مهندس نظیمی:

مهندسی علم خدا در طبیعت است

کارشناس عمران معاونت مهندسی راهور با بیان اینکه مهندسی علم خدا در طبیعت است تصریح کرد: تفکر و تعهد عملی مهندسان بر‌گرفته از علم مهندسی خداست که با توسعه‌ سازی و تحول‌آفرینی جامعه امروز بشری را ممتاز و متمایز از گذشته ساخته‌ و توان و دانش خود را در راه آبادانی و سازندگی ایثار نموده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ مهندس رسول نظیمی کارشناس عمران معاونت مهندسی راهور در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری ضمن بزرگداشت مقام خواجه نصرالدین طوسی و تبریک روز مهندس گفت: مهندسی عمران یکی از شاخه‌های مهندسی است که به طراحی، نگهداری و ساخت سازه‌های طبیعی و مصنوعی شامل جاده‌ها، پل‌ها، کانال‌ها، سدها و ساختمان‌ها می‌پردازد و از جمله مشاغلی است که هدف آن کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران است. یعنی هر چیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد مانند سد، فرودگاه، جاده، راه آهن، برج، تونل، دکل‌های مخابراتی، ساختمان‌های مقاوم در برابر زمین‌لرزه، سیل و آتش و نیروگاه‌های  برق و مصالح سبک، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت و ساز، در حیطه کار مهندس عمران قرار می‌گیرد. برای آغاز تمامی پروژه‌های عمرانی به یک مهندس کارآمد عمران نیاز است تا علاوه بر رعایت جنبه‌های فنی و اجرایی، اقتصادی نیز عمل کند، چون اقتصادی بودن، یک اصل در مهندسی عمران است.

کارشناس عمران معاونت مهندسی راهور با بیان اینکه مهندسی علم خدا در طبیعت است تصریح کرد: تفکر و تعهد عملی مهندسان بر‌گرفته از علم مهندسی خداست که با توسعه‌ سازی و تحول‌آفرینی جامعه امروز بشری را ممتاز و متمایز از گذشته ساخته‌ و توان و دانش خود را در راه آبادانی و سازندگی ایثار نموده‌اند.

وی بیان کرد: مهندسی عمران ضمن اینکه یک حرفه خاصی است هیجان انگیز نیز است چرا که افرادی که در این زمینه کار می‌کنند می‌توانند نتایج کار خود را ببینند و از نزدیک لمس کنند؛ به عنوان مثال یک پل بزرگ، یک سد برقی و یا یک ساختمان بلند از جمله سازه‌هایی است که می‌تواند آن را تا سال‌ها تماشا کند.

مهندس نظیمی در ادامه در خصوص جزئیات ساخت یک خانه گفت: با شناخت و بررسی عوامل موثر بر عمر مفید یک ساختمان می‌توان عمر یک خانه را در زمان ساخت آن پیش بینی نمود.

وی اظهار کرد: عمر خانه‌های ایرانی یک چهارم عمر خانه‌های اروپایی است، چرا که نقش سازندگان فاقد صلاحیت بر ساخت و ساز‌ها، عدم رعایت اصول فنی، بدی اجرا و به کار بردن مصالح بی‌کیفیت و عدم نظارت مناسب باعث می‌شود عمر مفید ساختمان‌ها بسیار پایین بیاید.

نظیمی تصریح کرد: در کشور ما مهندسان با تجربه‌ای وجود دارند که از لحاظ دانش مهندسی بسیار قدر و کارا هستند و از سطح علمی بالایی نیز برخوردارند که اگر از تجربه های آنها استفاده کنیم قطعا می‌توانیم خانه هایی بسازیم که صد سال عمر کنند.

وی با اشاره به اینکه کیفیت مصالح ساختمانی نیز بر عمر خانه ها تاثیرگذار است، عنوان کرد: ایران مصالح ساختمانی با کیفیتی ندارد ولی با همین مصالح هم می‌توان خانه‌های با دوام بسیار ساخت.

کارشناس عمران معاونت مهندسی راهور با بیان اینکه هزینه ساخت یک خانه صد ساله با خانه بیست ساله تفاوت دارد، گفت: چنانچه از مصالح با کیفیت و استاندارد در ساخت خانه استفاده شود ضمن اینکه عمر مفید خانه بیشتر می‌شود هزینه‌های بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه عمر خانه ها در ایران معمولا کم است، اذعان داشت: بعضی از سازندگان ساختمان در ایران عمدا خانه‌های با عمر اندک می‌سازند برای اینکه زود به زود عمر خانه‌ها تمام بشود و بازار ساخت و ساز پر رونق بماند تا سود بیشتری ببرند.

نظیمی تصریح کرد: سازمان مهندسی، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری نهادهایی هستند که وظیفه دارند سازندگان ساختمان را مجبور به ساختن خانه‌های با عمر بالا نمایند.

وی خاطر نشان کرد: وزارت راه و شهرسازی با تهیه معیارها، شرایط و آیین نامه‌های شهرسازی و ابلاغ مصوبات به وزارت‌ خانه‌ها و سازمان‌های مربوطه بر افزایش عمر مفید ساختمان‌ها نقش اساسی دارد.

این مهندس عمران ادامه داد: شهرداری نیز با بررسی و کنترل ضوابط شهرسازی، فنی، وضع عوارض ساختمانی، صدور مجوزهای ساخت و سازها و همچنین سازمان مهندسی با پرداختن به امورات ضعیف مهندسان ساختمان و امور مربوطه به مشاغل روندهای فنی مهندسی در بخش‌های ساختمان و شهرسازی نقش موثری بر عمر مفید ساختمان ها دارند.

مهندس نظیمی با اشاره به اینکه معماری مناسب با اقلیم و نوع آب و هوا سبب افزایش عمر ساختمان‌ها می‌شود تصریح کرد: در گذشته معماری و مهندسی متناسب با اقلیم در ایران انجام می‌شد که با توجه به معماری ساختمان‌ها و بناهای قدیمی تاثیر اقلیم مناطق بر ساخت و سازها کاملا مشهور است، اما در حال حاضر با توجه به گسترش جمعیت دیگر توجهی به این مورد نمی‌شود و در بسیاری از مناطق و شهر‌هایی با اقلیم مختلف از معماری و مصالح یکسانی استفاده می‌شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۹:۵۱

شناسه خبر: 94991

مطالب مرتبط :
۱

فعال شدن ۳۰ هسته مسئله محور در گیلان/ مسئول پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی گیلان

هستی عشقی صحرایی عنوان کرد با توجه به اینکه یکی از اهداف مهم پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی مسئله محوری می باشد در این راستا هدایت دانشجویان به مسائل رشته تخصصی از مهمترین اهداف سازمان می باشد تا بتوانیم بهترین راه حل برای مشکلات جامعه داشته باشیم.

مهندسی

به مناسبت روز مهندسی برگزار شد:

برگزاری نشست بصیرتی هسته عمران - معماری با موضوع رشته عمران

نشست بصیرتی هسته عمران - معماری با موضوع رشته عمران به همت پایگاه علمی کوثر المبین ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان کرمانشاه برگزار شد.

کمال

جايگاه رفيع مهندس و مهندسي در انديشه و تاريخ كشور

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: جايگاه رفيع مهندس و مهندسي در انديشه و تاريخ كشور عزيزمان يادآور ابتكار، آفرينش، خلاقيت و زمينه‌ساز رشد و پيشرفت كشور درطول اعصار بوده و مي باشد.

ریق

علم و فناوری گزارش می دهد؛

با کوچکترین ریزفناوری های جهان آشنا شوید/ رایانه ۰.۳ میلیمتری تا ساخت خانه ای با مقیاس میکرومتر+فیلم و عکس

"ریز فناوری" جزء تکنولوژی های جدیدی است که از آن به عنوان عامل تغییر در روش تولید مواد یاد می‌شود. تولید سبکتر ، قوی‌تر که دارای عمر مفید طولانی نیز هستند حاصل این فناوری ها می باشد که می توان از آن ها به دلیل قابلیت های بی شماری که دارند در صنایع ای همچون هوا و فضا، پزشکی، فیزیک، روباتیک و ... استفاده کرد.

۳۳۶۵

به همت متخصصان ایرانی و برای اولین بار در کشور رونمایی شد؛

سامانه پیشرفته بومی برج مراقبت پروازسیار

سامانه پیشرفته کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی که با تکیه بر توان داخلی به تولید رسید با حضور وزرای دفاع و راه و شهرسازی رونمایی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب