اگر قهوه زیاد مصرف می‌کنید حتما باید بخوانید

مصرف قهوه و سایر مشتقات آن در جهان امروزی بسیار گسترده شده است و هر فردی با این ماده شگفت انگیز و اثرات کافئین آشنایی دارد. اما از مضرات آن چه میدانیم؟

طبق یافته‌های یک مطالعه جدید که در مجله «کورتکس» منتشر شده است، نوشیدن یک فنجان قهوه در روز می‌تواند حجم مواد خاکستری مغز شما را تغییر دهد. نویسندگان این مطالعه همچنین دریافتند که مصرف کافئین هیچ تاثیری بر کیفیت خواب ندارد که درحقیقت با عقیده رایج درباره کافئین کاملا متضاد است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوی و به نقل از IFLScience، ماده خاکستری به طور کلی خارجی‌ترین لایه مغز را تشکیل می‌دهد و شامل اجسام سلول‌های عصبی است.

براساس یافته‌های یک مطالعه جدید، مصرف روزانه کافئین ساختار مغز شما را تغییر می‌دهد

ممکن است این ایده شروع صبح با نوشیدن یک لیوان آمریکانو یا کاپوچینو باعث تغییر ساختار ماده خاستری مغز شما می‌شود، نگران کننده باشد، اما به نظر می‌رسد که این تغییرات موقتی است و فقط ده روز پرهیز از کافئین برای معکوس کردن این مسئله کافی است.

دکتر «کارولین رایچرت» دراینباره گفت: « نتایج ما لزوما به این معنی نیست که مصرف کافئین روی مغز تاثیر منفی دارد، اما مصرف روزانه کافئین به طور واضح بر سخت افزار شناختی ما تاثیر می‌گذارد که به خودی خود باید درباره آن مطالعات بیشتری صورت بگیرد.»

برای انجام این آزمایشات، محققان 20 داوطلب سالم که همه آنها روزانه قهوه می‌خوردند، مورد بررسی قرار دادند، به شرکت کنندگان دستور داده است که در طی یک دوره ده روزه سه کپسول 150 میلی گرم کافئین در روز مصرف کنند، درحالی که از برخی دیگر گفته شد از مصرف کافئین خودداری کنند.

نتایج نشان داد مصرف کافئین در لوب گیجگاهی میانی سمت راست که شامل ساختارهای کلیدی مانند «هیپوکامپ» ، «پاراهیپوکامپ» و شکنج «فیوسیفوم، است، تاثیر قابل توجهی دارد، نتیجه شگفت آور دیگر این بود که مشخص کرد مصرف کافئین در خواب تاثیر چندانی ندارد.

کافئین (Caffeine) یک مادهٔ شیمیایی خوراکی است که در گیاهان مختلفی از جمله قهوه، کاکائو، کولا و چای یافت می‌شود و نوعی داروی محرک است که می‌تواند از خوابیدن جلوگیری کند. کافئین یک آلکالوئید از خانواده متیل‌گزانتین‌ها است که خواص آن به تئوفیلین و تئوبرومین هم شبیه است. کافئین خالص، به صورت پودر سفید رنگ تلخی می‌باشد. این ماده از ترکیب کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده‌است.

کافئین پرمصرف‌ترین ماده دارویی سایکو اکتیو در میان انسان‌ها به‌شمار می‌رود که تقریباً ۹۰ درصد انسان‌ها به‌طور روزانه از آن استفاده می‌کنند. افزایش متابولیسم بدن، تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش میزان هوشیاری و آگاهی محیطی از مهم‌ترین آثار کافئین است.

انتهای پیام/

 

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 95013

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
کافیین

کافئین وتاثیرآن بر روی مغز

محققان در یک مطالعه نشان داده اند که مصرف منظم کافئین می‌تواند ماده خاکستری مغز را تغییر دهد.

مصرف قهوه

آیا قهوه در درمان سرطان روده نقش دارد؟

به نظر میرسد برای کافئین و قهوه مزایایی بیش از بیدار شدن از خواب وجود دارد. محققین حالا از ارتباط میان قهوه و طول عمر در بیماران سرطانی میگویند.

بارداری

نکته‌ی تغذیه‌ای که مادران باردار حتما باید بدانند

مادران باردار برای تضمین سلامتی خود و جنین ناگزیر از رعایت برخی اصول تغذیه هستند. مطالعه ای جدید به میزان مصرف کافئین در دوران بارداری پرداخته است.

چربی قهوه ای

این نوع چربی‌‌ها برای سلامتی مفید هم هستند+عکس

کمتر از از خوبی چربی گفته میشود. البته که چربی سفید معمولا مزیتی در بر ندارند اما از مزایای چربی قهوه ای چه میدانید؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب