مهندس، یا راهی می‌یابد یا راهی می‌سازد

پنجم اسفندماه، روز مهندس مبارک باد.

کرونا راه مهندسان  این مرز و بوم را هم در این روزگار نتوانست مسدود نماید

در جهان چیزی گران بهاتر از انسان و در انسان چیزی گران بهاتر از اندیشه نیست. بعد از عظمت هستی و زیباییهای خالق آنچه ساخته بشر است و نظرها را به خود جلب می نماید حاصل اندیشه و فکر مهندس است و شکوه هر سرزمین مدیون دست توانای اوست.

 

چرا ۵ اسفند به نام روز مهندس مزین گردید؟

خواجه نصیرالدین طوسی از دانشمندانی است که باید برای او از واژه ی علامه دهر استفاده نمود؛ زیرا این دانشمند در علومی همچون فلسفه ،فقه، ستاره شناسی،  ریاضی، پزشکی، معماری و نجوم به درجه ی دانشمندی رسیده بود. و در تخصص های خود خدمات زیادی به جهانیان ارائه کرده است به طوری که در قرن 16 میلادی کتاب های مثلثات او در فرانسه ترجمه شد و یکی از گسترش دهندگان این علم بود.

یکی از مهمترین متون کلامی شیعه “تجرید الاعتقاد” اثری از خواجه نصیر است. ایشان کوشید تا با استفاده از آرای فلسفی ابن سینا کلام شیعه را بر برهان های عقلی مبتنی کرد.

 

 پس به پاسداشت از این اندیشه ورز ایرانی، روز در تقویم ایرانی به یاد این داشنمند بزرگ به عنوان روز مهندسی نام گذاری گردید.

چندین سال است که در این ایام مراسمهای گوناگون  در جوامع مهندسی منعقد می گردد تا فرصتی باشد که از این مهندسان که یا راهی می یابند و یا راهی را می سازند قدرشناسی گردد.

اما کرونا راه مهندسان  این مرز و بوم را هم در این روزگار نتوانست مسدود نماید و مهندسان بسیجی امروز را هم با استفاده از تکنولوژی فناوری اطلاعات  به سبک و سیاق کرونا یی و با فاصله گذاری اجتماعی  در همایشی کشوری دور هم جمع خواهند شد تا علی رغم همه کمبودها و سختیها اعلام نمایند ما می توانیم.

 

مهندس روزت مبارک

 

مهرآفرین وثوقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۱:۴۲

شناسه خبر: 94989

مطالب مرتبط :
ز

گامی برای اشتغال در حوزه دیجیتال

اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس با همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان گامی برای اشتغال در حوزه دیجیتال برداشتند.

ر

"راه اینجاست" سومین انتخاب در پانزدهمین ایستگاه

در پانزدهمین ایستگاه جشنواره فرهنگی پاسداران اهل قلم کتاب"راه اینجاست" از فارس مقام سوم را از آن خود نمود.

کمال

جايگاه رفيع مهندس و مهندسي در انديشه و تاريخ كشور

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: جايگاه رفيع مهندس و مهندسي در انديشه و تاريخ كشور عزيزمان يادآور ابتكار، آفرينش، خلاقيت و زمينه‌ساز رشد و پيشرفت كشور درطول اعصار بوده و مي باشد.

روز مهندس

مهندسین امروز، میراث داران دانش و تمدن ايراني

هادیان گفت: روز مهندس به تمام کسانی که مهندسی را درک کردند، به تمام کسانی که پلی ساختند از انتهای بن بست کوچه ی رفاه تا بیکران، به تمام کسانی که خود را شبانه روز وقف کردند تا همگان شبانه روزی روشن داشته باشند، به تمام کسانی که لذتش را فهمیدند نه آنان که تنها به نامش خوانده شدند، مبارک.

d

در شیراز؛

برگزاری چهارمین کنگره بین المللی سلامت همراه

دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ۲۸ تا ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ میزبان چهارمین کنگره بین المللی سلامت همراه است.

ساخت سنتز ویروس کرونا

سنتز کردن داروی موثر بر کرونا توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

سنتز:ماده موثر دارویی فاویپیراویر و حد واسطه های آن که در بهبود این بیماری موثر است و در دانشگاه  صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با موفقیت انجام  شد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب