اظهارنظر عجیب بیل گیتس جنجال آفرید

بیل گیتس معتقد است که کشورهای پیشرفته و صنعتی برای نجات کره زمین از تغییرات اقلیمی گسترده و فجایع ناشی از آن باید به استفاده از گوشت گاو مصنوعی رو بیاورند.

بیل گیتس در یک مصاحبه پیشنهاد کرد که کشورهای ثروتمند برای نجات کره زمین باید صرفا گوشت گاو (بیف) مصنوعی بخورند. به نظر می‌رسید گیتس از بحث برانگیز بودن این صحبت آگاه بود چراکه او در ادامه خطاب به مردم گفت: « من هراسی از گرفتن مواضع غیرمحبوب و غیر معمول سیاسی ندارم بنابراین رک می‌گویم شما دیگر نمی‌توانید گاو داشته باشید.»

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLScience، گیتس که دارایی خالص ولی از 17 فوریه 2021 به 137 میلیارد دلار رسید، توانست رتبه چهارم ثروتمندترین فرد جهان را به خود اختصاص دهد.

بیل گیتس می‌گوید کشورهای ثروتمند برای نجات کره زمین باید به گوشت گاو مصنوعی روی بیاورند

او به تازگی کتابی را با عنوان چگونه از فاجعه آب و هوایی جلوگیری کنیم، منتشر کرده است، در توضیحات این کتاب آماده است: « بیل گیتس طرحی گسترده و عملی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در زمان مقرر، به منظور جلوگیری از فاجعه آب و هوایی در این کتاب معرفی کرده است.»

او در مصاحبه‌ای که برای کتاب جدیدش انجام داده بود در پاسخ به پرسش اینکه چقدر امیدوارید که در آینده انتشار گازهای گلخانه‌ای کاهش پیدا کند، گفت: « من فکر می‌کنم مسئله دام‌ها یکی از موانع موجود برای رسیدن به این مقصود است، بنابراین متاسفانه باید تا جایی که می‌توانیم گوش مصنوعی را جایگزین دام‌ها کنیم.»

گیتس همچنین در پاسخ به این سوال که آیا گوشت‌های گیاهی و آزمایشگاهی می‌تواند در سطج جهانی به عنوان نوعی پروتئین سازگار با محیط زیست پذیرفته شود یا خیر، اظهار داشت که این رویکرد باید در کشورهای ثروتمند با فقیر متفاوت باشد. او دراینباه گفت: « برای آفریقا و دیگر کشورهای فقیر، ما مجبور به استفاده از ژنیتک حیوانی هستیم تا میزان مصرف گوشت و پروتئین را در آنها افزایش دهیم، به طرز عجیبی دام‌های ایالات متحده، به دلیل تولید بسیار زیاد، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای بالاتری در هر پوند نسبت به همین دام‌ها در آفریقا دارند.»

گاز گلخانه‌ای (Greenhouse gas) به گازی که در جو یک سیاره وجود دارد گفته می‌شود که در محدودهٔ فرو سرخ به جذب و انتشار پرتوها می‌پردازد. این فرایند سبب اساسی اثر گلخانه‌ای است. گازهای گلخانه‌ای موجود در جو زمین که به‌طور طبیعی در آن وجود دارند شامل بخار آب، کربن دی‌اکسید، متان، دی نیتروژن مونوکسید و اوزون می‌باشند اما فعالیت‌های بشری، بر میزان بسیاری از این گازها در جو افزوده‌است. در منظومه شمسی نیز جو ناهید، مریخ و تیتان شامل گازهایی می‌شود که سبب ایجاد اثر گلخانه‌ای در آن‌ها شده‌است. بدون گازهای گلخانه‌ای، میانگین دمای سطح زمین در حدود منفی ۱۸ درجه‌ی سانتیگراد خواهد بود.

انتهای پیام/

 

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 95012

مطالب مرتبط :
امازون

جنگل های آمازون عامل تغییرات آب و هوایی

هیچ مورد مبهمی وجود ندارد که بزرگترین جنگل بارانی استوایی جهان که آمازون می باشد، تحت فشار بسیار زیادی قرار دارد .

گوشت مصنوعی

بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت؛

بهتر است همه کشورهای از گوشت مصنوعی استفاده کنند/ حمایت از حقوق حیوانات یا تأمین منافع شخصی

امروزه شاهد فناوری‌های جدیدی در جهان هستیم، گوشت‌های مصنوعی، یکی از فناوری‌هایی که باعث شگفتی همگان شده و توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ جهانی را به خود جلب کرده است، بنیان‌گذاران گوگل و مایکروسافت، پیشتازان سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند و چند روز پیش بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت در یک مصاحبه اعلام کرد بهتر است همه کشورهای جهان اولی از گوشت مصنوعی استفاده کنند.

خشکسالی

بهره‌گیری از خشکسالی قرن ۱۴ برای بحران تغییرات آب و هوایی

خشکسالی های شدید قرن ۱۴ می تواند ذهنیتی در مورد بحران تغییرات آب و هوایی مان فراهم کند.

پروژه شاخص ملی دام و تحول عظیمي که ایجاد خواهد کرد

محققان شرکت مدیران تحلیل گر سپاهان؛

پروژه شاخص ملی دام و تحول عظیمي که ایجاد خواهد کرد

محمد وکیلی مدیرعامل شرکت مدیران تحلیل گر سپاهان، از پروژه شاخص ملی دام با نام "پارس" در کشور و تحول عظیمي که ایجاد خواهد کرد خبر داد و گفت: با توجه به زیر ساخت علمی چندین ساله در حوزه دام این پروژه را بنا نهادیم و برآورد می کنیم، استفاده از اين شاخص در سال ۱۴۰۱ اجرايي شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب