علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت ربات هوشمندی که توانایی راه رفتن را برای کودکان معلول فراهم می کند + فیلم و عکس

محققان به تازگی از نوعی ربات هوشمند به نام "Trexo Robotics " رونمایی کرده اند که می تواند امکان دوباره راه رفتن را برای کودکان معلول فراهم آورد؛ این ربات همچنین قابلیت اتصال به اینترنت را دارد و والدین می توانند با کمک تلفن هوشمندشان آن را کنترل کنند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری – استفاده از ربات ها طی سال های اخیر در بسیاری از صنایع به ویژه در صنعت پزشکی افزایش چشمگیری داشته است . امروزه از ربات ها علاوه بر خدمات رسانی به بیماران برای انجام عمل های جراحی، ارتوپدی، نمونه گیری و آزمایش استفاده می شود. توانبخشی رباتیک را نیز می‌توان تحولی در مهندسی پزشکی و تعامل انسان و ربات دانست . در این زمینه پزشکان، درمان‌گران و مهندسان برای کمک به توانبخشی بیماران با هم همکاری می‌کنند. اهداف اصلی در این زمینه شامل توسعه فناوری‌های قابل اجرا است که بتواند به راحتی توسط بیماران، درمانگران و پزشکان استفاده شود و با افزایش اثر بخشی درمان‌های کلینیکی منجر به تسهیل فعالیت های روزمره  بیماران گردد. در زمینه توانبخشی کودکان معلول نیز، به تازگی نوعی ربات هوشمند ساخته شده است که می تواند امکان دوباره راه رفتن را برای آن ها فراهم نماید .

 توانبخشی رباتیک چیست و از کجا آمده است؟

توانبخشی رباتیک به طور خاص روی سیستم هایی مانند: دستگاه ها، سناریو های ورزشی و استراتژی های کنترل تمرکز می کند. هدف این فناوری نوین توانبخشی، تسهیل در بهبود مهارت های حسی حرکتی، و شناختی آسیب دیده می باشد. سابقه این رشته نسبتا طولانی است و به اوایل دهه 1990 بر می گردد. زمانی که تلاش می کردند که کارهای سنگین را توسط ماشین های خودکار و با حداقل دخالت انسان انجام دهند. در ادامه همین تلاش ها در مقالات آن زمان واژه “درمانگر مصنوعی” زیاد به چشم می خورد. درواقع این دستگاه ها میزان دقیق کارایی حسی حرکتی را در حین تمرین، از نظر حرکت شناسی و نیرو های تبادل شده تعیین می کنند. این خود منجر می شود که درمان توانبخشی، به سمت درمان هایی مبتنی بر شواهد و داده های دقیق برود.

در واقع این ربات ها به عنوان مکمل و نه جایگزین مداخلات درمانگر طراحی شده اند. آنها با استفاده بهینه از ساختار و مزیت های انطباقی سیستم های حسی-حرکتی، از بازیابی عملکردها پشتیبانی می کنند. همچنین اطلاعات غنی در مورد عملکرد حسی-حرکتی و تکامل آنها را به ما می دهند. طراحی، اجرا و روشهای مداخله آنها شامل یافته هایی از مطالعات رفتاری در مورد سازگاری حسی-حرکتی و یادگیری مهارت حرکتی و بسترهای عصبی آنها می باشد.

سیستم های توانبخشی رباتیک و انواع بیماری ها

مداخلات نوین توانبخشی در بیماری های نورولوژیک انجام می شود. این بیماران ممکن است در اندام فوقانی و یا اندام تحتانی خود مشکلاتی داشته باشند. از جمله این مشکلات می توان به عدم توانایی در راه رفتن، فلجی، درد و مشکلات نورولوژیک، ضعف، خستگی و… اشاره کرد. از جمله بیمارانی که از مداخلات توانبخشی رباتیک می توانند استفاده کنند شامل موارد زیر است :

  • سکته و آسیب مغزی
  • ام اس
  • پارکینسون
  • آسیب نخاعی
  • مشکلات شناختی

ساخت رباتی که امکان دوباره راه رفتن را برای کودکان معلول فراهم می کند

یکی از کاربردهای مهم بازار توانبخشی رباتیک و فناوری‌های کمکی شامل حمایت از کودکان معلول حرکتی است. کودکانی که مشکل در حرکت دارند اغلب سطح آمادگی بدنی کمتری دارند و منجر به کاهش مشارکت در ورزش و رویدادهای اجتماعی می‌شود. مشکلات حرکتی همچنین می‌تواند به پیشرفت تحصیلی آنها آسیب برساند و آنها را مستعد ابتلا به چندین اختلال دیگر از جمله چاقی می‌کند. بازار توانبخشی رباتیک و فناوری‌های کمکی به توسعه دهندگان و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی احتیاج دارد تا بتوانند سامانه‌هایی را برای کمک به این کودکان ایجاد کنند تا از لحاظ اجتماعی مستقل‌تر و فعال‌تر شوند . نمونه‌ای از این فناوری‌ها سامانه رباتیک Trexo Robotics برای کودکان فلج مغزی است .

ربات Trexo یک ربات توانبخشی هوشمند بوده که برای کمک به کودکان دارای معلولیت طراحی شده است. این کار با تبدیل واکر منفعل به یک دستگاه کاملا رباتیک که بطور کامل قابل تحرک است، کار می‌کند. این ربات از دو پد رباتیک قابل پوششی که می‌توان به هر واکر متصل کرد استفاده نموده و شامل ظرفیت یک کودک بوده و بطور مستقل با استفاده از قطعه‌ای از تجهیزات که قبلا با آنها آشنا کرده است، فرآیند پیاده‌روی را برای کودک تسهیل می‌کند.

نکته قابل توجه ای که در مورد این ربات هوشمند وجود دارد آن است که امکان اتصال به شبکه بی سیم (Wifi) را نیز دارد که این ویژگی باعث می شود والدین بتوانند این ربات را با استفاده از تلفن های هوشمند خود کنترل نماید.

با توجه به اعلام شرکت تولید کننده این ربات، قیمت این دستگاه 29 هزار دلار است. البته خانواده ها می توانند این دستگاه را به صورت قسطی و با پرداخت ماهیانه 1000 دلار تهیه نمایند.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 95033

مطالب مرتبط :
برق درمانی

کشفی جالب :

۵۰ سال پیش، محققان درد مزمن را با برق درمان کردند

اکنون برای چند دهه از ارسال تکانه های الکتریکی به نخاع استفاده می شود. حالا با تحریک دقیق تر نشان داده شده است که این روش به برخی از افراد فلج شده توسط آسیب دیدگی کمک می کند تا با پشتیبانی راه بروند.

۱

توسط محققین MIT انجام شد؛

ساخت رباتی که با آن می توان بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند را درمان کرد ! + فیلم و عکس

دانشمندان MITربات سیمی شکلی را اختراع کرده اند که می تواند درمان سکته های مغزی را دگرگون کند. این ربات کرم گونه طوری طراحی شده است که می تواند از میان رگ های خونی ریز پر پیچ و خم در مغز انسان عبور کند تا لخته های خونی که باعث سکته مغزی می شوند را از بین ببرد و جریان خون را به حالت اولیه بازگرداند.

ساخت گوش برای ربات استفاده از گوش ملخ!

ساخت سیستم شنوایی برای ربات ها با استفاده از گوش ملخ!

محققان با ادغام گوش ملخ در یک ربات، موفق به ایجاد نوعی سایبورگ (آدم مکانیکی) شدند. این ربات توانست به صداهایی که سنسور بیولوژیکی ایجاد می کند پاسخ دهد و این اکتشاف می تواند زمینه را برای حسگرهای حساس تر و کارآمد فراهم کند.

تصویر آقای بهزاد کاملان

ابداع بخاری گازی هوشمند و ایمن برای کلیه منازل مسکونی و آموزشی و اداری توسط مهندس بهزاد کاملان یکی از مخترعین قزوینی.

یکی از پیشرفته ترین بخاری های گاز سوز، که دیگر باعث مرگ خاموش مصرف کنندگان خود نمی شود و در نتیجه استفاده کنندگان در آرامش خیال به استراحت و انجام کارهای روزانه خود می پردازند، ساخته شد.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت کالسکه هوشمندی که به صورت خودران حرکت می کند ! +فیلم و عکس

به تازگی نوعی کالسکه هوشمند با الهام گرفتن از خودروهای خودران ساخته شده است که برای حرکت نیازی به کمک کسی ندارد و با توجه به امکانات فراوانی که دارد می تواند کمک مناسبی برای والدین برای نگهداری از نوزادان به شمار رود.

۱

ترفندهای کاربردی رایانه؛

با این روش ساده و بدون نیاز به هیچ برنامه ای فایل پاورپوینت خود را به فیلم تبدیل کنید ! عکس

ساختن پاورپوینت برای فایل های آموزشی یا ارائه پایانه نامه ، یکی از بهترین روش ها برای پیاده سازی طرح ها و ایده های می باشد. در این گزارش قصد داریم به شما روشی را آموزش دهیم که بتوانید بدون نیاز به هیچ برنامه ای فایل پاورپوینت خود را با کیفیت بالا به فیلم تبدیل نمایید .

لنز

یک لنز دوربین می تواند بدون حرکت قطعات باعث تغییر نقطه کانونی شود

پژوهشگران MIT "متا لنز" جدیدی را ساخته و قادر به تغییر نقطه کانونی خود در پاسخ به دما است، بدون اینکه قطعات متحرکی داشته باشند.

میوه رسیده

شناسایی و برداشت میوه رسیده توسط ربات های پرنده

Tevel Aerobotics Technologies یک ربات مستقل در حال پرواز (FAR) ساخته است که با استفاده از هوش مصنوعی (AI) میوه ها را شناسایی و انتخاب می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب