زمينه‌ساز رشد و پيشرفت كشور درطول اعصار بوده و مي باشد.

هادیان تصریح کرد: بدون تردید غرور انگيز است که مهندسین امروز، به عنوان میراث داران دانش و تمدن ايراني، پای در راه این بزرگان نهاده و هر چه در توان دارند برای ساختن و پرداختن این سرزمین کهن به میدان آورند.و فرهنگ وتمدن غني ايراني اسلاميمان را با دنياي امروز در آميخته وشاهد نوآوري ورشد اين حرفه باشيم.

وی در پایان گفت: روز مهندس به تمام کسانی که مهندسی را درک کردند، به تمام کسانی که پلی ساختند از انتهای بن بست کوچه ی رفاه تا بیکران، به تمام کسانی که خود را شبانه روز وقف کردند تا همگان شبانه روزی روشن داشته باشند، به تمام کسانی که لذتش را فهمیدند نه آنان که تنها به نامش خوانده شدند، مبارک.

 

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۵:۰۷

شناسه خبر: 94988

مطالب مرتبط :
مهندس

مهندس، یا راهی می‌یابد یا راهی می‌سازد

پنجم اسفندماه، روز مهندس مبارک باد.

ی

در جلسه کارگروه نظام مهندسی ساختمان بسیج مهندسین عمران فارس عنوان شد:

ضرورت بازنگری در قانون نظام مهندسی ساختمان/ برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های فرهنگی مهندسان فارس

جلسه کارگروه تخصصی نظام مهندسی ساختمان سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری برگزار شد.

هادیان

یک فعال سیاسی اجتماعی درگفتگو با علم و فناوری:

با جوان متعهد و متخصص روزهای خوبی در عرصه تولید پیش‌روی کشور خواهد بود

هادیان گفت: تاکید اصلی در گام دوم انقلاب توجه و اعتماد به جوانان است که با ورود جوانان متعهد و متخصص شاهد روزهای خوبی در عرصه تولید و رقم خوردن جهش در آن خواهیم بود.

ساخت سنتز ویروس کرونا

سنتز کردن داروی موثر بر کرونا توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

سنتز:ماده موثر دارویی فاویپیراویر و حد واسطه های آن که در بهبود این بیماری موثر است و در دانشگاه  صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با موفقیت انجام  شد

امیدی

عضویت بیش از هزار نفر در سازمان بسيج مهندسين عمران و معماري استان یزد

مسئول سازمان بسيج مهندسين عمران و معماري استان یزد از عضویت بیش از هزار نفر از مهندسان استان یزد در این سازمان خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب