نخستین تصویری که مریخ نورد «استقامت» از مریخ مخابره کرد+عکس

اولین تصاویر از مریخ نورد استقامن ناسا به زمین مخابره شده است. این مریخ نورد چندی پیش با موفقیت به محل ماموریت خود رسید.

مریخ نورد «پرسورنس» ناسا به تازگی بر روی سطح مریخ فرود آمده است، این مریخ نورد پیشتر نیز دوتا تصویر را به زمین فرستاده بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، مریخ نورد ناسا پس از چند روز چرخش سریع در جو مریخ، روز پنجشنبه 18 فوریه بر روی سیاره سرخ فرود آمد این مریخ نورد برای اینکار ابتدا به لطف یک «اسکایران» که پیشتر هیچگاه از آن استفاده نشده بود، ، سرعت خود را کند کرد و سپس با استفاده از کابل‌های 65 فوتی (20 متری) در سطح مریخ نشست.

اولین تصاویر کاوشگر ناسا پس از فرود بر روی مریخ منتشر شد

این عکس‌های جدید از سطح مریخ توسط مجموعه‌ای از شش لنز که در جلو و عقب مریخ نورد قرارداده شده است، مخابره شد. تصویر اول در بالا، مربوط به یکی از «هازکم» های جلو است و تصویر دوم به دلیل گرد و غبار کیفیت پایینتری دارد.

همه این تصاویر درحقیقت اولین عکس‌های ارسالی از دهانه «جی زیرو» را تشکیل می‌دهند.

این مریخ نورد دوربین‌های دیگری نیز روی سر و بازوی خود دارد و یک دوربین نیز برای مشاهده نمونه‌هایی در حافظه نهان دارد. در هنگام فرود، چهار دوربین اضافی از منظرهای مختلف فرود این مریخ نورد را ثبت کرده و فیلم کامل آن نیز باید تا چند روز آینده به زمین برسد.

همه این فناوری تصویر برداری فقط یک هدف دارد و آن این است که این مریخ نورد بتواند اطراف دهانه «جی زیرو» را برای پیدا کردن سنگ‌های باستانی و بقایایی دلتای رودخانه برای یافتن نشانه‌هایی از حیات میکروبی در دوران باستانی بررسی کند.

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) که گاهی با نام «پرسی» هم شناخته می‌شود، یک کاوشگر مریخ‌نورد سیارهٔ مریخ است که آزمایشگاه پیش‌رانش جت برای استفاده در مأموریت مریخ ۲۰۲۰ ناسا آن را ساخته‌است. این مریخ نورد در تاریخ ۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۲۰ برای مأموریت مدارگردی مریخ در ساعت ۷:۵۰ دقیقهٔ بعد از ظهر پرتاب شد EDT (11:50 UTC), و در ۱۹ فوریهٔ ۲۰۲۱ در ساعت ۰۰:۳۰ (به وقت ایران) در مریخ فرود آمد. این مریخ‌نورد از مرکز فضایی کندی در پایگاه کیپ کاناورال، فلوریدا رهسپار مریخ شد. محل فرود مریخ‌نورد استقامت دهانهٔ مریخی جیزرو در نظر گرفته شده‌است.

مریخ‌نورد استقامت که به بزرگی یک اتومبیل سواری است با هفت ابزار علمی برای مطالعهٔ سطح مریخ در دهانهٔ جیزرو مجهز است. تجهیزات مریخ‌نورد استقامت در مجموع ۲۳ دوربین و دو میکروفون یک دستگاه تهیهٔ اکسیژن با خود دارند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 95020

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
استقامت

اولین سلفی دونفره در مریخ+عکس

میخ نورد پرسونیس که حالا مدتی است به مریخ رسیده در حال گشت و گذار د ر سطح این سیاره و ثبت اطلاعات و تصاویر جالب است!

الهام از مارمولک در ساخت ربات کوهنورد

طبیعت، الهام بخش نسل بعدی رباتیک:

الهام از مارمولک در ساخت ربات کوهنورد

در حالی که یک ربات مریخ نورد می تواند مناطقی را که قبلا هیچ شخصی به آنجا پا نگذاشته کشف کند، یک ربات کوچکتر در دانشگاه سانشاین کاوست در استرالیا می تواند با تقلید از حرکات مارمولک به ارتفاعات جدیدی صعود کند.

مریخ

نخستین تصویر پانوراما از مریخ+عکس

کاوشگر «پیرسورنس» هفته گذشته به صورت موفقیت‌آمیز و ایمنی بر روی سطح مریخ فرود آمد. این مریخ‌نورد شگفت‌انگیز از زمان رسیدن خود آرام نگرفته و هر روز درحال انجام کارهای خارق‌العاده‌ای بوده است، حالا نخستین تصویر پانوراما مریخ به ثبت رسیده است.

۱۲۳

محققان مینه سوتا گزارش کردند:

رشد دریچه‌های ‌قلب آزمایشگاهی در گیرنده محقق شد/ روزنه امیدی برای هزاران کودک با نقص مادرزادی قلب

یک مطالعه جدید و پیشگامانه به سرپرستی محققان شهرهای دوقلوی مینه سوتا از دانشکده علوم و مهندسی و دانشکده پزشکی برای اولین بار نشان می‌دهد که دریچه‌های قلب آزمایشگاهی ایجاد شده در بره‌های جوان برای مدت یک سال قادر به رشد در گیرنده هستند.

مریخ

مقاله جدید مجله Nature: کشف چندین دریاچه نمک در مریخ+عکس

پیش از این وجود آب در مریخ به اثبات رسیده بود و حالا نتایج آخرین بررسی ها از وجود نمک در این سیاره حکایت دارد.

دره های مریخ

تماشا کنید: نقشه مناطقی از مریخ که آب دارند مشخص شد

وجود آب در کره مریخ، آنچنان که پیشتر فکر می‌کردیم، گسترده نیست.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب